N°. 88. GOESSCHE C O U RIN j - v v •vir 14 1833* wj^PÊ-d BESTUREN EN ADMINISTRATIEN INSPECTIE VAN DE VERLOFGANGERS DER NATIONALE MILITIEDE VRIJWILLIGERS EN DE SCHUTTERS. W A A R S C HUW ING. BURGEMEESTER ên WETHOUDERS der Stad Goes en ressorte van dien; gezien de circulaire aanschrijving van Zijne Excellentie den Heere Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 5October 1833 AN.0 10271, jAfdeeling (iVo vinciaal Blad N.° 106.) brengen deze ter kennis van de genen die het aangaat, dat de Inspectie van de Miliciens, de Vrijwilligers en de Schutterswelke zich met onbepaald verlof binnen deze stad bevindenen alzoo niet de zoodanigen welke een tijdelijk of bepaald Verlof bezitten op den 21 October 1833 des voormiddags ten tien uren zal plaats hebben, op de Groote Markt binnen deze stad. Alle de Verlofgangers, welke zich in deze Gemeëfite bevin den (die voor een bepaalden tijd uitgezondert)worden mits dien ten ernStigsten vermaand en gelastom op bovengenoemde dag en uur, ordelijk en net gekleeden voorzien van de Wa peninghet "Ledergoedalsmede de groote en kleine Equipe- ment-Stukkenwelke zij van het korps met verlof gaande heb-, bén mede genomen, zich aldaar te laten vinden, zullende die genen welke in gebreke mogtén blijven daaraan te voldoen ten strengsten worden gestraft. En ten einde niemand deswegens onwetenheid zoude kunnen voorwendenzal deze worden geaffigeerd ter plaatse alhier ge bruikelijk en geïnsereerd in dezer Stads Courant. Aldus gedaan ten Stadhuize van Goes den 12 October 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H, VERSCHOOR, van Nisse Mij Bekend, De Stads Secretaris, L. dê FOUW, Jz. NIEUWSTIJDINGEN. DÜITSCHL AND. Frankfort den 5 October. Volgens berigten uit WurZburg is de burggraaf de Chateaubriandden 2 dezer, van Praag, al daar aangekomen. De voormalige fransche ministerde Montbelis van zijne zending te Weenen wedergekeerd. Hij heeft de hertogin van Berry te Bologna aangetroffen, alwaar hij zich met die vorstin heeft onderhouden. Naar men zegt, zal de hertogin zich van Triest naar Praag begeven, alwaar zij eenigen tijd bij hare fa milie zou doorbrengen. Volgens sommigenzou |zy niet verder dan Gratz reizen, endoor Koning Karei en hare kinderen aldaar bezocht worden. Hoe dit zij, uit Praag wordt van den 28 Sep tember gemeld, dat Koning Karei vergezeld van de Dauphine, benevens den hertog van Bordeaux en deszelfs zuster naar Tries? is vertrokken, om de hertogin van Berrij te gemoet te gaan De hertog van Angoulême is alleen op het kasteel nabij Praag achter gebleven Door dit vertrek zyn alle feesten, welke op den 29den dag der meerderjarigheid van den hertog van Bor deaux welligt zouden gehouden zijn verhinderd geworden. De Carlisten die zich tot bijwoning van dien dag naar Praag op weg hadden begevenhebben te Pilsen zwarigheden in hunne teis oti dervonden. Niet dan met veel moeite hebben sommigen derwaarts hunnen togt mogen voortzetten. Frankfort dep 6 October. In bijzondere brieven uit Konstan- tinopeivan 10 September, leest men onderandére het volgende: v Omtrent staatkundige aangelegenheden is van hier weinig te melden. Men schijnt courriers uit Parijs en Londen te verwachten die aan de engelsche en fransche gezantschappen instructien moe ten overbrengenaangaande derzei ver laatste mededeelingenwel ke, gelijk reeds gemeld isvoornamelijk het tractaat tusschen Rusland en de Porte betroffen. In Pera stelt men veel belang in de bijeenkomsten der russï- §cheoostenrijksche en pruissische monarchen. De omstandig heid, dat Engeland en Frankrijk bij die vereenigingen niet verte genwoordigd worden houden velen alhier voor een ongunstig teekende Porte kan daardoor niet anders dan nog meer in het door haar aangenomenè stelsel versterkt worden, en moet zich steeds nanuwer aan Rusland aansluiten; want, indien de drie noordsche mogendheden met elkander op zulk een vertrouwclijktn voet staan en zij genoodzaakt mogten wordenom met Enge land of Frankrijk te breken j dan zoude zelfs alleen de aardrijks kundige ligging van Turkije dit Rijk gebieden, zich aan de eerst genoemde mogendheden aantesluiten en eéne vereeniging mef de zeemogendheden van de hand te wijzendie deszelfs zekeren ön- dergang ten gevolge zoude moeten hebben. Desniettegenstaande schijnt hetdat de staatkunde van Frank- ryk en Engeland zich bijzonder beijvert, om de Porte wantrou wen jegens Rusland in te boezemen en dezelve van de rüssische staatkunde