J. M, van ZOOM J IC. VERWEST. De Gezusters COURLOISwelke provisioneel eene kamer betrokken hebben ten huize van hunne Tante de wed. J Pilaar, op de Kleine Kaai binnen deze Stad, bieden zich aan tot het doen van onderscheidene VROUWELIJKE HANDWERKEN, als: IVdien- én Linr.enaaijenBordu ren hec fVasschen van OverhemdenMutsenKragen eti der gelijke met belofte van eerie prompte en civiele bediening. V Een bekwame BAKKERS KNECHT met Mei be- noodigdte bevragen bij H. SNOEP in de Lange Kerkstraat te Goes. Van Rotterdam naar het Sas van Goes Sas 8 5 j) 4 8 5 9 Te Goes, bij F. KxeecwensStadsdrukker. voorzorg, en blijkt nog niets van meerdere wapening. De te verwachten inspectie is èene herhaling van hetgeen te dien aan zien in de laatste jaren heeft plaats gehad. De Courrier Beige laat zich over de te Brussel voorge vallene schandelijke tooneelen onder andere dus uit Het schouwspel van al de plundertooneelen was walgelijk en terugstootend. Eene menigte vrouwen en kinderen volgde de plunderaars op debielen, om hun deel aan den buit te hebben. De plunderaars hebben op verscheidene plaatsen lijsten getoond waarop aangeduid stondwelke huizen zij moesten plunderen. De tamboers der burgerwacht hebben tegen twee uren in den namiddag hetappel geslagen doch slechts weinige leden zijn komen opdagen; de burgers verklaarden datindien ook de troepen geen bevel be kwamen om krachtdadigen bijstand te verleenen alle pogingen yan hunne zijde vruchteloos zouden zijnen dat het dus onnoodig was, met hec geweer in den armbloote aanifrhouwers te blijven Moesten dan" zoo gaat de Courrier voorczestien huizen geplunderd worden moesten wijgedurende twaalf uren hec schou wspel vooroogen hebbendat de openbare magtmet hét ge weer in den armde snoodste verguizing van orde en wee mee onverschillige oogen bleef aanzien en moest de hoofdstad ge durende twaalf uren, hec tooneel opleveren van eene stad, die aan plundering prijs gegeven was, en waarin de inwoners minder bescherming en veiligheid genoten dan in eene wildernis Indien men het onderteekenen der lijsten stilzwijgend had laten voorbijgaan dan zou er na acht dagen niemand meer van gewaagd hebbendan zou Europa gezegd hebbendat Belgie sterk wasomdat het deszelfs vijanden wist te verachten, omdat dergelijke pogingen geene weerklank bij de natie vonden Maar wat zal dat Europa nu peggen? Dat al de slagen, welke de vijanden der omwenteling fetroffen hebben op dezelfde omwenteling zullen nederkomen- al Europa voortaan aan de Belgische nationaliteit gelocven zal Jiet veftrouwen op onze toekomst stellen za! hec zich overtuigen dat vyij de middelen bezitten, om alleen en onaf hankelijk te be staan daar het dje rampzalige uickomsc voor oogen heeft, welke wij aan de zwakheid van het bestuur te danken hebben Onmagt van binnen en onmagt van buiten onmagt van buicen om de regten en de waardigheid van het land te handhaven onmagt van binnen om de orde rust te bewaren." En verder zegt de Courrier nog het navolgende: Het is waar, en wij komen er ook voor uit, dat wij in veleop- zig en verschillen in gevoelens van hendie thans de teugels van het bewind in handen hebben nogtans ofschoon eene wreede onder vinding ons geleerd heeft aan niets meer ie twijfelen zijn er be schuldigingenwelke wij aarzelen regen hetzelve uit te spreken. Maarna hetgeen wij gezien hebbenna hetgeen de geheele stad gezien heeft zonden wij een onzer eerste pligten verzaken door het stil zwijgen te bewarendoor ons niet met kracht tegen de han delwijs van het ministerie te verklaren Wij zullen het dus zeggen qmdat ons geweten ons dit overluid toeroept; wij zullen het zeg génom dat geheel Brussel dir met ons doet. Neen de regering heeft haren pligc niet gedaan; neen de regering heeft niet beant woord aan hetgeen de omstandigheden vorderden. Aan wien zal men de overtuiging geven dat deze soldaten die met bet geweer irj den arm plunderingen bijwoonden, welke doof kinderen en on gewapende lieden gedaan werden dat deze ruiters die, op twee honderd schreden bij de bedreigde puntenvan hunne paarden afstegen wien zal men overtuigenzeggen wij datindien men hun yan het eerste oogenblik, toegestaan had met die kracht, welke de omstandigheden gebiedend maakten, te handelendat <$e soldaten binnen weinige oogenblikken onze straten en markten van volk niet zouden hebben gezuiverd? Neen men zal daarvan niemand overtuigendaar niemand het zou geloovenHet is in ijaam van ons dapper leger, dat wij van elke overeenstemming afzien met mannen, die deze wanorde hebben toegestaan. Neen, Y$n&l degenen, die de eer hebben, eene Belgische kokarde te dragen zou er geen een zijn die niet liever zijn' degen