N°. 35. GOESSCII E COURANT. Vrijdag GK^ötm i\ 10 ECStM/ vjnb-.— 2 Mei 1834. NIEUWSTIJDINGEN. Suitecltlattb. Berlijn 23 /Ipril. De opperbevelhebber van het ac tieve russische leger, de veldmaarschalk Paskewitzis uit Pe tersburg te Warschau teruggekomen. Ten einde aan de arme bewoners van Petersburgbij de nog altijd bestaande behoefte aan levensmiddelengelegenheid te ge ven om zich van het noodige te voorzien, heeft de russische regering toegestaandat alle onbemiddelde ingezeten der residentie in de aan de kroon behoorende magazijneneene zekere hoeveel heid roggemeel zullen mogen koopen. De bevolking van Pe tersburg bedroeg in het vorige jaar 445,135 zielen. Frankfort, denig AprilTe Bern is, onder dagreekening van den 15 dezer, van regeringswege bekend gemaakt, dat de Polen die aan den togt tegen Savoye geen deel hebben genomen bij voortduring naar Frankrijk terugkeerenzoodat reeds de helft van het aantal dier lieden uit Zwitserland vertrokken is, en dat degenendie in de bedoelde onderneming tegen Savoye ge wikkeld zijnen thans onder streng toezigt der politie staanpas sen naar Engeland beginnen te vragen, en alzoo aanstalten ma ken om Zwitserland te verlaten. De oostenrijksche gezant heeft het zwitsersch bestuur aangekondigd, dat in 'c vervolg geenerei zigers uit Zwitserland in de naburige Statenzoo als Oosten rijkBeijeren, Sardinië, Wurtemberg, Baden, enz,, door de overheden aan de grenzen zullen worden toegelacenindien die reizigers niet van wege den gezant van den te betredenen grens staat met eenen pas voorzien zijn. De russische gezant heeft, voor zo0 veel Rusland betrefteene gelijke verklaring gedaan. Een onzer dagbladen deelt het navolgende berigt d it het Pruissische, van den 13 April mede: «Wij weten niet in hoe verre de opgaven van de Parijssche dagbladen omtrent de aan staande ontbinding van de Engelsch Fransche alliantie gegrond zijn; 'doch waren steeds van meening, dat een band, welke tij dens de algemeene verwarring werd zamengeknoopt, zoodra de orde en rust wederkeerdenzijne kracht verliezen en losgaan zou. Het verbond tusschen Engeland en Frankrijk ontsproot uit de Julij revolutie en de komst van de Whigs tot de regeringhet heeft deszelfs aanzijn aan deze buitengewone gebeurtenissen te danken, - en moet derhalve in vermogen afnemennaar mate de beweeg kracht der Julij dagen vermindert, de volksmeeningeene andere rigting krijg:, en de sluijer langzamerhand wegvalt, waardoor de klaarblijkelijke bèlangen der naden door ingenomenheid met ijdele theorien bedekt worden Dit is in weinige woorden de ge schiedenis van de Engelsch Fransche alliantie, die vroeger of la ter zal moeten erkend wordenzij heeft geene nadere verklaring noodig, vermits het in den aard der zaken ligt, dat twee uitslui tend industriële en handeldrijvende volken niet ligt gemeenschap pelijke b.'langen hebben. Het kan derhalve weinig bèvreemden als men verneemt, dat te Londen eindelijk anders dan te Parijs gedacht wordtdat in de eene stad zoowel als in de andere de noodzakelijkheid gevoeld wordt, allereerst voor zijn eigen welzijn te zorgen, en dat zich eene zekere zelfstandigheid openbaart, die tot dus verre door verschillende omstandigheden tegengehou denmaar door het werkdadig leven des te sterker gevorderd werd. De vraag is nuof het oogenblik werkelijk daar is waarop men her gewone weder wil doen geldenof in Engeland en Frank rijk reeds weder een genoegzame bezonnenheid teruggekeerd is, om de behoeften dezer landen boven de bespiegelingen te stel len. Mogt dit zoo zijn, dan zouden de Franschen en Engel- schen zich gelukkig kunnen noemen, vermits daardoor hecspfe kendst bewijs zou geleverd zijndat een vreedzame geest bij hen wedergekeerd isdat zij onder bescherming der wettige orde zich aan nuttige bedrijven overgeven, aan hunne in- en uitwendige betrekkingen het sinds jaren ontbrekende vertrouwen weder ver schaffen kunnen. Wij twijfelen echter, of het nu reeds zoo danig daarmede gelegen iswij gelooven veleerdat er nog eenige tijd zal verloopen, alvorens Frankrijk zich over de voordeelen welke hetzelve door het afzien van de Engelsche alliantie te beurt moet vallen, zal te verblijden hebben. Het zal derhalve wel voorbarige bekommering van den kant der bewegingsmannen zijn, als zij' de 'ontbinding van hec Engelsch-Fransche verbond reeds als zoo nabij beschouwen. Over het algemeen getuigt echter de vooronderstelling, alsof de russische gezant, graaf Pózzo di Borgode vriendschappelijke betrekkingen van de Londensche en farijssché kabinetten had weten te ondermijnen, en als of lord Durham deswege te Parijs gekomen wasweinig ten voordeele der bestendigheid van een verbondhetwelk door eenige diplo matieke inspanning onzeker zou kunnen gemaakt worden, en het zou tot een bewijs van dc