GOESSCHE COURAN T. N°. 81. &rvt>bng NIE UWS TlJDIN GEN. '«I V:;w/ -■y'jf Tl gDltufr*? 1833. D UITS C HLAN D. Frankfort» den 4 October. Inde duitsche bladen vindt men het volgende berigt van Berlijn Het wordt meer en meer waarschijnlijkdat de hij -enkorn sten der monarchen gevolgd zullen worden door een algemeen congreswaarop men trachten zal alle de thans bestaande ver schillen te vereffenen. Er moeten dienaangaande reeds voorstel len aan de westelijke mogendheden gedaan en door deze aange nomen zijn, zoo dat men, bij de toenadering der kabinetten en bij den algemeenen wensch naar vredeschijnt te mogen hopen dat de zaken op deze wijze tot een gelukkig einde zullen gebragt worden." De Leipziger Zeitunghet Saksische regeringsbladmeld w uit Berlijn: prins Felix von Schwarzenberg-gaat naar's Graven hage, om den koning van Holland te verklaren, dat hij op de drie' mogendheden niet rekenen kandaar deze de belgische zaak gaarne spoedig geëindigd zouden zien en te Munchengratz het besluit genomen hebben, zich in deze aangelegenheid aan Frank rijk en Engeland aan te sluiten. Ook de Hamburger Börsen-Halle deelt het volgende berigt mede uit Berlijn, van den 30 september Men verneemt thans, dat prins Felix van Schwarzenbergvan wege Oostenrijk, ten gevolge van de bijeenkomst der twee keizers te Munchengratz, uaar 's Gravenhage vertrektom uit naam der drie mogendheden den Koning van Holland te verklaarenhoe zij de afdoening der Belgische kwestie dringend verlangen; dat zij Zich deswegens aan Frankrijk en Engeland aansloten, en Z. M voor de gevol gen van alle verdere vertraging verantwoordelijk stelden. Tevens zou de reeds lang tot Pruissischen gezant bij het hof van Brussel benoemde heer ven Arnimthans naar die plaats ver trekken hetgeen met het berigt in de Brusselsche dagbladen over eenkomt, dat thans ook spoedig de graaf von Dietrichstein voor Oostenrijk aldaar aankomen zoude, ("Deze berigten behoeven zonder twijfel grootelyks bevestiging.) Frankfort, den 5 October. Uit Weenen wordt van den 28 September gemeld, dat H. K. H.'dc Hertogin van Berrij over Venetie, te Triest aangekomen was, om van daar hare reis naar Praag voort te zetten. Het te Darmstadt onder den naam van Duetsche Vaterlands Zeitung uitkomende dagblad behelst een betoog, waarin de mee ning ontwikkeld wordt, dat de dezer dagen in Schwecz en Bohe men gehouden beraadslagingen van een vrede] ie ven den aard zijn geweestdoch dat de monarchen tevens besloten hebben om den invloed der alles vernielende revolutionaire propaganda geza menlijk krachtdadig tegen te gaan, en des gevorderd, ter hand having van regt en orde, het zwaard te trekken. Voorts maakt de schrijver zeer ernstige bedenkingen tegen het afstaan van een ge deelte van Luxemburg aan de Belgenen dringt hij 'er nadruk kelijk op aan dat het Duicsch Verbondofschoon men dan ook in 1830 zich niet tegen het gewelddadig in bezit nemen vaneen deel dier duitsche provincie moge vérzet hebbenzich op eene krachtige wijze zal doen geldenen de onschendbaarheid van den duitschen bodem naar eisch handhaven ENGELAND. Londen den 5 October. Met eene stoombootdie den 25 September van Lissabon vertrokken is, heeft men thans alhier te lande berigt ontvangen, dat den 14, bij gelegenheid eener verkenning, werkelijk een gevecht tusschen de Pedröisten en Mi guellisten voor Lissabon heeft plaatsgehad, hetwelk echter van weinig belang is geweesten ten nadeele der laatstgenoemden is afgeloopen. Van den 14 tot den 24 zijn de beide partijenj behalve in kleine schermutselingenin de nabijheid vaq Lissabon niet nader handgemeen geweest. De Miguellisten hebben zich, naar men meld, om een uur van voor Lissabon terug getrokken, men zegt, dat veel desertie bij hen heerscht, en dat zich een groote naijver onder hen openbaart jegens de Fransche officieren. Voorts wordt gemeld, dat de maarschalk Bourmont, be nevens de overige fransche officieren, die in het.leger van D. Miguel ienen, den 22 hun ontslag genomen en zich gelijk men meende-, naar Spanje begeven hebben, om aldaar bij despaan- sch'eCaiii'step te gaan dienen. Het opperbevel over het leger van D Miguel was dien ten gevojge.aan,een engelschman, den kojlonel Macdqnald,, die voor heen ouder lord Beresford gediend had, opgedragen. Omtrent de redenen van het verlaten der dienst van D. Miguel door den maarschalkworden verschillende redenen opgegeven, doch iets zekers blijkt daaromtrent nog niet, intusschen heeft het gerucht van dat vertrek te Lissabon bij de constitütionelen veel vreugde gebaard; men meende aldaar, dat men geene ernstige onderne* mmg der Miguellisten tegen de stadwelke meer en meer ver sterkt werd, meer