N°. GOESSCHE COUR AJVtT. .Vrijdag NIEUWSTIJDINGEN.' Sümisclitaub. <R T "jÊ$"y 28 Maart 1SÜ, Frankfort jfe» 21 Blaart. Berigceii uic Konstantinopel van den 25 February luiden aldusTen gevolge der door de regering verordende maatregelen van voorzorg, zijn de brandstich tingen in de laatste dagen zeldzamer geworden doch die misda den hebben de algemeen heersellende ontevredenheid en weerzin weder zeer doen toenemen. Onder de grooten des Rijks merkt men inzonderheid groote onrust op, die in verband staat met de tweedragt, welke, ten gevolge der bemoejjenissen van de En- gelsche en Fransche gezanten tegen het verdrag met Rusland, in den Divan heerscht. De klove tusschen de twee partyen in dien Raad wordt steeds wijder Een gedeelte van den Divanis namelijk voor de inzigten van Engeland en Frankrijk gewonnen terwijl de overige leden slechts in eene naauwe aansluiting der Porte aan Rusland heil en redding zienen met angst bemerken dat de vertoogen van Engeland en Frankrijk tegen hun denkbeeld steeds krachtiger worden. Misschien moet men uit die veran derde houding der beide mogendheden het gerucht verklarendat de vloot onder Halil pachadie gereed ligt ora naar Samos on der zeil te gaan, 'bevel heeft bekomen, om voorloopig in de Dardanellen te verwijlen; daar kan zij toch eene mogelijke on derneming van het Éngelsch-Fransche smaldeel tegengaanen te vens de nieuwe bevestiging der kasteelen aan den ingangder Dar danellen helpen bevorderen. Brieven uit Alexandrie, van eene geloofwaardige hand, hou den in dat men bij Mehemed Ali in den laatsten tijd groote som berheid heeft waargenomen. Men vermoedtdat de aanleiding hiertoe te zoeken is in de ongunstige berigten uic Sijrie, alwaar de ontevredenheid met de de Egyptische regering gedurig dui delijker in het oog valt, alsmede in de tijdingen uic Arable, die evenmin gunstig luiden. Deze staat van zaken schijnt den Sul tan te stade te komen. Reeds dikwijls heeft men toch onder vonden, dat Mehemed-Ali, naar mate de berigten uit de hem on derworpen gewesten ongunstiger luidenen dus de mogelijkheid v$n derzelver afval grooter wordt, ook krachtiger betuigingen van gehechtheid en onderdanigheid aan den Sultan doet toekomen. Ook thans is dit het geval geweest, en ~nen voegt er bij, dat Mehemed.Ali, om aan zijne betuiging kracht bij te zettenvoor nemens is eene nieuwe schatting aan den Sultan te betalen. Hij heeft, zoo men zegt, te dien einde bij den handelstand in Egypte reeds voor eene aanzienlijke som aan wissels op Konstantinopel opgekocht. Bevestigt zich deze tijding, dan zou de koers van het turksche gelddie in den laatsten tijd tot op 403 para's per duitsche gulden gedaald was [zoodat de turksche piaster slechts tegen 10 centen Nederlandsch berekend werd], waarschijnlijk wel een weinig verbeteren." In eenen brief uit Weenenvan den 13, leest men het volgende: A De minister Ancillon wordt tegen den 18 alhier verwacht. De Grieksche gezant zal rot aan het sluiten van een handels- en scheep vaar tverdragwaarover mee de Grieksche regering gehan deld wordt, hier blijven, en alsdan naar Munchen terug keeren. Z. K. H. de Aartshertog Ferdinand zal nu spoedig naar Zeven bergen vertrekken. Alle berigten uit die provinciën luiden guns tig Z, K. H. de hertog von Lucc'a heeft in Berlijn eene woning gehuurden zalin den loop van den zomerzich derwaarts begeven. Z. M. de Keizer zal, naar men verneemt, zoo als ge woonlijk, naar Baden, bij Weenen, gaan. De meeste hooge staatsbeambten en leden van het corps diplomatique hebben reeds zomerverblijven in die plaats gehuurdom tijdens de afwezend beid van het hof uit de residentieook aldaar te kunnen verblijven Men heeft uit Zwitserland de verzekering bekomendat alles aangewend zal worden-, om de vreemde onruststokers uit het land te verwijderen en daardoor aan de klagten der naburige Staten te gemoet te komen. De fondsen zijn dan ook wederom gerezen- In Frankrijk schijntde staat van zaken echter niet zeer opbeurende. De regering moet toevlugt nemen tot maatregelen van gestrengheid welke de oppositie geweldadig vindtdie zij zich even als onder de restauratieten nutte maaktom het koninklijk bestuur gehaat te maken. Daartoe behooren de klagten der landlieden eenerzijdsen der industriële klasse aan de anderewelke als twee vijandige grond beginselen tegen elkander schijnen te strijden en welligt gevaar lijker bouwstoffen der rustverstoring in zich bevatten dan het ver schil van staatkundige gevoelens. Waartoe zal dit alles leiden, hoort men hier vragenen hoe ver moet het in Frankrijk gekomen zijn wanneer de Franschen zelve in ernst durven spreken van wederzijd- sche afscheiding door toliinienvan deeling der groote n? tie I Iet is alzoo mogelijk, Frankrijk te deelenhet in Noordelijke