N°. 4. GOESSCHE C%RA Maandag 13 Januari] 1834. n. h,''v.N'.^ NIEUWSTIJDINGEN. Frankfort, den January. In een berigt uit Napels van ai December leest menHet regtsgeding tegen de personen die voor eenïgen tijd eenen aanslag tegen het leven des Könings ge smeed hadden, is thans afgeloopen. De tweè belhamelsAtïïet lotti en Rossarol, de eerste luitenant, de laatste korporaal bij de garde, werden ter dood veroordeeld; zeven anderen, waar onder zekere Valentïnieen koopman en grondeigenaarwerden in vrijheid gesteld, maar staan onder toezigt der politie. Ros sarol, de zoon van een voormaligen generaal in Napelsché dienst, welke in ballingschap gestorven is, een jongeling van zeer over spannen denkwijze, die van'den Koning bijzondere gunsten had genotenwas de voorname bewerken van den aanslag. Zich ver- beelende dat de Koning zijne bevordering tegen hield, besloop hij denzelven op den 8 September 183a, op de groote parade bij Piedigratta te vermoordenen vereenigde zich tot dat einde met Romano een sergeanten Ancelotti Het ontwerp misluk te, en Rossarolovertuigd dat hij geene redding te hopen had sloot zich met zijnen makker Romano in een vertrek op, laadde twee pistolen, en noopte dezen ongelukkigen jongelingomzijn wanhopig voorstel aan te nemen. Op een gegeven! teeken vuur den beiden op elkander: Romano viel dood neder, Rossarol, werd slechts zwaar gewond en na langen tijd hersteld. In zijne gevangenis wist hlj|zich vergif re verschaffenmaar ook hier werd 'hij door de spoedige hulp van eenen geneesheer gered. „De 14 December was de voor zijne teregtstelling bepaalde dag. Reeds in den vroegen morgen zag men geestelijken met bus sen rond gaanom geld in te zamelen voor de Santé messe de poyeri condannatie. Tien of twaalf batailjons van de bezettin gen van Napels en Nolo omringden het schavot. De geringe deelneming des Napelschen volks in zulke schouwspelen is een merkwaardig verschijnselook nu zag menin de vergelijking tot de talrijkheid der bevolking, slechts weinige toeschouwers, die ernstig en stilzwijgend "den optogc met hunne blikken volg den. Rossarol beklom het schavot met vasten tredonbevreesd en vrij rondziende. Ancelottivader van vijf kinderen, kon zich naauwlyks staande houdenaan hem moest het vonnis het eerst voltrokken worden. Reeds had hij de laatste trede tot de guil lotine beklommen, toen eenklaps de Adjudant des Konings, Ge neraal Salluzzote voorschijn trad en aankondigde dat de Ko ning aan de misdadigers genade schonk. Het gejuich was alge meen endekveeten: Evviva Fer din andoEvviva il Reweer galmden in de lucht De Koning werd dien avond in het Thea tro de' Fiorentine door een zeer talrijk publiek met langdurige en daverende toejuichingen ontvangen." In de laatste dagen van November en het begin van De cember heeft men aan den Vesuvius weder belangrijke verschijn selen waargenomen. De oude krater heeft aan den kant van Calmaldoli twee nieuwe70 voet van elkander verwijderdeope ningen gekregen, waaruit twee stroomen lava, ieder omstreeks 56 voet breed, naar beneden vloeijen. In den nacht van den 27 November is het eiland Ischia door eene aardbeving bezocht ge worden. Het dagblad van Augsburg behelst thans een berigt van de pruissische grenzen 28 December volgens hetwelk het fran- sche kabinetna de laatstelijk in Parijs plaats gehad hebbende onderhandelingen zoude zijn teruggekomen van zijne eerste ver klaring aan de vertegenwoordigers der drie vastelands mogendhe den, en zouden hebben te kennen gegeven: „dat hetzelve het onzijdige gebied van Belgie en Zwitserland onder alle omstandig- den eerbiedigen zoude indien de andere mogendheden eene ge lijke handelwijze zonden in acht nemen darmen het echter overbodig rekendeom over het regt van tusschenkomst ten aan zien van Piemont in wijdioopige geschillen te .treden, vermits Frankrijk nooit willens geweest was, noch zijn zoude, willekeu rig te handelen, maar, de omstandigheden en het regt in aan merking nemendezou volharden bij de staatkundedie het se dert de troons-beklimming van Koning Loaewijk Philips heeft opgevolgd." De pruissische berigtgever merkt voorts aan dat deze verklaring schijnt aanteduidendat men in Parijs zich of naauwer aan de te Munchèngratz blootgelegde grondbegin selen wilde aansluiten, of willens was om naar gelang der voor komende omstandigheden te handelen. De schrijver meent voorts dat zich vooreerst geene gelegenheid voor Frankrijk zal opdoen, om deszelfs stellingen ten aanzien van het regt van interventie met de daad te verkondigendat het in Piemontten gevolge v.m de door de regering genomene maatregelen, niet ligt tot on- 1 lusten zal komendie de hulp van vreemde wapenen zullen