Nv It, COURAN eOES'SCHE NIEUWSTIJDINGEN. ?t'/ WOQN 'OOX m Ziïmtschlmb. Berlijn, den i February. T)c\Pruissische Staatscourant maaktji ge wag fvati de meening van sommigen, dac het thans m Ruslandheerschende gebrek aan graan ook toe te schrijven is aan den bijzonderen ijver, waarméde men zich sedert een tiental ja ren in sommige streken -van dat uitgestrekte rijk op hét fabrijk- wezen heeft toegelegdals waardoor te veel handen aan den land bouw onttrokken waren geworden. Hij deelt uit een russisch tijdschrift een breedvoerig vertoog mede ter bestrijding van dit gevóélen. Men beweert daarindac vooral in het hoorden van Ruslandalwaar dé| lange winter allen akkerbouw gedurende een groot gedeeelte «vati het jaar onmogelijk maakt; de fabrijken eene wezenlijke weldaad zijn; alsmede dat de tijdelijke stilstand*; die thans aldaar in vele fabrijken heerscht, met met den mislukten oogst in verband staat, maar als een gevolg van den verhoog den prijs van de ruwe katoen zijde en wol, in Engeland, Italië en eldersmoet worden toegeschreven. Aan het einde van dit "vertoog leest men nog het volgende: Wij geioovcn dat, niet tegenstaande de betreurenswaardige droogte van dén vorigeu zo mer, he: gebrek aan brood geenszins zoo gevoelig zou zijrvgë- -wórden ,:indien kort te voren langs onze grenslinien aan den Kau- kasus en uit .Astrakan niet meer dan 600,000 Tschetwert graan (omstreeks 39,000 Ned. last) naar buiten lands waren uitgevoerd. In een gunstig jaar -zoude dit geene onaangename gevolgen na zich hebben gesleept; toen echter de Kozakkenna den verkoop van al hunnen voorraad, bemerkten, dat hunne akkersten gevolge der aanhoudende droogte, dor bleven en geene vruchten zoiiden voortbrengen, snelden zij bij duizenden te gelijk naar de ge wes ten>iii het binnenste van het rijk, om graan aan te koopen. 'Dit ongehoorde verschijnsel verwekte een panischen schrik. De be woners h der gouvernementen Charkow, Kurics, Wozonesch en eenige andere meenden nudat een .volslagen hongersnood hun te wachten stond. Fab'rijkwaren werden dus natuurlijk in die •streken in het geheel niet meer verkocht. Toen evenwel dé Ko zakken in huue behoeften hadden voorzien, en de nieuwe oö<jst toch nog meer opbragt, dan men verwacht had, begon men in genoemde Zuidelijke Gewesten zich eenigzins gerust te stellen. De-voortbrengselen der nijverheid vinden daar thans weder eenigen tftrek. De gevolgen der in hetzuiden geheerschc hebbende droogte hebben zich het minst in het gouvernement Moskou doen gevoe len de rogge is daar goed en de tarwe uitstekend gelukt. Daar om lijden de lagere volksklassen aldaar weinig door den tijdelij ken stilstand der fabrijken In eenen brief uit Londen leest men: Het Turksch- Russische -verdrag is nu vooreerst terzijde gelegdmaar het is een torofrnV die onzen staatsmannen aan het- hart knaagt en hun me- tjigehslapeloozen nacht bezorgd. Zij vinden het niet raadzaam ee dier zake met Rusland oorlog te beginnen maar behouden zich voor om ter gelegener tijd daarop terug te komen. Ons smaldeel 'in de Middellandsc-he zee wordt dan ook ingevolge het vroeger besluit werkelijk versterkt. Ook jegens Mehemed Mi schijnt men thans meer voorkomendheid in acht te neménom hem te winnen. Het is een ongelukdat de Fransche invloed te Alcxandrie zulke diepe wortelen heeft geschotendat men voor botsingen met Frankrijk moet vreezen bijaldien men de E-ngelsche belangen aldaar kradhtdadig wilde voorstaan. Intus- fcéhen blijft er niers anders voor ons overzoo wij niet uit de Middehandsche zeq verdrongen willen wordenof ons in zeke ren zin af hankelijk van Frankrijk willen maken. Daarentegen is een-innig verbond met Frankrijk noodig, om aan Rusland ont zag in cc boezemen en onze staatsmannen zouden een bewijs van groote bekwaamheid geven indien zijy zonder de vriendschaps betrekkingen met Frankrijk te benadeelenaan onze staatkunde invloed te Alexandrie wisten te verschaffen. De Russische diplomatie schijnt rtir goed ingezien te hebbenen dien overeen kqhsstig te handelen De verschillende geruchten over eene toe nadering tusschen de kabinetten van Sc. Petersburg en Parijs schijnen daarop te berusten, dat men het voor onmogelijk houdt dat' wij met Egypte in naauwere betrekkingen zouden kunnen Jconien zonder het vertrouwen der Franschen te verliezen - De bintengewone turksohe gezant, die zich thans in Pe tersburg bevind wordt door de riissisehe regering met bijzon deré' vriendelijkheid behandeld. De kosten van zijn verblijf (het welk waarschijnlijk 3 maanden zal