JV°. 46. GOESSCHE COC Maandag 9 Jupij 1834. Jjcstux cn cu Clbminij?tr«\ticu. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad Goes en ressorte van dienverwittigen elk der daarbij belanghebbenden jv. Dat de Alphabetize Naamlijsten van alle de personen die aan de loting van dit jaar voor de Schutterij dezer ge meente, moer->n deel nemen, ter inzage van een iegelijk zullen liggei op het Raadhuis dezer Stadvan Maandag den 9 tot oensdag den n dezer loopende maand, des voormiddag van io tot 12 uren, ten einde een ieder in staat zoude zijn, om ingeval hem op die Iysten eenige per sonen ot omstandigheden mogten voorkomen die op de zelve zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelatenzulks bij demet het opzigt over de loting belaste Commissieter kennis te brengen. 2,0 Dat den tijd tot de loting over den loopenden jare, is bepaald op Donderdag den 12 dezer maand, des voor middags te 10 uren, en dezelve zal plaats hebben ten Stad- huize alhier. Gedaan te Goes, den 7 Junij 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H. VERSCHOOR, van Nisse Mij Bekepd De Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz, NIEUWSTIJDINGEN. 53m<scïtlanb. Berlijn den 1 JunijUit Petersburg wordtonder dagtee- kening van den 24 Meihet navolgende geschreven Z M. de Keizer heeft bevolendat aan den als beroemd Rus sisch dichter bekenden staatsraad in werkeJijken dienstSchukowskï die ziek mee betrekking tot de opvoeding van Z, K. H den Groot vorst troonopvolger zeer verdienstelijk heeft gemaaktlevenslang Ui. 's rijks schatkist eene jaarwedde van 3000 roebels zilver zal uitbetaald worden, evenzeer^al de bij Z. K. H. aangestelde ko lonel Jurjewitsck gedurende 24 jaren, eene som van 1000 roe bels zilver jaarlijks bekomen. De luitenant-generaal Peterson I en de generaal majoor Po Iqsow I zijn met de St. Anna orde; xste klasse, met de Kei zerlyke kroon begiftigd geworden. Buitendien behelzen onze dagbladen nog eene Ijst van 123 verschillende ambtenaren aan wie de St. Stanislaus-orde, 3de en 4de klasse, is geschonken Het Nowgorodsche kadetten corps zalzal op hoog bevel in het vervolg den naam van kadetten corps van graaf Araktsche- jew dragen, ter eere van den graaf van dien naam, welke de prijsvraag voor de levensbeschrijving van Keizer Alexander lieeft uitgeschreven. De adjudant generaal Kisselofj. commanderend generaal van het 6de corps infanterie, is over Odessa uit Jassy alhier aangeko men, en de minister secretaris van Staat van het koningrjk Po len graaf Grabowskinaar Warschau vertrokken, „Het Ural gebergte is sedert verscheidene jaren door deszelfs rijke goud- en platina mijnen bekend. Thans heeft men aldaar ook zilver-mijnen ontdekt." Uit Warschau wordt, van den 27 der vorige maand, ge melddat de Vorst-Stadhouder en verscheidene generaalsden vorigendag, te Modlin de inwjding der aldaar nieuw gebouwde vestingwerken bijgewoond hadden. Tegen den avond was Vorst Paskewitsck naar Warschau teruggekeerd Frankfort den 1 Junij. Den 30 Mei is H. M. de Ko ningin van Wurtemberg met gevolg op hoogstderzel ver reis naar Karlsbad, de stad Neurenberg doorgetrokken. In diezelfde stad had reeds vroeger eene deputatie den generaal majoor von Hert ling met zijne terugkomst van de expeditie naar Griekenland ge Juk gewenschtden 29 is. er echter ter eere van dien generaal een prachtige maaltjd van 100 couverts gegeven. Vele toasten zijn er ingescgld geworden, ter eere van den Koning en het Ko ninklijke huistden generaal en al de. terug gekomene strijders. - -y- Uit Griekenland heeft men .te Munchen zeer versche tij dingen ontvaygen. Zoodravolgens geloofwaardige berigten uit Napoli de ^r dood veraordeeiing van eenige hoofden der laatste samenzwering bekend was, verspreidde zulks de grootste woede ónder ^erzeRer aanhangers, en had cr eene poging met open baar geweld van den kant der voormalige Po'ikaren en zooge naamde Klcphten plaats om de veroordeelden, die op devesting ltschkale zaten, te bevrijden, waarbij .het uiterst bloedig moet zijn toegegaan, edoch de Beijersche soldaten de overhand behott» den hebben. De opgewondenheid derpartijen zou sedert niet ge ring zijn. Een en ander schijnt te hebben doen besluiten om de uitgesproken vonnissen te verzachten acht der door het g^regts- hof te Napoli veroordeelden zouden geheel