op straat bad willen verbrijzelen, dan vrijwillig bloot aanschouwer van al die buitensporigheden te blijven. Toen in den namiddag de magt geheel aan de militaire overleden overgelaten was hebben onze soldaten overigens genoegzaam bewezenwelke hunne gevoelens waren. Lanciers voetvolk, guidesjagersallen hebben hunnen pligt geda,aq, én wij zeggen hun er, in naam van het land, dank voor! Doch zoo lang er door het ministerie geen naauwkeurig .onderzoek gedaan is, omtrent de geheimzinnige duisterheid, welke de jongste gebeurtenis bedektzoo lang niet aan het pu-! bliek kenbaar gemaakt wordtwaaraan gedurende een gedeelte van den dag, de werkeloosheid van het bestuur toe te schrijven is, zoo lang zal er eene verschrikkelijke beschuldiging op het mi nisierie rusten Hetzij dan zwakheid, onbekwaamheid of berekening, welke de oorzaak er van moge wezen geheel Brussel moet bekennen dat de regering de plundering had kunnen beletten en dat zij het niet gedaan heefc Het ministerie zal voor de kamers der ver tegeatooordigers rekenschap van deszelfs gehouden gedrag moeten geven. Men zegty wel is waar, dat de heef Rogier verschei dene maien zich zeiven gewaagd heeftom de plundering te be letten doch hij zulke omstandighedenis de plaats eens minis ters ni'. c aan het hoofd van een peloton, maar aan dat van den raad Dip raad moet .algemeene veiligheidsmaatregelen bevelen,' en de officieren dezelve uitvoeren. Indien zich al de ministers op straat begevenwaar zou dan regering blijven Volgene de jongste berigcen uit Brussel, is de rast Ju die stad niet verder gestoord geworden. Er zijn bevelen gegeven om huis zoekingen te doen bij de liedendie verdacht wordengoede ren uit de geplunderde huizen'gestolen te hébben. Dit schijnt op aandrang van sommige leden van de kamer der vertegenwoor digers geschied te zijn, zoo als blijkt uit een door den bekenden Gendebien aan den burgemeester van Brussel geschreven brief waarin hij'een gestreng onderzoek vordertniet alleen bij de la gere volksklassemaar ook bij die personenuic hoogere scan den welke verdacht wordende hand in de gepleegde euveldaden te hebben gehad. Het volk tochzege die vercegenwoordi ger, is te beklagen; want het is slechts opgezet, verleiden op het dwaalspoor gebragtdoor tot dè hoogere klasse op te stij genzal men de ware schuldigen vindenen men moec den moed hebben, om regtscreeks co* het doel door te dringen. Van den kant der senateurs. schijnen pogingen te zijn aange wend, om verdere ongeregeldheden te voorkomen. Men meldt thans, dat 12, of 15 leden van den senaat, welke te Brussel te huis behooren, met de twee vice presidenten en óe secret iris sen aan het hoofd, zich maandag middag naaf het paleis heb ben begeven en bij vorst Leopold ten sterkste hebben aange drongen op de herstelling der burgerwacht. Het hot van appel van Brussel heeft aan zijne zijde Dingsdag eene algemeene vergadering gehouden, waarin de zaak der plun dering ter sprake is gekomen, en de faadsheeren H de Brouc- kere en Corbisier tot commissarissen benoemd zijn, omeenreg- terliik onderzoek aan te vangen,. Verscheidene bezittefs van geplunderde eigendommen hebben Brussel verlaten, waarschijnlijk omdat zij zich, na het gebeurdg aldaar, niet veilig achttenzulks Wordt uitdrukkelijk vermeld van den Prins de Lignedie naar Parijs is vertrokken. De senaat is tegen den 22 dezer, bijeengeroepen de heeren GendibienDesmedtMeeusde Secus en de Broukere hebben zich met een adres tot den minister van buitenlandsche zaken ge wend waarin zlj ten gevolge van het regthetwelk hun de constitutie verleent, verzoeken, uic hoofde van de omstandighe den ommiddelijk de afgevaardigden te zamen te roepen. ^buertenticn. Ondertrouwd Gons deu 12 April 1834 Op het einde der maand April 1834, dag en uur nader re bepalenin 't Logement van G de Joode "openbare Vei ling, na bekomene regcerlijke Autorisatie, van een Hecht, Sterk, Welbetïmmerd en zeer ter Nering staande WOON^ HUIS en ÈRVE, staande en gelegen in de Langekerkstraat te Giw,,wijk A. n.° 183 om daarvan acht dagen na de toewij zing Oj. het gebruik te komentoebehoorende aan MARCUS DOES. Adres nopens de Cöndicen ten kantore van den Notaris LANKHORSTtot deze Verkoop regtens geéommitceerd. NEDERLANDSCHE STOOMBOOT-MAATSCHAPPIJ. "ii DIENST TUSSCHEN- ROTTERDAM], ZIERIKZEE EN GOES Zeer geschikt voor de Reizen van en naar STAATS- VLAANDEREN. 1 APRIL 1834. .Van hét van Goes. naar Rotterdam. 15 Dingsd. 's morg. 7 ure. 16 Woensd. 's morg. 12 ure. 17 Dond. 18 Vrijdag 19 Zacurd. 10 20 Zondag 6 22 Dingsd. n 23 Woensd. 24 Dond. 25 Vrijdag 26 Zacurd. 5 -r 27 Zondag 10 29 Dingsd. 7 30 Woensd. 12 en

Goessche Courant | 1834 | | pagina 2