GOESSCHE cou N°. 79. V ©tnb.v0 >b- v,. «13 /<5 As~;^ t jJè* f tïy^ it'0jcto four 1833. NIEUWSTIJDINGEN. DÜIÏSCHLAND. Frankfort den 27 September... Men meldt uit Konstantino- pelvan den 5 dezer Er hebben sedert eenige dagen verscheidene bijeen komsten van den Divan plaats gehad, ten gevolge waarvan de tolken der Porie zich naar de Fransche en Engelsche gezantschappen hebben be geven, Men besluit hieruit, dat er met deze beide mogendhe den gewigtige onderhandelingen op til zijn, waaromtrent echter de stipste geheimhouding in acht wordt genomen, De Russi sche gezant schijnt op die conferentien tusschen den reis-effendi met 1de vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland naauw- keurig acht te slaan. Over de aanleiding dezer diplomatieke be wegingen loopen er velerlei geruchten onder anderen wil men wetendat de kabinetten van Parijs en Londen van hunne zijde eene overeenkomst met de Porte wenschen te sluitenwelke tot tegenhanger van het Russische verdrag zou kunnen strekken, en die hoofdzakelijk daarin zou bestaanom de onschenbaarheid van het turksche gebied te verzekeren. De Sultan is echter geheel aan Rusland toegenegen, en, zoo lang het van hem afhangt, zal er niets gebeurendat aan Rusland misvallen kan. Buitendien wantrouwt hijsedert de laatste gebeurtenissen de fransche staat kunde geheel en al, en gelooft hij. dat Frankrijk de belangen van Mehemed-Ali toegedaan is, Het is alzoo niet waarschijnlijk dat de Porre zich bij eene andere mogendheid tot iets zal ver binden, wat in Petersburg kwalijk kon genomen worden. In- tusschen wordt er dagelijks onderhandelden de gevolmagtigden der beide zeemogendheden hebben waarschijnlijk geen ander oog merk dan den groote invloedwelken het kabinet van Petersburg heeft, te verzwakken. Zonder de gehechtheid van den Sultan voor Keizer Nikolaas ware zulks hun misschien geluktwant al degenendie den Sultan omringen en de geheele Divan wor den bezoldigd door Mehemed Ali en zijne vrienden. Onder zulke omstandigheden is de Sultan aan groote gevaren blootgesteld. Het zal hem moeite kostenzijne staatkunde te handhaven en aan de verbintenis met Rusland getrouw te blijven. Inder daad schijnt hij een weinig te ver gegaan te zijn, hetgeen de anti-Russische partij zich dan, ook dadelijk ten nutte heeft ge maakt, want verscheidene courriers zijn reeds vertrokken of zijn op het punt om te vertrekken, ten einde hun hof met den te genwoordigen staat van zaken bekend te maken. Men ziet dat onze toestand bij voorduring hagchelijk isde kuiperyen die zelfs onder de oogen van den Sultan plaats vinden maken hem immer meer tot speelbal zijner vertrouwelingen. Men maakt openlijk zamenzweringen, en zij, die het voorbeeld van gehoor zaamheidaan de wetten moesten gevenzijn de eersten om de zelve te overtreden, men is, dien ten gevolge, niet geheel en al onbezorgd voor nieuwe noodlottige gebeurtenissen. (In deze berigten van den 5 wordt, gelijk men ziet, geen woord gesproken van den grooten brand, welke er te Konstan- tinopel, volgens stellige tijdingen, die men, zoo het heetteóver Ancona te Parijs had ontvangenzou gewoed hebben. Men kan het er dus voor houden, dat dit berigt zeer overdreven is, Intusschen wordt in berigten uit Konstantinopelvan den 8 Sep tember, en dus vijf dagen later dan de bovenstaande, melding gemaakt van eenen brand, waarbij een aantal huizen zou in de asch gelegd én" 154 molens vernield zijn. Uit deze omstandig heid. welke een tijdelijk gebrek aan brood veroorzaakt had, zou onder de bevolking een oproer ontstaan zijn, dat echter spoedig gedempt is, zoodat den 8 de hoofdstad eene diepe rust genoot) Frankfort, den 28 September, Omtrent de handelingen der monarchen te Munchengratz leest men in berigten uit Wee- nen nog het volgendeNaar men verneemthebben er te Mun chengratz, behalve de vertrouwelijke gesprekken, die dagelijks gehouden werden, slechts twee eigenlijke zittingen van de ver eenigde kabinetten plaatsgehad, waarin de vraagpuntendie tot de bijeenkomst der monarchen hadden aanleiding gegeven, behan deld werden. Het gerucht heeft geloopen, dat er nog een con gres van ministers zoude gehouden wordendoch daarvan hoort men niet meer spreken Daarentegen wordt thans beweerd, dat de Keizer van Rusland regenden winter terugkeeren, en met den Koning van Pruissen en eenige andere duitsrhe vorsten eenigen tijd te Weenen doorbrengen zoude. Wel ligt is dit gerucht daar uit ontstaandat er in het slot te Schönbrun buitengewone toe bereidselen gemaakt worden." ENGELAND. Londen, den 25 September. Met betrekking tot de onder handelingen omtrent den toestand van Belgie, leest men in den Mórning Postvan den 23, het volgende -artikel De tegenwoordige toestand van Belgie kan tamelijk