grootste verwarring van denkbeelden ih het staatkundige strekkenwanneer men meende sche mogendhedenuit vijandige gezindheid tegen Frankrijk zou den trachten, hetzelve van Engeland te scheiden. Juist het te- gendeel zoude eene staatkunde medebrengendie op vijandige ge voelens tegett Engeland en Frankrijk zou gegrond wezen; want niets is meer geschikt om het ongeluk dier beide landen te be vorderen, dan hen te houden in eenen roestand, die dienstig is om hun nationaal vermogen te vernietigen en beide door we- derzijdsche opoffering steeds nader aan verarming te brengen. ,Meu beschouwe slechts met een onbevooroordeeld oog de tegenstrijdige handelsbelangen van Engeland en Frankrijkdie ontegensprekelijk ten offer moeten gebragt wordeningeval men volharde in de alliantie, welke alleen Uit den drang van buitengewone omstan digheden ontsproot, en vrage dan, of het verstandig zou.zijn, derzelver ontbinding te bewerkenindien men den ondergang van het eene of andere land moge verlangen." Volgens berigten uit Munchen van 21 Aprilwas aldaaC van de Grieksche regering het bevel ontvangen, om in Beijeren andermaal eene werving van troepen voor de Grieksche kujgs- dienstte openen en met ijver voor te zetten, alzoo de pogingen, om onder de Grieken zelve een genoegzaam aantal vrijwilligers tot daarscelling eener behoorlijke legermagt te vindenniet het gewenschte gevolg hadden en de Grieksche bevolking zeer wei nig lust tot de geregelde dienst betoonde. Ook was er last ont vangen om een aantal officieren van gezondheid voor het Griek sche leger aan te nemen. Laatstelijk hadden zich te Munchen 'eenige jonge Katholijke en Protescamsche geestelijken aangeboden om naar Griekenland te verhuizen, alwaar zij, volgens de be rigten, met open armen Ontvangen zouden worden,- vooral zoo zij zich met het geven van openbaar of bijzonder onderwijs wil den belasten. Het Bestuur van de te Weenen gevestigde maatschappij voor de stoomvaart op den Donau heeft thans een berigt bekend ge maakt wegens den aanvankelijken uitslag van eene poging, om ge noemde rivierlangs haren geheelen loop te bevaren. De stoom boot Argowelke voor eene eerste reis van Moldova naar Ga- lacz bevracht was, had namelijk de vaart tot Hidoschtziczaeii dus langs het gevaarlijkste gedeelte der rivierniettegenstaande zij eene volle lading in had zonder eenig ongeval en voorspoedig afgelegd, en konde alsnu zonder verdere belemmeringen te ont moeten, de reis naar Galacz voorzetten. Uit de bij het bestuur ingekomen berigten was gebleken, dat de vaart door eenige eng ten, die steeds als geheel onbevaarbaar gegolden hadden, wel eenige moeijelijkheden opleverde, doch dat deze, bij een gun- stigen waterstand en met omzigtigheidvooral voor stoomvaar- tuigen zeer goed te overwinnen Waren. Er zou dus eerlang eene geregelde dienst tot Galacz worden daargesteld, en volgens het berigt zouden er nu reeds vrachtgoede ren naar die plaats worden aangenomen. Londên, den 24 April. Hec gerucht nopens eene overeenkomst tusschen het bewind van de Koningin-regentes van Spanje en dat van D Maria m Portugal, in welke overeenkomst de'kabinetten van Engeland en Frankrijk betrokken zouden zijn, schijnt zich te bevestigen, ofschoon de inhoud van dezelve nog niet met ze kerheid bekend is Men zegt, dat de. verwijdering van D. Car los en van D. Mïgüel uit het schier-eiland in de eerste plaats het doel van dat traccaat is Her ministeriele avondbladhetwelk voor het orgaan van lord Palmerston gehouden wordt, verklaart, dat dergelijke overeenkomst zeer waarschijnlijk is, vermits Spanje en Portugal zwaar lijden door het voortduren van den burgeroor log. Daarna zegt het genoemde blad het navolgende: „Hetis evenzeer natuurlijk, dat die twee gouvernementen (van Spanje en Portugal), tot dergelijke overeenkomst met elkander zijnde over gegaan de medewerking en de hulp van Engeland en Frankrijk verlangen te hebbenvan Engelandhetwelk door bijzon dere cracraten verpligt is, voor de onafhankelijkheid van Portu gal te waken en dezelve te verdedigen: - van Frankrijkhet welk de nabuur is van Spanje, en naauw aan hetzelve verbon den is door familie betrekkingen Dergelijk cractaat tüsschen deze. vier, mogendheden zoude, al was het sLchcs door deszeifs zede- lijken invloed, veel uitwerken, om hec doel, waartoe het ge- rigt is, te bereiken, want welke hoop op een goeden uitslag zouden D Miguel of D Carlos kunnen koesteren tegen de be sluiten eener quadruple alliantie? In welk geval, wij zouden meenen, dat welke militaire middelen ook mogten vereischc wor den deze middelen zouden gevonden worden binnen het schier eiland zelfs; dat de vereenigde magt van Isabella en Maria geheel voldoende zoude zijn tot het oogmerk, en dat noch e

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1