ker huis n.° ra in de straat Transnonainwaarin vroeger Talma, op hec theater Doyenzich oefende, maar welke groote tooneel kunstenaar gewis nimmer gruwelijker treurspel heeft opgevoerd dan dat,, waarvan opgemeld huis Zond ig morgen getuige is ge weest Voo'ts /ijn ook enkele onschuldigen door kogels in hunne hu zen getroffen, Hoe veie menschetilevens overigens de dolzinnige opstand van den 13 en 14 deZer in deze hoofdstad gekost hebbe, schijnt niet regt bekend te zijnintusschen zijn in het hotel Dieu 48, in het hospitaal St Louis 17, en in hec hospitaal Sc Maiy 20 zwaar gekwetsten opgenomen, wier wonden meestal hop loöS staan. Er worden nog-altoos vele verdachte personen geanesceerd en bewaarplaatsen van wapenen ontdekt. Pariji, den 18 April. Z. M heeft het verlangen te kennen gegeven, dat zijn verjaardag niet zou gevierd worden, en dat de daartoe bestemde gelden besteed moesten worden tot verpleging der gekwetscen en tot onderhoud der achtergeblevene weezenen weduwen der gesneuvelden by de laatste onlusten. Gisteren heeft de begravenis van den jeugdigen kapitein Baillot plaats gehad Rene overgroote memgce heeft het lijk gevolgd, en de adjudanten van den Koning en van de hertogen van Orleans en ISemoutsde ministers, vele afgevaardigden, en een aanzienlijke sraf hebben deze plegtigheid riiec hunn; te genwoordigheid vereerd. De president van de kamer der afge vaardigden de heer Dupinheeft op het kerkhof eene aandoen lijke rede uitgesproken, waarbij hij het verlies van dien jongen officier, en vooral den burgeroorlog, waarvan hij als slagtoffer gevallen is becreurd heeft Na den afloop der begravenis heeft zich de minister van binnenlandsche zaken naar den afgevaardig de Baillotvader van den gesneuvelden, begeven, en hem na mens Z. M zijne aanstelling als pair overhandigd. Ook heeft die minister, namens den Koning, den kolonel Chapttis bekend gemaakt met zijne benoerung tot kom mandeur der orde van hec legioen van eer, ter belooning zijne bewezene diepsten bij den laatste onlusten in deze residentie Eindelijk is de heer request - meester Vazeillesd:e bij. dezelfde gelegenheid gekuetst is ge worden tot ridder van gemelde orde benoemd. De kamer zal zich morgen in de bureaus vereenigenom de ontwerpen van wettegen het bezit en gebruik van wapenen tegen de volksoplopen en omtrent de aanvullings crediecen van oorlog, te onderzoeken. Men verzekert, dat er op de wet, op het bezit van wapeneneen amendement zal daargesreld worden dac ten doel zou hebben, bij volksbewegingen de jury aoorkrygs raden te doen vervangen, Ter beurze heelt zich het gerucht verspreiden hetzelve heek nog al geloof gevonden, dac er te Straasb irg ernstige onge régeldheden hebben plaats gevonden. Het sehynt echter das de zaak alleen hierop mderkomt: Reeds lang had het batcailjon pon lonniers, in garnizoen te Scraasburgblyken van eenên slechten geest gegeven. Die battailjon bevel bekomen hebbende naar Au- ronne te vertrekken, heeft hetzelve in den morgen van den 14, Straasburg verlaten Eene groote menigte heeft dit battailjon uit geleid, onder het aanheffen van optoerige kreten. Te Arbois hebben er, in den nacht van den 13 op den 34, ernstige onlusten plaats gehad; de menigte doorkruiste de stad onder het geroep vanleve de republieken overrompelde en ontwapende eene patrouille van 75 man welke tegen haar afge zonden was. Daar er echter spoedig eene sterkere magt öp de been kwam, is de menigte uiteen gegaan Er moeten veischei- dene personen in hechtenis genomen zijn Te Rouaan hebben verscheidene leden der republikeinsche genootschappen van Parijs den 15, in de fabrijken dier stad po gingen aangewendom het werkvolk tot oproer aan te zetten doch dm is hun niet gelukt Te Nantes hebben insgelijksden 13 bewegingen plaats gevonden Een aantal jonge lieden heefc z'ch dien dag onder het geroep van.leve de Republiek! weg met Persil! door de stad verspreid; doch dezelve hebben geen bijval bij het vn k gevonden, en hunne pogingen toe stoornis der rust /ijn vruchteloos geweest. Tot voorkoming van vetdere on geregeldhedenhebben de overheden krachtdadige maatregelen van voorzorg genomen. Ook te Vienne Grenoble en Mair- sei'le, hebben eenige bewegingen plaats gehad, doch dezelve zijn spoedig beteugeld De stedelijke raad van Lyon heefc den 15 weder eene verga d ring gehouden, en daarin besloten om aan de bezeccing en aan den Prefekt vim hec departement adressen van dankbetuiging te rigten voor nerg en zij tot demping van den opstand hebben "er- rigt Te gelijk heefc de raad drie zijner leden naar Parijs afge vaardigd om van de Reg' ring te verzoeken dat uit 's Rijks kas de vergoedingen voor de te Lyon geleden schaden mogen wor den heraald. De stedelijke kas kan onmogelijk voor die scha devergoeding zorgen, die ongetwijfeld vele millioenen zullen beloopen Het blykt toch hoe langer hoe meer, dat niet slechts bij den opstand zeer vee! bloed is gestort, maar dat ook aan de huizen en bezittingen, door het onophoudelijk gebruik ma ken van allerlei middelen van verwoestingeene ontzettende schade is roegebrgc Zoo leest men onder anderen in ecnen brief uit Lyon v ;n d.n 12 die van ten n onparrij iigen kant schijnc te ko men het volgend .