bondgenootschap buiten staat te stellenom mét zoo veel kracht, doorzigc en welberadenheid te handelen, als volstrekt noodzake lijk was om bij voorkomende gebeurtenissen dé zelfstandigheid en de vrijheid des dierbaren vaderlands te handhaven." Londen den 24 November. Behalve dë reeds medegedeel de tijdingen uit Lissabon van den 16 dezerblijkt het uit brie ven uit die hoofdstad van dezelfde dagteekeningdie van de zij de der constitutionelen worden medegedeeld, dat de Pedroisten wel is waar de windmolens te Pernes vernielden zich in dat dorp, hetwelk omtrent een uur- ten noorden van Santarem gele» gen is', genesteld hebbenmaar dat voor het overige de gemeen» schap van Santarem met AbrantesCoïmbra en de provincie Aieiii- tejo nog geheel open was, en dat de Mlgüellisten in Santarem van alle kanten een overvloedigen toevoer van leeftogt órtcyingen* Aan het afsnijden van die gemeenschap kon nog geenszins gedacht worden. Voorts sprak men te Lissabon van eene aanstaande verandering van het ministerie van D. Pedrohetwelk van on derscheidene kanten als ten uitterste slecht en hinderlijk voor de belangen der constitutionelen wordt voorgedragen. Sommigen vleiden zichdat de hertog van Palmella kans hadom aan het hoofd des bestuurs te komendoch door anderen werd dit nog allezins betwijfeld Het tegenwoordige bestuur van D. Pedro heeft zich bepaaldelijk de menigte vreemdelingendie in diëtist der constitutionelen staan, tot vijanden gemaakt. FRANKRIJK. Bij het ter aarde bestellen van een schoenmakers-gezel te Lyon alwaar almede eene coalitie van werklieden bestaatheeft men'opgemerkt dat het lijk door een overg'oor. aantal kamera den is gevolgd, allen verdeeld in afdeelingen vatï niet meer dan twintig man welke afdeelingen, elke van eenen geleider voor.» zien, met militaire naauwkeurighëid optrokken. Het blad't welk als het orgaan wordt aangemerkt van de ka» picalisten be weert, in zeer ernstige bewoordingendat het hoog tijd wordt, om wijzigingen te maken in de reg-spleging door mid del van gezworenendat 'er maatregelen moeten worden be raamd ora de stemming dezer lieden geheim te houdenten einde derzei ver persoonlijke veiligheid te waarborgen dat men wij ders het regt.van vereeniging moet beperken en darmen vooraf het verbreiden van ongezegelde blaadjes onder de menigte en van spotprinten moet tegengaan. In de Gazette de France leest men Alle voorbijgangersdie door de straat Laffïtte kwamen bleven dezen ochtend voor het hotel Laffitte staan, om de daar aangeplakte geschriften te lezen volgens welke dit hoofdkwar tier der jongste omwenteling tot afbraak zal worden verkocht. Op het gelaat van allen die daar stil hielden was een smarte lijk gevoel te lezen. In de volksdrommen verhaalde men elkan der, dat de nieuwe vervolgingen waardoor de heer Laffitte ge dwongen wordt, om zich van zijne vaste goederen te ontdoen ook het doel hebbenom zijne bevoegdheid tot het lidmaatschap der kamer te benemen, en dus te.belettenom van het spreek gestoelte eene uitbreiding der staatkundige regten voor de Fran schen, die thans daarvan verstoken zijn te vorderen. Ten vier uren nadenmiddag deed zich voor den nieuwen aanbouwdien koning Lodewijk Philips aan het paleis der Tuillerien doet bewerkstel ligen eene vrolijke militaire muzijk hooren. Ten zeven uren des avonds stroomde het publiek naar den schouwburgom Ber- trand en Raton(een geestig blijspel van Scribe waarin het staatkundig woelen der Franschen bespot wordt) te ziek spelen In eenen brief uit Madrid van den 13 November wordt ge meld, dat de Koningin-Regentes aan den bekenden Spaanschen bankier te Parijs, den heer Aguadode portefeuille van het mi nisterie van fïnantien heeft aangebodenën dat dit aanbod met de noodzakelijkheid, waarin zij zich bevindt, om eene nieuwe geld leening te sluitenin naauw verband staat. Men schijnt te twij felen of de heer Aguadodie voor zeer vermogend gehouden wordt, dit aanbod zal aannemen. Dezelfde brief spreekt van het geruchtdat de generaal Saarsffelddoor den generaal Quesada zou worden vervangendoch schrijft de werkeloosheid van den eer sten toe aan de geringheid zijner magc, als hebbende hij slechts .8000 man bij zichterwijl de Carlisten 20,000 man te velde kon den brengen, zonder nog de 5000 man onder Merino te rekenen. Overigens hangt men in dezen brief een somber tafereel van den toestand van Spanje op. Volgens deszelfs schrijver is er geen enkel spaansch gewest meer, dat van rondzwervende benden Car- listen bevrijd is; in Asturie had zekere Escandon de banier des Opstands opgestokenen reeds veel volks rondom zich verzameld de Koningin-Regentes gevoelde duidelijkdat het staande leger te zwak wasom de rust oyeral te handhavenen zij durfde even wel de gewestelijke militie niet onder de wapenen roepenuit vreesdat deze burgermagt te zeer in eenen liberalen zin zou zy'n