N°. 47. GOESSGHE C O U R A mM) Vrijdag 13 Junij 1834 -V -(rt V- f« t NIEUWSTIJDINGEN. SuUochlmib. Berlijn, den 6 Junij. Uit Petersburg wordt, van den a8 der vorige maandgemelddat de heer Kalergi, kolonel in dienst van Z. M. den Koning van Griekenland, de eer gehad heeft, aan HH. MM, den Keizer en de Keizerin voorgesteld te worden. Deze koloneldie zich thans om bijzondere aangelegenheden te Petersburg bevindt, en binnen kort de terugreis naar zijn vader land, over Beijeren zal aannemen, heeft den geheelen Grieksch- Turkschen oorlog mede gemaakt, en was naderhand eerste adju dant van den president, graaf Capo d'Istrias. Door eene Keizerlijke ukase is de minister van financien ge- magtigd gewordenook de zesde serie der. volgens manifest van 9 (21) Januarij 11., uitgegeven rijks schatkistbiljetten in omloop te brengen. Frankfort, den 6 Junij. Naar luid van brieven uit Rome, 24 Meimoet in de daad eene pausselijke bullewaarbij D Pedro en die van zijnen rade in den ban werden gedaan, van Rome naar den pauselijken zaakgelastigde in Portugal zijn afgezonden geweést, met last, om dezelve, in het uiterste geval, aftekon digen, doch heeft D. Pedronaar het schijnt op eene verrader lijke wijze hiervan kennis hebbende bekomenterstond op de papieren van dien zaakgelascigde, monsgr. Curolibeslag, doen leggen, waarop toen het vertrek van dezen prelaat gevolgd is Men sprak voorts in Rome van de waarschijnlijkheiddat de abt de la Mennaisdoor den Paus in den ban zoude gedaan wor* den, ter zake van zijne „Woorden eens geloovigen Te Ingolstadt is onder de arbeiders, welke aan de vesting werken, op den 31 Mei, ten gevolge der verhooging van den prijs van het brood, onrust ontstaanén hebben dezelve de gla zen bij eenige bakkers ingeslagen. Spoedig echter is de orde her steld geworden door de krachtdadige maatregelen der burgerlij ke en militaire overheden. Men weet, dac de reizigers van en naar, Zwitserlandin de laatste weken, ten gevolge dér Onlangs genometie maatrege len, op de Badensche grenzen veelerlei belemmeringen onder vonden, en dat onlangs, onder anderenverscheidene Engelschen die uit Zwitserland terug kwamen, door de Badensche troepen zijn terug gezonden. Thans schrijft men uit Bazel van den 3, dat by den post directeur van die stad een schrijven ontvangen was van een Badensch ambtenaar, waarin gemeld werd, dat het bestuur var. dat Groothertogdom was opmerkzaam geworden pp de bezwarenwelke de wegens de paspoorten genomene maat regelen voor de reizigers opleverden, en dat, dien ten gevolge aan de autoriteiten op de Badensche grenzen het bevel was ge- Zónden, Zóódanig? reizigers, wier personen of waarvan het doel der reize bekend was, of die geheel buiten verdenking waren, met af te wijzen, zelfs niet, wanneer zij van de gevorderde pas poorten niet rriogten voorzien zijnmaar dezelve alleen naar de regering van Freiburg te verzendentot visering hunner passen waar zij zonder bet minste oponthoud zouden geholpen worden Frankfort den 7 Junij. Naar men verzekerdhebben de bij de duitsche bonds-vergadering geaccrediteerde gezanten van Engeland en Frankrijk zich ernstig verzet tegen het verlangen d ér vergadering, dat het militaire opperbevel m deze stad zoude wor den opgedragen aan den commandant der bonds troepenen wel op grond, dat een dergelijke maatregel inbreuk maakte op de sbuvereiniteit van dezen vrij staat. Vooral moet de nota van den britschen gezant zeer scherp zijn geweest. Terstond na het ont vangen der mededeelingen van de beide gezantenheeft de bonds vergadering het bescuur dezer stad dringend vermaand tot het ge ven van een stellig toestemmend antwoord, en in geval dat bin nen een zekeren tijd hieraan niet mogt voldaan zijndezen klei rfen Staat met dwang-middelen bedreigd. De regering heeft toen toegegeven., 1 Het bestuur dezer stad heeft weder aan de ingezetenen het ver bod herrinnerd van het dragen van ongeoorloofde kleuren. ïn de laatste tijden schijnt men namelijk weder meermalen personen te hebben opgemerktdie op hunne mutsenof aan eenig ander kleedingstuklinten droegen met verbodene kleurendie als op roerige leuzen worden aangemerkt... Den 29 Mei zijn te Bamberg, in Beijeren, de troepen der bezetting en der stedelijke krijgsmagt 's avonds onverwachts in de wapenen geweesten hebben dezelven op onderscheidene punten der stad post gevat, terwijl patrouilles zelfs