rant leest menOnlangs is met eenige ophef eene uitvinding aangekondigd welke te Brussel zou gedaan zijn omnamelijk eene geheele-Courant op steett te brengen, en daarvan dan een duizendtal exemplaren te maken. Thans zendt de heer L. Ëymaal steendrukker in's Gravenhage, ons twee proeven van deze kunst bewerking, door hem genomen, zijnde de eene een afdruk van de Staats Courantde andere van de Bredascke Courant van gisteren (10December). Deze proeven, hoezeer het oorspron kelijke van de Bredasche Courant nog ter lezing moest dienen nadat het tot het gemelde einde gebruikt was, zijn allezins vol doende, en strekken ten bewijzedat men tót de bedoelde kunst- verrigting bij ons niet minder in staat is, dan elders, al wordt er geen ophef van gemaakt, als van eene nieuwe uitvinding In het dagblad van Presburg leest uien dat zich den 20 Novemberin die stad en in de omstreken 's morgens ten half acht ure een spitsafloopendkegelvormig lichtgevend lucht verschijnsel vertoond heefthetwelk een witachtig licht van zich gaf, en waarboven men eenen -vlam menden staart heeft waarge nomen waaruit zich kleine sterren van vuur en vonken ver spreidden welke de omsrreken geheel en al verlichtten. Het zelve nam zijnen loop van het noordwesten naar het zuidoosten, en eenen boog beschrijvende viel het met de punt naar het oosten cegen den grond, ofschoon dien niet aanrakendedaar het 3 of 4 voeten daarboven berstte. Dadelijk hierop hoorde men in de lucht een geluid, gelijkende naar dat van den donder hetwelk met geweld voortduurde, en in de stad, en in het ge bergte, en zelfs in eenen omtrek van vier duitsche mijlen ge hoord werd. De hemel was onbewolkten volkomen helder de aarde bevroren, en de huizen en het land geheel en al met ijzel overdekt. Middelburg, den 13 December, Gisteren is de Oude of St •Pieterskerk, gelegen binnen deze stad, in het openbaar tot afbraak verkocht, voor eene som van ƒ19,300, aau den heer J),irk Dronkers-, aannemer van publieke werken alhier. Djt g£bouw, eenegroote kruiskerk, is gebouwd van 1306tot 1310 pf ,13 i 3 en was de eerste kerk die, terstond na het overgaan dezer stad aan Prins Willem in 1574, tot de eeredienst der Hervormden werd ingerigt, en tot het jaar 1809 daartoe is ge bruikt; zijnde dezelve alstoendoor de inlegering van het En- gelsche krijgsvolk, van binnen zeer verwoest en sedert in dien staat gebleven. Het brusselsch blad de Lynx spreekt van vele bij hem in gekomen. berigtetiwegens de publieke en partikuliere vereèni- gingenwelke in de voornaamste belgische steden hebben plaats gehad, ter eere des jaardags van den zesden decemberAnt werpen, Gent, Luik en Mons schijnen bijzonder dezen dag met echt vaderlandsche geestdrift te hebben gevierddoch de Lyhx zegt, dat ook Brussel niet achteilijk is gebleven, ofschoon men aldaar, om der intriganten wil; minder openlijk zijne gezindheid beeft doen kennen. Onder andere gezelschappen, die aldaar op den zesden hebben plaats gehad was er een feestmaal waaraan veertig personen van allé standen hebben deel genomen en waar .de wenschen zich onbevreesd hebben geopenbaard. Onder de verschillende aldaar toegebragte toasten, waren voornamelijk de twee volgende Aan den Koning der Nederlanden Ik geloof, mijnchee- ren uwer aller onderlinge genegenheden te ontmoeten en te vcr- eenigen, bij het voorstellen van dezen toast, als eene hulde van eerbiedliefde en gedachtenis aan den vorsc aan wien het vader land zoo veel voorspoed is verschuldigddie hetzelve gedurende tende vijftien jaren al zijn zorgen heeft gewijddie het met vrij zinnige instellingen begiftigdewaarvan thans de bouwvallen be- afcaan;;die zich in den bloeyendsten voorspoed wijs, voorzigtig £h gematigd heeft betoond; en dien de tegenspoed als standvas tig, moedig en waardig doet kennen. Voor dien, welken het «iageslacht als den grqotsten Koning van zijnen tijd noemen zal %anheer de tijdelijke driften zullen hebben plaats gemaakt voor Veroordeel vellingen der onpartijdige geschiedenisvoor dien ein delijk welken aan ons vaderland, uit den afgrond van ellende waarin het gestort is, toeschynt als de star eener vertroostende toekomst. Dezfe toast met eene geestdrift ontvangen, welke zich niet be schrijven laat, werd door dezen gevolgd: Aan Z. K. H. den Prins van Oranje V Gevormd in de school van Zijnen doorluchrigen vader, zal hij eens glorievol dar geslacht .opvolgen, bij hetwelk krijgshaftige dapperheidburgerlijke deug- den en de genie des staatsman erfelijke overleveringen zijn. Een der gasten den volgenden toast ingesteld hebbende it Aan de onafhankelijkheidden roem en het geluk des va- der lands Dit heet nog eens op de Nassau's te drinken!" Ér werden vervolgens (meldt alverder dit dagblad) coupletten