NV 19. GOESSCHE COURAN Vrijdag 7 Maart 1834. HERIJK DER MATEN EN GE WIGTEN. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND, NIEUWSTIJDINGEN. Frankfort den 26 February. Volgens een brief uit Alexan^ driavan den 20 januari}was de generaal Dembinsky uit de dienst van Mekemed Ali ontslagen die in het algemeen schijnt besloten te. hebben om zich niet verder met Polen in te laten; want op de blote wenk uit Marsielle, dat 450 dezer lieden hec voornemen hadden om zich naar Egypte in té schepenheeft hij dadelijk aan de haven-autoriteiten bepaald bevel gezonden ,~orn ze niet toe. te latenmaar hen de middelen te verschaffen om da delijk Wederom zee te kunnen kiezen. Londen, den f Maart. Uit de berigten uit Lissabon, tot van den 16 dezer, blijkt, dat in de laatste dagen nog niets be langrijks tusschen de beide strijdende partijen was voorgevallen. Volgens sommigen is de generaal Lemoswelke ten zuiden van de Taag de Miguellisten aanvoerde, de rivier overgetrokken en heeft hij zich den 14 te Sancarem, met omstreeks 3000 man ge regelde troepen, aan het gros van D. Miguels leger aangesloten. Aan den anderen kant zouden de Pedroisten Salvaterra £een plaatsje op den zuidelijken oever der rivier) vermeesterd hebben, en hoopten zij daardoor den toevoer van levensmiddelen naar Santarem eenig- zins te bevnoeijelijken Deze berigten worden echter door de constirutionelen zeiven als onzeker opgegeven. Voorts meldt men dat ook tusschen den generaal Saldanha en den minister van oor. log, Freiregroote cweedragt geheerscht heefc, zoodat de eerst genoemde even als de generaal Villafiorzijn ontslag uit de dienst heeft genomendoch dat voor het oogenblik al die geschillen zijn bijgelegd, en dat tusschen de beide genoemde generalenen den generaal Stubbs het bevel over het leger verdeeld is geworden, zijnde het commando van het midden aan den laatstgenoemden dat van den regter vleugel aan Villafioren dat van den linker aan Saldanha opgedragen. Het berigtdat een geregeld corps Miguellisten tegen St. Ubes zoude zijn opgerukt, is niet beves tigd maar er moeten zich aan die zijde weder veel guerilla's ver toond hebben. 0?ly V St - 33csturcu ctt ^bmiuisfrMtcu. In aanmerking nemendedatnaar aanleiding van Zr. Ms. Be sluiten van den 28 September 1819 Staatsblad n°. 49,) en van den 30 Maart 1827 'Staatsblad n°. 13,3 jaarlijks een herijk van al de Nederlandsche maten en gewigtenwelke in omloop zijn gebragt en in den handel gebruikt wordenbehoort plaats te hebben. Gelet op het Reglement op den»heryk in deze Provincie van den 15 February 1822. Gezien de Missive van Zijne Excellentie den minister van Bin» nenlandsche Zaken van den 17 December 1833 n.q 92: Besluiten: Art. x. De herijkover her jaar 1834 van de Nederlandsche maten en gewigten, welker gebruik in het vorige jaar verpiigtend is ge weest, en mitsdien van alle gewigtenlengce-mateninhouds maten voor drooge waren, vocht maten voor den handel in het klein en in het groormitsgaders van de wissezal worden aange vangen met den 1 April aanstaande en gesloten op den 15 Julij daar aan volgende. Art 2. De letter P. zalovereenkomstig boven gemelde aan schrijving, voor de ijkletter gedurende dit jaar gebezigd worden, en op al de geijkt of herijkt wordende maten en gewigten bene vens het bijzondere mérk van den Arrondissements- of Adjunct- ijker, worden afgedrukt of ingebrand Art. 3. De Arrondissements en Adjunct-ijkers zullen, overeen komstig aft. 5 van voorschreven Reglement, behalve in de plaats hunner woning, nog in zoodanige Gemeenten van derzelver Ar rondissement tot den herijk vaceren, als .nader door ons zullen worden aangewezen en op de dagen, gedurende welke zij niet in de Gemeenten buiten hunne woonplaats vaceren ten minste gedu rende vier uren daags, hunne kantoren geopend houden, om aan de Ingezetenen gelegenheid te geven tot de •verificatie hunner maten en gewigten. Art 4. Zij zullen van de urenwaarop hunne kantoren zullen geopend zijn mitsgaders van de dagen op welke zij uit hoofde der vereischte vacatiën in andere Gemeenten, niet tot den herijk der piaten en gewigten ten hunnen kantore zullen vaceren aan Burge meesters en Wethouders hunner woonplaats kennis gevenwelke daarvan door publicatie en door insertie in de Stedelijke of in de binnen derzelver Stad meest gelezen wordende courant, aan de belanghebbende zullen doen kennis dragen. Art. 5. De Arrondissements- en A junct-ijkers zullen Burge meester en .Wethouders