vér- eischen dat de tegenwoordige fransche regering er ook den* kelijk wel in slagen zal om de naar oorlog hakende propaganda te beteugelen dat er alzoo weinig vrees bestaat voor verschil tusschen de mogendheden wegens de te Munchèngratz genomene besluiten indien men te Petersburg en te Weenen met de ver klaringen van het fransche bestuur even zoo tevreden isals zulks In Berlijn het geval .schijnr te wezen. Ook ten aanzien der oostersche aangelegenheden schijnt tus schen de britsche en fransche kabinetten aan-de eene zijde en dac van Rusland aan den anderen kant eenige toenaderingen te. hebben plaats gehad. Op grond van berigten uit Londen wil mèn namelijk weten, dat van daar meer gematigde instrucrien ten aanzien van het russische tractaat met de Porte, naar de en-4 gelsche gezanten in Petersburg cn Kónstantinopel zijn gezonden en dat ook^de fransche gezanten dergelijke bevelen ontvangen hebben, fntusschen worden de toerustingen in de fransche en britsche havens nog voortgezet, men zegt, dat zulks noodig is» om bij dsn dood des Sultans, als wanneer hevige schokken in het ottomanische Rijk voorzien worden, behoorlijk voorbereid te zijn op alle mogelijke gebeurtenissen. Volgens berigten uit Bern beginnen de in dat kanton aanwezi ge Polen gedeeltelijk n?ar Frankrijk terug te keereri. Het geul dergenen die hunne passen reeds daarvoor hadden genomen, werd op 120 begroot. v Volgens eene in het dagblad van Posen voorkomende be rekening hebben de 602onlangs uit Dantzig naar Noord- Ameriku vertrokken Polenaan Pruissen eene uitgave veroorzaakt van 181,280 daalders, daaronder begrepen de geschenken vati 30 tot 60 daalders, welke hun na de aankomst in Noord-Ame rika van wège den Koning moeten worden uitbetaald. Uit Warschau schrijft men dat naar de tegenwoordige ligting van troepenwelke volgens vroegere bepalingen plaats heeft, de geheele recrutering in het koningrijk Polen niet meer dan 3,700 man bedragen zal. [Heruit blijkt, dat die ligting der* halve'niets anders dan eene gewone conscriptie is, zoo als voor heen bevolen werden, en zelfs tot de geringsten behoort, daar van de duizend inwoneis slechts één wordt opgevraagd. De berigten uit Griekenland zijn zeer gunstig en doen ver wachten dat de zaken aldaar spoedig op een bestendigen voet geplaatst zullen zijn. Te Weenen hebben verscheiden der eerste handelhuizen vrij aanzienlijke expeditien naar Griekenland onder nomen voornamelijk bestaande in voorwerpen van eerste behoef ten, welke door de beginnende beschaving verlangd worden. Ook de Regering toont zich zeer genegen die betrekking met dien nieuwen Staat te bevorderen en heeft een ambtenaar naar Napolie gezondenom met het Grieksche Bestuur schikkingen te maken tot het regelen van het postwezen en de briefwisseling 'met de oostenrijksche staten. Een bekend duitsch blad behelst het volgende: Berigten uit Parijs melden, dat men zich in 's Koning raad met niéts geringers bezig houdt, dan 'me: een ontwerp om hec geslacht van Orleans in navolging van Buonapartedoor eene groote krijgsorrderneming te bevestigen. Men wil namelijk hec leger in Algiers buitengewoon versterkenen den hertog van Or leans onder de leiding varu-den generaal Guilleminotaan hec hoofd daarvan plaatsen. Eerst wil men Konstantine veroveren en dan den roem der Fransche wapenen over geheel Noord-Afrika verbreiden, om aldaar een nieuw, van Frankrijk afhankelijk rijk te stichten. Ofschoon dit ontwerp vrij avontuurlijk klinkt, zoo wil men toch dat de uiivoering daarvan het voornaamste punc der overwegingen van den rand uitmaakt; en de Generaal Guil- leminot houdt zich onvermoeid mee de voorbereidenden werk zaamheden daartoe bezig Frankfort, den 6 Januari]. In een btjzonderen brief uit Weenen leest men het volgende: De oostersche zaken hebben in de laatste dagen eene rigtïng verkregendie de europesche aangelegenheden nog meerder kon verwarren en dreigend werd voor den vrede, die tot nog toè met zoo veel zorg bewaard was. Het traktaat van de Porte mee Rusland had reeds bekommering verwekt bij Engeland, welks politiek steeds in het belang van zijnen wereldhandel geleid wordt, en Frankrijk, dat sedert de Julij omwenteling zich veel moeite geeft om een gedeelte van zijnen vroegeren invloed op de bui- tenlandsche staatkunde te herwinnen, verloor door dit traktaat", waarbij aan Rusland alleen de bescherming* der Porte tegen bin- nenlandsche en vreemde vijanden overgelaten werdden invloed in Konstantinopeldien het door het nadrukkelijk gedrag van den admiraal Roussin had verworven. Van daar de koelheid en span ning, die men in den katscen tijd tusschen Rusland ter eenre en

Goessche Courant | 1834 | | pagina 1