wat u zou kunnen doen blijken van de voortdurende belangstel ling des konings voor alle de staten van het eedgènootschap. Ik weet dat ik van uwen kant op gelijke dienstvaardigheid kan re kenen. Alles wat strekt om de banden tusschen Frankrijk en Zwitserland naauwer toe te halen, moet voor u geene mindere waarde hebbendan voor mij. Ik wenschte opregc uwe staats instellingen dagelijks meer te zien bevestigenen getuige tezijn van de welvaart des staatsaan wélkes hoofd gij geplaatst zijt. Ontvang enz." Keulën den 16 December. Het dagblad dezer stad behelst een ingezonden stuk, waarin voorkomtdat het ontwerp van een ijzeren spoorweg van Keulen naar BeJgie zeer veel kans Leeft, om te worden verwezenlijktdat men zich de reden niet kanvoorstellen, waarom in Belgie daaraan wordt getwijfeld dat het pruissische departement van oorlog geen bezwaar, in dén aanleg vindtdat het ministeriewel is waarweigert de renten van het opgenomen kapitaal te waarborgen; maar dat men vér- trouwt dat het ontwerp door bijzondere personenbepaaldelijk binnen de stad Keulengenoegzaam zal worden ondersteund. F R A N K R IJ K. Parijs, den 14 December. De algemeene aandacht wordt al hier vrij sterk bezig gehouden door het regtsgeding tegen den be kenden Rasp ail, en eenige andere leden van het genootschap der regten van den mensch hetwelk thans Voor het hof Van Assises der hoofdstad beliandeld wordt. De tegen hen ingebragte beschul diging bestaat daarin, dat zij, tijdens de jongste viering der ju - lij-feesten, en wel bepaaldelijk op den dag der groote wapen schouwing ('den 28 July} eene poging hebben willen doen, om de bestaande orde van zaken omver te werpenof ten minste een oproer te verwekken. Bij de openbare debatten zijn verscheidene bijzonderheden betrekkelijk bet zoo evengenoemde republikeinsche genootschap te berde gekomen, waaruit men kan opmaken, dat hetzelve meer vermagdan men gewoonlijk gelooft. Een der ministeriele bladen van den 14 (hec Journal, des Debatskomt er dan ook openlijk vooruitdat de maatschappelijke orde in Frank- rijk niet als volkomen gevestigd kan worden beschouwdzoo lang té midden der hoofdstad een genootschap bestaat, hetwelk zijne eigene wetgeving heeften over vrij veel geld en zeer veel armen beschikken kan, en blijkbaar niet slechts tegen de bestaande re gering gerigc is, maar eene geheele omkeering der maatschappij, door het volkontvangen zijn. N E D E R L A N D E N.' Middelburg, den 20 December. Het is voorzeker niet on bekend, dat H. K. K. H. 'Mevrouw de Prinses van Oranje niet ophoudt boogstde.uzelVer levendige belangstelling in hec lot der brave verdedigers van het Vaderland, en in dat van hunne na- gelatene betrekkingen te betoonen zoo ais verschillende berig- tert in ónze dagbladen daarvan telkens nieuwe bewijzen opleve ren, en men nog onlangs, in de Staatscourant(die van 14 petober no. 244)een berigt opmerkteaangaande den afloop eener loterij van inlandsch vervaardigde voorwerpente 's Gra- venbageopgerigc onder het toezigt van H. K. K. II. Mevrouw de Prinses Van Oranjeom, mee het provenu daarvan, inden nood van eenige achtergeblevene betrekkingen der gesneuvelden op ~dc citadel en bij de verdediging der boven Schelde in decem ber 1832, te voorzienbepaalde zich ook nu wederom de uic- rciking tot ondersteuning uit dat fonds niet alleen aan achterge blevene betrekkingen in andere gewestenneenook onze pro vincie i én het ndburig Arnemuidenleveren bewijzen op, dat onze beminde Prinses van Oranje hare zorgen uitstrekt daar, waar het ongeluk in stilte kucht. Naauwelijks toch.was, irt het begin van dit jaar, de zeer ar moedige toestand van Adriana Dingemansewed. van Hendrik yBustergedurende het beleg der citadel gesneuveld, op eene der j kanonneer bootengekommandeerd wordende door den heer van Ouw en alleraan II. K. K. H, beketid geworden, of eene rui me bijdrage werd door hoogstdezelve verstrekt; om in den nood van gezegde weduwe Ce voorzieneh zulks met het bepaalde doel om een blijvend nut daarmede té stichtenterwijl door belang- looze medewerking van den héér Burgemeester van Arnemuiden, uit de beschikbaar gestelde penningen voor gezegde weduwe een. klein winkeltje opgezet eri zij alzoo in staat gesteld werd om met hare zeer jonge nu vaderlooze kinderen in de behoeften van haar gezin te voorzien. Waar, dan in Nederland alleen, vindt men zulke schitterende bewijzen van Vorstelijke zorg en doelmatig ingérigte liefdadigheid omtrent ongelukkig achtergeblevene betrekkingen der zulkendie hun leven voor de goede zaak des Vaderlands hebben veil ge had Wie kan eenigzins naar waarde roemen al de zorg en lief de, die deze edele vorstin niet ophoudt te bewijzen, overal waar een oorlog van de armen tegen de rijken, en de verwezenlijking 1 hoogstderzelver hulp wordt ingeroepen, en hierdoor geheel Ne der herschenschimmen van de scaatkundige dweepers of slechthoof- flerland als de waardige echtgenoot van den te regc hooggeschac- den van 1793 bedoelt. In de befigten uit Toulon wordt bij voortduring van de toe bereidselen voor de uitrusting tegen Constantinein Algiersge sproken. 