zamengesteld. Volgens alhier ontvangene berigten zijn de arbeiders van de twee of drie voornaamste fabrijken te Louviersbij Ronen in opstand geraakten hebben deze liedendie dóór geheime zen delingen van de Parijssche clubs opgestookt schijnen te zijn zich aan ernstige ongeregeldheden schuldig gemaakt. Men heeft troe pen doen aanrukken, om hen toe hunnen pligc terug te brengen. NEDERLANDEN, 's GRAVENHAGE,:*den 28 November. De aanstaande reis van Z K H. den Prins van Oranjenaar-Petersburg, waarvan on-,, derscheidene onzer bladen dezer dügen gesproken hebben schijnt thans bepaaldelijk in 't begin der volgende maand vastgesteld. Z. K. H. zal op dezelve naar men verneemtbehalve van Hoogst- deszelfs adjudant, den kolonel graaf van Limburg Stirum, Ver gezeld wezen van 's Vorsten oudsten-ZoonPrins Willemen Van den koionel der grenadiers Kierck. Naar men voorts ver meldt, zou het leger, gedurende de afwezigheid van den Veld maarschalk onder het opperbevel van Z. K. H. Prins Frederik en zoo deze, bij het vertrek van zijnen broeder, van Berlijn nog niet terug moge zijn, hét bevel middelerwijl worden gevoerd, door den chef van den géneralen staf. den luitenanc-geneiaal Constant de Rebecque. In de Amsterdamsché Courant leest men onder dagteeke ning van den 27 November: In eenen brief gedagteekend van de rivier Suriname, voor Paramaribo, den 24 September, wordt de behouden aankomst aldaar gemeld van Zijner Majesteits brik de Zwaluwna eene reis van 72 dagen Denaojunij óit Texel gezeild, was de brik, na wegens tegenwind voor eéne korte poos te Vlissingen binnen geweest te zijn, den 8 Juhj in het gezigt van Madera en den 10 in dat van Palma gekomeh. Den ia kwam zij voor Teneriffe ten anker en moest aldaar quarantaine houden. Den 15 weder onder zeil gegaan, bereikte men den 11 Augüstns Delmina. Alles werd aldaar in den besten toestand gevonden en de Negers zoo hartelijk aan de Hollandsche Regering verknocht, dat bijna allen Hollandsche vlaggetjes aan hunne woningen hadden waaijen en niet weinigen binnenshuis het portret van den Koning bezaten. Nadat deofficieren der Zwaluw gedurende hun kort verblijf, door den Bevelhebber en de beambten te Delmina, mét gulle vriendelijk heid onthaald waren ging. den *3 Augustus Weder onder zeil en kwam, in den bijna voorbeeldeloos korten tijd van eene maand, te Suriname aan.'* 's Hertóoenbosch den 27 November. Naar men verneemt zijn thans bevelen gegeven ,tot het verleenen van meerder verlof bij het mobiele legervolgens welke van de thans aanwezige troe pen, zoo officieren onder-officieren alssoldaten, achtereenvolgens een vierde gedeelte met verlof zal kunnen vertrekken rot den 1 Maart 1834, in dier voege, dat op dit tijdstip allen van bet ver lof genot zullen hebben gehadde genendie verlangen te ver blijven, zullen dit kunnen döen, en alsdrn zal het verlof aan an deren gegeven worden. Indien de omstandigheden dit zullen toelaten, zal na r maart Op den tót nu gebruikeüjken voet ver lof worden verleend. Goes den 2 December. Bij Besluit van Z. M. de dato x 9 November, zijn onder anderen benoemd, bij de Regtbank al hier tot Regeer van Instructiede Heer Mr. G. Van IJsselsteijn en tot Regter, de Heer Mr. M. Ver brugge. ADVgRTENTlEN. Ondertrouwd: P. A. de GRAAG Onderwijzer te s Heerenhoek Goes, -• en den 30 November 1833. J. de JONGE. Familie, Vrienden en Bekenden, gelieve deze algemeene, vóór bijzondere kennisgeving aantenemen. Op Woensdag den 4 December 1833 en volgende da gen, op de gewone uren in het daartoe bestemde locaal der Sociëteit van Ongenuchten Vrijte Goes, ten overstaan van de Notarissen LANKHORST en SMALLEGANGE, reside rende aldaar, Publieke Verkooping der MEUBILAIRE GOE DEREN enz.des Boedels en Nalatenschap van wijlen de Wel Edele Gestrenge Heer A. TOUTENHOOFDin leven Ingenieur bij den Waterstaatgewoond hebbende en onlangs te Goesvoormeld overleden. Alleenlijk Dingsdag te voren Kijkdag. NB. Het GOUD en ZILVERzal 's Vrijdags namiddags gepresenteerd worden. Op Donderdag den 5 December 1833, des morgens 9 uren Publieke Verkooping van eene aanzienlijke partii MEUBILAIRE GOEDEREN, ten Sterf huize van J. B. van PSTA en Vrouw, te 'sHeerenhoekten overstaan van den Notaris S, E. S TOKMANSresidérende te ITeinkenszand En worden de genen welke van den Boedel van genoemde overledenen iets te vorderen hebbenen daarvan nog geene op gave gedaan hebben, bij deze verzocht, hunne vorderingen ten Kantore van gemelden Notariszoo spoedig mogelijk, be. kend te maken. Te Goes, bij F, KLEEUWENS, Stadsdrukker en Boekhandelaar» ENGELAN D. Parijs, den I4 November. De maarschalk Jour dan welke in 1792 den veldslag van Fleures heefc gewonnenten gevolge Van welken de Franschen Belgie vermeesterdenis in den ouder dom van 71 jaren en als gouverneur der invaliden overleden. 1 -■■■ - 1s

Goessche Courant | 1833 | | pagina 2