gedragen de Edel Achtbare Heeren Mr. de Backeren J. PV. van Kerkwijk. En opdat niemand hiervan eenigé onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden gepubliceerd, geaffigeerdjen ge- sereerd in dezer Stad Courant. Aldus gedaan ten Stadhuize van Goesden aiJDecember 1833 Burgemeester en Wethouders der Stad Goes, J. H. VERSCHOOR, van Nisse Ter ordonn, van Hun Ed. Achtb, De Stads-Secretaris, L. dj? FOUW; J2r NIE UIV ST IJ DIN GEN. D U ITSCH LAN D. Frankfort den 19 December Het dagblad van Augsburg behelst een berigt, gedagteekend *.jan den Rijn, .12 December, waarin het volgende voorkomt? Dat da Konisg der Neder landen bij de duitsche bondsvergadering voorstellen gedaan heeft omtrent het bewilligen In den afstand van het waaische gedeel te van Luxemburgis geen geheim meer. Sr worde "echter 'maar gesproken van een afstand zonder schadeloosstelling. De terug gave van het L'imburgsche aan Holland bevat eene soort van scha- deloosteilSg voer dat Rijk, snaar voor Duitschland schijnt men er geetie gevonden re hebben 3 want, dat he,- Limburgse he voor taan in plaats van het afgestane deel van Luxemburg, tot Duicsch-. land geregend zoude aderdendit schijnt het Verbond zelf Sier te wenschen, Maar zoude er, indien dan toch het afstaan van duitseh grondgebied aan den algemee.ien vrede ten offer gebragc worden moetniets té vinden zijnom deze harde noodzakelijk-, heid (wij willen ons zacht uitdrukken) van he? eigengevoel der Duitschers minder beledigend te maken? Wijfmeenen, dat dus danige schadeloOstelling, welke zeer billijk is; en waarmede al dé belanghebbende Staten te vred£ zouden kunnen zijn, te vin den is, Uitgaande van het beginsel, dat zoowel Belgie als Hol» 1 land vërpligt isom het Duitsch Verbond schadeloos te stel- lén voor hec ailtaan van een gedeelte van Duitschland Bel gië 5 omdat het met dat deel vergroot wordt, - Holiaad, om dat het daardoor Limburg terug koopt moeten ook de beide landen tot die schadevergoeding bijdragenen zulks zoude op de navolgende wijze kunnen geschieden. Maastricht en de citadel van Luik, sou tot duitsche bonds-vestingen verklaard en door bonds-troepen bezet gehouden kunnen wordeneven als Maintz en Luxemburg Tegen dezen prijs, die geenzins te hoog is, zoude Duitschland onder de tegenwoordige omstandigheden het bedoelde gedeelte van Luxemburg welligt willen afstaanen op deze wijze zoude, in een krijgskundig opzigsweder gewonnen zijn, wat Duitschland door de splitsing van het .Koningrijk der Nederlanden aan dien kant verloren heeft. Of Frankrijk dit goed vinden zoude, moet men niet vragen, want daardoor zoude men erkennen hetgeen trouwens voor niemand verborgen is dat men niet met Belgie, maar met Frankrijk te doen heeftj, eh dat men niet aan Belgie, maar aan Frankryk eene duitsche provincie ten offer brengt. In den namiddag van den 14 dezer, is de bekende Cas par Hauserte Ansbach, waar hij woonachtig wasdoor eenen onbekenden verraderlijk aangevallen, die hem eene gevaarlijke wond heeft toegebragt, waaraan hij den 17, desayonds ten 10 ure overleden is. Caspar Hauser heeft verklaard, dat deze on bekende hem eenige uren vroeger op straat in den weg was ge treden en hem tegen den namiddag in den hoftuin had beschei den om hem aldaar een muzijkinstruiiient te laten zien. HijHau ser was er heen gegaanzonder iemand iets daarvan te zeggen ën was terstond door den onbekenden gekwetst geworden. Deze was in eenen mantel gehuldhad een knevel en bakkebaarden en hadna het plegen van het feitmet achterlating van eene geldbeursdie op de plaats gevonden werdde vlugt genomen. De politie en het geregt doen ijverige nasporingen, De heer burgemeester van NeurembergBinderheeft daar vanop de volgende wijsaan het publiek kennis gegeven: Caspar Hausermijne geliefde pleegzoonis niet meer. Hij stierf gisteren nacht (den 17), ten xo ure, aan de gevolgen van eene door eenen sluikmoordenaar hem toegebragte verwonding. Voor hem, die het slagtoffer was van ontaarde ën gruwel- vollè ouders, is het raadsel opgelost, aan hetwelk de Voorzie nigheid zijn treurig aanzijn verbonden had. In de eeuwige lente aan gene zijde des grafszal de regtvaardige God hem de ver moorde vreugde zijner kindschheid de onderdrukte kracht zijner jeugden de vernietiging van een levendat eerst sinds vijf jaren hem tot het bewustzijnmensch ie wezen verheven had rijkelijk vergelden. Zijne assche rust in vrede E N G E L A N D. Londen den 20 December. Het ministerieel avondblad meldt, dat, ofschoon Engeland en Frankrijk de zaken van het Oosten oplettend gadeslaan en het geheime tractaat tusschen Turkije en Rusland geenzins goedkeuren echter het berigt omtrent het zen den eener britsche vloot naar de Oostzee ongegrond is. Genoemd blad voegt er bijdat evenwel het britsehe volk en het parle ment geneigd zijn, om den keizer van Rusland en deszelfs ge- trouwen bondgenoot, prins