IS0.18. GOESSCHE COURANT. Maandag 3 Maart 1834. NIEUWSTIJDINGEN. Suifocfilnub. Frankfort, den 24 Februarij. Volgens berigten uit Sr. Pe tersburg van 15 Februarij, had de buitengewone gezanfder Porte Muschir dchmed-pachaden r x zijn afscheidsgehoor bij den Keizer en daarna ook bij de Keizerin gehad. 'Een brief uit ge noemde hoofdstad van den ia, door een Hamburger blad me degedeeld, zegt omtrent dien gezant het volgende: „Hij heeft zich den tijd van zijn verblijf alhier met ijver ten nutte gemaakt, om al het bezienswaardige, de wetenschappelijke' inrigtingende fabrykenmet een woord al het belangrijkedat onze stad oplevert, in oogenschouw te nemen. Aaan het Hof genoot hij een zeer goed onthaal, en werd tot alle feesten ge nood, ook ontmoete men hem zeer veel in de gezelschappen der boogere kringen. Naar men uit goede bronnen verneemtheeft hij het doel zijner zending volkomen bereikt, en de reeds vroe ger uitgesproken wenschen en verwachtingen van zijnen Monarch met het gunstigste gevolg bekroond gezien." Uit Rome meldt men van den 15 Febrüarij het volgende: „De begroeting van het loopende jaar levertwanneer men de inkomsten naar de hoogste raming berekend, een te kort van 700,000 scudi op. „Om hetzèlve te dekken ziet men geen anderen uit weg, dan om tegen den herfst weder eene nieuwe leening te ope nen. De. reeds dikwerf vermelde ridder Sebregondidie volgens vroeger in omloop zijnde geruchten in Pausselijke dienst zou tredenheeft de aanbiedingen van dien aarddie hem gedaan zijn van de hand gewezen Intusschen geniet hij steeds het volle ver trouwen van den Paus, die niets doet zonder hem te raadplegen en men. moet niet erkennen, dat Sebregondidoor zijne naspo- rihgen in alle takken van ons bestuur, kundigheden verworven heeft:, die geen der pausselijke ambtenaren beziten die het te meer doen bejammeren, dat hij ongenegen is, om zich geheel aan de belangen van onzen Staat toe. te. wijden. Het Cariieval is.dit jaar zoo schitterend geweest, als ooit te voren, waartoe de me nigte vreemdelingen veel heeft bijgedragenwhr aantal men op omstreeks tienduizend begrootte. Zeer stil zal het daarentegen de vasten zijndaar de vreemdelingen sedert gisterenreeds tie van den prefect van politierakende het uitventen "an bladen en vlugschriftenscheen heden eenige verbittering onder de bevolking der hoofdstad te hebben veroorzaakt. Reeds in den vroegen morgen bevonden zich de verspreiders dier geschriften op hunne gewone standplaatsen door eene talrijke menigte om ringd. De politie kwam tussehen beide, en nam eenige der voor-. jSïfêt i J J in met geheele scharen vertrokkenom Napels te bedoeken alwaar de uitbarstingen, van den Vesuvius bij voortduring een hoogst belangrijk schouwspel opleveren. De dezer dagen uitgevaardigde verordening voor de vasten is buitengemeen zachtalzoo buiten de gewone vastendagen het gebruik van vleeschspijzen doorgaan de veroorloofd is." Den 14 Februarij is de fransche gabarre Finisterre met 120 afgedankte soldaten der fransche bezetting, naar Toulon vertrok "ken. Uit Ancona werden groote hoeveelheden graan naar Odessa en andere Russische havens aan de Zwarte zee verzonden, Een werk van den hofraad Thierschin Munchen trekt 'thans aller aandacht. Hetzelve voert tot titelde Vetat actuel de la Crece et des moyens d" ar river d sa restauration (Over den tegenwoordigen toestand van Griekenlanden over de mid delen om tot deszelfs herstel te geraken In het eerste gedeelte Vim dat werk wordt de geschiedenis van Griekenland sedert-de aankomt ven graaf Capo dTstrias tot aan die van Koning Otto be- 'handeldmet aanwijzing van de onderscheidene maatregelenwelke -genomen zijnom de rust en de orde in dat land te vestigen -wordende in dit gedeelte, de gang der staatkunde, de toestand -en bedoelingen der partijèn het karakter van derzelver opper- -boofdenenz., geschilderd. In het.tweede gedeelte hangt de schrij ver-een tafreel op van de statistieke en physike gesteldheid van ■Grie-kenlanddoet den toestand van de landbouw, der nijver» beid-, des handels en der scheepvaart kennenèn deelt zijn ge* •voelen mede, omtrent het goede en nationaledat dadrin bestaat -bet-gebrekkige en nadeeligedat daarin gevonden' wordt, en.geeft de middelen aan, om zulks te verbeteren en te verhelpen. Ver volgens gaat de schrijver over tot de behandeling der verstande lijke belangen van Griekenland, en treedt in vele bijzonderheden nopens de gesteldheid van het openbaar onderwijs en van de kerk, en omtrent de inrigtingendaartoe betrekkelijken wijst ook hier aan, wat, naar zijn oordeel, behouden of veranderd moet wor den. Ten slo;ce, onderzoekt de schrijver den aard van het be stuur', zegt, wat er tot hiertoe door hetzelve voor de binnen- landsche aangelegenhedenvoor