GOESSCHE C O U R A N T. N\ m. at c-xwmii y. %r 22 fismcmbcr 1833. NIEUWSTIJDINGEN. DÜITSCHLAND. Men leest in het dagblad van Napels van den 21 der vo rige maanddarde fregatskapitein Raphael Cosa van zijnen kruis- rogt naar het zuiden teruggekeerd is, en dat bij aan het ministerie van marine heeft berigtdat er zich nergens meer zeeropvers op houden en dat ook de Archipel, sedert de oprigting der Ko ninklijkeregering in Griekenland, volkomen veilig is, zoodot men de anders luidende berigten als een verzinsel van moedwilligejhan- delaars kan beschouwen. ENGELAND. Londen, den 16 November. Aan het bureau van buitenland!* sche zaken hebben gisteren namiddag de gevolmagtigde gezanten der groote Mogendheden op nieuwbetrekkelijk de Hollandsche aangelegenheden piet den burggraaf Palmerston eene conferentie gehouden. De Nederlandsche bijzondere gevolmagtigde, de heer Decielhad een dag vroeger insgelijks met onzen minister van buitenlandsehe zaken eene bijeenkomst gehad. Onder dé andere afgezanten en ministers welke in deze laatste dagen ook met den burggraaf Palmerston werkzaam zijn geweest, hebben zich onder anderen de markies Funchal de heer van de Weyerde ridder Vial, baron Bulow en de heer Stratford Canning be vonden. Woensdag avond heeft de Russische gezant aan deszelfs ver blijf, te Ashburnham house eenige van Zr. Ms. ministersals mede enkele vreemde gezantenonder welke zich ook de heer Bedel bevonden heeft, op een groot diner onthaald. Te Chicester is des morgens van den 13 dezer, ongeveer twintig minuten voor vier ure, door de inwoners dier stad een hevige schok van aardbeving gevoeldvergezeld gaande van een groot gedruisch. Deze schokwelke niet alleen de stads klok maar ook eenige andere klokken heeft doen slaanheeft zich dien zelfden morgen, ruim twee uren later, nog eens, ofschoon in eenen minder ergen graad, vernieuwd. Sedert de drie jongst verloopen maanden is dit nu reeds de derde schok van aardbe ving welke in deze omstreken gevoeld is. F R A N I R IJ IC engelsdhe berigten zoude dit besluit alleen te weeg gebragt zijn geworden door de ongunstige wijze, op welke een zendeling der Koriitt^in bij den Infant te Castei-Branco zoude zijn ont vangen. V Het ministeriële ochtend-blad behelst de navolgende berigten uit Spanje: Men heeft tijding uit Madrid tot den 4, alwaar men destijds verzekerde dat de generaal Sarsfield zijne operatieri had begortnen, en reeds verscheidene plaatsen aan het gezag van Meruio had ontrokken. Behalve het noorden en een deel vart Castilie, is Spanje-in rust. Jntusschen wordt óok uit Valencia geschrevendat zich eenige benden Carlisten in den omtrek dier stad hebben Vertoond. De maatregelen van hervorming vol gen elkandei steeds op. Men zal eene junra vereenigen, tenein de de bestaande Wetgeving te onderzoekenbetrekkelijk den han del id wol, en het officieel blad gewaagt van middelen, om«hei: openbaar onderwijs te volmaken. Den eersten November was DCarlos nog in Castel Brancoverzeld door een klein aantal Spanjaarden en Portugezen»" De regering heeft dezer dagen berigten uit Italië ontvan gen betrekkelijk de plannen van de hertogin van Berry. Meti beweertdat de vorstin verscheidene harer agenten naar de. kleine vorsten van Italië gezonden heeft, om van hen eenige schepen te verzoekenwelke haar met hare aanhangelingen op de kusten van Frankrijk zouden kunnen overbrengen. Ook wil men we ten,dat de Koning van Napelsettelijke schepen aan Don Carlos zou toezenden om hem behulpzaam te zijn in het heroveren van den Spaanschen troon. Ten gevolge van deze berigten zou de minister van marine nieuwe bevelen naar Toulon gezonden heb ben, tot vermeerdering van het getal schepen, hetwelk inde Middellandsche zee móet gaart kruissen en de uit Italië zeilende schepen moeten gadeslaan. De fransche gezant in Konstantinopel verzuimd nietsom den verloren grond daar te lande te herwitffien. Men beweert, dac het hem" gelukt zonde zijn, om een tractaat met de Porte te sluiten, waarbij aan Turkije onderscheidene handels-voordeelen worden verzekerd, en waarbij de Porte zich. verbind, om nim mer hulp van Rusland te verlangen, zonder te gelijker tijd vart Frankrijk eene gelijke hulpbetooningte vragen, en om tevens bij Rusland aantehoudenom ontslagen te worden van de verplig- ting, om, zoo deze mogendheid zulks raogt verlangen, deDai- danellen voor de fransche en engelsche scheepsmagt te sluiten. Van elders is nog niets omtrent een dergelijk verdrag gebleken. - Het schijnt dat de inschrijving ten behoeve van den heer 'Laffitte voor eenige maanden geopendniet aan het doel heefc beantwoord, immers men vindt thans, dat deze vroegere staats man zich genoodzaakt ziet, zijn hoteldat inde roemrijke july- dagen, het hoofdkwartier der revolutie was, in de maand Januarij te verkoopen Hetgeen nog zonderlinger in het oog loopt, is de omstandigheiddat deze verkoop alleen door de weigering vatï Koning Lodewijk Philipsom als borg, gelijk hij rich verbonden had, een voorschoc door-de bank aan den heer Lafitte gedaan te vergoeden, noodzakelijk is geworden, NEDERLANDEN. 