NI E UJVS TIJDINGEN. DÜITSCHLAND. Frankfort, den ar December. In brieven uit Weenen, van den 12, leest men het volgende: „De courierwissel is weder zeer levendig, er komen en gaan van en naar .Petersburg Parijs en Konstantiriopél onderscheidene couriers. Vermoedelijk geven de bemoeijingen der kabinetten niet de aangelegenheden van Spanje daartoe aanleiding; doch ook de zaken van het Oosten schijnen de oorzaak van dezen courierwissel te zijn. „Binnen acht dagen zullen hier de meeste gezanten voor het ministerieel cpngres bijeenzijn, hetwelk alsdan ook spoedig ge opend zal worden. Het publiek is, zoo als men wel denken kan in eene zeer gespannen verwachting over hetgeen die bijeenkomst opleveren zal. De fondsen zijn tamelijk hoogdezelve regelen zich gedurig naar de Parijsche renten. Men moet dus in Parijs de beste hoop koesterende verwarde aangelegenheden van Eu ropa in het minzame bijgelegd te zien. „Men zegt, dat Z. D. de hertog van Luccd, weder over cenigen tijd hier komen zal. j De berigten uit Italië luiden steeds gunstig. Van den 16 af, zal de nieuwe post tusschen hier en Kon- stantinopel een aanvang nemen en in het vervolg vier malen 'smaands vertrekken. Men schijnt ook op eene verbetering der. straatwegen in Turkye bedacht te zijn, en eene maatschappij van rijke particulieren zou het plan hebben, eenen grooten weg van Belgrado naar Konstantinopel aan te leggen. Het is echter met veel moeijelijkheden verbonden iii een land, waarde eerste bouwstoffen ontbreken en de iocaliteiten ook voor dergelijke on dernemingen niet zeer geschikt zijn. De Ncurembergschè courant behelst de navolgende nadere bijzonderheden omtrent den moord van Caspar Hauser: Hauser werd reeds des morgens ten 9 ure door den onbe kenden die hem verklaarde iets gewigtïgs te moeten mededeelen liitgenoodigdom tegen 3 uren des namiddags in den tuin van het kasteel te komen, aan welke uitnoodiginghijonnadenkend, zonder iemand er iets van te zeggenvoldeed Ten half vier ure storte Hmser buiten adem en zeer ontsteld in de kamer van den leeraar, aan wien het opzigt over hem was opgedragen en trok denzeivenVonder de' afgebroken uitroeping, van: Slot tuin beurs- Uz ge denkt eeken" naar genoemden tuindoch zeeg spoedig onder weg door zwakheid neder. Nu eerst ontdekte de leeraar, dat Hauser verwond was, en bragt hem met moeite naar huis terug. Van daar zond hij een policie soldaat naar den tuin, die bij het gedenkteeken van Uzen een klein beursje van violetkleurige zijde op den grond vondwaarin een briefje gevonden werdin hetwelk met omgekeerd schrift dat alleen in den spiegel leesbaar wasde volgende woorden te lezen stonden: Hauser zal het u geheel naauwkeurig können 5, verhalen, hoe ik er uitzie en van waar ik ben. Dochomi/tf«- ser de moeite te sparen, zal.ik het u zelf zeggen.Ik kom vanvan de Beijersche grenzen aan de rivier „ik wil ook nog bovendien den naam zeggen M. I O." Bij het onderzoek der wondis het geblekendat dezelve met eenen duim breed tWeesnydig steekwerktuigen wel f duim ondèr het hart coegebragt is. De wond scheen in het begin niet volstrekt gevaarlijk te zijndoch gelijk men weetis Hauser echter drie dagen daarna bezweken. Ten gevolge van den schrik en de zwakheid van, Hauserheeft men hem slechts een kort verhoor kunnen afnemen." Er zijn vermoedens gerezen tegen eenen koopman uit Bohemen, die in Neuremberg met zijn ei gen rijtuig gekomen en met hetzelve van daar vertrokken is doch deze vermoedens schijnen tot hiertoe slechts op losse gron den te rusten." ENGELAND. Londen, den 21 December» Verscheidene hooge diploma ten, als onder anderen de Russische gezant, prins Lieven, de Oostenrijksche en de Pruissische gezanten, prins Ester hazy baron JVestemberg en baron Bülowalsmede de Nederlandse he gevolmagtigdede heer Dedelhebben de laatste dagen in ge- - zellig verkeer met elkander doorgebragt op het landgoed van den minister PalmerstonGisteren zijn die staacsliedeti in deze hoofd stad teruggekomen, naar het schijnt ten gevolge van het ontvan gen van belangrijke depeches door eenigen hnnner. Men verwacht, dat de conferentien over de Hollandsch Bel. gische aangelegenheden, spoedig na de terugkomst van prins Talleyrandhervat zullen worden. Londen den 25 December. Maandag is de prins de Tal leyrand hier van Parijs aangekomen. In weerwil van de ver moeienissen der reis en van het stormachtige weder gedurende zijnen overtogt van Calais naar Ramsgacebevond zich Zijne Éxc. in beter welstand, dan toen hij de laatste maal dit land verliet. De prins heeft des namiddags eene lange bijeenkomst met lord Grey en daarna met lord Palmerston gehad. F R A N K R IJ K. Parijs', den'23 December. Op denzelfden dag, waarop de zitting dér wetgevende kamers gesloten is, heeft ook het Hof van Assises uitspraak gedaan in de zaak van Raspail en 0.6 an dere republikeinen of leden van het genootschap der 1 egten van den menschdie beschuldigd warenvan in July jl. de bestaan de regering te hebben willen omverwerpen. Ofschoon gedurende dé openbare