N°. 80. GOESSCHE G O U R A NT. Vv- ki GKtHK» 1 1833. ~v NIEUWSTIJDINGEN. D UITSCHL AN D. Frankfort, den 29 September. Den 21 dezer is uic Mun- chen weder eeOe afdeeling van de aldaar voor de griekschen dienst aangeworvene troepen naar Griekenland vertrokken. Deze afdee ling telt ruim 700 man t en bestaat uit een eskadron uhlanenen 5 compagnien infanteriewaa_ronder 2 compagnien werklieden de militaire houding en het gebeele aanzien dezer manschappen wordt zeer geroemd; ónder dezelve bevinden zich een overgroot aantal handwerkslieden en ettelijke studentenvooral onder de ruiterij. De overste vLesnire' voert het bevel over deze troe pen. Te Munchen heeft men- berigten uit Griekenland ontvan gen tot van den 10 Augustus, welke echter'niets bijzonders schijnen te behelzen Frankfort, den 30 September. In een onzer bladen leest men: „Men verzekert, dat een der voornaamste Europesche vraagstukken, dat, namelijk, betrekkelijk de Hollandsch-Belgi- sche questie, te Schwedt en Munchengrarz beslist is. Wars .van "de voortdurende traagheid der Londensche Conferentie, zouden de drie Monarchen te dien opzigte een besluit genomen hebben, waarbij bepaald zou zijndat Luxemburg onder geen voorwend sel van het Duitsche verbond kon geseheiden worden en aan Hol land moet verblijven. Men heeft ook verscheidene andere pun ten behandeldwelke alle ten voordeeie van Holland beslist zijn en waarvan men een ultimatum gemaakt heeft De krachtige taal, welke men te Parijs en te Londen gesproken heeft, doen hopen, dat men het voorgestelde doel zal bereiken. Het vraagstuk van Luxemburg heeft eenen rdadelijken invloed op de betrekkingen van Pruissen gehad, vermits deszelfs beslis sing, 3 ten voordeeie van het Duitsche Verbond, de oplossing be trekkelijk Neuchatel geregeld heeft. Men heeft gevoeld, dat, indien men wilde, het traktaat van 1815 ten opzigte van Luxem burg zou gehandhaafd worden en mén hetzelve aangaande Neuchd tel vernietigdemen alsdan eene groote onregtvaardigheid zou be gaan; men heeft dus wederom voor de omstandigheden moeten onderdóen.*' Volgens geloofwaardige brieven uit Konstandnopelvan den 5 September, bevestigd het zich, dat de berigten uit Bel gradoen die over Corfu en Triest, van een' en denz.elfden brand spreken, waarbij eenige duizende huizen vermeld zijn. Eene zeer groote wanorde moet bij die gebeurtenis plaats gehad hebben, en de geregelde troepen moetenwegens vermindering van sol dij, zich zeer'verbitterd hebben getoond. Het leven van den Sultan heeft in oogenblikkelijk gevaar verkeerdzoo zelfs, dat hij genoodzaakt is geweest, zich eenigen tijd schuil te houden. Men verzekerde algemeend?t de Sultandien ten gevolgewe derom zijne toevlugt tor Rusland genomen en aan den gezant dier mogendheid om spoedige hulp van troepen verzocht heeft, hetgeen ook door eén' ieder als het eenigste middel aangemerkt werd, om de Orde te herstellen* Den 24 deZer heeft het vredegeregt te Neustadt inRijn- Beijerenuitspraak gedaan in de za;ak van een veertigtal toe den welgezeten burgerstand behoorende vrouwen welke eene verlo ting van kunstwerken hadden geopend ten behoeve van wegens staatkundige misdrijven veroórdeelde personen. De aanklagc was gegrond op de bedenkingdat de verloting niet door de wet of de overheid veroorloofd was. Het vredegeregt heefc de aange klaagden vrijgesprokenopgrond, dat zij, zoodra zij vernamen dat de verloting strijdig was met de wetvan de geheele on derneming hadden afgezien. Van den Rijn den 30 September. In bijzondere brieven uir Berlijnvan den 27 dezerleest men het volgende Bij voortduring zijn eene menigte geruchten in omloop be treffende hetgeen, dezer dagen door de pruissischeooscenrijk- -sche en: russische monarchen en hooge diplomaren in Bohemen verhandeld is. Zoo verhalen sommigen thansdat hetgeen daar besloten is j denkelijk in den vorm van besluiten der duitsche bonds vergadering bekend zal worden; anderen daarentegen, dat men geehe dergelijke openbare aankondiging van de te nemen maat regelen te wachten heeftmaar dat de vorstenvolgens de ge maakte afsprakenjn volmaakte overeenstemming met elkander zullen handelen.. Zeer verbreid is voor het overige, ook de mee hing, dat de plaatsgehad hebbende bijeen komsten gestrekt heb ben, om voorbereidende maatregelen te nemen toe het houden van eene groote. bijeenkomst der duitsche vorsten ten einde op eene meer spoedige en afdoende wijze dan zulks op de bonds vergadering te Frankfort kan geschieden, over de duitsche aan gelegenheden te beraadslagen. Eene dergelijke algemeene bijeen komst wordt door sommigen die alles op eene ongunstige wijze inziengevreesdom dat zij meenendat dezelve ligtelijk zoude