Metternichte leeren dat derzei vér ontwerpen niet gemakkelijk ten uitveer zullen kunnen gebragc worden dat het gewis het belang zoowel van de Engelsche als van de Fransche regering is, om met hare noordsche nabu» ren in vrede te blijven, maar dat het volk in die beide landen moeijelijk te weerhouden zal zijnindien de zaken zoo ver ge- dreven wordenals sommigen beheerschers zich schijnen te heb ben voorgesteldrekenende op oneenigheid tusschen de regerin gen en het volk, of tusschen Engeland en Frankrijk." Hec ministeriele ochtendblad van den 19 oordeelt, dat Engeland ter fhufeing vanRuslands magt in het Oosten, partij moet trekken van de medewerking van den egijptischen bassa Mebemet-Alitn des gevorderd de verovering van Konstantinopel door dezen laatst genoemden mpet bevorderen. De Courrier trekt de oorlog zuchtige stemming, die er bij de Britsche natie tegen Rusland bestaan zoude, allezins in twijfel en merkt voorts aan, dat het zeer ongeradenzoude wezen, de veroveringszucht van Mehemet- Alz in het Turksche Rijk te begunstigen. Uit éene vergelijking van de twee grootste zeehavens van Engeland, namelijk, Londen en Liverpool gedurende een tijd vak van 32 jaren, blijkt dac de betaalde regten door beide ge noemde havens betrekkelijk de in en uitgeklaarde koopmansgoe deren, bijna jaarlijks geregeld toenemende zijn geweest, echter geenszins in gelijke verhouding, daar door Londen in den jare ï8co, ongeveer 5,663,704 p. st en door Liverpool 1,058,578 j p. sc. aan regten betaald is, en in 1832 dooi eerstgenoemde rplaacs 9,334,299 p. st. en door de laatste daarentegen 3,925,062 p. st.zoodat Londen in het bovengenoemde tijdsverloop kan gezegd worden deszelfs regten nog geen zins verdubbeld te heb ben, terwijl Liverpool, gedurende diezelfde reeks van jaren, dezelve nagenoeg viermaal verdubbeld heeft. - Men heeft tijdingen uit Lissabon, tot den 7. Volgens de zelve heerschce er de grootste verwarring en regeringloosheid on der den Migueiisten, en zou hec leger van DMiguel in een* volkomen staat van wanorde en oproer zijn. De brigadier Al» Jonsó Furtado was doodgeschoten geworden, en hec 8ste batal jon der Ca§adoresdat zich tegen de uitvoering daarvan had wil len verzetten zou door de ruiterij terug gedreven zijn. Men verhaalde ook dat de graven de Barbacena en San Lourenzo. in hechtenis genomen waren. Ook had het leger van D. Mi guel veel door talrijke desertien geleden. Men berekendedat hetin den tijd van zes weken560 man aan deserteurs en ge vangenen had verloren. Daar deze berigten echter van eene zeer partijdige hand gekomen, schijnen zij slechts gedeeltelijk geloof te verdienen. Maar zeker is hec, dat de onderhandelingen tus schen D. Miguel en den Bricschen commissaris nog niet geheel afgebroken zijn, F R A N K R IJ K. Parijs den 20 December. Het regesgeding der leden, van de zoogenaamde maatschappij der regten van den mensch duurt stëeds voort, en levert gedurig de schandelijkste tooneelen op. Niet slechts de beschuldigdenmaar ook de verdedigers en som mige der getuigen laten zich op de onbetamelijkste wijs uit te gen den voorzitters van het hof van assises en tegen het publiek ministerie. Zoo heeftonder anderengisteren een der getuigen een'ambtenaar van het publiek ministerie openlijk voor eenen leu genaar uitgescholden waarvoor hij echter met eenen gevangenis straf van drie jaren zal moeten boetenwaarin hij op staanden voet door het hof veroordeeld is. Bij de regstpleging door de jury kan men minder dan ooit de vrijspraak of veroordeeling der beschuldiging voorzien doch dit is zeker, dat het uit de, de batten blijkt dat eenige der beschuldigden zeer kwade plannen tegen de bestaande regering hadden ontworpen, en dat sommige op heeterdaad betrapt zijntoen zij bezig waren met geweerko gels të gieten. AD VERTENT I EN. In de maand Februarij 1834, zal ADRIAAN COR- NELISSE BOONEc. s.dag eh plaats nader te bepalen', Publiek te koop Veilen, Hunne zeer Vruchtbare, welgelegene en met ruim 600 opgaande 01 me Boomen beplante HOFSTE DE genaamdhet Hof Kerkboekstaande aan en achter het Dorp Hoedekensket kein Zuid Bevelandmet de daaraan be- hoorende ongeveer 48 Bunders HOFBOOMGAARD, WEI- en ZAAILANDEN, allen in Hoedekenskerke -ommetMaart 1834» op het gebruik te komen; inmiddels Uic de Hand te Koop, en te bevragen ten Kantore van den Notaris LEO NARD de FOUW, Jz te Goes. Als nog UIT de HAND te KOOP, en bij denzelvenNo- caris de FOUW, te bevragen, eene HOFSTEDE; onder Ovezandein Oud Ovezandemet x 7 Bunders. 38 Roeden; 93 EllenHOF, beplante BOOMGARD en WEIDEN mits^ gaders ZAAILAND bewoond wordende door Marïnus Janse Huigeinsgelijks om met Maart 1834 te aanvaarden, V In Lossing SCHAAL- en MEETKOLEN voor re kening van DE JONGH PILAAR. wemmoÊÊÊÊnmmimÊimaimmÊmssmmvtÊimtamemmmmmÊÊmmmm Te Goes, bij F. KLEEUWENSStadsdrukker en Boekhandelaar. J V'

Goessche Courant | 1833 | | pagina 2