kische provinciën benoemd, en hem alzoo boven den generaal Castagnon gesteld. Het moet voornamelijk aan den invloed van den nieuwen minister van oorlog, Zaerco del Falie, te danken zijn, dat deze bevordering van El Pastorwaarvan men zich veel goeds belooft, geschied is. De verheffing van dien kolonel verdient verder opmerkingomdat zy tot bewijs schijnt te strek ken dat de Koningin Regentes zich door de omstandigheden meer en meer genoodzaakt ziet de constitutionelen te believen, van welke El Pastor een der ijverigste voorstanders is. Voorts meldt men dat het Spaansch gouvernement met de bank van St. Ferdinand en vier der voornaamste handelhuizen van Ma drid, „eene leening van 44 miliioen realen had gesloten, tegen, het gevoelen van den heer Zeadie buiten 's lands eene leening, had willen daar stellenwaarroe echter de minister van finantien niet te bewegen was. De berigten welke de Moniteur heden, nopens den staat van zaken in Algiersmededeelt, luiden vrij gunstig. De inlan ders beginnen meer vertróuwen in dezelve te stellen en verschei dene stammen hebben zich in de nabijheid der fransche posten neergeslagenten eindeop het voorbeeld van europeaansche ko lonisten, het land te bebouwen, en een voordeeligen handel te drijven met hun vee. Uit Bajonne schrijft men van den 26 dezer: „Men heeft zoo even brieven van Vittoria tot den 23 dezer ontvangen vermeldende dat aldaar alles rustig wasdoch de cour- rier die dezelve overbragtis den daaraan volgenden dag éenige uren te Tolosa opgehouden. De insurgenten van Guypuzcoa, met eenige Navarrézen vereenigdhebben van de afwezigheid van den kolonel El Pastot gebruik gemaakt, om die stad in den vroeger morgen van den 24 aan te tasten maar zijn na een lang durig gevecht teruggeslagen. Hunne magc was nagenoeg twee duizend man sterk, terwijl de bezetcing van Tolosa slechts uit twee kompagnïen van linie bestond, doch het schijnt dat de in woners de wapenen hadden opgevaten zich dapper verdedigden. Uit Arragon meldt men dat in de beide steden Huesca en Bar- bustro eene carlistische zamenzwermg was ontdekt, en dat dien ten gevolge een aantal personenen onder deze onderscheidene geestelijken waren in hechtenis genomen. Eindelijk vindt men in eene particuliere correspondentie uic Madrid van den 18 de zer, dat aldaar twee dagen te voren eenige anibtenaren en on der anderen de gewezen gouverneur van Aranjuez gevangen waren binnengebrngtdat op eenen korten afstand van de hoofdstad een der lusthuizen van de koningin regentes door de insurgenten was in brand gestoken; dat in de provincie la Mancha de magtder opstandelingenonder aanvoering van zekeren Lochodie het hoofd eener roovér'oende wordt genoemdontzettend aangroeide, en dat men zich eindelijk buiten staac zag, om zelfs in Nieuw Kastillien aan de plaatselijke autoriteiten die ondersteuning te ge ven welke noodig was om het gezag van het gouvernement te handhaven. Parijs den 30 December. Het ministeriele Journal des De' bats van dien dag beschouwt den toestand van Spanj'e uit hoofde van de krachteloosheid van het bewind, de zwakte van het leger, den uicgepuuen toestand der schatkist en de woede der partijen, als bijna hopeloos. Dit blad schijnt thans eene gewapende tus- schenkomst van Frankrijk in Spanje wenschelijk te keuren. Uit Cherbourg schrijft men dat men aldaar ijverig bezig is met de wapening van het linieschip le Jupiteren dat er be velen gegeven zijn om den aanbouw van twee nieuwe fregat ten la belle Poule en la Victoïre elk van 60 stukken 700 veel mogelijk te verhaasten. Het zoude evenwel nog eenige maanden dureneer der beide laatstgenoemde schepen van stapel konden loopen en men dacht dus niet, dat zij voor de onder neming tegen Konstantine, die in het voorjaar moet plaats heb ben bestemd waren. 's Gravënhage den 2 January. De hevige storm welke jÖingsdag avond, en in in den nacht tusschen Dingsdag en Woens dag, gewoed heefc, heeft in deze residentie aanmerkelijke schade veroorzaakt. Een groot aantal schoorsteenen is omvergewaaid of ingestort; vele daken zijn beschadigd en sommige geheel opge waaid op de Vijverberg is een der zwaarste boomen ontwor teld, bij de nieuwe vKerk zijn onderscheidene hoornen omver ge rukt en een derzelve is op een nabij staand huis ge vallen en heeft den gevel verpletin het bosch zijn ettelijke grooce boomenter aarde gesmeten. Gelukkig is niemand bij deze ongevallen gekwetsr of omgekomen. Ook te Scheveningen zijn veel huizen bescha digd en heeft de zee een aanmerkelijk deel van het strand mede gevoerd. Volgens voorloopige berigten heeft de storm zeer aanmerke lijke schade aan de oevers van het Haarlemmermeer te weeg ge bragt. Ook te Amsterdam heeft de storm veel schade aan dakenschoor steenen en boomen veroorzaakt. Bij Sloten is eene kade door gebroken