GOESSCHE COURANT. N<>.89. VEWQn?-. «f&tZÊM* ^te;;._:. 8 HööCJttkv 1833. NIEUWSTIJDINGEN. DU1ÏSCHLAND. Frankfort den i November. Volgens bijzondere brieven tïitjWeenen 23 October, zoude in den oorspronkelijken voor slag betreffende de plaats, alwaar de minister-conferentien over de duitsche aangelegenheden zouden gehouden worden misschien eene verandering komen en waarschijnlijk Dresden of Praag daar toe verkozen worden. Te, Weenen werden groote toebereid selen gemaakt, om den Keizer, welke den 26 in die hoofdstad terüg verwacht werdluisterrijk te ontvangen, Omtrent het gezin van Koning Karei X behelst het berigt uit Weenen het navolgendeKarei X is met den hertog van Bordeaux op zijne terugreisnaar Praag, voor eenige dagen door Krems ge passeerd, De hertogin van AngouUme is over Weenen derwaarts vertrokken zij heeft bij die gelegenheid op het slot te Schön- biünn met Z. M. den jongeren Koning van Hongarijen het mid- digmaal gebruikt. De hertogin v Berry wilde nog eenige we ken in Stiermark blijvenen dan naar Italië gaan. Men weet niet, of zij, hare familie ie vredcn verlaten heeft zij schijnt na melijk den wensch te kennen gegeven te hebben, om over de opvoeding des hertogs v. Bordeaux te beschikken waartoe zij sedert haar jongste huwelijk kwalijk eenig regt heeft." De Munchener Politische Zeitung geeft het volgende: Alhier ontvangen berigten uit Napoli di Romania van 15 en 18 September bevestigen de cijding van het in hechtenis nemen van een aantal opperhoofden, zonder echter over de aanleiding daartoe een genoegzaam licht te verspreidenen zonder te ver melden of daarbij van de gewapende magt gebruik heeft moeten gemaakt worden, Aegina wordt als de hoofdzetel der ontevre denen opgegevenwelke de onafhankelijkverklaring der Grieksche kerk schijnen aangegrepen te hebben als een voorwendselorn het volk tegen enkele leden van Regentschap op te ruijeh Ko. ning Otto is, volgens alle berigten, nog steeds de troost en toe verlaat van alle de Griekenen alle partijenhoe verschillend ook van staatkundige denkwijze, vereenigen zich in liefde jegens hem. Het beste bewijs, dat de laatste woelingen van eenige party'zuch- tige opperhoofden niet in het minsr tegen den Koning gerigt wa ren, is, dat de Koning den 20 September eene reis door den Peloponnesus wilde aanvaardenwelke drie weken moest duren en waarop de voornaamste punten van dat gewest bezocht zou den worden." In bijzondere brieven uit München van 28 October, waarvan de schrijvers het in Griekenland gebeurde nog meer willen be wimpelen, leest men: Gisteren zijn hier verscheiden brieven uit Griekenland ont vangen, die eenstemmig melden, dat er hoegenaamd geene on lusten hadden plaats gehaddar men voor het vervolg volstrekt geene bezorgdheid koesterde en dat de openbare denkwijzeon danks de jongste inhechtenisnemingen, zich zeer sterk voor de Regering verklaarde. Wij deelen de volgende zinsneden uit eenen brief uit Napoli, door eene geloofwaardige hand geschreven, woordelijk medeAlle de gevangenen zijn in de beide kas teelen der stad opgesloten. Zij zijn omstreekc 40 "in getal, en behooren tot de 5 of' 6partijen, die sedert de omwenteling al hier bestaan, In de voorstad Pronia zijn dezer dagen nog eeni ge gevangennemingen voorgevallen die waarschijnlijk met de vroe gere in. verband staan. Ook hierbij is geen tegenstand geboden. De heeren von Maurer en Heijdekt hebben de liefde en achting des volks niet zoo goed weten te verwervenals de graaf van Armansperg. Eerstgemelden zullenzoo men beweertnaar Beijeren terug keeren. De heer von Abel blijft hier en zal waar schijnlijk hooger opklimmenook wil men, dat de heer Thiersch die hier zeer bemind is, tot ons zal overkomen Frankfort, den a November. In eenen brief uit Berlijn, van den 27 October, leest men het volgende: De berigten nopens de reis van Z. K. H. den Kroonprins lui den bij voortduring zeer voldoende. De hartelijke ontvangst welke hij overal ondervonden heeftheeft eenen zeer gunstigen indruk gemaakt. De Prins heeft zich tevens overtuigd, dat de Rijnprovinciën geenszins verlangen, zoo als sommigen beweerd hebben, zich aan Frankrijk aan te sluiten doch hij. heeft zich tevens overtuigddat de vrijere instellingen de toegenegenheid der bewoners aan die streken voor het Pruissische stamhuis nog zullen vergroofen De Kroonprins heeft steeds de gulle gezellig heid bemind, welke zonder hét vrije uiten van denkbeelden niet bestaat. Aan de aanzienlijkste gastmalen bij verscheidene grond eigenaars, waaraan Z K. H. deel nam, is dan ook menig vrij moedig woord gewisseld dat den Koningszoon ter behartiging