N°. 10. GOESSCHE COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. Maandag f Gswom V# w p. TZ i ify. i e.-u. \<~v. -f'lk? 3 Februari] 1834. ZJuitschUub. Fa ankfort den 16 Januari]Een onzer Maden beweert, dat het Luxemburgsche vraagstuk wel eene geheel andere wen ding by den Duïtschen Bond zon kunnen verkrijgen dan Enge land en Frankrijk zich hebben voorgestelddaar de afstand van een gedeelte van dat Groothertogdom niet slechts van wege den hertog van Nassau op de stelligste wijs zou geweigerd zijn, maar een der Duitsche groote hoven bovendien eene verklaring Zou gedaan hebben, in Welke, in eenen even stelligen als waar- digen, op de onverdeelbaarheid van het Duitsche bondsgebied wordt aangedrongen. De Fransche regering zon over deze door hetzelve niet verwachte moeijelijkheden groot misnoegen hebben aan den dag gelegd. Uit Freiburg meldt men, van den 19, dat de wateren in die omstreken reeds voor de vierdemaal buiten derzelver oevers getreden zijn. Des Zaturdags te voren had men eene aardbeving gevoeldde nacht was ondragelijk heet. Later was er bij Schlien- gen een zwaar onweder losgebarsten. De Dacisamweike des zomers geheel droog is, heeft nu.eene huirengemeene hoogte Bereikt en ten deele de brug van Breisach vernield. De Keizer van Rusland heeft aan alle Poolsché krijgsge vangenen, die geboortig zijn van het grondgebied der vrije stad Krakau, toegestaan naar hun Vaderland rerug te keeren. Uit Petersburg schrijfc men, van den 14 Januarij. Onze, volgens de Grieksche tijdrekening, eergisteren hier ingevallen nienwe jaarsdagdie tevens de verjaardag van H. Keizeri. H. de grootvorstin Helena isis dien dag in de kapel van het winter paleis door eeUe plegtige godsdienst gevierdwaarna het, in ge zegd paléis, cour bij Hunne Majesteiten was, en des avonds een maskerade bal gegeven werd, waarbij de adel en de Russische en buitenlandsche koopmans-scand genoodigd waren. De alhier gevestigde keizerlijke akadernie der wetenschappen hield den 10 dezer, ter viering van haren stichtingsdag, eene openbare zitting, welke echter de minister van het publiek on derwijs, de geheimraad Uwaroffdoor ongesteldheid verhinderd werd bij te wonen. Door den vasten secretaris der academie werd het jaarlijks berigt voorgelezen^ waaruit bleek dat de akadernie in het afgeloopeu jaar 18 werken in druk uitgegeven heeft On der meer andere prijsvragen welke onbeantwoord gebleven zijn was de in het jaar 1831 gestelde mathematische prijsvraag over de theorie der ebbe en vloeden werd de termijn tot oplossing van die prijsvraag tot den 1 Augustus 1836 verlengd, en daarbij dé vroeger uitgeloofde prijs van 200 ducaten niet slechts on veranderd gelaten, maar nog bovendien daarbij toegezegd de gouden Jubileums-medaille ter waarde van 50 ducaten. Na dat vervolgens een berigt nopens een te Petersburg op te rigten nieuw observatoriumen eene verhandeling over de volksstam men der Mongolen voorgelezen warenwerden ten slotte de nieuw verkozen in- en uitlandsche eere leden en correspondenten der akadernie geproclameerd. De buitenlandsche zijn: Dr Jaco bi, professor der mathesis te KoningbergenDr. Tiedeman professor der zoologie re Heidelberg, en Dr. Jacobs, groother- tpglyk bibliothecarus te Gotha. Ons liof heeft thans besloten om té Korfu en te Zante Russische vice-consulaten op te rigtenen daartoe reeds voor beide de genoemde Ionische eilanden de vice consuls benoemd. Naar luid van sommige dagbladen heeft Z. M. de Koning van Pruissen ter bevordering van den handel der oostelijke pro vinden des rijks, welke, door het gestrenge verbods stelsel van Ruslandgroot nadeel lijdeneene beambte naar Petersburg ge zonden, ten einde met de russische regering over het sluiten van eèn handéls-verdrag te onderhandelen. Men voegt 'er bijdat deze onderhandelingen zoo verre gevorderd zijn geweest dat men alle vooruiczigt had op Bet sluiten van een verdrag, doch dat toen eensklaps de genoemde regering is teruggetreden. Hoogst opmerkelijk is de omstandigheid dat sedert eenigen tyd menigvuldige berigtenmkomen van wellen, die altoos over vloedig water plegen te gevenen in deze laatste dagen zoo goed als droog bevonden zijn. Té Biel, in Zwitserland, had men voorts op nieuwejaarsdag het zonderlinge verschijnseldat de 70 a 8o zoo openbare als! huisselijke wellen ophielden klaar water te geven, en daarentegen eene ligte gele dikke vloeistof in over vloed opgavensommige waterputten waren als met eene dikke brei bedekt en opborrelend eene wel buiten de stad bleef on veranderd, en daar moest elk zich voor zijne behoefte gaan voorzien; daags daarna was alles wederom als te voren. Te Biel