N°. 9T. GOESSCHE C OUR A N T, SUfgbag r°' ',v' 6 tBecenibcv 1833. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. Frankfort den 29 November. Men leest in. bet dagblad onzer stad de volgende redenering. „De republikeinsche geest verliest dagelijks tneer en meer van zijne krachtdp verschillende volken beginnen eene gezonde en goede staatkundedie van den vrede en den voortgangte be grijpen. Alleen de vertooning van eene volmaakte eensgezindheid tusschen de Mogendheden heeft reeds met der daad te weeg ge- bragt, hetgeen welhaast door regten en traktaten zal gehpiligd worden. Europa wacht met ongeduld naar het öuicsehe Congres, en slaat weinig geloof aan de overdrijvingen waaraan zich reeds eenige schrijvers, betrekkehjk die aanstaande cjjplotnatieke ver- eeniging, hebben overgegeven. De geheele wereld, Frankrijk zoo wel als RuslandPruissen zoo wel als Oostenrijkgevoelt dat men de Weener traktaten handhaven en bevestigen moet. Wij leven niet meer in de eeuw der veroveringenmaar in die der nijverheid en maatschappelijke verbeteringen. Materiele rijkdom men intellectuiele-vorderingendit is hetgeen als van wezenlijk belang wordt aangemerkt. De rijkdommen en de vorderingen zijn intusschen nimmer dan uit de goede orde voortgevloeid en die orde wordt slechts onder den weldadigen invloed van den vrede daargesteld en op hechte grondzuilen gevestigd, Die vrede, de eerste wet aller volken, is thans de regel omdat dezelve voortspruit uit eene algemeene behoefte. Waarom heeft men geaarseid die behoefte te erkennen Misschien uit eigen liefde. De vrees, van voor vreesachtig door te gaan, heeft aan alles een oorlogzuchtig aanzien gegeven. Nooit waren het de regeringen meer eens over het behoud van den vredeen nooit namen zij tevens eene meer krijgskundige houding aan. De staat kundige warhoofden hoopten iets door van den penen oever des Rijns te roepen: wacht u voor eencn vijandelijken invalén door van den anderen oever de kreet aan te heffen: wacht u voor de propagandaNu erkent men echterdat de propaganda van geene kracht zou zijnen dat men nooit aan eenen vijqndc- lyken inval gedacht heeft. Europa zal dus een nieuw schouwspel van nu af opleveren. Nog weinigè maandenen men zaldank zij de rustigheid der kabinettenoveral gemeenschappelijke regelen van billijkheid en vrede zien daarstellen welke tot waarborg der nieuwe maatschap pelijke orde zullen strekken van die ordewaarvan wij altijd éen voorgevoel gehad hebben en welke wij altijd voorzegd heb ben toen wij als grondbeginsel hebben vooruitgezetdat het middel om de ontwikkeling van den voortgang te bespoedigen hierin bestond, dat men aanving, met ieder volk buiten de za ken van een ander re laten en zich alleen met zijne eigene be zig te houden. „Éen Duitsch Congres, alleen uit Dukschè Mogendheden zamengesteld schijnt ons, reeds enkel door deze omstandigheid een' der voornaamste door ons gevraagde waarborgen aan te bieden. Een ieder gevoelt, dat er uit deze beraadslagingen meer dadelijke voordcclen voor deze sehoone landstreken moeten voortspruitendan uit elk ander congreste Parijs, Londen of elders gehouden Een wijsgeer heeft gezegd: Verbrand uw huis niet om de moeite niette hebbenhetzelve weder in orde te schikken. Op dit oogenblik komt het er op aanhet groote Öuitsche huis te schikken en hetzelve voor de brandstichters te beveiligen. Geene gestrengheid, geene vervolging geene coups d'état zijn daartoe noodig. Men moet, integendeel, de grond- slagep vap het staatkundige gebouw mee eene vaste hand leggen ep'dezelve zoo hecht makendat gestrengheid en vervolgingen voor altijd onnoodig worden. Die orde van zaken eens daarge steld zijjnqe zuljen1 de vrienden der omwentelingen gevoelen dat hunne hoop jjdel is; en de aanhangers van den voortgang zullen de volken kunnen verlichten zonder gevaar te loopen van voor vijanden van den troon en der wetten gehóuden te worden.'' In briqven uit Italië, van den go November leest men hpt volgende Eergisteren nacht is te Livorno het kind der hertogin van Berry waarvan zij op he; kasteel van Blaye bevieloverleden. De in Lucca aangekomen Spaanschen gezant is door het 'Tas'caa.nsche hof wel met beleefdheiddóch niet in zijn officieel karakter ontvanger." en thans met den Turkschen gezant te St. Petersburg finaal te sluiten verdragen aan welker voltooijing de Sultan zich te meer laat gelegen liggen, daar hij bij zijne jongste tegenspoeden de overtuiging erlangd heeft, dijt de werkeljjke bijstand van zijnen magtigen natuur hem van oneindig nicer nut wasdan de onder handelingen van zijnen Divan met de gezanten van twee andere groote mogendheden." Volgens berïgten uit Wccnén van den 