of Assessoren der Gemeente in welke zij Volgens'de nader overeenkomstig art. 3 te doene aanwijzing, tot den herijk zullen vacerenvan hunne op handen zijnde komst ren minste acht dagen te voren informeren en zullen deze gehouden zijn de Burgemeesters en Assessoren der andere Gemeentenvoor Welke gelijktijdig wordt gevaceerd, daarvan kennis te geven ten einde de Ambtenaren publieke AdministratienKooplieden, Winkeliers en andere belanghebbenden door hen worden verwit tigd van de plaats en van den tijd waarop tot den herijk zal worden gevaceerden van hunne verpügting om de bij hen in gebruik zijnde maten en gewigten mitsgaders destrijkels der halve en kwart mudden te doen herijken; zullende de Plaatselijke Be sturen, behalve de ten dezen vereischte openbare bekendmaking, tevens, zoo veel mogelijk, de belanghebbende Ingezetenen hun ner Gemeentenwelke zij weten dat van maten en gewigten gebruik makenten hunnen huize eene waarschuwing of kennis geving laten doen. Art. 6 De Burgemeesters der Steden en Gemeenten worden ü7tgenoodigdom aan den Arrondissements- of Adjunct ijkervoor tien aanvang van den herijkof bij deszelfs komst in de Gemeente eene haamlijst te doen geworden van de Inwoners hunner Gemeente, welke uit hoofde van hunne betrekking of hun bedrijf verpligt zijngebruik te maken van maten of gewigten. Tot het opmaken dezer lijsten zal het register der patentpligtigen worden geraadpleegd en voorts op dezelve ook gebragt worden de Ambtenaren en publieke Administratien, welke in derzelver ambtsbetrekkingen van maten ol gewigten, tot het constateren van leverancicn of werken gebruik moeten maken. Art. 7. De Arrondissements-en Adjunct ijkers zullen, betrek kelijk de door dezelve in iedere Gemeente in welke zij hebben gevaceerd gedane verificatie en herijk een relaas opmakenen 'daarbij opgeven de ambtenaren publieke Administratien en Par- culieren, welke in de vorengenoemde lijsten begrepen zijnde, hun niet zijn gebleken aan derzelver verpligciog betrekkelijk den herijk te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zullen door de Arrondissement?- eft. Adjunct ykersna den afloop van den termijn, gedurende wel-? kén de herijk is opengesteld, aan ons worden gezonden. Het vervolg in een volgend Nummer.J Van eenen anderen kant melden die zelfde berigtendat Me- hemed-Ali steeds druk bezig was met de toebereidselen eencrgroots expeditie, waarmede hij zich niet alleen van de Arabische kusten der Roode Zee, maar ook van geheel Yemen, een der rijkste gewesten van hec Oosten, hoopte meester te maken 20,000 man waren daartoe bestemd, en het opperbevel over die magt was op gedragen aan zekeren ^c^w^-pacha, een neef van Mekemed Ali en tot hiertoe zijn minister van oorlog. De bemagtiging der kus ten stelde men zich voor dat niet veel moeite kosten zoude maar het indringen in de binnenlanden en het onderwerpen van de al daar zich bevindende oorlogzuchtige onafhankelijke stammen van Arabieren dacht men dat zoo gemakkelijk niet gaan zou. Te Bautzen, in Lusatieheeft -den 21 dezer in de buskruid fabriekgedurende den arbeid in dezelveeene hoeveelheid bus kruid zoo men zegt van 3 centenaarsvuur gevatwaardoor slechts het gebouw uit elkander geslagen, maar ook vijf arbei ders zeer gevaarlijke verwondingen bekomen hebben. In bijzondere berigten uit Weenen, van den 10 dezer leest men het volgende: Op dat een voorvalhetwelk op zich zelf van geen belang is., niet door de franscbe dagbladen verkeerd voorgedragen en mee de staatkunde, waarmede hetzelve niets gemeens heeft, in verband gebragt wordemeld ik u dat te Klausenburg in Ze venbergen eenige studenten, waarschijnlijk door den wijn verhit» zich aan buitensporigheden hebben schuldig gemaakt, welke de tusschenkomst der gewapende magt ten gevolge hebben gehad. De onruststokers hebben zich terstond teruggetrokkenen de rust der stad is geen oogenbl k gestoord geweest. De gevol- magtigden bij de conferentie beraadslagen dagelijks in de onder scheidene afdeelingenen er zal denkelijk niet eerder eene alge- meene zitting gehouden wordenvoor dat de rapporteurs dier af deelingen elk hunnen arbeid voltooid zullen hebben. Men spreekt van eene reis, die Z. M. de Keizer tegen het begin der lente in het binnenste des lands denkt te doen. Onze berigten uit Italië zijn zeer voldoende." (^ngifattb.. De nieuwe britscne gezant, lord Howard de Walden is tg Lissabon aangekomen. r-

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1