en in het Waterlandsche Dorp Landsmeer is bijna geen dak geheel gebleven. Te Donrecht heefc de vloed eene buitengewone hoogte be reikt; welke slechts een voet beneden den watervloed van den 4 February 1825 gebleven is. 1 Haarlem., den 31 DecemberDe belgische senaat heefc het budjet voor de ontvangsten voor het jaar 1834 aangenomen De Katoenwevers vah Waarschoot hebben eene petitie aan de belgisëhe kamer der gedeputeerden' gezondenten einde maat regelen te erlangenten gevolge van weike zij hunnen arbeid zou den kunnen voortzetten, -In dezelve wordt verzekerddat in deze gemeente, welke 7000 zielen telt, 2000 hun brood in de katoen fabrieken plagten te verdienen De petitie schijnt echter on der weg verloren te zijn geraakt. De vrije commissie der brusselsche fabriekanten heeft zich met die der verdere steden vereenigd en een betoog opgesteldnopens de waarde en de werk zaamheid der belgische-katoen fabryken in 't algemeen. Hetzelve zal aan de kamers worden ingedienden door den druk openbaar gemaakt. De katoen-fabrieken van Ronsse hebben verklaard dat zij met de bedenkingen welke die van Gend hebben inge diend nopens den ongunstigen toescand van hun bedrijf, alle- zins instemmen, en dat van de bevolking dier plaats, ivelkeop 12000 hoofden wordt geschat, een derde gedeelce haar bestaan vindt in de katoen fabrieken. Te Gend zal een dagblad in 'c vlaamsch worden uitgegeven, onder den titel van de Arme Werkman. Men meent thans in Belgie het besluit van de luiksche re gering om hare vergaderingen in het openbaar te houdenin weerwil van den tegenstand der geestelijkheidte moeten toe schrijven aan den aldaar heerschenderr geest, om de stad Luik niet langer als eene eenvoudige hoofdplaats eener provincie te doen aanmerkenmaar zich te ontslaan van de afhankelijkheid van hét algemeen bestuur van Brusselen zijnen eigene weg te willen gaan. Het blad der geestelijkheid vermaant steeds het bewind van prins Leopoldom zich deze zaak aan te trekken en tusschenbeiden te treden f maar zijne cegenscanders verklaren onbewimpeld, dat dit bewind daartoe geen moeds genoeg heeft. Bij een besluit in den Belgischen Moniteurvan den 30 December gédagteekendworden de onderscheidingsceekenen bepaald, voor degenen die zich gedurende de belgische revolu tie op de eene of andere wijze onderscheiden hebben. Dezelve bestaan: I.° in een ijzeren kruis, in welks midden de belgi sche leeuwomgeven van een gouden randen ten 2denin eene ijzeren medailleop welker eene zijde de belgische leeuw staat, omgeven van de woordeu: Aan de verdedigers van het vaderlanden op de andere zydede negert wapenschilden van de belgische provinciënin het midden waarvan eene zon prijkt met het jaartal 1830, en voorts tot randschrift, onafhankelijk' heid van Belgie. Men schrijft uit Luxemburgdat de abt van der Noot pastoor van Sc Pieter in genoemde stadop bevel van Z H. den Paus en met goedkeuring van den Koning-Groothertogden 17 December 11. door den heer Antotiüccizaakgelastigde van den Pausselijken Stoel bij het hof der Nederlandentot Apos- tolischen en van hec bisdom van Namen onafhankelijken vicaris benoemd ïs over dat gedeelce van het Groothertogdom, dat aan het wettig gezag getrouw is gebleven. Dien ten gevolge heefc de abt van der Nootden 27 December den bij Art. 6 van het concordaat van 1801, voorgeschreven eedafgelegd in ban derf van den voorzitter der Groochertoglijke regeringscommissie. MIDDEN P R IJ ZEN VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. Van den 15 tot den 31 December 1833. Zonderde Belasting, Tarwe/ £,25. R°gge4767. Vroege Gerst 0,00; Late Gerst o,*00. Boekweit 0,00. Haver 0,00 Witte Boo- nen f 0,00. Witte Erwten'? 5,06. Groene Erwten 5,29. Graauwe Erwten f 5,00. Tarwe Meel '7,25. Rogge Meel ƒ6,3 2 allen per müdde. Boter f 0,75. Noord Hollandsche Kaas 56 cs, Stolksche Kaas 40 Cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 20 cs. Tarwe Brood p5 cs. Rogge Brood g5 cs Osse Vleesch 55 cs. Koei Vleesch 55 cs. Kalfs Vleesch 50 csSchapen Vleesch 35 cj.Larhs Vleesch 35 cs. Versch Varken Vleesch 70 cs. Gerookt Varken Vleesch 80 cs., allen per Ned. pond. Vroege Aardappelen ƒ0,00 Late Aardappelen f 1,20. de mudde. Jene ver 24,00per vat. IJpen Hout f 7,0a. Essen Hout ƒ7,00, per wisse. Groote Takkebossen f 10,00. Kleine Takkebossen f6,00de honderd. Steen Kolen 2,25de 100 ponden. Houts Kolen 0,00 de mudde Turf ƒ0,45, de dubb. mudde Kool Olie ƒ45,00. Lijn Olie 40,00, hei vat Kool Zaad 00,00, Lijn Zaad 0,00, de muddeKaarsen 70 cs. het Ned. pond. Bij FRANS CORNELISSELandman te Kattendijke is te bevragen een Zwartbont JAARLINGS KALF, hetwelk hij reeds sedert de maand Augustus II, in bewaring heeft gehouden. 11 '■^■■pgCTgaBangaBiiw» 111 Tê Goes, bïj F, Kleeuwens, Stadsdrukker.

Goessche Courant | 1834 | | pagina 2