te vreezen had, en dai zij op eenigen afstand van de stad eene sterke stelling zouden innemen. Den 22 is de Koningin D. Maria met de Soho op den Taag voor Lissabon aangekomen. Den vólgenden dag is zij aanland gegaanen heeft zij met zeer veel luister hare intrede in de hoofd stad gedaan; 'savonds is de stad verlicht geweestetl men meldt, dat deTngezecenen de Koningin met geestdrift hebben ontvangen. De britsche en fransche gezanten zijn aan H. M. voorgesteld ge worden. Den 23 heeft de koningin eene wapenschouwing der gewapende magt in Lissabon bijgewoond; men zegt dat bij die gelegenheid 25,000 a 30.000 man tegenwoordig zijn geweest bij vergelijking met vroegere opgaven schijnt het echter, dat dat aantal ten uitterste overdreven isen dat een groot deel dier man schap niet behoorlijk gewapend is geweest. De berigten. die/laatstelijk van Lissabon omvangen zijn, doen blijkendat dejKiak van D Miguel op geenen gunstigen voet staat. In den listen tijd moet zijn leger voornamelijk door desertie veel geleden hebbendagelijks kozen sterke gedeelten zijner krijgsbenden de zijde van D. Pedro. Dat getal moet reeds tot 3000 man zijn geklommenen het zou voorzeker nog aan- tnerkelijker zijn, indien de heethoofdige Koningsgezinden en de mannen tot de politie behoorendeniet de voorste posren bezet- teden. Eenige opgemerkte bewegingen bij het Miguellistische leger doen vermoeden dat het naar Abrantes6 mijlen (4 uren} van Lissabonterug trekt. In hoe verre het berigt van het ver-» leende ontslag aan den generaal de Bourmont geloof verdient, zal nader moeten blijken sommigen trekken hetzelve ten mins te in twyfelen verzekeren dat D Miguel en de generaal de Bourmont zich den 23 nog te Queluz, een op 8 mijlen af- stands van Lissabón gelegen paleisophieldendat zich een groot aantal Miguellisten te Villa Franca vereenigde, en dat ar tillerie zich op Santarem rigte, welke stad men instaat van te genweer bragt. Aan het leger van 'D. Miguel brengt Ook veel nadeel toe zoo wel de gedurige versterkingen van het leger van D. Pedro, uit Frankrijk en Engeland, als het in den rug val len van aanhangers van D. Pedro, die van verschillende zijden oprukken. Zoo zijn de Miguellistenonder anderen door den gouverneur van Peniche, Bernardo de Sa, aangevallen, die: met een gedeelte zijner bezetting een' uitval heeft gewaagd, waarbij men volkomen naar wensch moet geslaagd zijn. Van Terceira is eene versterking van 570 man voor D. Pedro aange komen, welke insgelijks de krijgsbenden van D, Miguel- heefc overvallen.. Bovendien schijnt D. Pedro thans nog al bijstand by de ingezetenen te vindenwantnaar men meldtzouden de inwoners van het gewest Alentéjo slechts eene gunstige gelegen heid. afwachten om zich ten voordeele van D. Maria te ver klaren. Tot dus verre moeten zij hierin door de bezettingen van Elvas en van Evora verhinderd zijn geworden. De veldmaar schalk van D. Maria, graaf de Santaremhad het voorne-; meneerstdaags de Miguellisten in het open veld aan te vallen. Over het algemeen verwondert men zich over de groote krijgs tucht. die in hetxPedroistische leger heerscht, alsmede over de ondersteuningdie D. Pedro bij de ingezetenen van Lissabon vindt, welke zich, bij den strijd op den 14, als oude krijgs lieden gedragen hebben Velerlei redenen worden er opgegeven- welke den generaal de Bourmont moeten hebben doen beslui ten om het opperbevel neder te leggen. Onder anderenworde nog beweerd, dat de Fransche officieren, in dienst vanD. Mi guel, die alle Carlisten zijn. vernomen hebbende, dat de her togin vanBerrijopnieuw eenige onderneming, hetzij in Italië hetzij in het Zuiden van Frankrijk, beoogde, en de onmogelijk heid inziende, 0:11 langer aan D. Miguel nuttig te kunnen zijn, alstoen hebben beslotende hertogin in hare ontwerpen ten dienste te staan. In het begin van October zouden in Portu gal de verkiezingen vopr de nieuwe wetgevende kamers moeten plaats hebben, maar hóe deze nog zullen kunnen worden be werkstelligd, staat te bezien vooral daar slechts een klein deel van het rijk aan het gezag van D. Pedro onderworpen is. F R A N K R IJ K. Parijs, den 3 October. De berigten nopens den verergerden toestand van den Koning van Spanje, zijn ditmaal zeer gegrond geweest Gisteren heeft men de zekere tijding bekomendat Z. M. Koning Ferdinand den 29 September is overleden. Deze tijding is in 4 dagen met een courrier naar Bajonne en van daar met den telegraaf herwaarts overgebragt. Het berigt van dat over lijden wordt door den Moniteur op heden op de navolgende wijze aangekondigd: De Koning van Spanje is den 29 September, te drie ure, -v.

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1