gezongenin welken te gelijk de zuiverste vaderlandsliefdeden af keer van vreemde overheerschinghet vurig verlangen der be vrijding van al de deelen des Nedirlandschen bodems, en de w;enseli voor de opregte vereeniging van al de ware vrienden des vader lands krachtdadig doorstraalden. Déze dag is op eene waardige wijze door daden van mer.s<;b- lievendheid besloren. Een Gentsch bladde Vaderlandermeldtdat de heer Surmontvoorgesteld als lid 'dér Soiïévê der nobler te Gentis verworpen, om reden dat' zijh broeder in hetv-congies 'vóór de altijddurende uitsluiting der Nassau's had gestemd. Dit blad maakt de opmerking, dat de heer Liedtste Antwerpen, eene gelijke weigering om dezelfde reden heeft ondervonden. Van wege de Gentsche karoen-fabrijkeurs is eene deputa tie van drie hunner, met eene petitie aan vorst Leopold over den staat van het -fabrijkwezennaar Brussel vertrokken. Te gelijk hebben twaalf duizend werklieden in Gentsche ka toenspinnerijen en drukkérijen ziclr rot de kamer der vetegen woor- digers gewendom hare medewerking* tot afwending der hun be dreigende onheilen te vragen. Hun verzoekschrift hetwelk het zoo evengenoemde getal onderteekeningen ot' kruisjesdie als zoo danig gelden moeten draagtis op katoenen lijnwaad geplakten vormt eene rol van 35 ellen lengte. Hetzelve werd gisteren door den RIessager de Gandin 't vlaamsch en fransch met een deel der onderteekeningen, medegedeeld. Dir stuk onderscheidt zich door een' eenvoudigen en natuurlijken toon. De werklieden zeggen daar* indat zij lang gezwegen en geduld gehad hebbenmaar dat 'net nu te ver gekomen is; dat zij in de laatste drie jaren maanden lang zonder werk zijn geweestofwerk hebbendedan slechts een deel Van den dag en tegen verminderd loon't gevolg was geweestdat"* zij van lieverlede allés hadden verkócht en verpand, en nu er niets te verkoopen of te verpanden meer vieJ geraakten zij geheel zon der werk. Waaruit dit ongeluk gekomen is, wisten zij niet, en door welke middelen zij te helpen zouden zijn, ook niet; maar 'tgeen zij wel wisten, was, dat zij niet meergelijk voorheen, zwaar beladen wagens zagen vertrekkenschepen met hunne fa- b riek góederen naar Verrenaar overzeesche landen zagen Wegzei len; 't geen zij wel wisten, of van hunne metgezellendie in andere landen geweest warengehoord haddenwasdat noch in Frankrijknoch in Engelandnoch in Pruissen één él Vlaamsch katoen of andere belgische waar te zien wasterwijl zij integen deel zagen, dat deVlaamsche winkels opgepropt waren met En- gelsch Fransch, en Zwitsersch goed, 'twelk hun deed'vragen, waarom men niet in Belgie gelijk in Frankrijk, gelijk in En gelandgelijk in Pruissen deedwaar de fabrieken en handel bloeiden. Overigens vroegen zij niets dan werk Leven en dus ook werken moesten zijwartc bedelen, konden noch wilden .zij hun gemoed was daartoe te eerlijkhunne werkzame armen daartoe noch te krachtig. A D VERTE NT I EN. 1 v De Commissie tot de CEconomische Spijsuitdeeling te Goes, haren dank betuigende voor de ontvangene bijdragen, tot in standhouding van hare inrigtinggeeft tevens den be langhebbenden kennisdat de eerste bedeeling voor dezen Win ter, zal plaats hebben,. Maandag den 23 dezer maand, des voormiddags te half cwaalf uren en dat die bedeelingen ziilleh worden voortgezec des Maandags, Woensdags en Zacurdags van iedere week. Goes, den 16 December 1833! Namens de Commisie voornoemd H C. PILAAR, Lid Secretaris. De Plaatselijke Kommissie van Genéeskundig Toevoor- zigt te Goesmaakt bij deze bekend, dat door:'hare daartoe bevoegde Ledende Heeren J. W, HECKINGG. T.CAL- LENFELS en T» PIETERSEtot het gratis Vaccineren van Minvermogenden zal worden gevaceerd in de Régente ka mer van het Weeshuis, iederen Vrijdag, van twaalf tot één uur; met dringende uitnoodigingom van dit heilzaam en spe cifiek voorbehoedmiddel regen de Kinderziektewelke zich nog dezer dagen binnen deze Stad heeft vertoondgebruik te maken. De Plaatselijke Kommissie voornoemd, J. W. HECKING, Vr. Ter ordonnantie van dezelve, T, PIETERSE, Secretaris Op Donderdag den 19 December 1833 des morgens 0 uren; zullen Arm meesteren van de Groöten Armen van s' Heer Arendskefke; daartoe geautoriseerdten overstaan van den No taris S. E. STOKMANS, residerende te Heinkenszand; in het openbaar, aan de meestbiedenden, bij partijen tot ieders gerijf, presenteren te Verkoopen: 212 stuks OLMËN BOOMEN; staande op onderscheidene plaatsen in den omtrek van het Dorp "sHeer Arendskerkemeest allen gaaf, gezond en zwaar van stam en bijzonder geschikt tot Werkhoür. De Veiling zal een aanvang nemen in eene Weide gelegen in het zoogenaamde Pol. lestein. Te Goes, bij F. KLEEUWENS, Stadsdrukker en Boekhandelaar,

Goessche Courant | 1833 | | pagina 2