hints gevolgin de eerste dagen van Octoberalhier aangekomen)." Z. K. H. den Kroonprins van Pruissendie den 20 uit Koblentz naar Maintz is vertrokkenheeft dien dag aan den op- per-president Hier Rijn provincie den navolgenden eigenhandigen brief doen roek omen Sedert lang was het mijn vurige wensch om Westphalen en den Rijn weder te zien. 'sKoning genade heeft dien wensch ver vuld. Ik sta thans aan het einde van eene mij onvergetelijke reis. Dat de zachte en gezegende regering van Z. M. door een echt- duitsch voik op prijs geschat werd, had ik verwacht. Eene verhevener denkwijze heb ik zien heerschen.. en ik dank God daarvoor. Ook ik ben met liefde ontvangen geworden Betuig daarvóór aan de talrijke steden en plaatsendie ik zelf niet af zonderlijk mijne erkentenis kon betuigen, mijnen warmsten dank. Met een geroerd hart verwijder ik mij uit uw midden. De har telijkste wenschen zal ik echter steeds voor uw heil opzenden en gaarne keer ik eenmaal tot u weder.4' Ook uit .dezen brief blijkt het, dat de Prins over zijne reis zèer tevreden is. Aan den anderen kant heeft hij de ingezete nen der door hem bezochte gewesten zeer voor zich ingenomen en dezelve vleijen zich ten sterkstedat 's vorsten bezoekwaar bij hg niet alleen van de bestaande welvaart getuige is geweest maar ook de dikwerf met vrijmoedigheid geuite wenschen met welwillendheid heeft aangehoord, allezins heilzame gevolgen zal hebben. Uit Livorno, 26 Octoberschrijft mendat de gewezen 'Dey van Algiers, die zich aldaar gevestigd had, doch onlangs had voorgegeven een bedevaarts gang naar het graf des Profeten te wil/en doen, op zijne reis derwaarts zich te Maltha aan wal heeft laten zettennadat het fransche oorlogsvaartuighetwelk was afgezonden om hem in het oog te houdenzich had verwij derd ten einde de bekende stoomboot Carlo-dlbertodie het zelve juist ontmoette, gade te slaahMen meende te Livorno, dat de Deyonder de bescherming der Britten op Maltha wei- ligt een geschikt tijdpunt zoude afwachten 0111 naar Africa over te steken en zich aan het hoofd der vijandige Arabieren te stellen. ENGELAND. Londen den 23 November, Men heeft thans alhier berig- "teti uit Lissabon ontvangen tot van den 16 dezer. Uit dezelve blijkt, dat de hoofdmagt der beide srijdende partijen nog steeds in' de posicien van Santarem en van Carcaxo stond zonder dat aan een aanval op eerstgenoemde plaats gedacht werdhet jaar getijde en de wegen werden meer en meer ongunstig om iets van belang te ondernemen. Te Lissabon werd veel ophef ge maakt van het vermeesteren en vernielen van de nabij Santarem in het dorp Pernes, gelegene windmolenswaardoor de Miguel- listen in die stad van het noodige meel voorzien werdenzulks had den 11 plaats gehad; van weerzijden waren bij die gelegen heid slechts enkele manschappen gesneuveld en gevangen genomen. De manschappen, welke, ten getale van omtrent 1000, den 31 October uit Opórto ter scheep naar de meer zuidelijke kust zijn gezonden, om, in verband met de te lande naar de zijde van Coimbra uitgetogenc doch spoedig teruggekeerde troe pen eenen opstand in laatstgenoemde stad te bevorderen zijn ten zuiden van Figueras geland, en vervolgens, zonder iets te ondernemen of tegenstand te ontmoetenover Leyria naar Car- taxo gemarscheerdalwaar zij zich bij de hoofdmagc der Pe droïsten gevoegd hebben. Ook in dew omtrek van Peniche alwaar de Pedroisten eene bezetting van 300 man hebben, be vonden zich laatstelijk geene troepen der Miguellisten Daar entegen doen de laatstgenoemden zich meer en meer gelden in de provincie Alemtejo. Den 13 hebben eenige guerilla's zich a^h den zuidelijken oever van den Taagvlak tegen over Lis sabon vertoonden eene menigte rundvee van daar weggevoerd. ItHUSschen schijnt het, dat zij na het hernemen van Alcacer- do-Sgn en het verslaan van een vijandelijk corps in de nabijheid vtin dat stadje op den 2 dezer, hun voordeel niet hebben ver volgd, en St. Ubes, waarin inmiddels de geheele krijgsmagt der Pedrojstcn uit die streek is bijeengetrokkennog niet hebben bedreigd. F R A N K R IJ K. Parijs, den 22 November. Ter beurze heeft zich heden het gerucht verspreid, dat de generaal Saarsfield na den pastoor Merino geheel verslagen en 7 a 800 man op hem gevangen ge- maakt te hebben, den 15 op Vitcoria was aangerukt. Ook ver haalde mendat er den 12 te Madrid eene groote gisting be stonddat er-zamenzweringen ten voordeele van D, Carlos wa ren ontdekt, en dat er eenige personen in hechtenis waren geno men. Eerstgenoemd gerucht vond nog ai geloof, ofschoon som migen aan de waarheid twijfelden, dewijl de regering deswege niets medegedeeldenzoo het scheendaaromtrent ook geene berigten ontvangen had. Van het tweede gerucht melden de jongste brie ven trie Madrid, welke tot den i3loopen, volstrekt niets. De zelve schilderen integendeel den staat der heofdstad en der omstre ken als volkomen rustig af, zoodat men het er voor mag hou den, dat dit gerucht volkomen ongegrond is. „De weg van Madrid naar lrun en Saragossagaan gemelde brieven voort. is( volkomen vrij gansch Arragon en Catalonië zijn rustig en