Parijs, den 4 October. Zoodra de tijding van den dood des Koning van Spanje alhierJs~aangebragt, heeft de Koning de ministers bijeen geroependen is die vergadering door prins Tal' leyrand bijgewoond. Men heeft besloten, om het bewind der Koningin met kracht te ondersteunen tegen de partij van D. Car- tos. Men vleit zich, dat bet erkennen van D. Isabella door Frankrijk, eenen burgeroorlog in Spanje zal verhoeden en de maarschalk Soult doet troepen bijeenkomendieingeval van nood, gewisselijjt de Pyreneën zouden overtrekken. Voor- ioopig schijnt men verzekerd van de ondersteuning van Engeland. Het ontbreekt niet aan allerlei gissingen en vooronderstellingen doch men houdt het daarvoor, dat, bijaldien uit dit overlijden nieuwe verwikkelingen mogten ontstaanmen altijd nog eene algemeene oorlpg zal weten te vermijden. Breda, den 8 October. Uit 'sGravenhage wordt ons het volgende gemeld: r c£=ttjssj=nasJü*i* Goes, den 10 October 1833. Heden nacht overleed alhier de Wel Edele Gestrenge Heer ABRAHAM TOUTEN- HOOFD, Ingénieur van den Waterstaat, in den ouderdom van Twee en Vijftig jaren, tot bittere droefheid van zijne vijf nu ouderlooze en nog jeugdige kinderen. Te Goes bij F. KLEEUWENSStadsdrukker en Boekhandelaar. overleden. &ene telegrafische depeche van den heer Rayneval (den ambassadeur) heeft het berigc daarvan aan 'sKonings bewind „medegedeeld. Ingevolge de laatste beschikkingen van Z K. M is de Ko- ningin-wedüwe regentes verklaard, gedurende de minderjarigheid van de jonge Koningin IsabelleHet ministerie is in stand gehouden. Een courrier vertrekt noch dezen nacht (uit Parijs)ten einde den heer de Rayneval de last over te brengenom te ver klaren, dat het gouvernement des Konings bereid isom de nieuwe souvereine te erkennen zoodra het dienaangaande de ge vorderde kennisgeving zal hebben ontvangen." Men spreekt van eene tweede telegrafische depeche uit Madrid van den 30, als wanneet alles rustig was in die hoofdstad Van de zijde der ministericlen wordt verkondigddat de Koningin zoude worden ondersteund in het voeren van het bewind door een raad van regentschap, bestaande uit zes personen namelijk, den in fant D. Francesco de Pauloden generaal Cast an osden her tog d'Infantadoden hertog de San Fernandoden aartsbisschop van Seviliie, én nog een zesden, minder bekenden persoon. De dood van den spaanschen monarch is eene zeer belangrij ke doch geenzins onverwachtce gebeurteniszij is inzonderheid gewigtig voor Frankrijkuithoofde het min of meer gelukken van de ontwerpen der spaansche apostolieken, om het anti revo* lutionnaire beginsel te vestigen, door het koninklijk gezag aan D. Carlo$ optedragenen gevolgelijk de min of meer dreigende houding van Spanje jegens het bewind van Koning Philipsin vloed moet hebben op den toon, welken het bewind van Frank rijk elders zoude kunnen voeren. Naar men verneemt, is den 2 October in 'cbreede in 'sKonings raad, in tegenwoordigheid' van prins Talleyrandover deze aangelegenheden beraadslaagd. Zoo men verzekertis deze staatsman van begrip, dat Frankrijk niets beters kan vvenschendan dat de staatkunde 'van het spaan sche bewind, sedert 1823 gevolgd, in stand worde gehouden Naar hetgeen fner\ omtrent de zending van den jeugdigen Ops. teürijkschen diplomaat Prins von Schwartzenbergdie den lakt van den graaf von Clamm schijnt te hebben overgenomen, wil weten, zoude dezelve eenen vertrouwelijkeniast te vervullen heb ben gehad, die voornamelijk zou hebben móeten strekken, om vooral op de vredelievende oogmerkendie alle hoven koesteren aan te dringen. Even als graaf Orloff"heeft de zending van von Schwartzenberg een vredelievend oogmerk ten doel," In de belgische bladen leest mendat prins Leopold met zijne gemalin voor eenigen tijd hunne hofhouding te Compiegne (in Frankrijk) zullen verplaatsen; de Messager de Gandmerkt daarop aan, dat die een zeer goed middel is om de Belgen te gewennen de orders van en uit Frankrijk te ontvangenen ein- digd met de zeggen, dat er éene groote menigte menigte Beigen zijn, die zich volgaarne willen getroosten wanneer hun de lust bekroop om Leopold te zien), eene reis naar Compeigne of Cia femont te doen, mits hij daar. bleef resideren,. In den Messager de Gand vindt men eenen brief van de heeren Govermanen C. de Kerckhovendié wedersprekendat zij bij hunne jongste reis eenig staatkundig oogmerk hebben ge had of met eenige staatkundige zendingvan welken aard ook zijn belast geweest. „Die ons kennen," zeggen zij, „zullen geloof slaan aan de wederlegging die wij den ministenelen In- dèpendant geven maar voor hen, bij wie wij niet bekend zijn laten zij er op volgenvoegen wij hierbij dat, indien zij,, welke zich, door een bevel van revolutionnairen niet ontslagen achten van hunne eeden; indien