zijn een aantal dooden en gekwetsten gevallendoch de troepen hebben het minst geleden. T Het hevigst is op het plein van de prefectuur gestreden. Al daar hadden zich de opstandelingen sterk verschanst en zich van kanon bediendten einde de geplante pallissaden om v.erre te schie ten. Daarop is een hevig klein geweer-vuur in de straten gevolgd en eindelijk op nieuw met grof geschut gevuurd. Een huis, 'twelk met tirailleurs bezet was, is, door middel van poort springersgeopendeen aantal derzeiven is daarbij gevangen ge nomen. Parijs, den 13 April. Omtrent de gebeurtenissen te- Lyon zijn geehe nadere tijdingen ontvangen hetgeen aan het ongun stige weder, maar vooral aan de vernieling van de celegraphen in en bij Lyon wordt toegeschreven. Intusschen deelen de gou vernements bladen de bijzonderheden mede, wegens het voorge vallene óp den 9 en 10. Daaruit blijktdat de vroegere herig ten geenszins overdreven zijn, maar dat de omstandigheden nog treuriger zijn dan men wel in den beginne meende. De opstan delingen, die ten getale van eenige duizenden waren, in gere gelde colonnes oprukten en behoorlijk werden aangevoerd, heb ben zich op het hardnekkigstzoo achter de barricades als in de hotels en huizen verdedigd zoodat men niet alleen genood zaakt is geweest, dezelve met klein geweer en de bajonet aan te vallen en te verdrijvenmaar van het kanon heeft moeten ge bruik makenen granaten in de huizenwaar zij zich genesteld haddenheeft moeten werpen. Het gevecht heeft den 9 op deze wijs vijf uren voortgeduurd, en van weerszijden is daarbij een groot aantal personen gesneuveld of gekwetschetzelve zou aan de zijde der opstandelingen eenige duizenden bedragen. De troe pen hebben zich uitmuntend van hunnen pligt gekweten. De ge neraal Aijmardpe n, onder hem, de generaals Bucket en Canuet hébben zich door beleid en dapperheid onderscheidende pre fect, die den strijd heeft bijgewoond heeft veel koelbloedigheid aan den dag gelegd. Bij het afgaan dezer berigtendie van den ,10 des morgens zijn, was het gevecht nog niet volkomen ge ëindigddoch de troepen waren van de voornaamste punten meester, en dé opstandelingen hadden zich in de naauwste straten terug getrokken, waar hier en daar nog een geweerschot viel. Men heeft dus de gegronde hoop dat het wettig gezag de bo venhand zal hebben behoudendoch niet dan ten koste van stroomen bloeds. Het gebeurde heeft alhier een' diepen indruk gemaakt, en, ofschoon de jongste berigten eenige meerdere gerustheid hebben gegeven, zoo is men echter niet zonder zorg voor de gevolgen welke de opstand te Lyon in de provinciën en ook in deze hoofd stad hebben kan. Er liepen heden geruchten nopens volkshe we gingen in onderscheidene steden doch mee zekerheid is deswege niets bekend; de ministeriele bladen spreken zulks zelfs tegen Hier ter stede is het heden min of meer onrustig De troepen zijn indecasernen geconsigneerd, en, naar men zegt, is onder de soldaten een aantal patronen uitgedeeld Eenige volkshoopen, welke zich op de markten en kaaijen gevormd haddenzijn door de stads- ser jan ten uit elkander gedreven. Het gouvernement gaat voort, maatregelen te nemen tot behoud der rust en tot herstel der orde. Men spreekt er vandac de maarschalk Gérard naar Lyon |zal vertrekken onderscheidene bataljons uit de naburige steden hebben bevel bekomenin aller ijl naar Lyon op te rukken. Hibirlaubim.. 's Gravenhage, den 15 April. HH. MM. de Koning en de Koningin, welke gisteren ten een ure uit deze residentie naar Amsterdam vertrokken waren, aijn in den namiddag ten half zes ure in die stad aangekomen. Heden heeft de Koning aldaar audiëntie gegeven, en dezen avond zullen Hunne Majesteiten den stads schouwburgwaar het nieuwe oorspronkelijke zangspel Saffb van den-heer MrJ. van hennepzal vertoond worden, met Hoogsïdèzclver tegenwoordigheid vereeren. Gisteren middag ten vier ure zijn HH. KK. H. H, de Prins en Prinses der Nederlanden insgelijks naar Amsterdam ver trokken en heden morgen ten tien ure HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje met Hoogstderzelver oudsten Zoon Naar men verzekert, zal Zr Ms. linieschip de Zeeuw onder, bevel van den kapitein ter zee Rijkomstreeks de helft van Mei, naar de Oostzee vertrekkenaan boord hebbende Z K. H Prins Willem Frederik Hendrikderde zoon van den Prins vun Oranje De rust is te Brussel niet verder gestoord geworden er blijft nograns aldaar eene zekere gisting heerschen, en men schijnt niet zonder vrees te zijn.dat de plunderingen zullen hervat worden. De regering heeft onderscheidene