waardig scheen. Deze reize zal gewis voor Pruissen de geluk kigste vruchten dragen. De vreesdat de verwikkelingen in Spanje eenen algemeenen oorlog ten gevolge zouden hebbenheeft nu opgehoudenen reeds beginnen de spaansche fondsen zich weder op te beuren. Men zegt dat ons kabinet op de eerste diplomatieke schreden welke het gezamentlijk met Oostenrijk en Rusland in Parijs ge daan heeft, van daar zeer vredelievende mededeelingen ontvange heeft; De Spaansche—regering zoekt slechts den burgeroorlog in Spanje voor ré komen; overigens zal dezelve zich met de in wendige aangelegenheden des lands slechts in zoo verre bemoeyen» als de zekerheid des troöns en het leven der Koningin die zich aan Frankrijk's bescherming toeberrouwd heeftgebiedend vorderen." F R A N K R ÏJ K. Een der ministeriele bladen deelt een berigt uit Madrid mede houdende, dat de koninklijke vrijwilligers den 27 ontwapend zijn geworden. Eenige hunner, die tegenstand hebben willen bie den zijn met geweld daartoe gedwonden. De levendigste geest drift voor de Koningin is bij die gelegenheid door de bevolking aan den dag gelegd De volmaakste rust bestond bij voortduring in de hoofdstad van het schiereiland. De generaal Saars fielddie de benden van den pastoor Merino en anderewelke hij op den weg had aangetroffenverslagen heeft, is den 27 te Miranda aangekomen, en begeeft zich naar Vittoria en Bilbao. De bezetting van Santona heeft de Carlis- tt'ri van de Biscaye uiteen gedreven. Voorts bevestigtjhet zich dat El Pastor de opstandelingen eene gevoelige nederlaag toe- gebragt geeft De Carliscen zijn naar Azpeiria en El-sciber terug geweken, alwaar zij nogtans niet lang zullen kunnen vertoeven omdat de generaal Castagnosondersteund door den dapperen kolonel Jeureguy (El Pastorvoornemens is, met 800man, die zich te Tolosa vereenigd hebbenvooruit te trekken. De verrigtingen van den generaal Castagnos staan in verband met de krijgsbewegingen van den generaal S aars field, die Burgos ver laten moet hebben. - Men heeft tijdingen van Santander, volgens welke de Biscayers aan die zijde niet gelukkiger dan aan die van Tolosa geweest zijn. Eene kolom van 1200 Carlisten is door de vrijwilligers van San tander, Santona en Laredo, die hun tegen waren getrokkenge heel Verslagen25 gevangenen zijn daarbij in handen der konink^ lijke troepen gevallen, aan welke het leven is geschonken, om dat het arme boeren warenwelke verklaard hebbenbedrogen te zijn geweest en genoodzaakt waren de andere te volgendie hun verhaaldendat zij maar acht dagen aan hunne werkzaam heden onttrokken wordenen in dien tusschentijd veel gelds ont vangen zouden. De generaal Castagnos zal zich met den generaal S aars field vereenigen, die zich te Burgos bereids met 7 h 8000 man be vindt. De weg van en naar Madrid is weder vrijde courriers bereizen dezelve ongestoord. - Dé generaal Saarsfield schijnt een goed berekend plan te heb ben beraamdom Bilbao te vermeesteren de drie oproerige ste den in die oorden zouden te gelijk door zijne troepen worden aangevjallen. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 5 Novembei> Men schrijft uit Egmond aan Zee, van den 3 dezer: pARrjs, den November. Gisteren hebben de leden van het koninklijk gezin, benevens prins Leopold en zijne echtgenoote een uitstapje gedaan naar St. Cloud. De danspartywelke ten hove gegeven isbij gelegenheid van de komst van prins Leopold.cn dêszelfs echtgenoote, is tamelijk luiterrijk geweest. Van de 4000 genoodigden zijn 2000 personenonder welke 'slechts 600 vrouwen, op dezelve tegenwoordig geweest. De Koningin heeft prins Leopold, aan verscheidene personen voor* gesteld. De heer Dupin had zich van zijn landgoed naar Parijs begeven, om den prins te ontmoeten. De laatstgenoemde is op zijne reis van de fransche grenzen naar Parijs, en vervolgens ook in deze hoofdstad, door onderscheidene beambten van Ko ning Lodewijk Philips begroet. Deze eerbewijzen hoe veel of weinig waarde ook aan dezelve te hechten zijworden echter door de onafhankelijke dagbladen op eene bittere wijze gewraakt en in dezelve leest men menige schampere aanmerking tegen den belgischen vorst. Bij gelegenheid, dat hy zich met het konink lijk gezin naar den schouwburg begafmoeten er maatregelen ge nomen zijn geweestom hem voor overlast van de zijde der me nigte te bewaren. Men wil hebben opgemerktdat de prins op het bal en ten hove zich vertoond heeft met de russische rid der ordewelke ter zake van het vermeesteren van Parijs in 1815 is ingestelden dit moet bij sommigen ergenis hebben gebaard.

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1