'Te gelijk hangt de Moniteur een zeer gunstig tafereel van de vredelievende gezindheid der Arabische volkstammenin den onmiddelijken omtrek der stad Algiers opvolgens deze be schrijving kunnen thans reizigers, zonder geleide van krijgslieden uit Algiers door de vlakte van Medeah heen naar hec Atlas-ge bergte reizen, en vinden zij overal de bewoners vreedzaam en met den. daar zeer bloeijenden akkerbouw bez:g. Parijs-, den December. In een der ministerieele bladen vindt men een betoog over de zedelijke wanordedie bij de natie meer en meer toeneemt en ten gevolge waarvan niets meer geëerbiedigd wordtde Koning dagelijks aan dë grofste, bespot tingen en beleedigingen blootgesteld is, de charter als een. tot niets verpJigtcnd noch verbindend stuk wordt uitgekreten en alle ontzag aan de regterlijke magc wordt ontzegd De Kamers moe ten, zegt dit blad verder, het Ministerie alle mogèlijke onder steuning bieden, om een eind aan dien gevaarlijken toestand des lands te maken, en het genootschap der regten van den mensch, in zijne misdadige pogingen tot omverwerping der tegenwoordige orde van zaken met kracht te keer te gaan. Het hofman assises van de Loire-inférieure heeft zich de zer dagen bezig gehouden met het regtsgeding van vier chöuans drie derzelve zijn ter. dood en een tot dwangarbeid van 20 jaren veroordeeld. Gedurende het regtsgeding heeft er vrij wat bewe ging onder de toehoorders plaats gehaden meer dan eens heeft men den kreet van: dood aan de chouans! gehoord. Aangaande Spanje verneemt men niets belangrijks. De in* surgenten houden nergens standvelen keeren naar hunne haard steden terug De Indicateur de Bourdeaux deelt mede dat de post van Spanje den 9 langs den gewonen weg vertrokken is, en dat er den vo- rigen dag eene van Madrid aangekomen is, zonder kwade ontmoe tingen te hebben gehad. Bijzondere brieven uit Madrid spreken van een charterdat in Spanje zou ingevoeld worden, op den voet van dat van. Frank rijk in 1814. Volgens dezelfde brieven, zou de graaft Par- sent tot spaansch gezant bij ons,hof benoemd worden. De t(j- ding" van eene te Madrid vrijwillig geslotene leening bevestigt zich doch van met hooger dan 40 millioenen realenwaarin de heer \Rieza voor tien millioen en de Gaigollo diréeteur van de amor tisatiekas ook voor een aanzienlijke som zou ingeschreven hebben. In het dagblad van Bordeauxvan den 6 dezerleest men dat de hertog en hertogin San Fernando den 3 te Madrid aan gekomen en aldaar met veel geestdrift, zoo door de Koningin als ten erfgenaam der kroon doet vereeren en beminnen De liefdé voor het Huis van Oranjeiederen waren Neder lander zoo diep ingegriftverm,eerdere zoo mogelijk nog, bij hec vernemen dezer en andere daden van menschlievendheid, on ze verknochtheid en hoogachting; dezelve zij steeds onwankel baar voor een geslacht, dat zich beijvert om de smarten der on- gelukkigen te lenigen, en in de verschillende behoeften der in gezetenen van een land te voorzienaan welks hoofd dit Huis, door de Voorzienigheidtot heil des Volks en tot handhaving van deszelfs heiligste regten en bevordering van welvaart en bloei is gesteld. A D VE R: TE NT IE N, Y PUBLIEKE VERKOOPINGENten overstaan van den Notaris de FOUW, residerende te Goes. Op Vrijdag 27 December 1833, 's morgéns 10 uren, voor P. J. GLERUM, onder IVaarde in de Mooi Weijeaan des Verkoopers Hofstede Sint Anna Putvan ioo extra zware opgaande ÖLME BOOM EN en een partij MUTSAARD. Ten zeiven dage's namiddags 2 uren, voor JAN P. GLE RUM, té Kappellein den Boomgaard van wijlen Christiaan Blokvan eenige OLMEN- en FRUITBOOMEN. Op Donderdag 2 Januarij 1834 'smorgens 10uren, voor JAN J. Van 't WESTENDE, te Kwadendammehij de Hofstede van den Verkooper van opgaande OLME-, EIKÉN- ABEELEN-, WILGEN TRONK en APPELBOOMEN. Op Donderdag 9 dito 's morgens 10 uren, voor Erven CORNELIS de VRIEND, onder Evers dijkin eene Weide door den Ambachtsheer van V Gravenpoldervan gemelde Er ven gekochtvan 61 zware opgaande OLME BOOMEN. v PUBLIEKE VERKOOPINGEN, ten overstaan van den Notaris STOKMANS residerende te Heinkenszand Op Vrijdag den 27 December 1833, des morgens 10 uren voor den Wel Edel Geboren Heer Buteuxin deszelfs Bosch te Heinkenszand: van eene Groote Partij Extra Zwaar vijf jarig en vierjarig ESSEN en ELS EN KAPHOUT, op S treepen Op Zaturdagden 28 December 1833, ^es morgens 10 uren; voor Daniel Danielse Boonman in zijne Weide in den Ou den Kamer te Heinkenszandvan oogaande OLMEN BOO MEN WILLIGEN TRONKBOOMEN en ander HOUT. En op Donderdag, den 2 Januarij 1834, des morgens 10 urenvoor Marcus Timmermanin zijne Weide in den Noord- zak te Heinkenszand van OLMEN en ESSEN BOOMEN. Te Goes, bij F. KLEEUWENSStadsdrukker en Boekhapdelaar.

Goessche Courant | 1833 | | pagina 2