gen reeds een exemplaar van ieder dier strooipenningeh. Men verneemt, dat met de Maróo Bozzaris door deNe- derlandsche Handel-Maatschappij uitgerusteenige geschenken van ónze regering voor den Keizer van Japan zullen worden overgevoerd en onder anderen eene parel-duikersklok met toebé- hooren. De heer Meeuwsbestuurder van de Brusseis'èhè bank Beeft thans de stad Brussel in regten aangesprokentot vergoe ding der schade, door hem bij de plunderingen van 1830 gele den, zijn eisch ten laste der stad bedraagt niet minder dan 2,258,477 Franken en 16 centimes Het blijkt thans, dat die stad van haren kant voor de burger lijke regtbank aldaar, het Belgische hoofdbestuur vervolgt, tot het verleenen van vergoeding voor de schadedie aan de stads- gebouwen sedert 1830 ten gevolge der volks oploopen is toe- gebragt, en toe het optreden als borg voor de schadeloosstelling', die uit de stedelijke kas aan de geplunderde ingezetenen moet worden uitbetaald. De Regering van Brussel steunt dezen eisch op de voor de Belgische gezagvoerders niet zeer vereerende re denering: „dat de volks-oploopen die sedert Augustus 1830 te Brussel zijn voorgevallenals de beginselen van de Belgische om wenteling moeten worden beschouwd, en de plunderingen en on geregeldheden waarvoor thans schadevergoeding betaald moer wor den, dus eene staatkundige oorzaak hebben; dat het Belgische volk, na de resultaten der omwenteling te hebben erkend en bekrachtigdde tot het bewerken daarvan gebruikte middelen niet wraken en miskennen kan, hoe treurig die middelen ook voor de slagtoffers daarvan geweest zijnen dat het dus onregtvaardig zou zijn aan de stad Brussel alleen eenen last op te leggendie als eene nationale, schuld moet worden beschouwd; hebbende nog daarenboven het voorloopige bewind van Belgie, tijdens de plunderingen, waarvan het te voren kennis droeg, wel verre van deze ongeregeldheden door de te zijner beschikking staande mid delen te stuitenzelfs de werking der burgerwacht verlamd." enz. Eerlang zai ook in deze zaak eene uitspraak gedaan worden. In den Messager de Gand leest men thans den volgenden brief uit Kortrijk van 15 November, die door 21 fabrikanten daar ter stede onderteekend is Wij hebben zonder bevreemding in uw blad van 2 November den brief der Heeren fabrikanten van Gent gelezen, want wij bevinden ons alhier in denzelfden roestand; en indien onzeklag- ten kunnen medewerken om diewelke zij reeds hebben aange heven eenig gevolg te doen hebben, dan mogen wij niet aar zelen, om in het belang der nijverheid en der arbeidende volks klasse de aandacht der Regering in te roepen om het lot, dat aan onze fabrijken boven het hoofd hangt, af te keeren. Wij gelooven zelfs, dat zij geenen tijd moet verliezen zoo zij vast gezind is om de rampen te voorkomendie uit de staking onzer fabrijken zouden kunnen ontstaan. Onze beduchtheid betrekkelijk onze nijverheid -wordt nog verhoogd door het in omloop zijnde geruchtdat zendelingen van vreemde Staten, welke eene vermindering der regten op den invoer hunner voortbrengselen in Belgie vragennn onlangs te Brussel gunstig zijn ontvangen geworden. Ontvang Mijnheer de Redacteur" enz. C Volgen de onderteekeningen - De Belgische senaat heeft den 15 dezer geantwoord op de openingsrede van Vorst Leopold vastgesteld. De zinsnede van dat antwoord, betrekkelijk de staatkundige aangelegenheden, is van den volgenden inhoud Ofschoon de natie vurig verlangt naar het tijdstip dat een definitief eind verdrag met Holland een einde *pA opvolgers hebben de leden dier burgerwacht eene merkwaardige onverschilligheid betoond. In meer dan eene compagnie is slechts een persoon opgekomen, om te stemmen. A D V E R'TE NT IE Ni De Directie over het Genootschap ter voorziening in de Plaatsvervanging voor de NATIONALE MILITIE, iri de Provincie Zeelandin aanmerking genomen hebbende, dat de onzekerheid der som welke boven de gewone inleg gelden door Deelhebbers in dit Genootschap, (eene onderlinge waarborg ten doel hebbende) Zal behooren te worden bij een gebragt ter goedmaking vari de buitengewone kosten der Plaatsvervan ging ën gevolgen vail dien, velen thans schijnt te weerhouden, leden van hetzelve te wordenimmers voor de loting van 1834. Gelet, dat de bezwaren daaruit voortspruitende, niet kunnen worden weg genomenals alleen door eene deelneming te ope nen voor en tegen, betaling van èene vast te steilene somen wefke deelneming zonder bezwaren voor de onderling verwaar- borgde Deelhebbers kan worden aangeboden En over zulks in het belang van dit Genootschap, en ter voldoening aan derf meermalen geuitten wenschhet raadzaam en zich bevoegd achtende, den belanghebbenden de gelegenheid aan te biedenom tegen betaling van eene zekere en bij de akte van deelneming te bepalene som bij het voorschreven Genootschap deel te nemen, en