verordeningen, welke Koning Ferdinand eenmaalin het belang van de partij der aposcoliekentegen de constiiutionelen heeft uitgevaardigd. Het blijft in Pampelone, ondanks de woelingen der geestelijkheid rustig. Men wil, dat de troepenwelke uit Madrid tegen de carlisten van Vittória zijn opgetrokken, den 16 in staat zullen zijnom dezelve aantetastenen volgens de ministeriele berigten van gisteren avond, zoude het schijnendat de pogingen om een opstand in Catalonie te doen uitbreken mislukt zijn. Dezelve luiden als volgten worden door den Mo- niteur herhaald.. Een brief van Bourg Madame (oostelijke Pyreneën) van den 13 October houdt indat eene oproerige beweging van weinig aan belang, welke te Prats de-Llusanesonder Vich, was uitgebro ken, dadelijk door een detachement groepen uit Barcelona en dooi' 200 man uit Olot is bedwongen. De organisatie van de nationale garde is in Barcelona voor bereid: de officieren zijn benoemd de caders gevormd. Binnen 24 uren zouden 6 regimenten burgertroepen de geregelde krijgs- magt kennen vervangenbijaldien dezelve moge worden geroe pen, om het land in mobile collonnen te doorkruissen. In Tar ragona zijn 500 man georganiseerd, Al de maairegelen .zijn ge nomen, om in deze provincie het gezag'van Koningin Isabella te handhaven." De jongste berigten van de grenzen zijn vervat in een der li berale bladen van Bordeaux, en uit Bajonne van den 15 gedag- teekend. Zij luiden als volgd: „Onze onder-prefekt heeft last bekomen, om de spaansche uitgewekene Carlisten. weder "M het binnenland op te zendenalsmede de constitutionelen, welke zich tïiet bij den spaaiischen generaal Castanon verlangen te voegen. De brievenmaal van Madrid is andermaal uitgebleven. De Courriers, welke van hier vertrekkenvolgen den wegtocTolosa en begeven zich van- daar naar Navarre en Saragossa wij zijn derhalve niet met zekerheid onderrigt van 't geen 'er in het binnen, land van Spanje omgaat. Intusschen verzekert mendat van Ma drid tot Miranda het gezag der Koningin wordt erkend; - dat de kapitein-generaal van Arragon dc koninklijke vrijwilligers heeft ontwapend en de constitutionelen van geweren voorzien:; 4- en dat de opstand van Logrono bedwongen is geworden. De Opstandelingen van Biscaye duchten eene tusschenkomsc van de :zijde van Frankrijk, en betoonen eene zekere besluite loosheid. Men wacht, dat zij zichzullen onderwerpen, zop- dra zij eeti genoegzaam aantal troepen zien aanrukken riac de hoofden alsdan naar Frankrijk zullen vlugteneu aldaar de plaats der uitgewekene constitutionelen innemet?." De liberalen verkondigen steeds, dat de Koningin regentes door de omstandigheden zal worden gedrongen y om zich aan de partij der constitutionelen aantesluiten, en zich alzoo genoodzaakt zal vinden, om het ministerie de Zea te ontslaan. Iets dergelijks zoude haar echter aan de andere zijde menigen aanhanger kun nen kosten. Men verzekertdat de constitntioneel-gezinde spaansche uitge wekene Valdez zich, bij het bekend maken zijner verklaring, nopens zijne staatkundige gevoelensin een zeer talrijk gezelschap aldus heeft uitgelaten: „Ik ben, bekend als een zeer ijverig voor stander van de constitutie (der Cortes)als zoodanig ben ik ten alle tijde bereidom het bewind van KoninginChristi na te dienen, mits het zich liberaal verklare; maar zoodra eenmaal eene fransche armee den grenslijn der Pyreneën overtrekke wórd ik dadelijk koningsgezind." Parijs, den 22 October. Ter Beurs liepen heden weder de tegenstrijdigste geruchten over de spaansche zaken. Zoo ver haalden sommigen, dat geheel Navarre in openbaren opstand was 'en de oproerigen dagelijks meer veld wonnenterwijl Jvan den anderen kant door de bankiers verzekerd werddat hunne cour- fiers de tijding van de grenzen hadden gebragt dat men den op stand als gedempt mogt beschouwen. - Volgens een brief van de uiterste spaansche grenzen- van den rödendes avonds, heeft eene oproerige beweging te Vich geene gevolgen gehad en is alles tot de orde terug gekeerd op het na deren der troepen, door den kapitein-generaal van Katalonieder waares gezonden. Te Barcelona en in de provincie is het vol komen rustig. De kooplieden van Barcelona hebben aan de Re gering aangeboden om zes duizend man voor hunne kosten te wapenen en in soldij te houden, om de rust van stad en land te bewaren. De kolonel Erazode aanlegger van het oproer te Rotice- veauxis door de troepen, van Pampelune verjaagd. Een courrier, den 14, des avonds te vijf ure, uit Madrid ver trokken heeft die stad volmaakt rustig verlaten. Geheel Kasti- lie was mede in tusc en met genoegen wag aldaar de tijding van fiét erkennen- der Koningin door Frankrijk ontvangen. Waar don Carlos is, weet men niet doch zeker is het, dat men niet vernomen heeftdat hij zich in Spanje heeft vertoond. Deze tijdingen worden door een ministerieel