ÜV0.I77. GO E S S C H E C O UR A tïïTvtjb&g •IT-. -?'•> Sr A m GmvooK ;v4 V* 27 $jéj»tjC-mfo*- 1833» i •\;S T. NI E VWS TIJD IN G DUITSCHLAND. Berlijn den 19 September. In eenen bijzonderen brief uit Weenen, van den 13 September, wordt het navolgende geschreven: Volgens geruchten, zal de bijeenkomst der beide Keizers te Munchengratz ten minste acht dagen duren. Onze Monarch zal waarschijnlijk zijnen hoogen Bondgenoot m de gelegenheid stellen, om eenige groote manoeuvres der troepen bij te wonen welke bij Turas In Mauren bijeengetrokken zijn. Hetgeen de buitenlandsche bladen zeggendat beide Keizers zich voor de eerstemaal zien 4 moet aldus verstaan wordendattoen de Rus sische monarch zich in het jaar 1814 als Grootvorst bij het congres te Weenen bevondhij, door zijne vroege jeugd, geene beduidende ról spelen kon. In afwachring der gebeurtenissen welke plaats kunneti grijpenheeft den 'kapitalisten een schrik bevangenwelke nog grooter wofdc door het geruchr eener nieu we leening, welke Oostenrijk doen zou. De speculanten zijn zeer geneigdde bijeenkomst te Schwedt en Munchengratz, waaruit een congres te Troppau geboren zal worden, tegen over de reis te stellen van Lodewjk Philips naar Cherbourg, alwaar hij met de aanzienlijkste Engelschen gesprek ken heeft gehouden» Het zou dwaas zijnde gebeurtenissen te willen vooruitloopendoch men kan echter met waarschijnlijk heid vast stellendat het voorgevallene in het Pyrenesche schier eiland eeti -voornaam onderwerp van de beraadslagingen der Ver bondene Mogendheden zullen uitmaken. Aldaar heeft Engeland oogenschijnlijk zich te veel vooruitgezetde vrucht was nog niet rijp, toen Engeland dezelve reeds van den boom schudde. De handelsgeest heeft den Britten eenen lelijken trek gespeeld. Om eenige maanden vroeger in het bezit van handelsvoordeelen te geraken, hebben zij. het masker afgeworpen, en zijn. vijandig op gekomen tegen de grondstellingenwelke de oostelijke kabinet ten huldigen. Intusschen schijnen zij zich bezonnen te hebben, hetgeen daaruit blijkt, dat zij de expeditie naar Portugalwelke reeds bevolen washebben afgezegd. Tot oorlog zal dit alles ech ter wel niet voeren, want Frankrijk is het in de hoofdzaak met de oostelijke kabinetten eensimmers vervolgt het de propaganda's in deszelfs eigen land! De Fransche regering kan slechts zich niet openlijk uitlaten over hetgeen zij eigenlijk wilwant dezel ve heeft de drukpers en de factiën te vreezen, welke het land in onrust houdendoch zij zal zich zeker niet verzetten tegen die middelen, welke de strekking hebben, om de orde in haar ei gen hand te handhaven. Uit Ancona meldt men van den 11 SeptemberGiste ren is de generaal Cubières van hier vertrokkenden weg naar Padua inslaande. Heden morgen kwam alhier eene stoomboot der Engelsche Admiraliteit aan, welke regtsreeks van Konstan tinopel kwam en de Britschen zaakgelastigde aldaar alsmede den generaal Wil fordbevelhebber der engelsche troepen op de Jo- nische eilanden, aan boord had. Sedert de aankomst van dit vaar tuig heeft zieh' alhier het gerucht verspreid, dat er te Konstanti- nopel eene omwenteling uitgebarsten was, en dat de §ultan naar Pera de wijk genomen £n de hulp van Rusland op nieuw inge roepen had, - Behalve het reeds vroegere medegedeelde, behelzen de be- rigtcn uit Konstonrinopelvan den 26 augustus, nog het navol gende: Het schijnt, dat de Sultan tot de verkiezing der Mos- podaren van de vorstendommen zal overgaan, en dat hij daartoe de lijst der candidaten uit Petersburg verwacht. Zoodra deze Hos- podaren benoemd en ingehuldigd zullen zijnzullennaar men zegtde zich in de vorstendommen bevindende russische troepen hunnen terugtogt aannemen. Nopens de grensscheiding van Servie zijn alle moeijelijkheden uit den weg geruimd, en de turksche overhedenwelke nog in de Servische districten warenzijn reeds foot servische vervangen. De Sultan houdt zich bezig met zijne geweerfabrijk te vergrooten of liever eene nieuwe interigten Tot nu toe konden reeds jaarlijks 30 tot 40,000 geweren in deze fa- brijk vervaardigd worden, waardoor een der grootste legers toe reikend met wapens voorzien kon worden. Het denkbeeld, om die fabrijk uittebreiden, doet het denkbeeld ontstaan van eene vermeerdering der turksche troepen^ hetwelkhoeveel het ook in de laatste tijden moge geleden hebben, nog altijd 180,000 be draagt. Met welk oogmerk de Porte zoo veeltroepen op de been wil brengen, waardoor deszelfs geldmiddelen nog meer moe ten uitgeput worden, is door n anders te verklaren, dan dat zij voornemens is van eene gun gelegenheid gebruik te ma ken om den pacha van Egypte de gedane beledigingen te tuchtigen. Men wildat een j che resident naar Konstan- tinopel zal vertrekkenten einde