tweede stad des Rijks het bloedig slagtoffer is gewordtn." Brieven uit Madrid van den 13 melden het navolgende: Het blijkt nog nietdat de ministers Imaz en Burgos zijn ont slagen zij hebben tweemalen hun ontslag verlangd, doch de Ko ningin regentes heeft hen voor -ah nog (dus luidt het rescript) in het bewind gehouden. Het koninklijke statuut voor het bijeen roepen der spaansche Cortes is op de pers, on} den 15 te worden afgekondigd. De geborene granden van Spanje welke een jaarlijks inkomen hebben van 50,000 fr.zullen erfelijke proceres zijnonder voorwaar dedat dit hun vermogen onvervreemdbaar zal worden verklaard. - Men is overeengekomenwegens een of en defensief alliantie- tractaat met DPedroals regent voor zijne dochter. De in val in Portugal is wel uitgesteld, doch zal spoedig volgen. De generaal Morillo heeft, het militair bewind van Gallicie weder aanvaard enzoo men verzekertluiden de berigten uic Portugal zeer ongunstig voor de zaak van D. Miguel Men meldt uit Lyon, dat het aantal personenwelke aldaar gevangen zijn gezet, op 700 wordt berekent. Een der meest bekende republikeinenLagrange genaamdheeft zich voor het hoofd geschoten. Een ander der gearresteerden heeft zich met ponjardsteken- om 't leven gebragt. In St. Etienne zyn 135 personen in verzekerde bewaring gesteld. Duitsche bladen geven het volgende herige uit den Elzas van 15 April: „Reeds sedert geruimen tijd bespeurt men in het departement van den Boven rijn vele teekenen van ontevredenheid, vooral ter zake van sommige belastingen en wel met name van de grondbelasting. De ingezetenen van een niet onaanzienlijk aantal dorpen hebben zich onderling verbonden, om,die belas ting niet meer te betalen. In de vorige week werd te Blotzheim de ontvanger aangerand en mishandeld, zijn rijtuig vernield, en hij en de gendarmesdie hem vergezeldengedwongen het dorp te verlaten. Ook hieronder stoken de rustelooze republikeinen en nemen alle middelen te baat, om de ontevredenheid tegen de bestaande orde van zaken teverhoogen. Onder zulke omstandig heden is het ligt te bevroeden, welken indruk de tijdingen uit Lyon in deze streken op de gemoederen der menigte gemaakt hebben. Ook te Muhlhausen hebben de volksgenootschappen tegen de onlangs te hunnen aanzien uitgevaardigde wet geprotes teerd." jlMlSVÏfttlbtftï* 's Gravenhagz den 24 April. Laatstleden Dingsdag heb* ben de belglsche kamers hare werkzaamheden hervatbij Welke gelegenheid de tribunes in de kamer der afgevaardigden opgevuld waren met toeschouwers die in gespannen verwachting waren over hetgeen omtrent de jongste gebeurtenissen zou voorvallen. Het getal der aanwezige leden was gering, bedragende slechts 45. In deze zitting heeft de minister van binnenlandsche zaken Roy erverslag gedaan nopens de plundering., welke op den 5 en 6 Hébben plaats gehad, waarbij hij een verhaal gaf der ge beurtenissen welke bij die gelegenheid zijn, voorgevallen. Hierbij heeft hij de inteekenaren op de bekende lijsten voorgedragen als aanleiding' tot die volksbeweging gegeven te hebben De han delwijs van het mimsterie heefr hij met de reeds bekende stuk ken zoeken te verdedigen, en het niet bedwingen van het op roer voornamelijk toegeschreven aan het niet of althans slechts opkomen der burgerwacht. De werkeloosheid der militairen schreef hij toe aan een misverstand, bewerende, dat deze ge meend haddenviets zonder de stedelijke regering te kunnen doen, en geen behoorlijk onderscheid te hebben gemaakt tusschen hunne verpligting bij eenen volksoploop en bij het werkelijk be drijven der wandaden. De minister zeide verderdat de militairen zich herinnerende wat er in 1830 was voorgevallen, beschroomd waren geweestuit zich zelve te handelenvooral omdat zij bij elke daad welke zij pleegdendoor de menigte voor Oran gisten werden uitgescholden, en zijniet den blaam op zich wil den laden van op eigen gezag tegen het volk te handelen. Ove rigens beweerde de minister, dat het garnizoen van Brussel te zwak was geweest, om den opstand te bedwingenbedragende hetzelve slechts 2383 man, die buiten staat waren om op 15 of 20 plaatsen te gelijk te ageren. Te Parijs warenin February 183170,000 man onvoldoende geweest, om de rust te handhaven, en hoe zouden dan ruim 2000 man het te Brussel kunnen doen? Eindelijk, zeide de mi nister dat de verliezen door de verwoestingen aangerigt welke door sommige op eenige miliioenen geschat werden, zeer over dreven waren, als beloopende