te verwijderen. Dit zal echter moeijelijk vallenver mits behalve de zoo even vermelde bedenkingen, de Divan, hoe verschillende ook de meedingen van deszelfs leden mo^eti zijn, echter de vastberadenheid van het rüssische kabineteven als deszelfs vrijmoedige en belanglooze staatkunde genoegzaam heeft leeren kennen, om niet intezien, dat het niet slechts ge waagd maar ook ten hoogste ondankbaar zoude zijn, tegen Rusland zich aan te kanten, of ook siechts dubbelzinning te willen schijnen. Hoe veel kwaads men van de Turken moge zég gen, hun woord deden zij altijd gestand, en zij zijn niet ondank baar. Er beerscht wel is waar veelal besluiteloosheid in de faads-vergadering der Porte, ten gevolge van gebrek aan Ïnzigc of uit zwakheidmaar wanneer eenmaal de weg dien men heefc in te slaan gevonden isdan is 'er geen voorbeeld vandat de Porte denzelven uit arglistige inzigten verlaten heeft. De Sultan bevaart op dit oogenblik de zee van Marmora en zal naderhand zich naar Bursa in Natolie) begeven. In zijne afwezigheid houdt de seraskier de teugels van het bewindzijn regtvaardig eh standvastig gedrag verschaft hem de algeméene achting, en hij heeft de menigvuldige pogingen, die aangewend zijn om de openbare rust te verstoren, verijdeld, gelijk ook in het vervolg muiterij en verradelijke ontwerpen tegen zijnen ön- buigzamen wil schipbreuk zullen lijden. „Op de scheepstimmerwerven'te Konstantinopel wordt weder gearbeid; driegioote oorlogschepen staan op stapel." [De fransche Moniteur meldt, op grond van bij de regering ontvangene berigten uit Konstantinopel tot van den 9 September dat de groote brand welke in die hoofdstad heeft plaats gehad geenszins aan staatkundige oorzaken is toeceschrijven en dat het geheel en al onwaar isdat de Sultanzoo als doof sommigen bij wijze van gerucht verbreid wasop nieuw om vreemde rus- sdhenkomstnamelijk van Ruslandzoude gevraagd hebben.] Over Venetie heeft men te Weenen berigten uit Scutari tot 31 Augustus ontvangen die het volgende melden: In den [Staat van zaken is hier weinig verandering gekomen. De bezet ting en de ingezetenen staan bij voorduring onder de wapenen, en de bazar is nog altijd gesloten. Daar de bezetcing, die in de citadel is opgesloten gebrek aan levensmiddelen begon te lij den; heeft de Pacha met de stad onderhandelingen aangeknoopt, ten gevolge waarvan laatstgenoemde aan denPacha. die voorgaf tot de betaling buiten staat te zijn, levensmiddelen tegen bons geleverd heeftten einde de verhoedendat hef tot eenen ope- 'nfn strijd zou komenalvorens men wegens den uitslag der naar Konstantinopel afgevaardigde bezending eenig berigt had ontvan gen. Tot heden toe is geen berigt deswege aangekomen, inte gendeel heefc men vernomen dat er over Pirana hulptroepen voor de bezetting der citadel in aantogt zijnten gevolge waar van een groot aantal gewapende landlieden, meerendeels vrijwil lig, naar de rivier Drina gesneld zijn, om den.overtogt dier benden en dezelver vereeniging met de bezetting te beletten. Bij aldien dus deze hulpbende haren togt niet staakt, zal het waar schijnlijk eerlang tof bloedige tooneelen komen." FRANKR IJ K. Parijs, den 6 October. Men had reeds opgemerkt, dat de Moniteurbij de mededeeling van de berigten omtrent het over lijden van den Koning van Spanje, niet vermeldde de benoeming van een regentschap. Het blijkt-thans, dat dezelve niet ten on- regte het stilzwijgen heefc bewaard, want al hetgeen te dien aan zien door verschillende dagbladen is medegedeeld steunde op on gegronde- geruchtengelijk thans kennelijk geworden is uit stuk ken, die door de Gazeta de Madridvan den 30, zijn open baar gemaakt. Dezelve bevatten een bulletin, den 29 des na middags, aan de staats-secretarij toegezonden, waarbij de kennisge ving van de geneesheeren des Konings wordt overgelegd, hou dende berigt dat de Koning is overledenen de openbaarmaking van dit smartelijk en ongelukkig voorval aan het publiek Ve'rzochc wordt. Blijkens het bulletin der geneesheerenheeft men den 28 September geene verandering in den toestand des Konings kun nen bemerken, dan eeneverlamming aan de hand; waartegen zij allerlei middelen hebben aangewend. Een hevige aanval vgn be roerte heeft, naar zij zeggen, in den namiddag, binnen weinige oogenblikkeneen zoo kostbaar leven doen eindigen. Den 30 September zijn er onderscheidene Koninklijke bevelschriften uit- g& ■*- 4

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1