hun gang moet laten gaan» en dat Zij hier evenmin als elders ge vaarlijk zijn. Lonoên, den 5 November. Zaturdagj. I. zijn de eonferen- tien' ovér de Belgische aangelegenheden weder hervat. Gisteren verhaalde men ter beurze» dat de nederlandsche ge- volmagtigde in de Zaturdag gehoudene conferentie verklaard heeft, dat het nederlandsch gouvernement bereid was, om met de overige mogendheden een tractaat tot stand te brengenwaarin de onafhankelijkheid van Belgie erkend werd, maar niet om een regtstreeksch tractaat met Belgie te sluitet?. In hoeverre dit ge rucht gegrond is, blijkt echter niet Volgens tijdingen uit Noord-Amerikawas de Stoomboot Nieuw Engeland, varende tusschen New York en Hartford gesprohgenen waren bij dit ongeluk acht personen omgeko men én £3 zwaar gekwetst. Waarschijnlijk is deze stoomboot eene der vVeinigewelke nog met machines van hooge drukking Voorzien zijft. De berigten uit Braziliëvan de helft van Augustus, lui den niet gunstiger heerschte nog altijd veel onrust in dat land. Men vefwachtcedat de wetgevende kamers eerlang een besluit zouden nemen, waarbij Don Pedro verbannen werd. F R A N K R IJ K. Parijs, den 4 November. Het ministerieel ochtendblad be helst de navolgende berigten uit Madrid nopens de ontwapening Van de koninklijke vrijwilligers: Een courrier, in den nachc van 27 op 28 October uit Madrid vertrokken heeft een om standig verh'aal medegebragt ten aanzien der gebeurtenissenwel ke het gevolg zijn geweest van de ontwapening der vrijwilliger? f)e maatregel is den 23 door den raad der ministers bepaald ge wordenDén volgenden ochtend heeft het bewind zich zonder veel bezwaar meester gemaakt van de batterij artillerie, welke tot bét corps der vrijwilligers behoorde. Een groot aantal der hunnen vernemende wat er omgingvereenigae zich daarop in éérie hürinér kasefnengelegen in het midden der stad. De me- ftigte verzamelde zich in den omtreken eenïge. der driftigsten schoten uit de vensters onder de kreet van leve D. Carlos."" Daarop ifet men troepen aanrukken en begaf zich eene hoop volks naar h'éï paleisom wapenen te eischen. Dé Koningin verscheen op het balconen werd met de le Véridigste toejuiching begroet. Gedurende dien tijd werden 'er éëtii'ge geweerschoten gewisseld tusschen een bataillon provincia le militie,- en de vrijwilligerstot dat de laatsten vermaand zijn de om zich overcegevenop straf van over de kling te moeten springen, de wapenen nederlegden, en verscheidenen gelukte het buiten Madrid tefgerakenanderen bereikien hunne woningen in de staden sommigen werden op -straat doodgeslagen. Op den middag deed de stedelijken regering eene publicatie afkondigen, waarbij de vrijwilligers werden gelastvan op dood straffe, hunne wapenen overteleveren. De rust was hersteld in den ochtend van den 28 (het tijd ptitït van het vertrek van den courrier} en men scheen geene vrees te voéden, dat dezelve op nieuw zoude worden gestoord. In het officieel verslag, 'twelk van deze gebeurtenis in het dagblad van Madrid is gegeven, wordt verzekerddat bij dezel- vé 3 personen zijn gesneuveld en vijf zijn gekwest. Volgens het zelve hebben de troepen de gevangen genomene vrijwilligers voor de woede des volks moeten bewaren- had de geheele bevol king de meeste geestdrift voor de Koningen doen blijken, en moest het voorval als beslissend voor hare zaak worden aange merkt. Den 24 is Isahelle II met veel plegtigheid in Madrid als Ko- ningin van Spanje uitgeroepen. De standaarddragengraaf van Altamird, is daarbij door eene groote menigte granden, voor- ïiartie edelieden en hooge ambtenaren verzeld geworden. Regtstreëksche berigten uit Bajonne van den 3 r behelzen we der niets stelligs. Men wil weten dat de generaal Sarsfield den ïhsurgénten van Vittoria vier dagen had gesteld, om zich te on derwerpen en dar hijbij volharding aan hunne zijdeden 3 r Zoude aanvallen, en niemand ontzien. Dè aanval schijnt echter öp dien dag niet té zijn gevolgddaar men 'er anderzins het voor lööpige berigt van zoude hebben ontvangen. Van Madrid heeft men geen nader berigt. De onmiddelijke omtrek dier hoofdstad was echter zeer oaveilig, en te Aranjues Waren dë koninklijke paarden door eene bende Cailisren fait de stallen gehaald terwijl men die van den Infant ongemoeid had gelaten, C Ter beürzé wilde men in den beginnedat er weder onrusti gé bewegingen uit Spanje, en wel betrekkelijk nieuwe onlusten in Madridwaren ontvangen. Naderhand hebben zich echter de prijzen weder hersteld, en wel, zoo gezégd werd, op de verze kering van de heeren Roschschild dat Merino gevangen en dood geschóten zoude zijn geworden. -i- Over 't algemeen schijnen de pogingen van het bewind óm de lédert der nationale garde té belezen ten einde voor prifis Leopold te paraderenniet te zijn gelukt. Volgens vrij onpartij dfgë opgaven zijn'er niet meer dan 20,000 mart', dat is een derde van hét geheel, opgekomen, ofschoon hét weder zeer gunstig Was. Te Goes, bij F. fÉLÈEÜWEN NEDERLANDEN. 