tot buiten de stad, op de wegen naar Wurzburg en Hallscadc, werden uitge zonden, Men sprak van het vinden van een brief, waarin al. lerlei bedreigingen voorkwamendoch verder schijnt geene oor zaak voor deze buitengewone maatregelen voorhanden, of ten minste niet bekend te zijn geweest. (Swgilattb. Londen, den 7 JunijUit de thans ontvangene omstandige berigten Uit Lissabon van den 24 Mei (welke derhalve van vroe gere dagteekening zijn dan de reeds medegedeeldewaarin de on* derwerping van D, Migüel gemeld werd) blijkt, dat men toen reeds in Lissabon de zaak van dien vorst voor hopeloos hield, maar nog geehszins Zoo spoedig een einde van allen verderen te» genstand verwachtte Santerem is door de Migüellisten ont ruimd geweest, voor dat de Pedroisteu hiervan iéts bemerkt hadden die plaats, waarin het leger van D. Miguel zoo lang op een gehoopt was geweest en met gebrek en ziekten te worstelen, had gehad,, moet een allertreurigst schouwspel hebben opgeleverd. Een van de eerste corpsen die na den slag bij Ass?iceira tot de Pedro'isten zijn overgeloopenis geweest het fraaijè regiment dragonders van Chavesherweïk als de kern van D. IVIiguels troepen werd aangemerktdit regiment is reeds den a 1 Mei te Lissabon binnen gerukt De krijgsmagt der Portugesche gene raals Saldanha en Villaflordie (benevens de Spaansche troe pen van den generaal Rodilden Taag zijn overgetrokken om de Miguellistendie over Evora naar Elvas poogden te ontko men in te sluiten, wordt op 1800 man geschat. De juiste toedragc eb de voorwaarden der gevangenneming of overgave vati D. Miguel blyken nog niet volkomensommigen zeggen, dat hy zynen vorstelijken titel en een jaargeld zal behouden; ook schijnt het twijfelachtig, of hij herwaarts, dan wel naar Italië, door een brirsch oorlogsvaauuig zal worden overgebragt. Voorts wordt in de bijzondere brieven uit Lissabon gespro ken van een aanslag op bet leven van DPedrodoch dit ver haal wordt door sommigen in twijfel getrokken, als berus tende op een vorig gerucht van dien aarddat ongegrond is be vonden. Sommigen zijn niet vreemd van het denkbeelddat D. Pedro nat in Portugal de troon voor zijne dochter vermeesterd te heb ben, welligt bedacht zal worden op maatregelen, ten einde zijn eigen gezag in Brazilië te herstellen; zij meenen ten minste, dat hij daartoe dezelfde huurlingen zal kunnen gebruikendie thans D Miguel hebben verdreven In het Huis der lords heeft de minister Grey eergisteren avond verkiaard dac het veidrag der quadruple alliantie nog niet ter ta fel konde worden gebragt, omdat in de uit Lissabon ontvange- ne ratificatie iets was uitgelatenen zoo lang die 'uitlating niet aangevuld wasEngeland zich tot het nakomen van het verdrag niet vérpligc achtte Den 1 is alhier bij Lloyds het volgehde officiële berigc aan geplakt Aan deh Secretaris van Lloyds. Ministerie van Buiteulandsche zaken, den 6 juny 1834. Ik heb in last van burggraaf Palmerstonom utot ria- figt der commissie die de zaken van Lloyds bestuurtte ver wit-igen. dat Hij dit depnrtemenc kennis is bekomen, dat bet Re genschap in Por u>a!h tw ik in naam en ten behoeve van Hare Allergetfouwste Majesteit Donm Maria II handelt, besloten heeftom on niddelijk eene werke ijke hlokkade der eilanden Ma deira en Porto Santo daar te stellen Ik ben enz. geteekendG. Shee." Jfrattferijfe. Parijs, den 7 Junij De generaal Ley de tdie zich bij de aanstaande verkiezingen van de kamer der afgevaardigden als can- didaat heeft voorgedragen is, door het ministerie van oorlog in activen dienst gesteld De heer de Chateaubriand hééftnaar men zegt, verklaard, het candidaacschap niet te willen aannemen, dan onder voorwaarde, van geenen eed aan het Koningschap van den 7 Augustus af te leggen, en dus, wanneer men hem be noemde hij alléén in de kamer zou verschijnen om de beweeg redenen dier weigering te kennen te geven en alsdan zyn ontslag te nemen Te Tourville la Riviere (Seine Inferieure) heefcbij gele genheid van het verkoopen van houteen opstand onder de vrou: wen plaats gehad. In een der Duitsche dagbladen leest men eenen by zon deren brief, den 21 der vorige maand uit Straatsburg geschrevenwelke vaq den navolgenden inhoud is Onze stad is in de oogen des republikeinen zeer belangrijk daar zij gelooven, hier vele aanhangers te bezitten. Laac ons vl:\V: V"1

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1