zich alzoo ter voorziening in de Plaatsvervanging bij de Nationale Militievoor de loting van den jare 1834, te waarborgen. Brengt de Directie voornoemdter kennis van de lotelingen voor de Klasse van 1834, dat de zoodanigen welke verlangen mogten bij dit Genootschap deel te nemendoch geenszins toe dè onderlinge waarborg wilden toetredenals leden zullen kun nen 'worden aangenomen(ook dan wanneer zij in een Gemeen te beneden de 1000 zielen moeten loten) tegen eene zekere vast te steilene som, welke leden mitsdien geheel afgescheiden zullen zijnvan de zoodanigen die Volgens het bestaande Re glement hebben deel genomenen aan geene voor- of nadeelige werking der klasse onderworpenzullende nogthans het gelde lijk beheereven zeer ten aanzien dezer nieuwe wijze van deel neming, als van die der onderlingeaan de zorg der Directie van het Genootschap zijn toebetrouwden deze daar voor aan- sprekelijk zijn. Omtrent de voorwaarden der deelneming tegen zekere vast te steilene som, zijn informatien te bekomen, tet? kantore der Directie te Zierikzeeen bij de respectieve Heeren Agenten van dit Genootschap, bij welken tevens op de gewone wijze, en krachtens het bestaande Reglement deel genomen kan worden; Reserverende de Directie aan zich, om de thans aangeboden gelegenheid tot deelneming, te doen ophoudendan en wan neer zij dit zal raadzaam oordeelen Zierikzeeden 19 November 1833. De Directie voornoemd, Namens Dezelve J. T. BET HEDirecteur. Allen, die iets verschuldigd zijn aanof te vorderen hebben van den boedel van wijlen den Wel Edelen Gestrengen Heer A. TOUTENHOOFD gelieven daarvan ten spoedigsten opgaaf te doen, ten kantore van Mr. M. P BLAAUBEEN Advocaat en Procureur te Goes Op Vrydag den 13 December 1833, des morgensom malTe'aan^opoffe- "en uren» °P ^en Dorpe van 'r Heerenhoekten huize en 1 hebben zoo is I herberS'e bewoond door B. IVerrizal MARINUS GROO- ringen, die de heidelanden tot hiertoe gedaan hebben, zoo is het haar roch niet onbewust, dat de hinderpalen, die den loop j,.: ivi'adttuit^0 ?i°Ve! zyne ^minderjarige der onderhandelingen hebben afgebrokenniet aan de regering van Uwe Majesteit moeten worden geweten. Zij vertrouwt. Sire, op uwe wijze en opregte staatkunde; zij stelt de voordeelen, reeds door de overeenkomst van den 21 Mei verworven, op prijs, zij verwacht met kalmte net einde van onze staatkundige geschillenovertuigd dat Uwe Majesteit de regten van Belgie vastelijk zal handhaven." Verder behelst dit stuk niet veel meer dan den weerklank der openingsrede In het ontwerp van dit antwoord kwam de uitdrukking voor dat Belgie niets van zijne door het verdrag van den 14 No vember 1831 verkregene regten moest laten varendoch op voorscel van den graaf F. de Robiano is deze zinsnede wegge laten, en wel op grond, dac het bedoelde verdrag voor Belgie aileronvoordeeligst wasen dat men zeer Onstaatkundig zou han delen op bepalingen terug te komenwaartoe Belgie dlieen was toegetreden, tengevolge van den wanhoopenden toestand, waar in her zich in der tijd bevonden had. Te Ancwerpen is een pakhuis van den heer Delisleaan het kanaal de l'Amidon, ingestort. Zes werklieden zijn onder het puin bedolven geraakttwee daarvan zijn dood en twee zwaar gekwest, terwijl de twee overigen nog niet gevonden zijn. In Namen hebben zeer vele officieren en onder officieren van de burgerwacht hun ontslag genomen. Bij de verkiezing hunner bij MARIA ZU1JDDIJK, in Huwelijk verwekte Kinderen, in het openbaar aan den meestbiedenden presenteren te Verkoopen Een Hecht Sterk en welgecimmerdemitsgaders wel onder- boudene WIND KORENMOLEN, staande in de Gemeente vau 's HeerenhoekEiland Zuid Bevelandgemerkt N.° 85, Kadaster Sectie B. N.° 109, hebbende een zeer Uitgebreid ge maal, belast met eene Erfpacht, ten behoeve van Ambachts- heeren van \y Heer Arendskerkec. a.ten bedrage van f 120 alsmedeƒ6, rantsoenpenningen, te zamen f 126, in het jaar- Benevens het daarbij behoorende mede Hecht, Sterk en wei- betimmerd WOONHUIS en 1962 Ellen ERVE, staande en gelegen in de zelfde gemeente, gfeiherktN.0 86, Kadaster Sec tie A. N.° 60, 6.1, 6a. belast met eenen Erfpacht ten be hoeve van Adriaan Pover Erven, groot f 12, in het jaar. De veiling en vefkoop dezer Goederen zal plaats hebben in ge, volge daartoe verleende authorisatiein tegenwoordigheid van den" Toezienden Voogd der minderjarigenten overstaan van deti Heer Vrederegter van het Kanton Heinkenszanden door het Ministerie van den Notaris S. E. STÖKMANS', aldaar reside rende bij wien de conditiën te lezen en nadere informatien te bekomen zijn. V Een fraai zwart MERRIE-PAARD te Koopoud 5 jarenzeer mak en goed gedresseerd zijnde in alle Tuigals mede onder de Mante bevragen bij den Uitgever dezer Courant. Te Goes, bij F. KLEEUWENSStadsdrukker en Boekhandelaar. t r.

Goessche Courant | 1833 | | pagina 2