23 November, is het rtu bepaald besloten, dat |e ministeriele conferentien om trent de Duitsche aangelegenheden in die stad plaats vinden zul len, De bepaling van het'tijdstip der bijeenkomst is, naar men verzekert aan het Pruissische kabinet overgelaten. Men wil in tusschen weten, dnt dezelve in de laatste helft der volgende maand plaats zullen hebben eq uitnoodiging aap' de verschillende Dn it- sche hoven tot bijwoning derzejfveonverwijld geschieden zal of reeds geschied is. Keulen den 29 November. Het dagblad dezer stad behelst eene belangrijke opgave omtrent dén vart Amsterdam naar Keu»* len ontworpenen ijzeren spoorweg, die hetzelve zegt op eene officiële .wijze ontvangen te hebben. Dezé opgave luidt hoofd zakelijk aldus: De van Amsterdam naar Keulen ontworpene ijzeren spoor weg zal eene lengte van omstreeks 240,000 meters of 48" uren hebben, van Amsterdam af tot aan Dentz, tegenover Keulen; dezelvé is of meer dan een vierde korter dan de vaart te water. De ontworpene baan begint te Amsterdam, aan de kaserne Oranje- Nassaubij de Muider-Poortloopt vervolgens bijna langs den zeedijk tusschen die stad en Muiden tot Naarden, welke stad op een zandigen] grond ligt. Hierdoor worden de moerassige gron- den|, die men tusschen de bovengenoemde steden vindt, verme den. De Vecht wordt door middel van eene brug gepasseerd, die niet verre van het slot van Muiden zal aangelegd worden. Te Naarden loopt de baart .van den zeedijk over de heiden van hec Gooiland, langs Soestdijktot Amersfoort, en van daarover Ede naar Arnhemterwijl zij van het hooge terrein der Betuwe nabij Qosterbeek in het Rijndal nederdaalt, Van Arnhem neem t dé baan hare rigting naar Westervóort^ Waar zij meteen hangende brug over den JJssel zal gaan, ver volgens achter langs de heuvelen van EI ten op Gendringen en Anholt waar zij over de grénzert gaat, de oude IJssel langs Ijs- selburg volgt, Wertherbrück en Haminkelen links liggen laat, een kwartier van Weseloverde Lippe; en vandaar in eene reg te lijn tot Dinslaken naar de Ruhr loopt. De Ruhr en de Lip-- pe zullen door middel *van hangende bruggen gepasseerd worden. Nadat de baan te Sriedekamp over de Ruhr gegaan is;, loopt zij op Duisburg, en vervolgens in een regte lijn tot Dusseldorip, waar zij z:ich aan de naar Elberfeld onworpene baan aansluit. Van Dusseldorp gaat de baan in eene regte lijn op Benraht, en van daar over Rheindorf en Mülheim naar Deutz. Nimmer heeft men bij het aanleggen vart eenigen ijzeren spoor weg Zulk eene gunstige plaatselijke gesteldheid, zoowel ten op- zïgte van het terrein als van de tót het aanleggen benoodigde ma terialen gevonden,Van Amsterdam tot aan de grenzen, mee uitzondering van den. moerassigen grond tusschen die stad en Naar den, die echter door den weg over de dijken kan vermeden wor den loopt de baan groo ten deels over heide grondendie geen moeijelijkheden opleveren, voor een geringen prijsgekoeht kun nen worden en slechts zeer geringe laagtens hebben. De sterkste hellingen vindt nien in de streek van Oqsterbeekdoch dezelve 1 beloopen niet meer dan slo- I? men eens in het Rijndaldan is de grond vlak ep vordert dezelve geene of slechts zeer weinige ophoogingenen het komt er dan grootendëels maar op aan, om de sporen op den natuurlijken bodem te leggen. „Hieruit volgt, dat de voor deze, baan gevorderde nitgaven met uitzondering der bruggen, zelfs niet zoo hoog zullen we zen als dié, welke de tot nog toe minst kostbare banen, zoo als die van St. Etienn.e naar Andrenaux en van daarnaar Roane„ vcreischt hebben, welke slechts omstreeks 50,000 franken voor eiken kilometer, of 150,000 franken per uur gekost hebben.'* F R A N K R IJ K. Parijn, dep 29 November, De berigten uit Spanje zijn voN komen tegenstrijdig.. Ter beurze heeft het gerucht verspreid, dat de minister van oorlog Cruz bedankt isen dat de generaal Zarco del Wall in zijne, plaats benoemd is. Terwijl dit ook op eene o,fficieele wijs door de Gaccta van Madrid aangekondigd wordt,? spreekt men zplks iq eenen bijzonderen brief uit die stad stellig tegenen zegt men dat genoemde generaal slechts de secretaris van den nieuwen minister Llander is. Het schijnt intusschen zeker, dat Cruz zijn afscheid bekomen heeft. Over het alge- m een begint men uiéer ©vet de handelwijs der Koningin te vre- v Frankfort, den 30 November. In bijzondere-berigcen uit Berlijn leest men: „Uit St. Petersburg alhier ontvangen brie ven bevestigen de tijding, dat de gezanten van Engeland en F rank rijk eene nieuwe en stellige pifoip^tarie hebben ingediend, tegen de tusschen Rusland en de Porte in Konstaminopel' ontworpen

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1