N°. 39. GOESSCHE V rijdag 11 April 1834. NIEUWSTIJDINGEN. Suifscïrlnub. Berlijn, den i April. Volgens berigten uit Moscauyan het midden der vorige maand, waren de prijzen der levensmid delen, die in de laatste tijden aanmerkelijk gedaald w renop nieuw gestegenten gevolge van den plotseling ingevallen dooi waardoor de toevoer verhinderd werd. In de fabrieken werd steeds zeer weinig gearbeid. Aan de provincie Béssarabie heeft het russisch bestuur eene nieuwe staatsregeling geschonkenwaar bij de betrekkingen van den boerenstand tot de groote grond-ei genaars aanmerkelijk verbeterd worden. Frankfort, den 4 AprilIn eenen bijzonderen brief uit Berlijn, van den 31 Maarcleest men, dat dein hechtenisnemin gen zich aldaar in de laatste tijden zeer vermeerderd hebbenen dat de ontdekkingenwelke men onlangs gedaan heefteen zoo verradelijk en waanzinnig doel hebben doen kennen, dat men de fanatieke verblinding eerder als uit een gekrenkt hoofd komen de, dan als eene misdaad moet beschouwen; dat losse geruchten van eenen misdadigen aanslag sprekenwelke tot nog toe geheim doch spoedig bekend zou worden; dat men nu reeds weet, dat bij de zamengezworenen monteringen van de gendarmerie en der wachters van het Koninklijk kasteel gevonden zijn waarvan zij zich schijnen te hebben willen bedienen, onronder deze vermom ming tot de inwendigste gedeelten van hec paleis door te drin gen. Wij hopen" zoo gaat gemelde brief voort„dat'ook dan, wanneer de verblinding dezer enkele heethoofden zich in allen deele bevestigt, dit nimmer aan een geheel volk mag aan gewreven wordenwelks trouw en gehechtheid aan zijnen Vorst, maar dat de admiraal Napier (niet alleen zonder lastmaar zelfs tegen de uitdrukkelijke bevelen van het bewind van D Pedro met een drietal gewapende vaartuigen van St. Ubes gezeild was, en een aanslag op Figueras beproefd fiad die echter mislukt was; daarop had die vlootvoogd zich verder noordwaarts begeven eti het zeepiaatsje Caminha bezet. Te Opoftoalwaar de Pedrois- ten omstreeks 3000 man, doch bijna uitsluitend gewapende bur gers moeten hebben scheen men bedacht te wezen óp onder nemingen ten einde den opstand in den omtrek waar zich geene of zeer weinige troepen van D Miguel schijnen te bevinden) uit- tebreiden Aan den anderen kant echter meldt mendat te Oporto een openlijk misnoegen tegen het bestuur van D Pedro heerscht, en dat de hevige conscitutionelen'er zelfs op bedacht waren om op eigen gezag aldaar de regering te veranderen. Omtrent de vorderingen in het zuiden van den generaal de Sa blijkt niets na ders. Integendeel meldt men, dat Faro 'twelk laa-stelijk het voorname steunpunt zijner operatien was, door guerillas van de .Migueliisten bezetdoch daarna weder ontruimd is geworden. In Lissabon was het rustig, doch onder het bestuur heerschte steeds tweedragc en bij dè vreemde officieren en soldaten de grootste ontevredenheid. Met de jongste berigten uit Lissabon, heeft men twee besluiten van D. Pedro ontvangen waarbij die Vorst zijnen broe der DMiguel van al'zijne waardighedentitels en voorregten ontzet, en deszelfs eigendommen verbeurd' verklaart. In on*e dagbladen leest merteen brief van Joseph Napo leon'Bonapartegerigc aan dé onderteekenaars van de onlangs bij de kamer der fransche gedeputeerden ingediende petitiën, in welke de intrekking van de in 1815 tegen het geslacht van Na poleon uitgevaardigde verbannings wet verlangd werd. De schrij ver betuigt aan de petitionarissen zijnen dank voor de door hen onder deszelfs schoonste en edelste deugden gerekend worden en dat zoo dikwerf daarvan door de grootste opofferingen bewijzen j aangewende pogingen, en ontveinst geenszins zijn misnoegen over heeft gegeven." Naar men verneemt, zoudemer tot nog toe on- bet verwerpen van de bedoelde petkien en over de daarbij aari- geveer 20 leden van deze misdadige vereeniging in hechtenis ge nomen zijnen tegen een veel grooter aantaldie meer of min der daarmede in verband staaneen geregcelijk onderzoek begon nen zijn. Verscheidene vreemdelingen, en daaronder die reeds sinds jaren in Berlijn woonden hebben bevel bekomenop staan- den voet het koningrijk te verlaten. Het uit Griekenland teruggekeerde Beïjersche bataljon van het 6de regement van linie, is den 30 Maart te Munchen aangekomen. Eene groote menigte was hetzelve tot An zing, op 5 mijlen van Munchen te gemoet gegaan, evenzeer als de re geringspersonen de algemeene staf en het corps muzikanten van de bezetting. Voor het kasteel des Konings gekomenvertoonde zich Z. M benevens HH. KK. HH. den