's Gravènhagê den 17 November. Z. D. de hertog Bern- hard van Saksen Weimaris j. 1 Woensdag, van zijne reis ttaar Italië en Duicschland, in deze residentie teruggekeerd. Bij gelegenheid der plegtige uitroeping van de jeugdige vor stin dochter van Koning Ferdinand VUtoe Koningin van Span je onder den naam van Isabella de Tweedeop den 24 Oc tober 11 zijn er te Madrid onder het volk vierderlei soorten van gouden en zilveren penningen gestrooidwelke een en denzelf den stempel dragen, doch van verschillende groote zijn. Op de voorrijde ziet men het Koninklijk wapen met den naam en de titels der jeugdige Koningin; op de keerzijde leest men: Accla matie augusta 24 October 1833; dat is: Koninklijke uitroe ping op den 24 October 1833. Naar men verneemtbezit het koninklijk kabinet van Pennin* Vm ^aUTTE'T •-•A tfr, 1 r v- Frankfort, den 15 November. Te Triest heeft inert tijdin gen uit Nauplia, tot dert 10 October, ontvangen. Volgens de Zelve, zouden erin Griekenland nog meerdere personen in hech tenis genomen zijnen derzelver getal nu meer dan 40 bèloopen de rust was hierdoor echter geen oogenblik verstoord geworden. Koning Otto had overal op zijne reis eene gulle en hartelijke ontvangst ondervonden. Op zijnen rogt naar Patras heeft hij het Ionische eiland Zante bezochtwaar hij door dert gouverneur met veel plegtigheid ontvangenis. De openlijke dagbladenwel ker uitgavebij gelegenheid van het ontdekken der zamenzwe. ringin gansch Griekenland verboden wasmogen nu weder doch onder censuur, het licht zien. Parijs, den 15 November, Tot dus verre heeft men twee onderscheidene proclamatien op naam van den infant D. Carlos bekend gemaakt, waarvan de echtheid niet bevestigd is gewor den. Thans ziet eene derde het licht, die de dagteekening draagt van Valen?a de Alcantara van 6 October. Zij is vervat in den gewonen vorm; begint met den aanhef van,, D. Carlos V Ko ning van Castilie, enz.", en eindigt op de in Spanje georuike lijke wijze van „Jo-el Rey". In dit stuk verklaart de Infant te zijn de wettige Koning van Spanjevaardigt hij eene amnes tie uit ten aanzien van alle staatkundige misdrijven, tot aan den ,dood zijns broeders; verklaart hij, dat de Cortes dadelijk op. eene wettige wijze zullen worden bijeengeroepen ten einde den eed van trouw afteleggen en de regten te eikennen van zijnen oudsten zoon.'de prins van Asturieverzekert hij, dat de geestelijke stand stqm zal hebben in den raad van zijn gouverne ment; verklaart hijdat dadelijk eene commissie zal worden benoemdten einde de staat der schulden te onderzoeken, en de wettige van de onwettige aftezonderen; stelt hij het bedrag der civiele lijst onwankelbaar op 36 millioenen (realen) be noemd hij den prins van Asturie als opperhoofd der legers, en verzekert hijdat men reeds ten aanzien van deszelfs huwelijk eene overeenkomst heeft geslotenen benoemt hij zijnen tweeden zoon D.Juan Carlos als admiraal van de vloot, welke eenmaal de oproerige en ongelukkige volkplantingen moet gaan bevredi gen. In hoe verre dit stuk als echt kan worden aangemerkt, zal verder moeten blijken, Het is onzeker, of \D. Carlos zich den 6 in Valenca de Alcantara kan hebben bevonden. Tot dus verre is nog niet geblekenop welke daad of daden van den In fant het bewind der koningin-regentes het besluit heeft gegrond, om de goederen van dien vorst, in beslag te nemen. Volgens Parijs, den 17 November. Het ministeriele ochtendblad vati hedenkondigt het gisteren door sommige bladen reeds vermel de vertrek aan van vier Fransche brikken", welke bevel bekomen hadden, om de haven van St. Sebastiaan te doen deblokkeren. Eenige wilden zulksals eene wezenlijke tusschenkomst beschou wen cn het valt niet te ontkennendat deze daad daartoe ruime aanleiding geeft. Opmerkelijk is het intusschen dat men door dit berigt verneemtdat de haven van St. Sebastiaan door de Car- listen van den zeekant ingesloten iswaarvan tot hiertoe nietsjver- nomen Was Overigens is er heden geen nieuws. Men sprak alleen van de komst van Don Carlos in Biscayè en van een be-; velom het leger der P}'reneen met eene nieuwe divisieonder bevel van den generaal Sebastian's te versterken,

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1