reregrzittingendie omstreeks veertien dagen hebben geduurd verschillende omstandigheden ter bevestiging der be schuldiging ,'^zoo als het verzamelen van geweren en buskruid en het gieten van kogels) te berde zijn gekomen, en ofschoon daar bij de hOogstgevaarlijke strekking van het bedoelde genootschap dtiidelijkerjdahj ooit is geblekenzijnde 27 beschuldigden door de gezworenen in allen opzigte voor onschuldig verklaard. Het hof heeft echter drie der advokacen, die in deze zaak voor de be schuldigers hadden gediend tot een jaar of tot zes maanden sus- pensie veroordeeld, omdat zij den Advokaat-Generaal voor een vefvalscher van processtukken hadden uitgekreten. Ook is een der getuigenzekere gewezen advokaat Tignertedie den Advo- kaat-Generaal in de rede was gevallen, om hem toe te roepen, Gij liegtellendelingen dit gezegde sedert "herhaalde, door hét hof tot drie jaren gevangenis veroordeeld. Over het geheel is deze regtspleging eene voortdurende verguizing der regterlij» ke magt geweest, en in de teregezitting van den 22, heeft men dé Advokaten en getuigen door kracht van bajonnetten uit de geregtszaal moeten verdrijvenomdat zij de regcers wilden dwin gen van dien dag nog uitspraak te doen. NEDERLANDEN. *sGrav.enhage den 24 December. Ten gevolge van de aan houdende zware regens en het stormachtige weder, zijn de rivieren in óns vaderland sedert verscheidene, dagen over het algemeen bui tengewoon gerezen, én hebben dezelve hier en daar schade aangerigt Volgens berigten uit Groningen is in den nacht tusschen den 19 en 20 dezer de dijk van de ïivier de Aa doorgebroken ter breedte van 5 ellen, waardoor deze rivier zich op het binnen land van het Belligewoider-karspel.heeft uitgestort Te Deventer .is door den sterken stroom de brug over den zeer hoog staandetlf IJssel weggespoeld geworden. Volgens de laatste berigten was de rivier aldaar zonder was of val gebleven. De overige rivieren blijven aanhoudend wassende, vooral ook de Maas Te Ooijen is het binnenwater zoo boog geklommen, dat alle huizen, met uitzondering van die aan den dijk, onder water| staan. Dén 2 x was deze geheele gemeente overstroomd en eenïge huisgezinnen met hun vee naar den dijk gevlugt. Vol- gensj berigcenjkuit 's Hertogenbosch waren ook de Empelsche en Lithsche polders ingeloopende geruchten wegens eene doorbraak in den Empelschen dijk schijnen zich intusschen niet bevestigd te hebben. Hier en daar moeten dé dijken door afslag eenige schade heb ben geleden. In den ochtend van den 24 stond de Lek voor Vreeswijk r el 4 palm onder nul, zijnde in de laatste 24 uren 4 "duim ge. wassen, waarvan in den nacht 3 duim. In den avond van den 17 dezer heeft de storm uit het wes ten, met eene watersboogte van 25 voeten boven volzee, eene aanzienlijke schade aan de zeewering van de Hondsbosschen aan gerigt. De zanddijk is, óp meer dan eene plaats, tot eene kruinsbreedte van slechts even zes ellen afgenomen de hoofden hebben insgelijks groote schade bekomenen zijn bier en daar van de. zeewering afgescheiden. Men is terstond begonnen met het aanvoeren eener groote hoeveelheid zandom den dijk zoo veel mogelijk te herstellen. Gelukkig was de wind bij den* storm niet noordelijken hec water niet buitengewoon hoog» Volgens eenen brief vah kapitein"#. Veen, voerende hec kofschip Hermanusvan Bordeaux naar Amsterdam, in dato den 21 dezer, was hij, na sedert den 27 november gedurig hevige stormen te hebben doorgestaan en tien dagen voor de Holland- sche kust :e zijn geweest, den grooten mast gekapt en de boo ten, de geheele tüigaadje," twee ankers en touw, de braadspil en al wat op het dek was verloren te hebbenalstoen eene mijl benoorden Wyk-aan-Zee ten anker liggende, het schip was re delijk digt gebleven en de kapitein zou, tot behoud daarvan en van de lading, zoo lang mogelijkhet aldaar ten anker uithou den, om nog, alvorens, ter redding van het leven van zich en zijn volk het schip op het strand te zetten, pogingen te doen om hulp van.den wal te bèkomen. Van Wijk-aan-Zee wordt den 22 dito gemeld,, dat bovenstaande brief dien dag aldaar in eene ledige flesch was aangespoeld, men Zou trachten, om aan ge noemd schip adsistentie te verleenen. -Van Texel melde men dienaangaande van denzeiFden dag, dat eene sloep of boot, van binnen met II. van Veen en van buiten met Harmanus van Amsterdam beschilderd, den 20 dito onder de banne van Ca- JandsQog,aangespoeld is; den vorigen dag waren ledige havanna sui- kerkisten voorbij Texel gedreven, waardoormen vermoedt, dat een schip in die nabijheid verongeluk zal zijn. Te Gen: hebben voor een paar dagen een zeven of acht tal personen, als werklieden gekleedde straten onder het roe pen van leve de Prins van Oranje! leve de Nassau's! door- loopen. Volgens den Messager zoude dit niets anders aan een valstrik van de zijde der politie of der patriocsche partij wezen, waarin de werklieden zich echter niet zouden laten vangen. Te Goes, bij F. KLEEUWENS, Stadsdrukker en Boekhandelaar.

Goessche Courant | 1833 | | pagina 2