de geldmiddelen voor de regts- pleging en voor het beheer des legers en der vloot gedaan is, en deelt:ook weder, aangaande; al deze puntenzijne gevoelens mede. - Parijs, den 23 FebruarijDe afkondiging eener ordonnan- vechters m verzekerde bewaring. Omstreeks den middag echter werd het gedrangvooral op het plein der Beurs en op eenige Boulevards,, steeds grooter. De wachtposten werden verdubbeld en een gedeelte der bezetting kwam onder de wapenen of werd in de kazernen geconsigneerd. Toe een uur schijnt de rust door geene dadelijkheden gestoord te zijn, doch even voor het afzen den dezer berigten verneemt men dat een uur later op het plein der Beurs ongeregeldheden zijn-voorgevallenen daarop het volk door de municipale garde te paard is uiteengedreven. Op het. Boulevard St. Martin moet een der agenten van politie deerlijk; mishandeld zijn. Gisteren heeft de kamer der gedeputeerden beraadslaagd over verschillende petitien ("waarvan eene door niet minder dan 9000 personen was onderteekend) waarin de afschaffing der wet bij welke het geslacht van Napoleon uit Frankrijk is verbannen verlangd werd. Van de zijde van het bewind van Koning. Philips heeft men zich tegen deze verzoekschriften verklaard,, op grond van zoogenaamde redenen van Staat. De voormalige napoleontische maarschalk Soultdie zich in der tijd voor de. partij der Jesuitei? heeft vernederd ten eindeonder Karei X, weder in de kamer der pairs te worden opgenomen, heeft dit maal te kennen gegevendat Napoleon den roem van Frankrijk en van de Fransche wapenen ten toppunt heeft gevoerd dat de vrijheid (gelijk de maarschalk zich uitdrukte} zich wel te be klagen heeft gehad óver verscheidene van deszelfs verordenin gen maar dat de Franschen zijnö nagedachtenis steeds behooren te vereeren en dat uit dien hoofde Koning Philips in persoon tegenwoordig is geweest bij de inwijding van 's Keizers stand beeld op de kolomdie gesticht is tot een aandenken aam den veldtogt van Auscerlitz De maarschalk heeft zich niet on-^ gunstig verklaard nopens de thans nog levende nabestaanden van den overleden Keizer, maar heeft begrepen, dat zij het onge luk hadden van door de nog bestaande factiën tot een punt van vereeniging te worden gekozen ten einde de thans bestaande orde van zaken te bestrijden, en dat derhalve het welzijn van den Staat gebiedend vorderdedat zijlieden voor als ,nog uic Frankrijk verwijderd bleven. Parijs, den 24 Februarij. Een der dagbladen verzekert, dat Koning Philips een gesprek heeft gehad met den pruissi- schen ambassadeur, ter zake van het opiigten van den belgischen ambtenaar Hannodat de Koning daarbij te kennen heeft ge geven dat het schenden der belgische regten eene aanlanding was der waardigheid van Frankrijken dat hef :e betreuren was dat deze schending was gepleegd door een generaal in dienst van een gouvernement, 't welk een gezant in Brussel onderhield. De pruissische ambassadeur moet daarop geantwoord hebben, dat de generaal Dumoulinwelke in Luxemburg commandeert, ge acht moet worden in dienst te staan van de Bonds-vergadering, wélke nog niet in Brussel wordt vertegenwoordigd. Het zeggen is, dat, ha dit mondgesprek, de Koning heeft verklaard, dac hijalleen in de hoop van eene schitterende voldoening ten be hoeve van Belgie, zijnen invloed zoude aanwenden, om voor-s eerst het nemen van represailles te verhoeden. In de hoofdstad is de rust niet verder gestoorden van Lyon zijn geene nadere depeches ontvangen. De gewone berigtenvan den 2 x gedagteekendzijti zeer uiteenloopendedaar volgens som mige, en bepaaldelijk vólgens de ministeriele bladen, nagenoeg de helft der werklieden tot den arbeid was teruggekeerdterwijl andere daarentegen verzekerendat er niet de geringste toenade ring was op te merken, en de aanvoerders of het zoogenaamd uitvoerend comité steeds met denzelfden nadruk verhooging van loom bleef vorderenefr.de behoeftige menigte door bedreigingen tèrug hield. Het stedelijk bestuur had overigens den vorigen dag eene ordonnantie van politie afgekondigddie inderdaad weinig ïoop op onmiddelijk herstel der rust schijnt aan te duiden. Alle zamenscholingen van welken aard worden daarbij verbodenonder bedreiging dat een ieder, die niet dadelijk de gewapende magt de rand leent, om de rustverstoorders in verzekerde bewaring te nemen, ten strengste zal worden gestraft, en met kennisgeving, da: talrijke patrouilles de geheele stad zullen doorkruissenom die verordeningen ten uitvoer te leggen. Het gerucht was heden in omloopdat de ongeregeldhe den eenigp dagen vroeger te Marseille voorgevallenherhaald waren. De bevelvoerende generaal had eene geduchte krijgsmagc ■- Sr*' ■w ■te. v»: yt U A& i- F'k ftr% I ftai

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1