G0ES8CHE COURANT i\°. 28. Maandag 7 April 1Ö34. v. ADVERTENTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad Gof.s, noodigen bij deze een ieder welke genegen is, naar de bediening Van Adsistent Nachtwaker opengevallen door her overlijden vat. Pieter Adriaan Johnte solliciteren uitom zich daartoe' by biljet in eene op Stads-Griffie geplaatste bus aantemclden van heden, af tot Zaturdag den 12 dezer maand, voor des mid dags twaalf uren. Gedaan te Goes, den 5 April 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. H. VERSCHOORvan NisseVc. Ter ordonnantie van dezelve, De Staas-Secretaris L. de FOUW, Jz. NIEUWSTIJDINGEN. m 4* SJuttscblanb. Frankfort, den 31 Maart. De AllgenieineZeitung meldt het volgende uit Konstantinopel van 6 Maart Alles is hier nog op den ouden voecen er valt niets van belang voor. Over de te sluiten leening wordt voortdurend bnderhan deld, zonder dat men nog tot een besluit gekomen .is. De fran- sche regering trekt zich deze zaak bijzonder aan zelfs haar hét schijntmeer dan de Porte zelvewelke 'in den laatsten tijc door allerlei vertoogen van de noodzakelijkheid van zulk eenen maairregel heeft trachten te overtuigen. In de daad zoude de stel ling der Porte veel gunstiger worden als hare geldmiddelen in een beteren toestand waren en in zoo verre heeft men te Parijs gelijk gehad. Maar hetgeen men daarbij uit het oog heeft ver Toren .is, dat het zeer moeijélyk valt om onder goéde voorwaar den geld te erlangenwanneer het aan behoorlyke zekerheid voor Öe terugbetaling van het kapitaal en voor de geregelde voldoe ning der renten ontbreekt. Daarin is ook hier de moeijelijkheid gelegen, èn er zou zéker reeds lang eene leening gesloten zijn geworden, indien mende noodige zekerheid had weten té geven. Wel moeten alle regeringen er veel belang instellen, om aan de Porte weder meerdere kracht te verschaffen en haar daartoe uit geldelijke verlegenheden te helpenmaar in dit geval Jigt het, buiten derzelver bereik om bijstand te verleenen. Onlangs is gewag gemaakt van de nieuwe vertoogendie Engeland en Frankrijk regen de met Rusland geslotene overeen komsten van 8 Julij ingediend hadden. De Porte heeft te dien aanzien dezelfde houding als vroeger bewaarden in een zeer wijd- loopig antwoord gèprótesteérd regen alle inbreuk öphaarregt, om naar goedvinden met vreemde Mogendheden verdragen te slui ten Thans verneemt men,'dat de Eugelsche en Fransche ge zanten zich voorloopig bevredigd hebben verklaard. Zij zouden wel gaarne gezien hebbendat.de Porte zich van de jegens Rus land aangegane verbintenissen los gemaakt had, maar zij schijnen toch genoegen të hebben genomen met dé ontvangene verzeke ringen wegens de valsche uitlegging, die de Porte beweert dat aan het bedoelde verdrag gegeven is. Vooral wil zij geenszins toegevendat zij daarbij aan Rusland het regt zou hebben toe gekend om naar goedvinden de Daraanellen te sluiten zij ver zekerd, dat dit het geval niet is, en dat geene natie ter wereld, zonder hare uitdrukkelijke toestemming oorlogschepen door de Dardaüëllen vermag te zenden. Dit punt schijnt alsnu genoeg zanm opgehelderd te zijn en door de bestrijders van het verdrag uit het regte oogpunt beschouwd te worden. Daarentegen zal waarschynlijk de onlangs te St. Petersburg met Achmed pacha geslotene overeenkomst tot nieuwe geschillen met de Porte aan leiding géven. Tn hoeverre die overeenkomst voor de Zeemo gendheden schadelijke bepalingen mogt behelzen isnogniet be- ketid, naar men weet, dat lord Ponsonbij dezelve voor strijdig met de Ëngelsche belangen verklaard heeft." In het half officiële dagblad van Beijeren- leest men het volgende: „Onlangs is wederom het gerucht verspreid, dat de in Zwitserland zich bevindende Polenin.vereeniging meteenige andere sraatkundige gelukzoekers, in de naburige duitsche Staten cép invH doen zoudenen bepaaldelijk voornemens waren zich van de stad Lindau (aan de Boden zee) meester te maken. Of schoon dusdanige onderneming op zich zelve dolzinnig en be- Jagchelijk moet voorkomen, en bovendien Lindau zelve zich vol komen ih staat bevindt, om dergelijken aanval behoorlijk afte- slaanvernemen wij toch uit eene goedé bron dat tegen dit moge- Hjke geval, de bezetting aldaar nog eenegenoegzame versterking heeft bekomen en dat maatregelen van voorzorg genomen zijn welke eene .onderneming van dien aard op eene geheel andere wijze Zouden doen aflóopen als met den togt tegen Savoije hec geval is geweest. Hoe lang ecticer zal men een paar zwitsersche •kantons nog veroorloven de rust van alle aangrenzende Staten op dergelijke- wijze dagelijks re bedreigen dezelve in den diepscen vréde aan invallen eener roover bende van muiters bloot te stel len en alle grondbeginselen van het regt der volkenwaarop het maatschappelijk gebouw van gehee( Europa berust, op eene honende wijze met voeten te treden - De zoon van den beijerschen minister van justitiede heer v. Schrenkwelke voor eénige weken door den Koning naar Ansbach gezonden isom het geregtelijk onderzoek naar den dood van Kaspar Hauser te leiden, is van daar te Munchen tërugge-: komenzonder dat, gelijk men verzekert, het onderzoek nog tot eenigen uitslag gevoerd heeft. Londen, den 1 April. Volgens berigten uit Lissabon toe den 15 Maart, blijkt daaruit, dat geen nieuw gevecht in Por tugal is voorgevallendoch D Pedrodie van defongesteldheid, waaraan hij eenigen tijd heeft geleden, thans genoegzaam hersteld isj had een ujrgebreid plan van veldtogt helpen beramen, waar van zijne vrienden zich goede gevolgen beloofden. Het zou daar in bestaandat zoo wel van de zijde van Oporto als van de zij de van Algarvie zijne troepen aanvallender wijze zouden tewerk gaan, en zoo doende trachten zouden om de landstreek, waar in de Miguellisten de overhand hebbentot een deel der oevers van den Taag en tot Santarem te bepalen. De Hertog van Ter- ceira was om tot de uitvoering van dit ontwerp mede te wer ken tot bevelhebber van Oporto benoemd, terwijl Bernardo de Sa, aan wien men nog onlangs eene versterking van 800 Bel gen heeft gezonden, in Algarvie moest werkzaam zijn. Van de Migueïlistische soldaten, die in den laatste tijd gevangen geno men zijnhadden er twee.of drie honderd onder D Pedro dienst genomen; Men had te Lissabon steeds moeité met een deel der in Engeland .aangeworvene vrijwilligers. Eenige daartoe behoo- rende officieren hadden hun afscheid genomen, en waren kort voor hunnen terugkeer naar Engeland met eenige politie soldaten slaags geraakt, bij welke gelegenheid een Britsch officier was doodgeschoten. Brieven uit Madrid van den 19 Maart, die men zoo wel ovei* Engeland als over Frankrijk ontvangen heeft, spreken van hec bestaan van een ontwerp der Spaansche regeringom eenen nieu» wen aanval in Portugal te doen. Men klaagt overigens in die brieven, dat de Koningin-Regentes, omredenen van verschillen den aard, ten minste te Madrid, meer en meer de gunst dés volks verliest. - Parijs, den 30 Maart. Een der voornaamste organen vati de partij der monarchalen la Gazette de Franceheeft in der tijd melding gemaakt van de gelukwenschingen, welke de zoon van de hertogin van Berry, op den 20 September des jaars 1833, van de zijde van eenige Monarchafen, die zich daartoe naar Boheme hadden begeven, heeft ontvangenen in de des wegens medegedeelde bijzonderheden dien jongen vorst doen voor komen. als den wettigen Koning van Frankrijkonder den naam van Hendrik V. Te gelijker tijd heeft dat dagblad beweerd, dat de natie op dit oogenblik niet wordt vertegenwoordigdert dat de bevolking de betaling der belasting moet weigeren, ten einde eene algemeene vertegenwoordiging te erlangen. De ver antwoordelijke uitgever is, ter zake van beide dezemededeelin- gen vervolgdals hebbende de regten aangerandwelke de Koning der Franschen van hec welbehagen der natie heeft ont* Jeenden als hebbende de bevolking aangemoedigdom de wet ten ongehoorzaam te worden. Gisteren heeft de teregtstelling voor het hof van assises plaats gehad. De uitgever is door den vóornaamsten schrijver van het dag blad, den heer de Genoudeverdedigden deze heeft daarbij zijne' gevoelens al weder niet ontveinsdnoch bewimpeld. In den be ginne heeft de voorzitter hem willen noodzaken, zijne taal te matigen onder bedreiging van hem anders het woord te zullen ontnemendoch op het antwoorddat alsdan de aangeklaagde zonder verder te zijn verdedigd, zoude worden geoordeeld, is het daarbij gebleven. Hij heeft beweerd, dat de maatschappij der Franschen op rwee hoofdbeginselen berustnamelijk de erfcv Jijkheid van den souverein in de mannelijke linie, en het regt van A''-

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1