boortedag"' van den hertog van Bordeauxdoch hebben zich ook daarbij bepaald. Naar luid van de op heden uit het zuiden aangekomen berigten scheen men aldaar vrees te voeden voor ern stige onlusten. Uit Marseille wórdt gemeld, dat dé monarcha len van alle zijden derwaarts vloeiden en dat dè driftigsten dier partij zich niet onzagen van in 't openbaar liedjes te zingenter vereering van het koningschap van den hertog jfan Bordeaux onder den naam van Hendrik V*, zonder dat de overheid het geradenof noodig oordeeldeom zich in ernst daar tegen te verzetten. Op sommige plaatsen zijn de wederzijdsche partijen handgemeen geraakt en ettelijke lieden met dolksteken gewond. Ook de landlieden in den omtrek öetoonen zich tamelijk vijan dig tegen de bestaande orde van zaken Men sprak Van het ontschepen van wapenenen wat des meer zij. De jongste berigten zijn van den 24, zoo uit Marseille als uit Toulon. In eerstgenoemde stad was het steeds onrustig en sprak men van de aankomst van zeer voorname Carlistenals de heeren de Menars en de Kergorlayen uit Toulon waren op nieuw troepen uit getrokken om de kust ten naauwkeurigste te bezetten. Het gerucht loopt, dat een courrier uit Madrid, den 25 vertrokkenzeer ongunstige berigten iiopens de gezondheid van den Koning van Spanjezoude hebben medegebragt. De mo narchalen bewerendat D. Pedro heeft verlangd te capituleren en dat D Miguel hem zeer harde voorwaarden zoude hebben voorgeschreven de liberalen slaan er geen geloof aan, even min als aan een gerucht, als of D. Miguelden 16 Lissabon zoude hebben bezet. Parijs, den 1 October. De berigten die men uit de Zuide lijke departementen heeft ontvangenschijnen te bevesiigen dat men aldaar eene ernstige poging van de koningsgezinde partij te gemoet zag De bekende op den 25 der vorige maand te Mar seille aangekomen stoombootde Carlo Albertohadzoo men zegt, onderscheiden voorstanders van het oude stamhuisbene vens eene zekere hoeveelheid wapenen en krijgsbehoeften aan wal gebragt. Zekerder is het dat de politie den volgenden dag ge noemd vaartuig naauwkeurig heeft onderzocht en onder embargo gelegd, Te gelijker tijd nagenoeg verspreidde zich het ge rucht, dat de nationale garde te Toulon de wapenen had op gevat en den onder-prefect en maire dier stad had afgezet doch volgens nadere berigten meende men dit als voorbarig te moeten beschouwen. Langs de kusten vooral op de hoogte der Hieres eilanden had men eenige troepen zamengetrokkenom zooveel mogeiijk tegen eiken vijandigen aanval te waken. Inde hoofdstad is bij voortduring alles rustig, doch volgens eenige dag bladen zouden bij de ministerien sints twee dagen een onnoem lijk aantal demissien van ambtenaten zijn ontvangenwelke alle te kennen geven, dat zij zich steeds hebben gevleid, datdc'Ko- ningop den 29 September, den dag waarop de hertog van Bour- deaux zijnn meerderjarigheid heeft bereikt, het bewind dat hij slechts als algemeene sledehouder konde uitoefenenzoude neder- leggen, doch zich thans daarin bedrogen vindende, het gouver nement alle medewerking moeten weigeren. De terugkomst van den heer de Talleyrand geefc aan de dagbladen stol tot zeer uiteenloopende gissingen. De zoodanige ,die het gouvernement in de buitenlandsche staatkunde,, op eene middelijke of onmiddelijke wijze ondersteunen, vermeenen, dat de belgische kwestie in de hoofdzaak voor zijn vertrek geheel werd beslisten dat dus de verdere onderhandelingen veilig aan een minder ervaren diplomaat konden worden overgelaten. Ande ren daarentegen zijn van gevoelendat de moeijelijkheden onlangs bij de conferentiezoo men zegtonverwacht opgekomentot geheel nieuwe ontwerpen hebben aanleiding gegeven. Zoo zoude men te Londen op nieuw tot het denkbeeld zijn gekomenom alle de bestaande bezwaren door eene verdeeling van Belgie te vermijden, en daar dit van den beginne af het verlangen van den heer de Talleyrand was, dezen hebben verzocht om dit ontwerp mondeling bij het fransch gouvernementdat overigens daartoe niet gezind schijnt, aangenaam te maken. Indien dit echter het geval warezoo zoude voorzeker zijne afwezendheid slechts tij delijk wezen, terwijl men thans van eenen opvolger spreekt, en als zoodanig reeds den hertog van Bassano doodverwt. De meening van het ministeriële blad, 'c welk den invoer van belgische steenkolen ontlast wilde hebben vindt reeds tegenspraak bij andere bladen van gelijken stempel, Het laat zich aanzien, dat aan dergelijke ontlasting, nog in geenen deele in goede ernst wordt gedacht. NEDERLANDEN. Breda, den 4 October. Uit "Brussel van den 4 dezer schrijft men: De senaat heeft gisteren de algemeene beraadslagingen begon nen over het budget der openbare schuld en der dotatien. Door den heer Vilain XIIII ter dier gelegenheid eenige inlichtingen omtrent onzen diplomarischen toestand gevaagd zijnde gaf de heer Nothombsecretaris generaal bij het ministerie van boften - lansche zakenen tevens commissaris des koningsten antwoord dat