gegevenalle door de gemalin des Koningsals regentes over de jonge Koningin, onderteekend. Bij een derzelve berigtde Vor stin aan den president van den raad des gewezen Koningshet over lijden van haren waarden en welbeminden echtgenootKoning Ferdinanddie haar tot Regentes van Spanje benoemd heefcge durende de minderjarigheid van hare doorluchtige dochter, Ko ningin Isahelle II. Met innige smart geeft zij daarvan aan den raad kennis, opdat de in dusdanige omstandigheden gebruikelijke maatregelen zouden worden genomen. Bij een ander bevelschrift bevestigt zijals regentes van het' Koningrijken ten einde de staatsbelangen niet door den dood des Konings zouden lydende staats-secretarissen Don Francisco Zea BermudezDon Joseph de la Cruzd'OfaliaDon Juan de Gualberto Gonzales en Don Antonio Martinez in hunne ministeriële betrekkingen. Ein delijk was een derde bevelschrift aan den president des raadsvan den navolgenden inhoud: Voldaan over het goed en getrouw gedrag der overheden des Rijksen verlangende dat de belangen van den staatdoor den dood van mijn" waarden en welbeminden gemaalKoning Fer dinanddie thans de eeuwige gelukzaligheid geniet, niet zouden lijdenbevestig ikals koningin-regencesen uit haan? van mij ne waarde dochter, de Koningin Donna Isahelleallen en ieder hunner in hunne onderscheidene betrekkingenen bevele ik hnn dezelve voort te zettende rust handhavende onder en het regt uitsprekende over de volken, waarover zij het gezag voeren. Dit zoo goedgevonden hebbendegelast ik u dit mede te deelen aan wien het behoort. „Op het.paleis, den 29 September 1833." Mafia-Christina heeft zich mitsdien als regenres, in persoon met het bestuur belast, en heeft de ministers alleenlijk voorloo- pig bevestigdomdat zij de staatsbelangen niet wilde doen lij den terwijl de regentesin het bevelschrift aan de overheden zich voldaan toont over hun goed en trouw gedrag. De Koningin Regentes van Spanje, Maria Christinais 27 jarenoud; hare schoonzusterde Infante Louise Charlottewel ke wordt aangemerkt als veel invloed op hare zuster de Regen- i ces uit te oefenen; is twee jaren ouder. Don Carlos heeft den ouderdom van 45 jaren bereikt, en Don Francisco de Paula de derde broeder, echtgenoot van de Prinses Louisa Charlotte as slechts 34 jaren. Don Carlos heeft bereids een* vijftienjari gen zoon. De ministeriele bladen betoonen eene bijzondere omzigtig- heid nopens de spaansche aangelegenheden, zoo men meent, in afwachting van het antwoord op depeches van den heer Mignet. Algemeen echter houdt men het daarvoor, dat Frankrijk, zoo-, dra zich de zaden van een burger-oorlog mogten ontwikkelen, en de fransche Carliscen deel aan den strijd mogten nemen ge ■wapenderhand in 't midden zaï tredenzonder zich om onzijdig heid, of het beginsel van niet-interventie te bekommeren, en men wil zelfs, dat de minister de Brogïie zulks reeds onbewim peld aan de vreemde gezanten heefc te kennen gegeven. Men is zeer verlangend den indruk te vernemenwelke de tijding van den dood van Ferdinand in Duitschland zal hebben te weeg gè- bragt, en hoe de spaansche geestelijkheid het regentschap het regentschap van de Koningin weduwe ten behoeve harer doch ter, zal opnemen, daar het niet onbekend is, dat de primaat van Spanje, even als de infant D. Carlostegen de jongste ver andering van de staatswet betreffende de troonsopvolging heeft geprotesteerd. Parijs, den 8 October. Het regeringsblad kondigt heden zij nen lezers aan, dat de minister van buitenlandsche zaken van den Spaanschen zaakgelastigde de officiële kennisgeving van het over lijden van Koning Ferdinand VII heefc ontvangen en dat bijge volg het hof den rouw voor zes weken zal aannemen. Overigens schijnt het ministerie niet gezind om de berigcen die hetzelve door den telegraaf gisteren en heden van de Spaan sche grenzen ontvangen heeftaan het publiek mede te deelen immers de dagbladen bewaren dienaangaande het stilzwijgenen het Journal de Paris vermeent zelfs openlijk dat de natie zich geheel konde tevreden stellen met de verklaringdat men de jon ge koningin onmiddelijk zal erkennen. Van de onzekerheid, die intusschen uit dit stilzwijgen volgt, maken de overige dagbladen gebruikom allerlei verontrustende tijdingen te verspreiden. De Quotidienne en de Gazettè de France vermelden onder anderen dat volgens bijzondere brievendoor eén der vreemde consuls van de Spaansche grenzen ontvangen, reeds ernstige onlusten te Alava en Gnipuscoa in Biscaye waren nicgebroken, dat don Car los in eenige der westelijke provinciën onmiddelijk tor Koning was uitgeroepen en dat zelfs in de hoofdstad de bevolking zijne partij had getrokken en met een gedeelte der bezetting handge meen was geweest. Alleen het eerste dier geruchten wordt ook door sommige der liberale bladen bevestigd. Ter beurze voegde men bij dit alles, dat het ministerie aan de militaire bevelhebbers den last had gezonden, om geene ver lofpassen meer uit te reiken, en dat men het voornemen had, niet minder dan drie observatie-legers, ieder van 100,000 man, aan de Spaansche, Italiaansche en Duitsche grenzen bijeen re trekken. Wat hiervan zijn moge, zeker is het dat de groote en gewoonlijk wel onderrigte effecten.handelaars de openbare aan gelegenheden eenigzins duister