kroonprins en den Her tog Maximiliaanen-de verdere leden der Koninklijke familie, welke met een luid hourah door de troepen begroet werden. De officieren werden'dien dag bij den graaf Arkoep den volgen den bij Z D. Vorst Wrede luisterrijk onthaald. Uit Munchen wordt, van 2 dezer, gemeld, dar, den vo- rigen dagde kolonel Baligaud met zijn uit Griekenland terug gekeerd bataljon tot voor de gedenkzuilwelke ter eere van de in den Russischen velutogt geblevene Beijerschen opgerigt is heeft doen oprukken, hetzelve aldaar eenen kring doen formeren en bij die gelegenheid eene aanspraak gedaan heeft aan de sol daten waarvan velen genoemden veldtogc hebben mede gemaakt waarna hec bataljon aan de gesneuvelden den militaire eer bewees, en een drievoudig j kye de Koning! deed hooren. Den volgen den morgen is genoemd bataljonmet het korps muzikanten en den algemeenen staf aan het hoofdna een verblijf van drie dagen, uit Munphen naar Pfaffenhofen getrokken. (gngelanb* Londen den April. De Cournier van den 5 kondigt voor- loopig aandat de staat der inkomsten over de drie eerste maan- den van dit jaar den 5 dezer eindigende, zeer voldoende is, heb-, j geleid hebben. De zaak is naar een ander hof van assises verwezen, bende de opbrengst der inkomende regten nietregestaande de ver mindering der regten op zeep, hennep, gebakken steeaen enz., eene vermeerdering van 100,000pond, sterl. ondergaan, terwijl genomene houding van het fransche bewind. Hij spreekt voorts yan de weldadige inzigten des gewezen Keizers, en verklaart, dat hij ("Keizer Napoleon")steeds de souvereiniteic des franschen volks erkend beeft, en slechts door her voortduren des oorlogs verhinderd is in de uitvoering van zijne plannen om aan alle burgers het stemregt te geven, de drukpers geheel vrij te ma ken,-—en voorts aan Frankrijk ai de waarborgen eener altijddu rende wejvaart te verleenen, Ten slotte betuigd de schrijver de vurige gehechtheid van al de leden van het geslacht van Napo leon aan Frankrijken verklaart hij dat het hun aller leus isal les voor en door het volk Deze briefis in het Fransch en in het Engelseh openbaar gemaakte. Parijs, den 4 April. De russische gezant heeft een diplo- ftiarieken maaltijd oan lord Durhaüt gegeven. Men heeft opgemerkt dat-de nederlandsche zaakgelastigde, n aar geenszins de belgische am bassadeur, op dit feest is genood-'gd geworden. Men weet dat in her vorige jaar bij een regcerljjk vonnis aan het dagblad Le National verboden is geworden om van de teregzittingen der regtbanken en hoven verslag te doen Ten einde dit verbod te kunnen ontduikenhebben de schrijvers van ge noemd blad deszelfs titel in dien van Le National de 1834 ver anderd, en hetzelve als een geheel nieuw blad doen voorkomen waarin dan ook van de teregtzittingen geregeld verslag werd ge, daan. Deswege in fegren vervolgd zijnde, heefc het hof van assises, gelijk wij onlangs gemeld hebben, begrepen, dat de National de 1834 een en hetzelfde blad was met den ouden Na tional en deszelfs schrijvers Wegens overtreding van het bekende verbod veroordeeld. Dit vonnis is thans door het hof van cassatie vernietigd geworden op grond dac de National de 1834 wettelijk als een nieuw blad beschouwd moet worden, welke oök de redenen zijn mogen die toe deszelfs oprigcing ^cbcvïatibcu. den 8 si pril. Het vt eere nog g^ootere vermeerdering in de opbrengst der accijnsen heeft plaats gehad. De tijdingen wegens eene tusschenkomst van Spanje in de.Por- tugesche zaken ten voordeele van donna Mat ia, vónden te Lon 's Gravenha ge den 8 Sipril. Het vertrek van Hunne Ma jesteiten, de Koning en Koningin en der verdere leden van het Ko ninklijk geslachtnaar Amsterdamis op aanstaanden Vrijdag be paald, Naar men verneemc, zal er in het begin der maand Mei den vrij algemeen geloof, en hadden ter beurze van den 5 een eene algemeene inspectie en monstering over al de troepen van gunstigtn invloed uitgeoefend op den prijs der schuldbrieven van het leger worden gehouden, waarbij al de krijgslieden, daarbij de-leeningen van D Pedto I tegenwoordig, in hun geheel veldequipement zullen moeten ver- Men heefc alhier berigten-'uit Lissabon ontvangen van den j'schijnen Deze inspectie zal plaats hebben, als volgc, de di- 23 Maart Dezelven houden in dat bij Santarem nog niets na- visien der infanteriedoor de luitenants-generaalgemelde divi ders van eenig gewigt tusschen de beide legers had plaats gehadsien commanderende de cavalerie door den oppervelhebber over 1

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1