zij, welke zich eenigzinsde wel daden herinneren waarmede zij. door het Doorluchtige huis van Nassau zijn overladenindien zijwelke zich nog den voorspoed herinneren, dien hun vaderland, gedurende de vijftien jaren van deszelfs vereeniging met Holland genoten heeftiudien in eeu woord, de Orangisten, hetnoodig hadden geacht, afgevaardig den naar 'sGravenhage te zenden om er hunne verlangens en wen- j schen bloot te leggen dan zouden wij ons vereerd hebben ge- als het meest welgevallig aan de meerderheid der natiedoch is de j Vonnenwanneer men ons zoodanigen last had opgedragen, en minister de Broglie van oordeel, dat van de zijde van Frank- wij zouden niet aarzelen openlijk daarvoor uitte komen; maar wij rijkeen meer liberaal regeringstelsel in Spanje bevorderd moet worden Het is bekend, dat de infant DCarlostegen den zin en de stellige bevelen zijns broeders Ferdinandin Portugal is gebleven om bij een eventueel overlijden van denzelvendes noodsdui delijk in 't midden te kunnen treden. Reeds verhaait men", dat de maarschalk de Bourmont met al de fransche officierenwel ke zich bij het leger van D. Miguel bevinden, hun ontslag heb bende genomenden 29 metZ). Carlos, op spaansch grondge bied zijn overgegaan, (Dit gerucht is niet geheel onwaarschijn lijk, daar men in Engeland de tijding heeft bekomen, dat de maar schalk en zijne officierenden 22 hun voornemen hebben te ken nen gegevenom naar Spanje te trekken, Bijaldien het gerucht van dezen overgang bevestigd wordt, is het denkelijkdat deze lieden zich zeker wanende van den naderenden dood des Konings tot het besluit zijn gekomenom zich in tijds op den spaanschen bodem te laten vinden.) Men verzekerd tevens, dat, in de zen stand van zaken, het bewind van Koning PM/ps eenige re gimenten naar de zuidelijke grenzen des Rijks laat trekken om een observatie-corps te vormen. De fransche armee wordt niet verminderd. Men heeft zelfs niet zooveel verlof verleendals in den verleden winter. Men mistrouwt Rusland ten aanzien van het oosten. - Het bewind houdt zich schier dagelijks bezig met de belgische aangelegen heden. Prins Talleyrand oordeelt eene ontwapeningin deze oogenblikken ongeraden. Hij heeft de gronden gelegd van een tractaat van koophandel met Engeland 't welk bij de nijverheid eenen geduchten tegenstand zal ontmoeten maar denkelijk door de meerderheid in de kamers zal worden aangenomen Ge noemde diplomaat gevoelt de gebreken van zijnen tachtigjarigen ouderdom maar is nog even helder van geest als te voren. Hij wordt door den Koning met beleefdheden overladen en staat op een goeden voet met de ministers, welke wel denkelijk hunne posten zullen behouden, uitgenomen de minister van financien, de heer Humann die, als hij de geldmiddelen voor het leger mogt blijven weigerendoor deri heer Duchatel zoude worden vervangen. NEDERLANDEN. kunnen niet dulden, dat men ons eene eer bewijst, waarop wij geen aanspraak kunnen maken. Diakenen der Nederduitsche Hervormde Gemeente te Goes hebben het genoegen bij deze dankbare vermelding te maken van den ontvangst der navolgende giftenin de kerk kollecte van Zondag namiddag den 6 October jl. Als': eene van 15,00. ditoio,oo. n Zamen .ƒ25,00. Beide met bijvoegingvoor eene extra bedeeling van voed- sel of deksel, en niet anders te gebruiken, is het doel dezer Naar aanleiding daar van hebben zij vermeent dat het uitdee- len van voedsel voor liet tegenwoordige het geschiktste waszij zullen alzoo op heden een eerste bedeeling van Brood doenen hopen hier mede aan de bedoeling der milde gevers of geefsters te hebben voldaan. Zij betuigen daar voor in naam der bedeelden den opregtsten dank, terwijl Diakenen voornd. deze gelegenheid waarnemenom de belangen der armen bij den aan naderenden winter in het gun stig aandenken der Ingezetenen aan te bevelen. Goesden u October 1833. Namens Diakenen voornoemd M. A. BRANDTS Praesis. C. L LIGNIAN, Secret ADVERTENTIEN. De betrekkingen en vrienden van den overledenen gelieven deze algemeene kennisgeving, als bijzondereaantenemen en de Kinderen van brieven van rouwbeklag te verschoonen. SBma A. M. GROEN, op de Groote Markt, berïgt zijne Stad- en Landgenooten dat hij heeft ontvangen een mooi assor- tement van Winter Goederen een groote partij donkere CHIT- SENais effe kleuren voor kleedjes - effengestreepte en ga- waterde NOUVERINES gekleurde EWERLAS voorKloaks of Dames Mantelsalle kleuren van LAKENS, DRAP de ZEPHIR, CIRCASSIENNES, CASTORINESPIETER- SIIAM voor Heeren Jassen, WOLLEN, KATOENEN en BAA0ENalle soorten van FLENELgekleurde Saksische en Engelsche MERINOSSEN, is ook goed gesorteerd in de WITTE GOEDEREN, en zal nog verkoopen tot verminde ring van prijs, verzoekt een ieders gunst en recommandatie.

Goessche Courant | 1833 | | pagina 2