kunnen strekken ten nadeele van de bestaande liberale instellingen. Anderen daarentegen stellen zich van zoodanige vereeniging van duitsche vorsten veel goeds voor, wat betreft de materiele be langen des landszoo als b. v. opheffing van de tol-linien tus- schen de onderscheidene duitsche Staten; invoering van eene algemeen stelsel van muntenmaten en gewigten verzekering van het eigendom der letterkundige voortbrengselen vermin dering van de contingenten voor het honds-legeren bij gevolg vermindering der budjerten van oorlog, die in sommige landen zeer drukkende zijn eene gematigde en overal gelijk werkende wet op het stuk der drukpers, waarbij eene bonds censuur werd ingevoerd, waarnaar alle censoren slechts aan ëéne bonds-overheid verantwoordelijk zouden zijnmaar daarentegen ook het verbod eenig geschrift voor alle duitsche bonds-staten gèldend zoude 'zijn. In hoe verre die geruchten gegrond zijnis moeijelijk te bepalen doch men meent dat dë kabinetten zich in de daad met derge lijke ontwerpen bezig houden. ENGELAND. Londen den 2q September. Er zijn geene nadere fegtstreek- sche tijdingen uit Portugal. Intusschen blijkt het uit berigten over Madrid ontvangen dat de maarschalk Bourmont zich ijve rig bezig houdt met de noodige maatregelen te nemen om Lis sabon meer en meer in 'te sluiten. Vóór den 15 meende men echter, dat hij niet in staat zou zijn, om iets van belang .tegen die hoofdstad te ondernemen. Op het platte land werden overal door de Miguellisten guerilas georganiseerd. Er zijn hier berigten uit Jamaica tot den 5 Augustus ontvan gen. Volgens dezelve bestond er op dat eiland veel bezorgdheid en verlegenheid, betrekkelijk de voornemens van Z. M. minis ters nopens het besluit over het vrijlaten der slaven in de West- indische koloniën, en dat wel, vermits depaketboot, welke het besluit overbrengt vanhet britsch parlementom, tot schadever goeding der eigenaars van slaven, eene som van 20,000.000 pond st: toe te staan, nog niet was aangekomen. Geruchten waren er evenwel in omloop, daj de bill, waarbij de som toegewezen wasdoor Z. M» goedgekeurd ;wasen dat het geld zon ver strekt worden,, zoodra de plaatselijke wetgeving met de gevoe lens van het moederland in overeenstemming zou gebragt zijn. Overigens heerschte in het binnengedeelte van het eiland devol- maakste rust. De slaven waren opmerkzaam op de maatregelen, welke ter verbetering van hunnen toestand gedaan waren, doch schenen er niet geheel te vreden over te zijn. Zij wenschen vrij te zijn maar willen niet begrijpen, waarom zij, vrij geworden zijnde niet even als vroeger gekleed en onderhouden zullen worden. Er zijn gisteren avond berigten uit Lissabon ontvangen, die het reeds vroeger in omloop zijnde gerucht bevestigen, dat er den 14 wederom slag geleverd was, waarbij de Miguellisten eene groote nederlaag moeten geleden hebben. De aanval is des mor gens ten 5 ure begonnen en heeft tot 9 ure geduurd. Er moet van beide zijden hevig gevochten zijn. Men zegt, dat eender regementen der Miguellistische troependat van Lamegogewei gerd heeft eenig deel aan den aanval te nemenzoodat hun be vel gegeven werd huiswaarts te keeren, waaraan zij dan ook ge hoorzaamden. FRANKRIJK. Parijs, den 29 September. Het monarchale blad, de Ga zette de France, deelt eenige nadere bijzonderheden mede, no pens het verblijf der hertogin van Berry f te Rome, waar die Vorstin, gelijk men weet, zeer vleijend door de Paus ontvan gen is. Volgens dat blad, heefc de fransche zaakgelastigde in genoemde stad bij Z. H. eene dreigende nota ingediendwaarbij hij defizelvëti aanmaande geen verblijf aan a'e hertogin in zijne staten te verke nen. De kardinaal Bernetti zou daarop op eene waardige wijs ge antwoord hebben, verklarende, dat, bijaldien de hertogin het plan had, zich in den kerkelijken staat neder te zetten, men hetpligt zou rekenen, aan H. K. H. even als andere ongelukkige Vorsten een toevlugtsoord te verkenen. Z. Eminentie zou er bijgevoegd hebben, dat H. K. H. echter niet voornemens was te Rome te blijven maar integendeelhare reis naar Praag zou voortzetten. Men leest in de Gazette de FranceTerwijl het bestuur alle maatregelen in het werk stelt, om over de grenzen van Italië een wakend oog te houden, vermits de hertogin van Berry die landstreek doorgetrokken is vermeenen wij te kunnen verzekeren, dat zij den 28 September, daags vóór de meerderjarigheid van Hendrik Vte Praag aangekomen is." Parijs v den 30 September. De dag van gisteren is zeer rus tig in, deze hoofdstad afgeloopen. De voornaamste monarchalen hebben onderling maaltijden gehouden, ter viering van den ge-

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1