juist be oordeeld worden uit de omstandigheid dat alle partijen eene ver andering in dat land verlangen. jj Een bewijs dezer vereeniging van partijen tegen de tegen woordige dynastie is de daadzaak, dat de onlangs naar Londen gekomene deputatie van Belgen, om er de noodlottige gevolgen der revolutie van 1830 open te leggen beide uit orangisten en ultra-liberalen bestond. Gedurende hun verblijf in deze hoofdstad meenen wij te wetendat de afgevaardigden zamenkomsten gehad hebben met Prins Lievenbaron Bulovdden Pruissische baron Wéssenberg en den .Oostenrijkschenmet eene bijzondere zending bekleeden minister, zijnde Prins Esterhazy niet in de stad. Wij vernemen dat zij aan hunne Excellentien de onmogelijkheid hebben voor gesteld dat de zaken van Belgie in derzelver tegenwoordigen toestand bleven. Of zij aan deze ministers gezegd hebben,, dat Koning Leopold algemeen door zijne onderdanen Veracht en alleen door Franschen invloed en intrigues op zijnen troon gehouden wordt, weten wij niet; maar dit weten wij, dat zij niet geaar zeld hebben voor die daadzaak in den bijzonderen omgang uic te komen. „Men verzekert almede, dat gemelde afgevaardigden "ronduit de meening verklaard hebben, dat geheel de bevolking,'het ge peupel en de afhangelingen der regering alleen uitgezonderd voor een hernieuwde vereeniging met Holland gezind zijnen dat zulks wel inzonderheid het geval is in de steden Luik, Gent en Antwerpen waar de inwonerszoo wel de meerder als min der gegoeden, eenparig dit gevoelen aanbleven. Wij vernemendat de afgevaardigdenin hunne Zaraenkomsc met Prins Lievenhem verscheidene Vragen gedaan hebben be trekkelijk het gedraghetwelk men zou mogen vooronderstellen dat Ruslandin geval van zekere gebeurtenissenzou houden. De voornaamste dier vragen was, of Rusland, ingeval in Belgie eene tegenomwenteling plaats greep, ten einde dat land uit des- zelfs tegenwoordigen treurigen toestand te bevrijdenzou ge* doogen dat Frankrijk zich met de zaak bemoeide en Belgie door overmagt verplette? Natuurlijk kon Prins Lieven zyn gouverne ment niet compromitteren door op zulk eene vraag te antwoor den maar Z. Exc. heeft de deputatie met veel beleefdheid ont vangen en aan derzelver leden de verzekering gegeven, dat hij van de hem gedane vragen ter behoorlijker plaats zou kennis geven, De afgevaardigden hadden ook het voornemen, om eene zamenkomst mee den Nederiandschen afgezant te vragen doch naar wij gelooven uit kieschheid jegens Z. Exc, hebben zij die besluit-laten vaten. Londen, den 28 September. Meteen schip, hetwelk den 18 dezer van Oporro gezeild is, heeft men alhier berigt ontvan gen, dat het destijds in die stad rustig wasmen schqen er niets naders omtrent Lissabon te hebben vernomen, en daaruit maakt men op, datjcot den 6 niets gewigtigs in die hoofdstad is voor gevallen. Omtrent hetgeen den 10, door tusschenkomst van den britschen kollonel Hare verhandeld is tusschen D. Pedro en D. Miguel of die van hunnen radeheerschc bij het publiek nog onzekerheid. Ze ker is hetdat (gelijk wij gemeld hebben) de eerste voorstellen of openingen niet van den kanc van D, Miguel gekomen zijn onder de voorstanders van D. Mariawelke veei ophef hadden gemaakt van de berigtenwaarin de zaak anders werd voorgekeldheerscht geene geringe verslagenheid nu het tegendeel meer en meer blijkbaar wordt. Of de openingen welke de kollonel Hare gegeven heeftregt- streeks van D. Pedroof wel van den britschen gezantlord W% Russellgekomen zijnblijkt nog nietevenmin als de bepaalde in houd van de wederijdsche voorstellen dat bij het doen dezer voor stellen D. Miguel of liever de maarschalk Bourmont (welkeniet al leen met het opperbevel van het leger maar ook met het beleid der régerings zaken belast schijnt te wezen) eenen hoogen toon gevoerd heefteven als iemand welke zich zeker waant van de overwinning schijnt niet bemanteld te kunnen worden en wordt zelfs door som mige anders vurige voorstanders van D Maria openlijk erkend. Ook blijkt het thans meer en meer dat het gevecht van den geen eigenlijke aanval op Lissabon geweest is, maar slechts ontstaan is bij gelegenheid van het opwerpen van twee batterijen door de MiV gueilistenen uit den aard zaak geene afdoende gevolgen gehad. Nu dat dit een en ander openlijk bekend wordt, verbergen zelfs de vrienden van 'DMaria hunpe vrees nietzii verkondigen zonder omwegen, dat men zich moet voorbereid houden op het berigt, dat Lissabon door de Miguellisten hernomen is. Met dit al beweren zij, dat de zaak der constitutionele Koninginals gerugsteund zijnde- door Engeland en Frankrijkdaarom nog nier verloren zoude zijn. Te Gravesend .worden door de agenten van D. Maria weder twee

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1