De misnoegdheid otidef het werkvolk in Parijs breidt zich meer en meer uit en krijgt een gevaarlijk aanzien. De kleer- makersgezellen hebben zich vereenigd en willen voosdiunne ei gene gezamenlijke rekening arbeiden. Dit hebben ook de^tóe lenmakersknechts gedaandie aan de kamerbehangers en koop lieden in meubelen hun werk tegen Fabrijkprijs aanbieden- Se dert twee dagen hebben de drukkers verklaard hooger loon te willen ontvangen» Heden moeten deze aan dé barrière du Maine ten getale van zes of zeven duizend vergaderenen wezenlijk bevinden zich daar reeds talrijke hoopen, waaronder men van het aan stukken slaan der mechanische persen hoort spreken: De politic heeft zes der meest oproerige knapen in hechtenis geno men, en daar men dachtdat hunne makkers beproeven zouden hen te ontzetten waren buitengewone maatregelen van voorzorg Verordend. Ook de officieren der nationale garde hebben een bal gegeven aan prins Leopold. Hetzelve is vrij prachtig geweestdoeh geens zins door personen, die totden voornaamsteti stand der maatschap pij behoorenbezocht. Van de zijde der politie waren zeer ern stige maatregelen genomenom het koninklijk gezin buiten de zaal voor alle overlast te bewarenen men Wil verzekerendat die maatregelen ook binnen de zaal niet geheel en al waren ver zuimd. Daar het aantal inteekenaren niet meer dan 8 h 900 heeft beloopenspreekt men van een tekort van eenige duizend franken. NEDERLANDEN. 's Gravènhage, den 14 November. De districts commissie te Amsterdam, ter aanmoediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden heeft bekend gemaaktdat zijdoor tusschenkomst van den heer J J. Systems Heemskerk te Amsterdam, de aanzienlijke som van vierduizend driehon derd gulden ontvangen heefc, ter ondersteuning van verminkten en nageblevene betrekkingen van gesneuvelden in den tegenwoor- digen strijd tegen oproer en geweld, bijeengebragt door de on der de bekendmaking vermelde ingezetenen der kolonie Derae- rary en Essequebovoormaals eene volkplanting van Nede$and en nog in belangrijke handelsbetrekking met hetzelve 'Sfttende, welke van het eerste oogenblik dat hun desnoode afval der Bel gen is bekend geworden, met het grootste belang en deelne ming de berigten van deze gebeurtenis hébben opgevolgd en ga degeslagen, de opofferingen van alle standen in goed en bloed hebben bewonderdenhoewel van den vaderlands chen grond verwijderd, echter het voorregc hebben gevoeldvan tot het volk te behoorendat andermaal in de benardste omstandigheden be wijst, dat de gouden spreuk der vaderen Eendragt Maakt Magt, nog in kracht bij hen bestaat, om daarnaar te handelen en bij te volharden. H aarlfm den 14 November. Eergisteren heeft prins Leopold te Brussel de zitting der beide kamers met eene aanspraak geo pend, waarin hoofdzakelijk de volgende zinsneden voorkomen: Naauwelijks vijf maanden zijn verloopen sedert de opening uwer laatsce zittingen ofschoon ik u geene belangrijke zaak waardoor onze uitwendige toestand veranderd zoude wezenkan aankondigenhad ik echter behoefte om mij in het midden dezer vergadering te vervoegen, waarin ik het regtschapene volk, het welk mij zoo vele bewijzen van vertrouwen en gehechtheid geeft, geheel meen weder te vinden. „Sedert het sluiten der overeenkomst van ar mei. zijn de on derhandelingen die strekken om tot een bepaald tractaat tusschen Belgie en Holland te gerakenhervatde hinderpalendie de- zelven hadden doen schorsen, en die, gelijk gij door de onlangs gedane mededeelingen weet, geheel vreemd zijn aan mijn götflfër- nement, zijn tot nu toe nog niet uit den weg geruimdwij blijven ten dien aanzien in denzelfden toestand. Met veel genoegen zie ik de verbetering van onzen inwendigen toestand. De gedeeltelijke ontwapening van het leger heefc, onder an dere gelukkige gevolgenook gestrekt ter merkbare ontlasting der schatkits De in het budiet van oorlog voor 1833 gemaakte bezuinigingenzullen nog overtroffen worden door die voor het jaar 1834, doch altijd met behoud van de organisatie des legers die door 's lands veiligheid geboden wordt. De ontwikkeling der onderscheidene takken van openbare welvaarr heefc op de inkomsten van den Staat een gelukkigen in vloed uitgeoefend. Het gouvernement is in staat om de uitga ven van 1833 te dekken, en wel verre van, op dit oogenblik, nieuwe opofferingen van het land te vragen voor de dienst van 1834, kan hetzelve de lasten, die dit jaar op de grondeigendom men gedrukt hebben, verminderen Door eene schikking met de bankals kassier van het voor malige Rijk 'zijn ter beschikking