aanhouden) worden door het gouvernement gedragenen daarvoor zijn maandeljjks 35,000 roebels aangewezen. De gezant is in een-zeer praehtig hotel ge huisvest, en ontvangt van den Keizer kostbare geschenken. Hij •hield menigvuldige conferentien met den russischen minister vim buitenlandsche zaken, et? men meende te Petersburgdat daarbij over gewigcige staatkundige aangelegenheden welke de beide Staten bij derzelver tegenwoordige innig vriendschappelijke toe nadering hadden aftedoengehandeld werd. Bij gelegenheid tersburgwerden aldaar vele luisterrijke feester, gegeven. Mets meende, dat de beide genoentde prinsen drie mganden in Peters burg zouden blijven. Frankfort den 1 Fehruarij. In berigten uit Weenenvat» den 2.2 en 25 der vorige maand, leest men het navolgende: „Tot hiertoe heeft er nog geene tweede algemeene zitting vati hetDuitsche Ministerieel Congres plaats gehaden zoo het schijnt,' zal dezelve geen' voortgang hebbendan nadat de onderscheidene ministers het antwoord op de aan hunne hoven gedane mededeelm4 gen zullen ontvangen hebben Van dat oogenblik af, zullen de conferentien, zonder twijfel, met ijver worden voortgezet. In middels komen de ministers bijna dagelijks ih bijzondere bijeen* komsten te zanten bij den graaf von Munch-Bellinghausen voorzitter van den Duitschen Bondsdag, of bij den Beijerschen minister, vrijheer yon Giesen, hetgeen zeer tot verligtingstrekt der werkzaamheden van den staatskanselier vorst yon Metter- nich, wiens bezigheden veelvuldig zijnen die bovendien door eene ongesteldheid genoodzaakt is geweestsinds de laatste da gen het bed te houden. Dezer dagen is de nieuw benoemde Belgische zaakgelastig de de heer O' Sullivan de Grass alhier aangekomenen heeft den 24 zijne eersïe audiëntie bij vorstiwi Metternich gehad. Er zijn berigten uit Konstantinopel, tot den 7 Januarij. De zelve behelzen weinig nieuws. Genoemde hoofdstad genoot voort durend eene gewenschte rust en handel en nijverheid begonnen te herleven." Op den 19 is te Parma de directeur-generaal der politie, de staatsraad Odoardo Sartor iabij het uitgaan van den schouwburg, vermoord geworden: H. M. de Aartshertogin heeft aan de weduwe van den vermoorden eene jaarwedde toegelegd en eene belooning van 10,000 lires uitgeloofd aan dengenendie den schuldige zou kunnen aantoonen. <£«2cLT«Ï». Londen, den 1 Fehruarij. De storm van den 28 Januarif heeft niet slechts groote schaden op zee, maar ook hierinLoiW den aangerigczijnde door hét buiten zijne oevers treden van dett Theems een groot aantal huizen, pakhuizen en kelders met wa ter bezet geraakt, en eene aanzienlijke hoeveelheid tarw en an-^ derë artikelenonder welke ook eenige gouvernementsgoederen,' weggedreven of nat geworden. Ook te Dover heeft het hooga water van den 28 dezer een gedeelte van den grondslag van de rots Archcliff Fort weggespoeld en te gelijker tijd tusschen twee andere rotsen een aanmerkelijk gedeelte gronds weggenomen. Volgens berigt van Malta, van den 10 Januarij, was de ad miraal Malcolm met ons uic den Archipel terugkeerend eskader reeds in het gezigt van dat eiland gekomen. Alleen de Ml/red was voor het station van Smirna, en de Madagascar ten dienste van Koning Otto achtergebleven. In eenen brièf uit Carthagena, in Columbia van den 3 De cember, wordt gewag gemaakt van nieuwe onaangenaamheden met eene fransche corvetten gevolge waarvan men eerstdaags het fransche. eskader des admiraals Macanmet alles behalve vriendschappelijke bedoelingen scheen te wachten» Parijs, den 30 Januarij. De jongste beraadslaging van de gedeputeerden over de wederspannigheid van ettelijke officieren, ter zakezoo zij beweerdenvan het niet in acht nemen van de bestaande verordeningen ten hunnen aanzienheeft aanleiding, gegeven tot een ,tweegevecht't welk zeer treurige gevolgen heefc gehad, De generaal Bugeaudbevelhebber van de citadel van Btsyegedurende de gevangenschap van de hertogin van Berry was défgenep tjie begrepen dat een militair, in elk geval, moest beginnen met re gehoorzamen, en zich dan konde bekla gen., De warme liberalen oordeelden daarentegen, dat 'er om standigheden konden voorkomen, in welke een militair niet be hoorde te gehoorzamenbijaldien hij zich zeiven daardoor ont- eerde en de heer Dulongschoonzoon van den bekenden Du- pont de. FE ureliet zich daarbij eenige woorden ontvallenwaar uit kunde worden opgemaakt, dat de generaal Bugeaud zich had vernederd doormet het bedoelde commandementde func- *7 Februari] 1834.

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1