was zoo iets in Het jaar 1755» tijdens de aardbeving van 1 Lissabonook waargenomen. Onwaarschijnlijk is het nietdat de hevige stormen, welken wij dezen winter ondervinden, met eene onderaardsche beroering in verband staan. Volgens een Zwitsersch blad heeft den heer Lafitte uit Pary's verlof gevraagd om bij de baden to Baden een locaal voor eene speelbank te bouwenhetwelk minstens 100,000 fr. kos ten en na verloop van zeker bepaald getal jaren aan de stad Baden in eigendom vervallen zou. Het besluit der regering dobberde volgens dat zelfde blad, nog tusschen de zedelijke nadeelen en de oeconomische voordeden. Parijs den 16 Januarij* In bijzondere berigten uit Madrid van den 16wordt gemeld, dat de bevolking met de verande ring m bet ministerie zeer te vreden isdat men wildedat de nieuwe minister zich reeds met het grootste gedaelte van den raad van regentschap verstaan had over het stelseldat de regering zou aannemen; dat men spoedig eene nationale vergadering, be staande uit twee kamerseene van notabelen en eene van afge vaardigden, verwachtte; dat de Zuid Amcrikaansche Staten zou den erkend wordendat er krachtdadige maatregelen zonden ge-1 nomen, worden omdoor verwijdering van D. Carlos en D. Mi guel, een einde aan den burgeroorlog in Spanje en Portugal te maken, en, eindelijk, dat er eene algemeene kwijtschelding zou aangekondigd worden. Te Barcelona heeft de generaal Llander eene proclamatie uit gevaardigd waarbij het volk dringend tot rust en orde en tot ge hechtheid en trouw aan de jonge Koningin aangemaand wordt. Zulks schynt echter geen' algemeenen bijval gehad te hebben. Men meldt ten minste uit Oleron van den 20, dat er te Bar celona óp nieuw onlusten hebben plaats gehad, en dat de rust niet dan met moeite hersteld was. Het ontslag van den minister Zea Bermudez was alstoen echter aldaar nog niet bekend. Parijs den 27 Januarij. In de openbare zitting heeft de kamer van afgevaardigden aan dé Weduwe van den maarschalk Jordan een pensioen, van 12,000 franken toegelegd. Bij hec vertrek van den post, duurde de discussie over het tweede ge deelte dier voordragt nog voortwaarbij ook voor de weduwen der generaals DecaenDaumasnil en Gérard eene jaarwedde werd]gevraagd. Nen meende dat dezelve, in weerwil van hec ongunstige rapport der comfnissiezou worden toegestaan. jSlebgrlattbtti. 's Gravenhage den 28 Januarij. Aan de ontvangers der successie-kantoren is dezer dagen een afdruk toegezonden van da lijst der vijf en twintig jarige uitloting der kans-biljetten: van nationale schuldten einde hen in staat te stellenom bij de beoordeeling van memories van aangiftewaarin dergelijke kans biljetten voorkomen met kennis van zaken te kunnen nagaan niet alleen of de biljetten, welke als onuitgeloot zijn gebragt, werkelijk niet uitgeloot zijnmaar ook of dieweike als uit geloot zijn aangegeven, wel tot derzelver Wezenlijke waarde, volgens het jaar, waarin dezelve rot de werkelijke schuld moe- een overgaan, uitgetrokken zijn. Gemelde ontvangers zijn alver der naar aanleiding eener missive van Z. Exc. den minister van financien, van 28 December 1833, "itgenoodigd omi.° van opgemelde lijst bij de bewuste beoordeeling zorgvuldig gebruik te maken; 2.0 om, bij het ontdekken van verkeerde opgaven, de belanghebbenden in de, gelegenheid te stellen toe het verbe teren hunner aangifte, gedurende den termijn, daartoe bij de wet gelaten3 0 ter zake van de ontdekte verkeerde opgave geene geregtelijke vervolgingen naar art 15 der wet van 27 Decem ber 1817 te doen ten zy de belanghebbenden den vorengemel- den termijn ongebruikt mogten hebben laten voorby gaan,; 4.0 in geval de memorien van aangifte geene aanwijzing mog ten bevatten van de nommers der kansbiljetten in den boedel aanwezig de aangevers mede in den loop van voorschreven ter mijn uit te tioodigen tot het aanvullen van het ontbrekendeom ter vermijding van alle vergissing te dien opzigte kosteloos in zage te komen nemen van de lijst, ten kantore berustendeen bij gebreke van hieraan re voldoen, de aangegevene kansbiljet ten alleen te beschouwen als in het eerstvolgende jaar moetende rentbaar worden, en 5.0 de aangiften, welke nog niet door ver jaring van des bestuurs regt zijn gedektmet betrekking tot de kansbiljetten, daarin voorkomende, tegen gedachte lijsten te vergelijken; by herontdekken van gebreken, de verbetering daar van in der minne te bevorderen en, bij weigering van dien, de vereischte vervolgingen te doen. Wij vernemen, dat het Z M. behaagd heeft. Zijne Ex- pelientie den generaal der infanterie, baron Chassévroeger ge-

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1