's Gravenhagb den 7 November. Uit Noordwijk aan Zee wofdt geméld, dat, op den. middag van den 4 dezer, aldaar ge strand is het brikschip Grqvin PJdte f kapitein F. ÉI. la. Mort geladen met suiker, koflijverwhouthtnien éh efpébeen ko mende van Rio Janeiro en naar Hamburg bestemd» De kapi- téin en zijné manschapdie uit negen koppen bestond zijn door de Noordwijksche en Katwijksche Hó'étèh tónde Noord-en Zuic- hollandsche Reddingrriaatschappij gelukkig allen aan wal gebragt. Omstreeks te gelijker tijd is een kofschip, waarschijnlijk de Corneliakapitein de Grootmet sTeenkoIen geladen- en- van' Leirh naar Dordrecht bestemdnagenoeg op dezelfde hoogte gestrand De kapiteinzijne vróuw en drie matrozen zijn door de reddingbooten der beide genoemde dorpen behouden aan wr.l gebragt zijnde een vierde matroos voor dien tijd in het hol van bet reeds vol water geloöpen schip gevallen én verdronken Aan de inrigtingen der Reddingmaatschappij heeft men dus in dit geval het levensbehoud van vijftien menschen te danken die an ders waarschijnlijk eene prooi der golven waren geworden. Volgens een berigt in de Leydsche Courantheeft de heer G. B. Steenstra2de luitenant bij de 3de afdeeling kurassiers die te Leyden in bezetting ligt doch zich den 4 aan het zee strand bij Noordwijk bevond, tot de redding der vijf laatsge- noemde schipbreukelingen veel bijgedragenhebbende deze meif- schenvriënd den moed gehadom tot tweemalen toein weer wil der hooge zeemet zijn paard naar het wrak te zwemmen en de laatstmaal een tros touw van den wal gehaald en overge- bragc. dien de schipbreukelingen volstrekt noodig hadden, om zich van de kiel van het schip waarop zij geklommen waren en in het nypendst gevaar verkeerden, in de tot hunne toegesnelde boot neder te laten. Uit Hellevoetsiuis wordt geschreven, dat door de laatste stormen de Engelsche brik Romulusmet steenkolen en stuk goederen geladen, op het Schaar bij de Kwak, en de Engelsche brikken Lezard en Zephyr gelijk mede een Zweedsche galjas met haver geladenop de Schelhoek gebleven zijn, doch dat de cquipagien van de drie eerstgenoemde schepen met de booten 'aan wal zijn gekomen en dat de manschappen van het laatste, op twee na, door de loodsboot n.° 4 zijn gered; dat voorts op den Hindert-eene Napolitaansche en een Engelsche brik ver gaan zijnvan welke beide de equipagie met levensgevaar het Goereesche strand met de booten heeft bereikt Ook op de stran den van Texelhet VIie en Noordholland zijn dezer dagen éeni- ge schepen verongelukt. Haarlem den 6 November. De belgische bladen verzeke ren dat de in Brussel verwachte pruissische gezant, de heer von Arnimwelke den 19 reeds in Frankfort is aangekomen, den 31 van daar vertrokken zoude zijn om zich naar eerstgenoem de stad ce begeven Van den kant der anci-revolucionaren is het gerucht, als of dé gezant zich reeds een hotel zoude hebben ge huurd, tegengesproken, en naar luid van een der zoogenaamde gouvernement-bladen', zoude de gezant zich in Keulen blijven ophouden, tot dat hij tijding had ontvangen van de terugkomst van Prins Leopold utt Parijs, welke tegen den ro werd te ge- moet gezien. - Volgens bijzondere berigten uit Brussel van en- gelschen oorsprong, van 29 October was de kolonel Wilmdr naar Zonhoven vertrokkenmet last, om den militairen weg naar Maastricht te regelen, en-om genoegen té nemen met hetgeen van de nederlandsche Zijde, nopen? de toepassing van de bepa lingen der -Rijn vaart op de vaart van de Maas, zoude worden medegedeeld. Het Brusselsche dagblad Emancipation behelst het voL gende: Zondag ji omstreeks 9 uren des avondsheeft eene zametï- rotting van volk plaats gehad voor het huis van den kroeghou der de Graffy in de Mechelschestraac, te Lier. De beweging was ontstaan door de oproerige kreeten: Leve de Hollanders7 Leve de Prins van Oranje welke in gezegd huis door drinken de fabriek arbeiders werden aangeheven De schuldigen in hech tenis genomen zijnde, is het zaamgeschoolde volk terstond uit een gegaan. De majoor Lecharlier heeft, op zijn verzoek, ontslag uit den belgischen stand gekregenom aan de zaak der constituti- onelen in Portugal deel te nemen hij is gevolmagtigd om een corps tirailieurs te vórmen. Om tot dit corps toegelaten te worden moeten de manschappen van een ontslag uit Belgischen dienst voorzien zijn. Deserteurs mag de majoor niet opnemen. Het algemeen depot is te Östende opgerigt. Voor de insche ping» der troepen zal er eene wapenschouwing gehouden worden. Het zeggen, dat de heer v. Arnim te Brussel (alwaar hij nog niet is aangekomen) een hotel zoude hebben laten huren viiordt door een der brusselsche bladen tegengesproken. De werklieden in de blpeijende zijde-fabrijk van de heeren Obert Compte Ucclebij Brusselhebbenmisschien wel in navolging van hunne fransche broedersmeer loon begeerd en allen verderen arbeid geweigerd, Door tusschenkomst der regter- lijke magt» die tweè belhamels in hechtenis heeft doen nemen is echter deze zamenspanning bij voorraad onderdrukt. Scadsdrakkef ëh boekhandelaar.

Goessche Courant | 1833 | | pagina 2