wapenen zich voorde Koningin; de opstand maakt tjtpg geen.e vorderingen in Navarre. El Pastor van het oogefiblik gebruik makendedat de opstandelingen zich van de grenzen verwijderd hadden, is uit St. Sebastiaan getrokken,' .heeft hen ite Brnani achterhaaldverscheidene gedood enveenige krijgsgèvadgéfïen ge maakt. De levensmiddelen zijn er bij voortduring in overvloed. Parijs den 23 October. Al de troepenwelke het leger der Pyreneen moeten uitmaken zijn thafö;tpssphen Perpignan eti Bayonne vereenigd, en gereed, om op het eerste bevel te veld te trekken. Men schijnt het nog niet eens te zijn, wien men mee het opperbevel dier troepen zal belasten Men had wd js waar eerst van den maarschalk Molitor gesprokendochnaar men zegt, is de regering van die keuze terug gekomen, te meer daar het engelsche kabinet, dat eene Fransche tusschenkomst in de Spaansche aangelegenheden reetjs tpet|geene,goede oogen aanzag, zich nog misnoegder zou hebben betoond over de benoeming van gezegden maarschalk wie de kepzé te veel vat? den oorlog in Spanje onder het Keizerrijk deed herinneren. Het Joürnal de Débatjs maakt ter zake van het aanhouder Koningin Regentes van Spanje om met den Koning van Gröot- Britannie als bemiddelaars tusschen de strijdende partijen in Por tugal op te treden, de volgende aanmerking: „Wij behoeven naauwelijks te doen gevoelen, dat een aan bod van bemiddeling, onder de tegenwoordige omstandigheden, en bij zoo geheel uit elkander loopende vorderingen, als die van D. Mariaen vaii D Miguel,, eigenlijk niets anders beteekent» dan de erkenning derregcen van de eerste en misschien de Vast stelling van eene schadeloosstelling voor den laatsten." NEDERLANDEN. Haarlem, den 26 November. Veertien fabriekanten van Meenen eu acht-en twintig fabriekanten van St. Nicolaas hébben zich gevoegd bij die van GendEorcrijk en Lokeren en hunne vrees te kennen gegeven dat zij binnen zeer korten tijd hunnen arbeid zullen moeten staken. Het anti-revolutionaire dagblad van Gend laat niet na deze liedenen anderendie zich in gelijke omstandigheden bevinden terug te wijzen op de oorzakenwelke den verachterden staat der fabrieken, en inzonderheid der 'katoen fabrieken hebben te weeg gebragt. Een der brnsselsqhe* gou- vernements bladen meent, dat deze Omstandigheden niet .zullen,, kunnen strekkenom de verdeeldheiddie steeds in Belgie heerscht, te doen ophouden, en oordeelt, dat het bewind 'er veel belang bij heefc, om de bedoelde fabriekanten krachtig te hulp te komen. Men vindt thans in de brusselsche bladen het volgende uittreksel van het rapport der centrale afdeeling van de Belgische Kamer van vertegenwoordigers, omtrent het aan.die Kamer aan geboden ontwerp van wet betrekkelijk het tot stand brengen van nieuwe middelen van gemeenschap tusschen de belgische zeeha vens en Duitschland. De heer Smits, uit Antwerpen is de sceL Ier van dit rapport. Alle de afdeelingen zijn eenstemmig van de nuttigheid van zoodanige nieuwe middelen van gemeenschap overtuigden eene groote meerderheid geeft aan het aanleggen van eenen ijzeren spoor weg de voorkeur boven het graven van een kanaal. Die ijzeren spoorweg zal van twee punten beginnenname lijk van Antwerpen en van Ostende de beide wegén zullen te Mechelen, als in een middelpunt, elkander ontmoeten, en van daar zal de weg over LeuvenLuik en Verviers tot aan de gren zen van Pruissen loöpen. Twee afdeelingen hebben verlangd, dat een tak van den weg over Brussel en Charleroi naar Frankrijk zou loopentwee an dere afdeelingen wilden dien zijweg door Brussel en Bergen in Henegouwen, en eene derde afdeeling wiide denzei ven door Na men leiden. In afwachting, dat de plannen zullen zijn opgemaakt heeft de centrale sectic zich voor he: aanleggen van eenen zijweg verklaard, die van Mechelen uitgaande over Brussel naar de Fran sche grenzen zou loopen. „Vier afdeelingen hebben, met eene meerderheid van 27 te gen 5 stemmen, de voorkeur gegeven aan het aanleggen van den weg door de Regering, in plaats van door bijzondere personen of genootschappen. Twee afdeelingen hebben gewild: dat de arbeid aan een genootschapof aan bijzondere personenmet het regt om voortdurend tollen te heffenopgedragen wierd. Hec eerste gevoelen is door de centrale afdeeling omhelsd. De Regering zal diensvqJgens gemagtigd Worden, om eene geldleening van 35 miliioen frankenwelke som noodig geacht wordt, tegen eene rente van 5 ten honderd, te sluiten. Maar eene commissiewelker leden dopr de Regering zullen worden benoemd, zal over den arbeid en het beheer der fondsen toezigt houden. In dezen zin wordt de verandering van het ontwerp van wet voorgesteld. In twee afdeelingen is de^ vraag onderzochtof het niet voeg zaam zoude zijnzich vooraf met Pruissen te beradendoch ten slotte zijn beide van 'gevoelen geweest, dat er geene redenen bestonden, om de uitvoering der werken in Belgie aan de toe stemming der Pruissische regering tot her voortzetten van den weg over haar grondgebied heen^ondergeschikt te maken." Te Goes, bij F. KLEEUWENS, Stadsdrukker en Boekhandelaar.

Goessche Courant | 1833 | | pagina 2