zyne natie te vertegenwoor digen. Deaankömstvan dezen resident zal eenig opzien baren; want de zich in Konstantinopel bevindende grieken beschouweh zich nog altijd als onderdanen van de Porte. Intusschen zou het voor den griek- schen handel van zeer veel belang zijneenén afgevaardigden in Kon stantinopel te hebben op wiens regtschapenheid dezelve rekenen kan. Uit Weenen 12 September schrijft men dat de hertogin van Berrij destijds op reis naar Praag wasen aldaar dien dag of den volgenden zoude aankomen. De heer de Montbel was haar tegemoet gezonden, om haar,1 namens Koning Karei X, tot den terugtogt naar Napels te bewegendoch de hertogin scheen goedgevonden te hebben, hare reis voorttezettenten einde zelve met hare familie te spreken. ENGELAND. Londen, den 22 September. Gisteren was er veel drukte ter beurze, ten gevolge van de verschillende geruchtendie omtrent den Staat van zaken in Portugal werden verspreid. Eerst zeide men j dat de stoomboot Countess of Pembroke van Lissabon ge komen was met de tijding van een nieuw gevechten dat de maar schalk de Bourmontde nederlaag gekregen hebbende, op last van don Miguelgevraagd had om te onderhandelen over het staken der vijandelijkheden. Dit deed de Fondsen van het Por- tugeesch regentschap drie'vierde percent: rijzendoch weldra werd er zoo veel van dat papier ter markt gebragt, dat zij omtrent twee percent daalden, en toen werd verhaald, dat het gouver nement zeer ongunstige berigten met de stoomboot de Echodie den 12 van Lissabon vertrokken is, gekregen had; dat don Pe* dro de hulp van Engeland gevraagd had en geen kans zag om zonder dien bijstand Lissabon te houden. Dit werd evenwel niet bevestigd en nu rezen de fondsen weder. De bijzondere brie ven uit Lissabon van den 10 zeggen, dat men er tegen den 15 of 16 een algemeenen aanval verwachtte. Omtrent den in houd der depêches, die bij het ministerie aangekomen zijn, is niets hoegenaamd uitgelekt." F R ANK R IJ IC. ■^Parijs, den 20"September. (Uittreksel uit bijzondere be~ rigten} „Men meent, dat de bevolking van Lissabon vrij wel gestemd is voor de zaak van D. Mariadaar anderzins de ge ringe bezetting dier stad zich niet tegen de Miguellisten had kun nen verdedigen. Men vreest echter, dat de belegering der ge noemde hoofdstad nog niet spoedig zal worden opgeheven. Toe dus verre zal echter noch Spanje, noch Engeland tusschenbei-» den komen. „Het zeggen is, dat de monarchen in Bohemen raadplegen over eene nieuwe verdeeling van Polen, waarbij Rusland eene aanmerkelijke opoffering zoude doen ten gunste van Pruissen, en Oostenrijk in het Oosten schadeloos zoude worden gesteld, Het ministerieel berigt over de vertraging der onderhandelingen nopens Belgie, heeft eenigen indruk gemaakt- Men tpeent ech-, ter geen bijzonder belang te moeten echten aan de tegenwoor digheid van den generaal Gérard en de prinsen in Sc. Omer, Aan den anderen kant verbreidt men het wel of kwalijk gegron de gerucht, als of 'er dezer dagen een nederlandsche staatsman in Frankfort, den zetel der Bondsvergadering, zoude zijn aange komen. De republikeinsche bladen zijn meer bedaard die der mo narchalen daarentegen voeren eenen meer en meer hoo^n toon," De aandacht der Parijzenaars is sedert eenigen tyd bijzon- (Lr gevestigd geworden op de Egyptische obelisk, die, zoo men zich vleijen mag, in die hoofdstad nog voor het einde van dit jaar zal aankomen, en alsdan op het plein de la Revolution zal worden opgerigt; op dezelfde plaats, alwaar Lodewjk XVIII een gedenkteeken voor zijnen doorluchtigen broeder, die daar on der den moorbijl der omwenteling gevallen is, meende te stich ten. De Onderkoning van Egypte heeft, namelijk', reeds ver scheidene jaren geleden, uit erkentenis voor de ^iensten hem door Frankrijk bewezen, aan de regering van dat land drie der. fraaiste obelisken afgestaanwelke zich nog in zijn Rijk bevinden, te weteneenë der nog te Alexandrie aanwezige zuilendie onder de benaming van de naald van Kleopatra beltend isen de beide in alle opzigten bewonderenswaardige obeliskendie den ingang van. den tempel van Luxorin Opper-Egyprenabij de bouw vallen van het aloude Thebe versieren. (Men zie daarover on-, der anderen van KampenAf rik a en deszelfs bewoners IIIbladz. 175 en 230.) De zwarigheden, welke zich ten aanzien van het vervoer dezer kolossale gedenkteekenen der oudheiddie elk uit één enkel stuk rozënkleurd graniet zijn vervaardigdopdeden zijn ten aanzien van eene der obelisken van Luxor nagenoeg ge heel overwonnenen de Fransche regering heefc reeds, bij ge legenheid der Jülij-feesten, door middel van het oprigten van houten nabootsingen dier obelisk op sommige pleinen, omtrent

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1