inziendaar het toch ook m de lagere prijzen geheel aan kooplust ontbrak, en de fondsen dus eene hoogst buitengewone daling hebben ondergaan. -i— Te Marseille en Toulon schijnt-de rust niet verder te zijn gestoord, Intusschen blijft men in de zuidelijke departs. roenten steeds waakzaam en is men zoo bevreesd voor eene lan ding van de aanhangers der hertogin van Berrijdat onlangs eene gouvernement-sroomboocdie door zeker coeval tusschen de eilanden Hyeres was vei vallende geheele militaire magt langs de kust heeft in beweging gebragt. N EDE RLANDEN. Brkda, den 10 October. Volgens bijzondere berigtën uit Ant werpen van gisteren middag, heefc het gemeen, door de hoof- den der revolutionaire partij opgewonden en regtstreeks aangezet zich op nieuw aan buitensporigheden overgegeven. Naar het uit de Antwerpsche bladen blijkt, had men namelijk, reeds voor verscheidene dhgen lijsten opgemaakt, gedrukt, en onder de hand verspreid van de leden der zoogenaamde orangistische sociëteit, en eindelijkkennelijk met het oogmerk óm de woede van hetgraauw tegen de daarbij aangewezene heden, zijnde wel een honderd in ge tal gaande te makeneergisteren morgen de genoemde lijsten op alle hoeken van de straten aangeplakt, en zulks zop het schijnt onder toelating der politie, immers waren dezelve in den namid dag nog niet afgescheurd. Het kon niet andersof eene menigt§ volks verzamelde zich spoedig om de namen te lezen der dus aan de volkswoede prijsgegeven personen, het gemeen geraakte wel dra in beweging en begon des avonds hare heldenfeiten met de glazen in te werpen in het hotel van den heer Peelers., op de Piaci'-de-Meiren voorts aan de woningen van vele andere per sonen waaronder genoemd wordendie van de heeren Geelhand KoelmansKasteels en Van een aantal anderen. Het schijnt dien avond daarbij geblevendoch het nu eens in beweging gebrag- te en opgewonden gemeen zijn voornemen luide te kennen te heb ben gegeven, om den volgenden avond (gisteren) de woningen der haar dus aangewezen orangisten uit te plunderen. Voor te verregaande buitensporigheden beduchtmoeten de autoriteiten gisteren namiddag bevel hebben gegeven tot het in de wapenen komen van de troepen. In de stad moet .ten gevolge van een en ander gisteren veel onrust hebben geheerscht, en met belangstel ling zien wij nadere en meer bijzondere berigcen omtrent het ge- beurte te gemoec. De Antwerpsche bladen van heden avórid bevestigen hetgeen wij dezen morgen voorloopig van het gebeurde op eergisteren aldaar gemeld hebhen. De lijsten van de namen der societeics-leden de la Loyautéreeds verscheidene dagen te voren gedrukt en verspreidwerden Dingsdag morgen vroegtijdig overalzelfs op de muur van het gouvernemenrs-hotel aangeplakt gevonden, door de policie niet weggenomenen trokken den geheelen dag tot zich eene menigte nieuwsgierigen uit de lagere klasse van het volk. Ten vijf' ure des namiddags schoolde het gemeen op de Place de Meir bijeen niet ver van het köffijhiiis V Empêreur. De vreedzame bezoekers van hetzelve zagen zich genoodzaakt de wijk te netnen en weldra werden de glazen van het gebouw, die van buiten te bereiken waren, door de baldadige menigte ver brijzeld. De woeste volkshoop Waaronder men een groot deel jongens van 12 tot 16 jaren opmerkteen die elk oogenblik aan groeide, bleef onder allerlei geschreeuw en getier, tot 'savonds ten acht ure, onverlet zijne baldadigheid bocvieren en scheen zich gereed te maken, om tot erger buitensporigheden over te gaan, toen eindelijk eene aanzienlijke militaire magt op de Place-de- Meir verscheen en de rustverstoorders in weinig tijds uit een dreef, welke nogtans niet nalieten in hunnen aftogt nog bij een tiental, als orangisten aangeduidde, personen de glazen in te wer pen. De troepen bleven op de Place de-Meir gestationeerd waardoor de rust omtrent ten tien ure voor het uitterlijke her steld scheen. Gisteren. Woensdag, schijnen er geene ongere geldheden te zijn voorgevallen; de militaire autoriceit. die, ge lijk uit deze berigten thans blijkt, reeds den vorigen avondbij de eerste ontwikkeling harer magt, de orde wist te herstellen, had buitengewone maatregelen genomen, om de herhaling dier ongeregeldheden en welligc nog zwaardere in den avond te voor komen. De brusselsche Courrier berigtdat de kolonel der genie Wilmardie met betrekking de zaak der garnizoens-verandering van Maastricht voor een paar dagen naar Hasselt vertrokken is, héden te Brussel werd terug gewacht. Hetzelfde 'olad zegt de tijding te hebben vernomen, dat de maarschalk Soult aan het belgiscli bestuur het hevel gezonden hadom zich niet tegen de verandering van het garnizoen van Maastricht te verzetten. De Courrier voegt er bij, dat het nu weldra blijken zal, of dit hevel met de daad gegeven zijdat voorts de belgische bewinds lieden het woord bevel niet moeten zoeken te logenstraffenwane dat hij een stuk onder zich had, tot heden door hem verbor gen gehouden, maar dat hij openbaar zou maken indien aan het hier bedoeld bevel gevolg werd gegevenen waaruit duidelijk zou blijkendat het bestuurwat de militaire houding van Bel- gie betreft, sedert lang het ordewoord uit Parijs ontving. Te Goes, bij F. K LEE U WENSStadsdrukker en Boekhandelaar.

Goessche Courant | 1833 | | pagina 2