GOESSCHE COURANT. m?/V #SRÏX:^: ei:).. \^y. ,v",vyv? N°. 90. •C- X' 11 lÜcmcmfrjev 1833. «5=*s NI&yfrSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. Berlijn den 3 November. Sedert de Oostelijke gewesten van Pruissen voor een gedeelte van het leger der Poolsche op standelingen in 1831, een toevlugtsoord geworden zijn, be vinden zich aldaar nog immer eenige honderden derzeive welke gedeeltelijk de verleende kwijtschelding inderdaad niet bekomen hebben, en gedeeltelijk, bewust van hun vórig gedragnaar hun vaderland niet durven terugkeeren. Onze regering heeft aan die ongelukkigen eene schuilplaats verleend, doch heeft tevens die genen onder hen, welke van de hun gegevene gastvrijheid mis bruik maakten, onder streng opzigt geplaatst. Deze staat van zaken zal echter niet van lengen duur kunnen zijn daar men we derzijds naar verandering haakt. De uitgewekenen hebben reeds lang het verlangen te kennen gegevenzich naar Noord Amerika te mogen begeven. Thans hebben zij aan de regering verzocht, om daar hun de middelen tot die reis ontbrekendaarin te voor zien. Z. M. heeft in dit verzoek bewilligd, en zulks zelts uit- gestrekt tot alle Poolsche uitgewekenendie op kosten van de regering onderhouden worden. Zulks is echter onder ëéne voor waarde geschied, dat zij, namelijk schriftelijk moeten verkla rendat zij uit eigene beweging en zonder dwang de reis naar Amerika ondernomen hebben. De noodige aanstalten tot .her ver voer dezer Polen zijn reeds te Dantzig gemaakt. Van waar een gedeelte derzelve binnen weinige weken m twee daartoe behoor* lijke uitgeruste schepenzal vertrekken. Frankfort den 3 November. De Russische berigten ma ken voortdurend melding van nieuwe maatregelen ter voorziening in de ongelegenneden welke uit het mislukken van den jongsten oogst voortspruitende. Volgens het dagblad van St. Petersburg van 25 October is bij een door den Keizer bekrachtigd besluit van den Raad van Ministers bepaald geworden dat gedurende het tegenwoordige en het volgende jaar alle soorten van granen uit de eene Russische haven naar de andere, ook door schepen onder vreemde vlc*g> tolvrij mogen vervoerd worden onder voorwaarde dat de afzenders zich verbindenom ter behoor lijker tijd de bewijzen van de aflevering in eene Russische haven in te dienen. - Den sgsten was te St. Petersburg de volgende bekendmaking gedaan Uit hoofde van de plotselinge rijzing der prijzen van alle graansoorten, is, met vergunning van den Militairen Gouver neur Generaal van Sr. Petersburg, de in het jaar 1832 tegen lage prijzen ingekochte en in de magazijnen der hoofdstad opge legde voorraad van graan, tegen dezelfde lage prijzen aan de noodlijdenden verkocht geworden. Om nu aan de bewoners der residentie een nieuw bewijs van zijnen vaderlijken zorg te geven, heeft Z. M. de Keizer bevolen: dat ook van den nieuwen, in het loopende jaar opgei egden voorraad, aan de behoeftige inge zetenen der hoofdstad koren zal worden verkocht tegen de door de Kroon daarvoor betaalde prijzenen zonder de aankomst af te wachten der nieuwe bezendingen, welke door bijzondere koop lieden aan de markt moeten worden gebragt.u Met dezen verkoop van graan zal den 28 dezer een begin gemaakt worden. Volgens berigten uit Berlijnzou in het volgende jaar eene linie van telegraaph van die stad tot aan de Russische grenzen en van daar tot St. Petersburgworden ingerigt. Frankfort, den 4 November. In eenen brief uit Napels, van den 19 der vorige maandleest men hec volgende De dood des Konings van Spanjeofschoon eene lang voor ziene gebeurtenisheeft hier echter zeer veel indruk gemaakt Alhoewel men zich met de hoop vleidde, dat de aangelegenhe den van Belgie en Duitschland spoedig bijgelegd zoude Worden alhoewel men reeds aan onrustige geruchten gewoon was en aan de ziekte des Konings van Pruissen geen geloof hechte, zoo heeft de tijding van het overlijden van den Koning van Spanje als een tooverslag op alle gemoederen gewerkt. Men vreest dat de Koning van Napels, getrouw aan zijn protest tegen de troonsopvolging van de jonge Isahellehet niet alleen bij woor den zal laten, hoe zwaar het hem ook anders vallen moge, de stem des bloeds en zijne vriendschappelijke gezindheden voorde Koningin-weduwe op te offeren. De Koningin van Spanje moet eenen zeer roerenden brief aan haren Koninklijken broeder ge schreven hebben waarin zij hem haren moegelijken toestand en haar vast besluit te kennen geeft om de regten van haar kind met alle kracht te verdedigen. L p De Algemeine Zeitung geeft de volgende, over Bucharest ontvangen berigten uicKonstantinopel, van 2 OctoberNamik- Pacha is als gezant der Pc re naar