- Gisteren tusschen 5 en 7 ure des avonds heeft de Bevelhebber der artillerie zeer zwaar geschut op de brug Motand die over de Rhóne ügt) doen plaatsen en verscheide bc huizen, waaruit de opstandelingen gevuurd hadden, geheel platgeschoten. Daar de kanonkogels het plein du Concert niet konden bereiken, heefc hij eenige bommen daarheen dóen wei- pen die grooce verwoestingen hebben aangerigc; en toén des niettemin het vuur dér opstandelingen bleef voörcdureny liec de kommandant een half uur lang mee brandkogels schietenom de opstandelingen door het vuur te verdrijven. Weldra branden ver scheidene huizen, zonder dac het mogelijk wa.s uic de binnenstad hulp toe te brengen, vermits de oproerige voorsteden door een gestadig schrootvuur geteisterd worden" Men begint hier en daar in Frankrijk inschrijvingen voor de slagc- offers van den rampzaligen burgerstujd te Lyon te openen. Overi gens behehen.de Frar.sche bladen nog allerlei bijzonderheden om- trent de gisting, die in den laatsten tijd ih vele Franse he steden heeft gehcerscht. £lcbcvl,"uthcu. Haarlem, den 21 April. Hetbewind van prins Leopold heefc vier officieren op halve soldij (waaronder zekere luitenant Decker die op de lijst voor de inkoop der paarden van Terveuren had geteekend met de bijvoeging, dac hijnog sergeant zijndeop den eersten September «830 te Brussel op de plaats van da Munt, Z. K. H. den prins van Oranje het leven had gered) gelast om de stad Brussel te ontruimen. Voorst heefc men, zich steeds grondende op dc opgedolvene revolutionaire wet van Frankrijk, nog verscheidene personen, in Brussel woonachtig, gelast om zich binnen 24 uren uit Belgie te verwijderenals in "de eerste plaatseen franschen uitgewekeneLabrousse ge naamd, die wordt voorgesteld als tot hec laatste toe. de zooge naamde Oranje sociëteit in de bisschopstraat, voor plundering te hebben willen bewaren. Ook heeft men eene persoon last ge gevenom te vertrekken, die bekend staat als een zeer onpar tijdig berigtgever van een der meest geachie engelsche dagbla den, en die, bij de vermelding van het gebeurde in de laatste da gen noch den persoon van prins Leopold,noch zijne ministers heefc gespaard Men dacht echter, dat die man, als een ge boren engelschman, zich niet zoo gemakkelijk, als wel anderen, aan dit bevel zoude onderwerpen In Antwerpen hebbenal- mede verscheidene personen last gekregen, om te vertrekken Ook in Luik wil men, dat bevel zoude zijn aangekomen, om sommige lieden het verder verblijf in Belgie te ontzeggen. Al daar zoudeechter, naar men verzekert, weinig kans zijn, om een dergelijk bevel ten uitvoer te kunnen doen leggen, daar noch dé regering noch de bevolking dier stad zich veel om het be wind van prins Leopold schijnen te bekommeren. Het schijnt, dat debelgische gouvernèments lieden hevige on- êetfigheden in de kamer der gedeputeerden, nopens de jongste gebeurtenissen;e gemoec zien zij trachten ten minste de afge vaardigden te doen gevoelendat niets meer de zaak van Belgie zoude kunnen benadeelendan onberadene twisten van dien aard. De partij der geestelijkheid neemt, immers voor een gedeelte, de houding aanals of zij zich alsnu van de heeren Lebeau en consorten zoude willen ontslaan. UIT de HAND te KOOP, 2 Bunders, 73 Roeden, 90 Ellen ZAAILAND, bijzonder geschikt voor Plantagie. of bij gedeelten te PACHTEN, voor Wei- of Zaailand gelegen in 'cOuweland, onder Heinkenszandalsmede voor Afbraak, een zeer goede BOERÉN SCnUUR, en een zoogenaamde extra goede ËRKE, alles te bevragen bij den Secretaris der gezegde Gemeente. De ondergeteekendé wonende in de Klokstraac Wijk A N.° 97, voornemens zijnde met den eersten Mei aanstaan dezijne affaire in OLlE en VERFWAREN te openen, re commandeert zich in de gunst van zijne geëerde Stad en Land- gen 00 ten. Goes, den 24 April 1834, J. A. le COTNTRE. *m* GOM MAbereid door den heer J. van der Schalk Az. Apothekar te Schiedamwelks debitering door de respective Piovinciale 'Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toe- voorzigt 1» Zuid Holland is toegestaan dezelve is te bekomen in en j pakjes by D. van der HOEK» Drogist te Goes. NEDERLANÜSCHE STOOM BOOT-MAATSCHAP PIJ. DIENST TUSSCHEN ROTTERDAM, ZIERIKZEE EN GOES Zeer geschikt voor de Reizen van en naar STAATS- VL AAN DEREN. Van Rotterdam naar het Sas van Goes. 26 Zaturd. 'smorg. 5 ure ".9 Dingsd. 7 APRIL 1834, Van hèt Sas van Goes naar Rotterdam. Zondag 's morg 27 30 Woensd. 10 ure. 12 Te Goes, bij F» Kleeuwens, Stadsdrukke*,

Goessche Courant | 1834 | | pagina 2