blad medegedeeld, én daarentegen leest men in andere berigten, dat de opstand in NhVnra algemeen is; dat de opstandelingen te Ronceveaux een detachement troependoor den Onderkoning' tegen hen afgezon den, ontwapend hebben dat te Pampelune de gisting buitenge meen sterk is, dat gansch Biscaye is opgestaan en men het ge- tal gewapende koninklijke vrijwilligers op 25,000 mag begrooten^ Ook zou het oproer in Escelle én Alava uitgebroken zijn. Bcj zuiden Irun zou een gevecht tpsschgn def troepen der komngin en defopsrandelingen plaats hebben gehad, waarin dé laacsteri het voordeel behaald hadden, waarop weder alle wegen van gemeen schap fdoor hen afgesneden waren. Parijs den 23 October. Omtrent het lot van don Carlos heerscht nog altijd dezelfde onzekefheidnien verspreidt eene proclamatie, welke door hem op den 1 dezer te Abrantes aan de Spaansche natie, zéu zijn uitgevaardigd, Ofschoon de echt heid van dit stuk betwijfeld wordtdeclen wij hetzelve mede Spanjaarden Hoe-grievend is voor mij het berigc geweest van liet overlijden van mijnen-beminden broeder. Temidden mijner smartenhad ik tot nu toe de verzachtende troost, dat hij in leven'was, want zijn behoud had voor mij de meeste waarde., Bidden wij God dat hij hem in zijne heilige heeriijlclieid doe 'deelcn indien hij niet reeds thans het eeuwig gelukkig verblijf is ingegaan,1 Ik begeer den troon niet; net is ver van mij dat, ik een vergan kelijk goed zoude najagen maar de godsdienstde voorschriften der rijkswetten op de erfopvolgiiigen de bijzondere verpligting om de onverjaarbare regten mijner zonen, en van alle mijne geliefde bloedverwanten te verdedigennoodzaken mij de Spaanse hi kroon waarvan men mij door péne bepaling .stijdig met dc wetdie on veranderlijk behoort te zijnheeft willen beroovente verdedigen. Sedert bet oogenblik van hec overlijden van mijnen geliefden broederverwachte ik dat de noodige beschikkingen óm mijn ge zag te erkeilen en liic te roepenzouden gemaakt zijnen tot nu toe zoude men alsverraders hebben kunnen beschouwende- genen, die dit uit eigen héVveging en met geweld wilden doen; thans echter zou fpen zich aan Verraad schuldig makendoor zich niet aan mijne zijde te scharen. Ik Zal bovenal aïs zoo danig be schouwen de generaalsgouvefneurs en andere burgerlijke of mili taire beambten, die e.r van zullen onderrigt zijn, wanneer de Goddelijke Voorzienigheid mij in den schoot van' mijn vaderlaód aan het hoofd mijner getrouwen doet rèfugkeeren. ik beveel bövèhal éènsgezindheid vrede en méhscheriliëfde;:' Ik kan hec denkbeeld,niet verdragen dat dé Spaansche katholijken die mij lief hébben, kunnen .moorden, rqo.ven.of eenige andere buitensporigheid begaah. De. goede orde is de eerste behoefte van den.ataat.; liet is de béloöning die de goede menschen van hunne opofferingen trekkendoch het is tevens de kwelling der boozen eri van hunne goddelooze sekten. Dat aldus vervuld worde het geen ik zoo dikwijls gewenscht heb. De bloedverwanten van den keizer Napoleon schijnen zich meer en meer aan de revolutionaire partij in Frankrijk te willen aansluiten. De jonge Bodewijk Buonaparteheeft aan de redactie van het ulcra repnblikeifisch blad la Tribuneeenen rykversierden sabel gezonden, om daarvan de opbrengst ter gemoetkoming in de veelvuldige en aanzienlijke boeten waarin dit dagblad is ver wezen, te doen strekken. NEDERLANDEN.:; 's Gravenhage den 22 October Men meent met eenige Zekerheid te kunnen melden, dat de door de Londensche con ferentie verlangde aanvrage des Konings bij de Duicsche bonds vergadering werkelijk dezer dagen geschied is. Ook verzekert men, dat onverwijld te Zonhoven met de Belgische commissa rissen de onderhandelingenbetreffende het verwisselen van het garnizoen van Maastricht, zullen worden hervat. AD VERTE NTIEN. V" Getrouwd- J. F. BOSDIJK en Schoonhoven, A. PETIT. 25 October 1833, beide van Goes Goes, den 24 October. Heden avond omtreeks half acht urenoverleed de Heer JOSIAS RISSÊEUWOntvan ger der Stedelijke Belastingen alhiernalatende een diep be-', droefde Weduwe met 9 Kinderen. Op verzoek van den overledenen zullen er geenuitterlijke tee' kenen van rouw worden aangenomen en wordt verzocht van visites en brieven van rouwbeklag verschoont te blijven C. H. RIS SIK van Dordrecht maakt en verkoopt alle Soorten van BEDDENMATRASSENTIJKENCHIT- SEN, WOLLEN-, KATOENEN-, WITTE PIKEE'S en NOPJES-DEKENSstaat met zijn Kraam gedurende de Ker- nis over hec huis van den heer mr. J. G. de IVit Hamer A. SNOEP verwittigd ;zijne geërde begunstigers dat hij ;ijne affaire als BROODBAKKER, met den eersten November ;al beginnen in de Lange Vosstraac Wijk C. n.° 145 met be- ofte van eene prompte bediening Heeft ook terstond een LEERJONGEN benoodigt. Te Goes bij F. KLEEUWENSStadsdrukker en Boekhandelaar,

Goessche Courant | 1833 | | pagina 2