St, Petersburg vertrokken. Als doel van zijne zending wordt een nieuw verzoek der Portë om uitstel van betaling der achterstallige oorlogslasten opgegeven 5 waaromtrent de Porte eene nieuwe overeenkomst zou wensqhen te sjuiren. Voorts zou hij belast Zijn, om te handelen over eene nadere bepaling der grensscheiding tusschen Rusland en Turkije in A zieover de eindelijke afdoening van de aangelegenheden der vorstendommen Moldavië en Wallachije, en van al de nog on afgedane punten van het verdrag van Adrianopel. De Servische aangelegenheden schijnen in de hoofdzaak reeds geheel en al ge regeld te zijn. De zoon van den tot Vorst van Samos benoemden Wogori- des is. door drie commissarissen van Engeland, Frankrijk en Rusland vergezeldnaar Samos vertrokken, om de bewoners van die eiland nog eenmaal tot onderwerping aan de besluiten der Porte te vermanen, en hun ingeval van weigering, te ver klaren dat zij niet langer op de bescherming der drie mogend heden konden rekenenmaar door dezelve geheel aan hun lot zouden wórden overgelaten. Desniettegenstaande gelooft men niet, dat hec tot eene minnelijke schikking zal komen, en meent réden te hebben om te vermoeden, dat de Samiers, ook al wei geren zij volscandig zich te onderwerpenop vreemde hulp kun-, nen rekenen. In de Turksche hoofdstad heerscht bij voortduring rust. Dé wapenoefeningen der geregelde troepen worden ijverig voortgezet. Een handelsbrief uit Alexandria meldt, dat, twee dagen na de terugkomst van den Onder-koning uit Candia, een Engelsch fregat met depeches van deszelfs regering in genoemde stad aan gekomen is, waarifi het Engelsche kabinet niet alleen zijn mis noegen te kennen geeft over het plan van Mehemed-Aliom op Candia een arsenaal voor de Marine op terigten, maar daar tegen zelfs protesteert. Als reden daarvan, wordt, naar men zegt door Engeland aangevoerddat er over het loc van de ei landen Candia, Rhodus, Cyprus, Scio, Samos, en andere tot hiertoe nog niets beslist is. Te Erlau Ceene stad van 17 a 20,000 zielen in Honga rije omtrent 16 mijlen ten noord oosten van Pesth) zijn bloe dige onlusten voorgevallenbij gelegenheid der verkiezing van de gewestelijke overheids-personen. Eenige duizend boeren en ingezetenenwelke gezegd worden opgeruid te zijn door de partij van den adelzijn in de stad binnengedrongenten einde zich te verzetten tegen de benoeming van" den candidaat van den al daar gevescigden aartsbisschopen hebbenna de voorstanders van den candidaat uiteengedreven te hebbenzich aan verregaan de buitenspogghedeo en geweldenarijeninzonderheid tegen de woningen der geestelijkenschuldig gemaakt. Er zijn troe pen afgezondenom de orde te herstellen. Uit Scutari heefr men brieven tot den 1 October. Dezelve houden het volgende in „Eene deputatie dezer stad heeft hare bezwaren voor de vcieV ten van den Sultan nedergelegd, en van Z. H. de meest troost rijke verzekeringen ontvangen; Dien ten gevolge isin de laat ste dagen van September, een Turksche kolonel als commissaris der Porte alhier aangekomen om den waren staat van zaken te onderzoekenenzoo mogelijkeene goeden gang aan dezelve te geven. De inwoners hebben zich algemeen over de wreed aardigheid van den Pacha beklaagd, en eenparig betuigd, dat of schoon zij, gedurende 72 dagen, met hunnen vrouwen en kin deren op water en broodonder de wapenen hadden gestaan zij zulks echter liever een half jaar zouden verduren, dan we-, dcrom onder hunnen dwingeland terug te keeren Men rekend, dat het antwoord der Porte op deze klagten binnen 14 dagen kan ontvangen worden De inwoners maken ten volle staat op de vredelievende bedoelingen van den Grooten Heer handel en nijverheid staan volkomen stil. ENGELAND. Londen, den 3 November. Eene bezending van onderschei dene vereenigingen, die zich in deze hoofdstad en andere steden des Rijks gevormd hebben, om de afschaffing van de belasting op de beschrevene middelen te bewerken, heeft dezep dagen aan den minister Melbourne eene aan den Koning gerigte petitie over handigd van.2000 eigenaars van huizen, waarin op de afschaf fing der belasting op de.huizen en vensters wordt aangedrongen. De minister heeft het stuk aangenomen, en beloofd hetzelve den Koning te zullen voorleggen. Dezer dagen hebben eenige St. Simonisten zich ook alhier vertoond,en gepredikt. Tot nog toeschijnen zij bij de menig te weinig indruk te hebben gemaakt; incusschen moet de door hen gedane collecte eene vrij aanzienlijke som hebben opgele verd. Eenige onzer dagbladen willen, dat men die lieden met geweld zal weren i andere oordeelen, dat mén hen ongemoeid -?■ -« i C» ■?;v

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1