begenadigd en slechts voor een jaar onder toezigc der politie gestelden de tegen vyf anderen uitgesproken doodstraf zou in 2ojarige gevangenis ver anderd zijn. Den 27 Meiwaarop voor twee jaren het beruchte Hatn- bacher feest gevierd werd, is dit jaar in die omstreken zeer stil voorbijgaan zonder dat, voor zoo ver tot hiertoe bekend iser gens eenige wanorde is voorgevallen. Intusschen is het Bejer- sche volk, ten gevolge van het in 1832, te Hambach gebeurde, van een nationaal feest beroofd geworden. Den 27 Mei was na melijk de verjaardag der mvoering van de Beijersche grondwet in 1818, en werd als zoodanig vroeger 5n her geheel koning rijk op eene zeer gepaste wjze gevierd. Sedert het Hambacher feest is dit jaarlijksche constitutie feest afgeschaft geworden. De strenge uicvoering der nieuwe verordeningen nopens de vor ming van eene schutterij of Landweei in Beyeren heeft ten ge volge dat thans behalve de steden, ook alle de vlekken en de grootere dorpen eene in uniform gekleedde en wel geoefende land- weer bezitten. De belangstelling voor deze inrigting neemfvol gens de berigtenmeer en meer toe'en wordt b jzonder verhoogd door de aanmoediging van de zijde van het hof, hetwelk geene gelegenheid laat voorbij gaan, om den vaderlandschen geest dier burgersoldaten op tè wekken. De hertog Maximiliaan van Bei- jeren, die tot opperbevelhebber der schutterij benoemd is, had laatstelijk eene inspectiereize ondernomen. De wapenen, die men in 1830 in sommige streken aan de ingezetenen had afgènomen waren hun thans weder teruggegeven. In eenen bijzonderen brief uit Weenenvan den 26 Mei, leest men het volgende: HH. MM. de Keizer en Keizerin zullen in Junij naar Per- senberg op reis,gaan, zich aldaar zes weken ophouden, alsdan naar ïladen vertrekken om aldaar de baden te gebruiken, en in September het leger in de Marken bezoeken. „De Engelsche gezant bij ons kabinet zalop den verjaardag zijns Sou vereins een groot ;yesc geven. „De onderhandelingen over Zwitserland schijnen wederom le vendiger te worden sedert men dezer dagen het antwoord van het Vooroorc op de laatste aan het eedgenootschap gedane'mede- deelingen ontvangen heeft De inhoud daarvan is nog wel niec bekend dochnaar men wilzou dat antwoord niet zoo guns tig uitgevallen zijn als men gewenscht hadzoodat men bec noodig geacht heefc, tot nieuwe beraadslagingen bijeen te komen. Zal dat antwoord waarlijk niet bevredigend gevonden worden zoo zou men tot die dwangmaatregelen moeten overgaan waar mede men Zwitserland reeds bedreigd had. „Morgen zal in eene der kerken dezer hoofdstad een requiem voor de overledene gemalin van den Russischen gezant, Bailli von Tatitschejfgevierd worden," Londfn den 4 Junij. De berigten uit Portugal, tot den 27 Mei, zijtf van het; uiterst gewigc. Tot dus verre zyn die be rigten nog min of meer onvolledig doch zooveel blijkt echter uit dezelve, dat Don Miguelop zijnen terugtogt van Santarem tot het uiterste gebragtaan den generaal Saldanha door een zij ner adjudanten heefc doen verklaren, dat hij op zekere voorwaar den zich wilde onderwerpen dat die voorwaarden door Dom Pedro zijn van de hand gewezen, en dat Dom Miguel daarop zich gmoegzaam van al zijne croepen, die weigerden te vechten, verlaten ziende, zich ovoorvvaardelijk heefr onderworpen- Ten gevolge daarvan bevond hij zich, nevens Don Carlös onder de bewaring der Pedroistische krijgsmagten beide vorsten zouden op twee Britsche schepen ingescheept en herwaarts gevoerd wor den. Ter aankondiging van deze ueiangrijke gebeurtenis, waar door Portugal van den burgerkrijg zal worden bevrijdwas her geschut van de batterijen langs de Ttag en van de èchepen var Dom Pedro gelost geworden Eene cvergroote menigte soldater. en officieren van Dom Miguelwaaronder zeer voornamehgdder- in de laatste dagen de vanen van hunnen voormaligen beheerscher verlaten en zich onder de vanen van Dom Pedro geschaard. Na eene overweldiging van zes jaren zal Dom Miguel dus, als bal ling, met een britsch vaarruig weder naar dit land terugkeeren, van waar hij in 1828, onder geleide van een Britsch smaldeel, naar Portugal overgebragt werd De stoomboot the City of Edinburgh is den 1 Junij te Falmouth aangekomen, na den 27 Mei uit Lissabon vertrokken j—- -

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1