en Zuide lijke gewesten te splitsenzoo als de partij der bezitters van wijnber gen zulkshetzij goedschiks hetzij met geweldwillen bewerk stelligen. Had iemand zich onder de restauratie zulk eene uitdruk king veroorloofd hij zou van hoog verraad beschuldigd zijn ge worden nu hoort men daarover openlijk redetwisten. Dit is een nieuw bewijswaarheen elke gewelddadige omverwerping van het staatsbestuur leiden kan. Wie kan in eenen Staat vertrouwen stellen waarin, te midden des vredes, van den afval eener provincie ge sproken wordt En hoe veel erger is het dan niet, wanneer eene geheele helft des Rijks dreigt, zich van de bestaande orde van zaken los te rukken! Onder zulke omstandigheden blijven, tegen verwachting, de Fransche renten nog al vrij hoog, doch dezelve zullen zich bezwaarlijk lang staande houden, daar, bij zulk een' bedenkelijken toestand waarin zich Frankrijk van binnen bevindt men buiten 's lands geene neiging vinden zalalle kansen te door- loopen waaraan het openbare crediet van dat land blootgesteld kan zyn. De geringste seheiding van het Zuiden en Noorden zal hec scaatscrediec van Frankrijk tot in deszelfs grondzuilen schokken. Parijs, den 21 Maart. Nadat gisteren in de kamer der af gevaardigden het eerste artikel der wet op de genootschappen was aangenomenheeft eene vraagdoor den heer Berrijer geopperd of de vereenigïngenwelke zich enkel vormden tot oprigting van dagbladen, ook eene bijzondere volmagt noodig hadden, zeer de aandacht der leden tot zich getrokkeneti tot vrij wat gedruisch aanleiding gegeven. De minister van koophandel gaf daarop eerst een ontwijkend ant woord doch daarna werd deze vraagtoen dezelve in een voorstel veranderd was geworden, hevig door den procureur-generaal Per til bestreden. Hij beweerde dat men de revolutionaire genootschap pen, welk eenen vorm dezelve ook aannamen moest tegengaanen voerdetot aandrang van de schadelijkheid dier genootschappen, bijj deze gelegenheidaan dat hec genootschap der regten van den memch thans sterker dan ooit woelde, dat men in de afdeelingen van dat genootschap, binnen acht dagen, 80,000 patroonen had vervaardigd dat men laatstleden Zondag wapenen onder de leden had uitgedeelden dat hij wist, dat'men zich toebereidde om po gingen aan te wenden tot het ontsteken van eenen burgeroorlog. Na eene hevige woordenwisseling, welke over het voorstel en over deze gezegden van den heer Per dl ontstondwerd dit amende ment verworpentoe grooten spijt van de meeste onzer dagbla den welke zich daar over scherp uitlaten. Werkelijk nemen de in verschillende steden van Frankrijk gevestigde genootschappen of clubs, welker aantal en sterkte van dag tot dag meer aan hec licht komtde houding aanals of zij niet zullen gehoorzamen. De afdeelingen van het genoot schap der regten van den mensch, die te Beaune, Dyonen Mar seille gevestigd zijnhebben hunnen protesten tegen de wet en hun voornemen om daaraan niet te gehoorzamenreeds openbaar gemaakt In een revolutionair blad (je Patriote de Saone et Loire dat te Chalons sur Saone wordt uitgegeven, leest men woorde lijk hec volgende: Onze streken zijn van een tooneel getuige geweest, dat vati den voortgang des volks in echten burgerzin getuigt. Den vo- rigen Zondag waren in de uitgestrekte weide van St. Comeon der den blooten hemeltwaalfhonderd burgers broederlijk bijeen met hec doel, om zich tegen de afschuwelijke wet omtrent de genootschappen te verklaren. Hun aantal zou oneindig grooter hebben kunnen zijnmaar het comtnitté van Chalons had eerst Vrijdagavond tot de bijeenroeping beslotenen alleen de genoot schappen der meer nabij gelegene gemeenten konden dus uitge- noodigd worden. ïntusschen zijn er door enkele ver afgelegene gemeenten afgevaardigden gezonden die ieder 2040ja zelfs 50 leden van het genootschap vertegenwoordigden, Tegen de» middag rukten de afgevaardigden van het platte land van verschil lende kanten naar de weide, onder het zingen van den Marseil^ laanschen mnrsch en het Chant du Départ De leden uit Cha»; lons, die hen reeds opwachten, antwoordden met het aanheffen derzelfde gezangen. Na gefraterniseefd te hebbenvormden al len eenen grooten kring. Toen heelt de burger BJsnaud voor zitter van het committe, in eene redevoering vol waardigheid er» kracht, hun de pligten, die het lidmaatschap van het genoot schap oplegt, herinnerd, en hun onder het oog gebragt, tot welke opoffering zij thans verpligc zijn, nu eene nietige meer derheid in de kamer de door het volk veroverde vrijheidsbrieven verscheurt en aan den onvcrandcrlijkcnonVerzadelijken wil van een enkelen ten offer brengt en toewerpt. Alle de leden van het genootschap waren op dc hoogte van hunne roeping als repu-

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1