de conferentie alvorens verder te gaangemeend had aan de hollandsche gevolmagtigden eenige punten voor te leggen, van derzelver beantwoording den voortgang der onderhandelingen afhankelijk makende, Deze poging zonder gevolg gebleven zijn» de, was eene schorsing der onderhandelingen noodzakelijk gewor den. Éene werkelijke ontbinding, zooais men verondersteld had, bestond er niet. Het gouvernement wachtte de terugkomst af van een van deszelfs gevolmagtigden, en zou, naar de mededee- ling door dezen gedaanbeoordeelentot in hoeverre het aan de beide kamers de omstandigste mededeelingen.kon doen, zon der 's lands belang en den uitslag der Verdere onderhandelingen in de waagschaal te stellen. De schorsing der onderhandelingen was derhalve de eenige nieuwe daadzaak, Deze schorsing had voor ons niets verontrustendszij gingen de berekeningen niet te buiten welke ieder der bewindslieden zich gevormd had bij de Sluiting van bet voorloopig traktaat van 21 Mei. Zij liet ons in het status quowelke tegenwoordig door elk een genoegzaam gewaardeerd werd, en die het land tot op zeker punt kon blij ven volhouden. De Messager de Gand meldt thans, dat de personen door den Independant en de Ünion genoemd, als zich naar Londen begeven hebbende, om aldaar de belangen der orangistische partij te bevorderen, het voornemen hebben, bij den regter over deze twee dagbladen hun beklag in te leverem De Messager verklaart naderdat de bedoelde personen zich enkel voor bijzondere za ken, en geenzins met staatkundige inzigtennaar Londen bege ven hebben. Omtrent hetzelfde onderwerp las men voor eenige dagen in het fransch dagblad, dat te Frankfort uitkomt, de navolgende zin sneden dienende ter wederlegging van het brusselsche ministe riele blad VIndependantdat beweerd haddat de orangisten ook afgevaardigden naar Toplitz en Frankfort hadden gezonden: „Wij dagen den Independant uit, om, zoo als hij zegt zulks té konnen doen, de bedoelde afgevaardigden te noemen, welke de Belgische orangisten, hetzij naar Töplicz hetzij naar Frank fort zouden gezonden hebben alwaar men niets van dezelve heeft hooren spreken. Wij begrijpen weldat het met het voorne men geschied is, om het volk tegen eéne partij in Belgie op te ruijendat de Independant znlke tijdingen verzint. Doch dat dit blad, hetwelk zich als vervolger opwerpt, en er de verant woordelijkheid van draagt, wel wete, dat men, buiten het land; waar hij schrijftgeen geloof slaat aan het zenden van al deze zoogenaamde afgevaardigdenwelke niemand kentwelke hij zelfs niet kan noemen, om d§ goede reden, dat zij niet bestaan, en waarvan de Indèpendanthoogst waarschijnlijk, het aanzijn al leen vooronderstelt, óm die leden, welke hij beweert dat dezel ve gezonden hebben te dóen doodslaan. Het is onze pligt, al de revolutionaire plannen te doen ken nen. Zoodra de aarihangers der volkswraak van laster overtuigd zullen zijnzal hunne rol spoedig uitgespeeld zijn, Suum cuiqusX A D FE R TE NTE N. Die genegen mogten zijn om AARDAPPELEN voor de Winter-provisieaan de Hervormde Diaconie te Goeste leveren worden uitgénoodigd om v<5<5r of op den 12 October aanstaande daarvan opgave te doenmet bepaling van den prijs per Ned. Mudde en de kwantiteit welke zoude kunnen geleverd worden, aan den Heer M. A. BRANDT i Praesesi van liet Coll. van Diakenen voorn te Goes, Goes, den 5 October 1833. r: Namens Diakenen voornoemd C.LCLIGNIAN, (Secret. -- v - Op Woensdag 16 October 1833, des 'morgens 9 uren precies, zullen Regenten van de Godshuizen derstad Goesten huize van G. de Joodein het Logement de Prins van Oranjealdaar, door het Ministerie van den Notaris L. de FOUW Jz.als daartoe benoemdpubliek en Onder nadere goedkeuring van Zijne Excellentie den Heer Staatsraad Gouverneur van Zeelandvoor den tijd van zeven achter een volgende jarenintegaan St. Catrijn 1833trachten te "Ver pachten, 113 Perceelen ZAAI- en WEILANDaankomende voorZeide Godshuizen gelegen in de Gemeenten van Goes V Heer HendrikskinderenWiskerke 's Heer Arendskerke Heinkenszands Heer AbtskerkeSinoutskerke Baarsdorp NisseHoedekehskerkeBaarlandV GravenpolderKloetin- tingeIVemeldingeIJersekeSchor e en VlakeWaarde en Valkenissealleé bij uitgezette Billetten breeder omschreven. A. M. GROEN, op de Groote Markt,-berigt zijne Stad- en Landgenooten dat hij heefc ontvangen een mooi assor- tement van Winter Goederen, een groote partij donkere CH1T- SEN, ais effe kleuren voor kleedjes, effen, gestreepte en ge waterde NOUVERINES gekleurde EWERL AS voor Kloaks of Dames Mantelsalle kleuren van LAKENSDRAP de ZEPHIRCIRC ASSIENNES CASTORINES PIETER- SHAM voor Heeren Jassen, WOLLEN, KATOENEN en BAAIJEN'alle soorten van FLENEL, gekleurde Saksische en Engelsche MERINOSSENis ook goed gesorteerd in de WITTE GOEDERENen zal nog verkoopen tot verminde-; ring van prijs, verzoekt een ieders gunst en recommandatie. f Te Góes# bij F. KLEEUWENSj Stadsdrukker ep Boekhandelaar,

Goessche Courant | 1833 | | pagina 2