van het gouvernement gesteld eenige sommenwelke hetzelve terstond in het belang der schatkist gebezigd heeft. „Mijne heereohet is door de regcschapenheid van zijn ge drag bij de onderhandelingen, dat het gouvernement zich in het buitenland heef: doen ontzien Onze regten hebben daar geen steun gemist. Deze omstandigheid en de gerustheid, waarin wlj binnenslands verkeeren moeten ons geruststellen omtrenc de toe komst van ons vaderlanden ons met vertrouwen het einde on zer geschillen met Holland do*n afwachten Ik zal er bij voort during voör wakendat de regten van Belgie gehandhaafd wör* den volgens de ware belangen des Rijks. Ik reken mijne Heerenop die regtschapene en standvas tige medewerking, welke een uit den nationalen wil voortge sproten gouvernementhetwelk altijd hec vaste voornemen had om op dien wil te steunen, moet verwachten van de gemagtig- den des lands.'* De brusselschë bladen zeggendat deze aanspraaken ook prins Leopold en zijne echtgenooce, zijn toegejuicht De ooscenrijksche graaf Dietrichstein moet eindelijk den ia ta Brussel zijn aangekomen; de pruissische baron v. Arnim zoude er den 13 komen. Volgens een zoogenaamd ministerieel blad van Brussel loopen de onderhandelingen te Zonhoven, over den weg naar Maastricht, ten einde, en beloven dezelven eene minnelijke schikking,. Goes, den 18 November. De verjaring van H. M. de Koninginwordt heden alhier op de gewone wijze gevierd. MIDDENPRIJZEN VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. Van den 1 tot den 15 November 1833. Zonder de Belasting. Tarwe/ 5,97. Rogge 4,94. Vroege Gerst f 3,50. Late Gerst 0,00, Boekweit 0,00. Haver f 2,00 Witte Boo- nen f 0,00. Witte Erwten 0,00. Groene Erwten f 4,50. Graauwe Erwten 0,00. Tarwe Meel 1 7,97. Rogge Meel ƒ6,59- allen per mudde. Boter/0,95. Noord Hollandsche Kaas 50 cs. Stolksche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 csWitte Brood 21 cs. Tarwe Brood 10 cs. Rogge Brood 9s cs Osse Vleesch 55 cs. Koei Vleesch 55 cs. Kalfs Vleesch 50 cs. Schapen Vleesch 35 cs. Lams Vleesch 35 cs. Versch Varken Vleesch 70 cs. "Gerookt Varken Vleesch 80 csallen per Ned. pond. Vroege Aardappelen f 0,00 Late Aardappelen 1,30. de muddeJene» ver/'24,00, per vat. IJpen Hout 7,00. Essen Hout ƒ7,00, per wisse. Groote Takkebossen 10,00. Kleine Takkebossen f 6,00de honderd. Steen Kolen 2,25de 100ponden. Houts Kolen 0,00, de muddeTurf ƒ0,45, de dubb. mudde Kool Olie f 45.00» Lijn Olie 40,00', het vat. Kool Zaad 10,00. Lijn Zaad ƒ0,00, de mudde. Kaarsen 70 cs. het Ned. pond. ADVERTENTIEN. OLME Allen, die iets verschuldigd zijn aanof te vorderen hebben van den boedel van wijlen den Wel Edelen Gestrengen Heer A. TOUTENHOOFD gelieven daarvan ten spoedigsten opgaaf te doen, ten kantore van Mr. M. P. BLAAUBEEN Advocaat en Procureur te Goes PUBLIEKE VERKOOPING van zware opgaande BOOMEN, in de Scad Goesprovincie Zeeland. Notitie van zware en gezonde opgaande OLME BOOMEN, geschikt tot allerhande soort van Constructionzware Bepostin- genVillingen van MolensRompenenz, aankomende de Stad Goesstaande op den Buitencingeltusschen de Koe en Ganzepoortenen op hec Plein voor laatstgenoemde poort, der gemelde Stadwelke Publiek zullen Herveild worden ten Stadhuize aldaar, op Zaturdag den 30 November 1833, des voormujsj&gs ct.elf uren. w >-,r te weten 32 Stuksstaande van de Ganzepoort langs de Vest tot aan de Schotteputwaaronder onderscheidene eene middellijn heb«! bende van 36 duimen. 26 Stuksstaande van de Schotteput langs de Vest tot aan de Koepoort-waaronder onderscheidene eene middellijn hebben de van 45 duimen. 29 Stuks staande langs de Slootkant, van de Schotteput tot aan het Plein, en 60 stuksstaande op het Plein voor de Ganzepoort. Voornaamste Verkoops-voorwaarden. De Veiling zal gescheiden eerst ieder Perceel (afzonderlijk en daarnaalle de Perceelen in Massa. Hec roeijen en vervoeren der Boomen hec vullen der put tenen het effenen van den grond, blijft voor rekening der koopers. De geloofde koop-prijs zal met T*s voor de kosten worden verhoogd. De verhooging moet binnen 8 dagen na de toewijzing, en de principale koop prijs voor i.° Junij 1834 betaald worden. De veiling en toewijzing zal geschieden, bij opbod aan de meestbiedenden. De koopers zullen behoorlij ke borgen of andere zekerheid ten genoegen van het Stedelijk Bestuur, moeten stellen. Informatien en aanwijzing kunnen verkregen worden van den Scads-Fabriek. Goesden 16 November 1833. Te Goes, bij F. KLEEUWÈNS Stadsdrukker en Boekhandelaar. HJüi» - oor»' O O V ,4

Goessche Courant | 1833 | | pagina 2