dezelve, naar zijn oordeel, niet meer dan 300,000 franken. De kamer" dus besloot de mi nister zijne redezal in hare wijsheidbij de beoordeeling de zer treurige gebeurtenissen in aanmerking nemen de omstandig heden de aanhitsingenwelke gedaan zijn tot opwinding van eene rustige bevolking, en her beroep op een vijandelijken generaal. Zij zal niet uit het oog verliezen de zorg van het bestuur en den ijver der overheidspersonentot voorkoming van nog grootere Ongelukken. Wij beweren niet, dat er geen misslag is begaan; wij durven niet verzekeren, dat een ieder zich inde verwarring van zijne pligc heeft gekwetenmaat het tweeledig onderzoek df£ door de regering is bevolen, zal de daadzaken doen bekend Vv or len en de twijfelingen wegnemen." Hierna betrad de minister van justitie, Lekeau, hetspreekge toeltediein eene vrij uitvoerige redede maatregelen van he bestuur verdedigde wegens het verbannen vnn onderscheidene vreem delingen van het belgisch grondgebied. Hij noemde deze maat regelen, maatregelen van orde, waartoe het besuur door de om standigheden genoodzaakc was geworden, en waartoe de bekende inschrijving en de buitensporigheid der orangistische drukpers het zelve had gedwongen. Tot staving van dit laatste, las de minis ter onderscheidene zinsneden uit genoemde bladenen 'eindigde met de be tuiging, dat hij zich voorbehield, om de wettigheid derjj genomene maatregelen nader te betoogen, Dordrecht den 25 April Volgens schrijven uit Koppen hagen hadden in de Deensche staten aanmerkelijke aankoopen van granen plaats voor rekening van het Russische gouverne ment, en werden 250 kofschepen, daartoe in Noord-Neder land gehuurdverwacht om die granen naar Rusland over te brengen. In weerwil van die aankoopen was de prijs der granen niet gerezen. Volgens schrijven uit Antwerpen worden de onderhande lingen tot aankoop der gronden over wélke de ijzeren spoor weg zaï moeten löopen, met ijver voortgezet; vele eigenaren, het nut der onderneming op het oog houdendeverlangen niets meer dan eene billijke schadevergoeding voor de benoodigde ge deelte gronds, maar ook enkelen zijn zoo gemakkelijk niet en eischen dat men hun de stukken gronds, welke door den weg doorsneden zöüden wordenin der zei ver geheeiTzal af koopeu hierin wordt evenwel zwarigheid gemaakt. Het Journal de la Belgique meldtdat vorst Leopold bij besluiteene vijfdaagsche soldij-gratificatie aan de troepen heeft toegelegddie zich op den in Brussel hebben bevonden. Ondertrouwd A. S. C O R L O I S. én w IJ C K. VAN Goes, 26 April 1834. Dienende deze algemeene tot bijzondere kennisgeving aan Fa- millieVrienden en Bekenden. V Die iets te vorderen hebben van den gemeenen en on- verdeelderi Boedel en Nalatenschap van JACOBUS LANGE- BEEKE, ifl leven Koper- en Blekslager te Goesen van zijne voor af gestorvene Huisvrouw Jufvrouw JOSINA SCHENK, beide te Goes overleden, worden van wegens de Kinderen en Beneficiaire Erfgenamen verzocht, daarvan onverwijld opgave te doenaan en, ten Kantore van den Notaris SOETEBIER aldaar. De ondergeteekende wonende in de Klokstraat Wijk A. N.9 97voornemens zijnde met den eersten Mei aanstaan de, zijne affaire in OLIE en VERFWAREN~te openen, re commandeert zich in de gunst van zijne geëerde Stad- en Land- gen ooten. Goesdsn 24 April 1834. J. A. le COINTRE, V" Den oiidergeteekende <fl?or aankoop Eigenaar geworden zijnde, van de BROOD BAKKERIJ van L. Brekertin de Ganzepoort-straaten op den rsten Mei aanstaande daarvan op het gebruik komende, recommandeert zich in de gunst zijner geëerde Stad- en Landgenootenen belooft een prompte be diening. - Goesden 28 April 1834. J. M. van ZOOM. V MANUFACTUREN. De ondergeteekende geeft hiermede aan het geëerde Publiek kennis, dat hij op den 1 Mei 1834 zal openen zijn MAGA ZIJN in MANUFACTUREN. Daar hij zich door zijne bij zondere connectien in staat bevindt alleswat het vak Nieuws opleverttot civile prijzen te kunnen aanbiedenen tevens eene opregte en-prompte bediening verzekerende, hoopt hy zich het vertrouwen zijner Begunstigers waardig te maken. Middelburg, den 25 April 1834. A. ENGELÊR C. NEDERLANDSCHE STOOMBOOT-MAATSCHAPPIJ. DIENST TUSSCHEN ROTTERDAM, ZIERIKZEE EN GOES Zeer geschikt voor de Reizen van en naar STAATS-VLAANDEREN, Van Rotterdam naar het Sas van Goes. 29 Dingsd. 'smorg, 7 ure APRIL 1834. Van hét Sas van Goes naar Rotterdam, 30 Woensd. 'smorg. 12 ure, Të Goes, bij F, Kleeuwens, Stadsdrukker.

Goessche Courant | 1834 | | pagina 2