maatregelen, genomen, om zulks te beletten. Te dien einde wordt dagelijks een zeker aantal troe pen op de been gehouden, en zijn de posten verdubbeld; voorts heeit dezelve aan onderscheidene verdachte vreemdelingen bevel gegeven, Belgie te verlaten. Volgens den Moniteurdie dat bevel mededeelt, zijn de meeste dier vreemdelingen onderteeke naren van de lijsten tot den inkoop der paarden voor den Prins van Oranje. Het stedelijk bestuur heefc van zijne zijde eene aan kondiging gedaanwaarbij de ingezetenen tot rust worden ver maand, en de legioenen van de burgerwacht worden opgeroepen, om, bij hst minste gevaar, onder de wapenen te komen en de rust te helpen handhaven. De onruststokers zitten inmiddels niet stil. Men beweert, dat er dezer dagen onder het volk patronen zijn uitgedeeld, en van tijd tot tijd verschijnen er schotschriften waarin het volk op nieuw wordt opgeruid. Ouder Jri'e rffdriit men op een geschrift, tot titel dragende: verklaring dérfegtéfi van den menschhetwelk een werk der republikeinen schijnt re zijn, en misschien wel in verband staac niet hetgeen thans in Frankrijk voorvalt. Ondertusschen wordt het geregtelijk onderzoek voortgezet. Dien ten gevolge is een aantal der in hechtenis' genomene perso nen op vrije voeten gestaldterwijl anderen gevat zijn. Zoo is op bevel van den genëraal Hurelde majoor Schavyete Leu ven, door gendarmes gevangen genomen gelijk zulks ook te Brus sel het geval is met weinig bekende personen. Volgens F Union zonden onderscheidene bedienden tot.het paleis van vorst Leo pold behoorendeweggezonden zijn wegens briefwisseling mee bewoners van 'sGravenhage. Aan den heer Raingoeen der onderteekenaren van de bekende lijsten, en hoofdonderwijzer bij de Normale school voor jora^e Onderwijzersis, bij besluie van dén ia, zijne jaarwedde ingetrokken. MIDDEN PR IJ Z E N VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. Van den r tot den 15 April 1834. Zonder de Belasting Tarwe 5,27. Rogge 3,94. Vroege Gerst f 0,00. Laté Gerst 0,00. Boekweit ójoo. Hayéf 0,00 Witte Boo- nen 0,00 Witte Erwten 0,00. Groene Erwten f 4,50. Graauwe Erwten 0,00. Tarwe Meel f 7,27. Rogge Meel r" 5,59 allen per mudde. Boter/ 0,90. Noord Hollahdsche Kaas 50 cs. Stolksche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 20 cs. Tarwe Brood 9 cs. Rogge Brood 9 cs. Osse Vleesch 55 cs. Koei Vleesch 55 cs. Kalfs Vleesch 50 cs. Schapen Vleesch 35 cs. Lams Vleesch 35 cs. Versch Varken Vleesch 70 cs. Gerookt Varken Vleesch 80.es allen per Ned. pond. Vroege. Aardappelen ƒ0,00 Late Aardappelen 1,00. de muddeJene ver ƒ24,00, per vat IJpen Hout 7,00. Essen Hout ƒ7,00, per wisse. Groote Takkebossen 10,00. Kleine Takkebossen f6.00, de hondeïd. Steen Kolen ƒ2,25, de 100 ponden. Houts Kolen ƒ.0,00de mudde Turf ƒ0,50, de dubb mudde Kooi Olie f 45.00. Lijn Olie ƒ40,00, het vat Kool Zaad 0,00, Lijn Zaad 0,00, de muddeKaarsen 70 cs. het Ned. pond. De Plaatselijke SCHOOL KOMMISSIE te Goesver wittigt bij deze de daarbij belanghebbenden dat door de benoe ming van Mèjufvröuw J C. de KANTETgeboren Groeneijk. tot Onderwijzeresse in dezer Stads Nederduitsche en Fransche Meisjes-School, in plaats van Mejufvrouw E. A. Petitnaar Schoonhoven vertrokken, de opening dier School zal plaats hebben, op Maandag den ia Mei eerstkomende. De Commissie vermeent met vertrouwen deze Onderwijze resse te kunnen aanbevelen, en rekent op de medewerking der Ingezetenen tot instandhouding en bevordering van den bloei van een zoo nuttig Instituut. Informatien nopens de voorwaarden van het te geven onder wijs, zijn te, bekomen bij den Secretaris dezer commissie. Goesden 17 April 1834. De Plaatselijke School Commissie voornoemd, J: W. van KERKWIJK, Voorz. H. C. PILAARSecret. Alle de genen die iètS te Pretenderen hebben van, of verschuldigd zijn aan den Boedel en Nalatenschap, van de Heer FERDINANT MARTIJ, in leven Mr. Horologiemaker te Goesgelieven daarvan opgave of betaling te doen ten Kanto re van den Notaris LANKHORST aldaarvoor den isten Mei 1834. V Een NUMMERVER WISSELAAR bied zich aan op redelijke voorwaarden; adres by L. VAES. NËDÊRLANDSCHE STOOMBOOT-MAATSCHAPPIJ. DIENST TUSSCHËN ROTTERDAM, ZIERIKZEE EN GOES Zeer geschikt voor de Reizen van en naar STA ATS-VLAANDEREN, APRIL 1834. Van Rotterdam naar hét Sas; van Goes. i^Zaturd. 22 Dïngsd.' 24 Dond. 2 <5 Zaturd. 29 Dirtgsd. 's morg. 10 ure 4 5 5' 7 Van hèt Sas van Goes naar. Rotterdam. 6 8 9 10 s morg. a m ure. Te Goes, bij F. Kleeuwens, Stadsdrukker. nmn—1 20 23 Woensd. 25 Vrijdag 27 Zondag 30 Woensd. 12

Goessche Courant | 1834 | | pagina 2