GOESSCHE COUR AN f. M'h JV°. 73. 'I WÊÊÊÊÊ 4 T'g#F 13 &£3rtetto&«r 1833* BESTUREN EN ADMINISTRAT1EN. NOTIFICATIE. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie Zee land: Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbendendat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester voor de Noordelijke Pro vinciën, met overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Oedeputeer de Staten, is bepaald: dat in deze Provincie, met uitzondering der Gemeenten in het 4de en 5de Districtbuiten de linie der voorposten gelegenwaar dezelve gesloten blijftvoor dit jaar, de groove Jagt op Zaturdag den 14 September aanstaande zal geopend zijn; terwijl echter niet zal mogen worden gejaagd op grondenwaarop de Oogst nog niet zal zijn afgeloopenen geen Wild zal mogen worden vervoerd naar Provinciënalwaar de Jagt nog niet geopend is. Middelburgden 9 September 1833. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, Bij deszelfs indispositie, J. S. HURGRONJE Lid der Gedeputeerde Staten ADVERTENTIE De BURGEMEESTER der Gemeente IJersekebrengt ter kennisse der belanghebbenden, dat de KERMIS of JAAR MARKT zal beginnen des Woensdags den 25 September eerst komende, en eindigen des Zaturdags den 28 daaraanvolgende. De Burgemeester voornoemd, M. P, DOMINICUS. NIEUWSTIJDINGEN. D U I TS tHL AND. Berlijn den 5 September. Volgens brieven uit Stettin van den 3 des namiddagswas Z. M. de Keizer van Rusland op dien dag nog niet in genoemde stad aangekomen. Z. K. H de Kroonprins bevond zich nog immer te Swinemunde, om aldaar den Doorluchtigen gast bij zijne aankomst te begroeten "Berlijn, den 6 September. Men schrijft uit Stettinvan eer gisteren, het volgende: „Een op den 3 dezer uit St, Peters burg alhier aangekomen courrier heeft de tijding medegebiagt, dat Z. M. de' Keizer den 28 Augustusdes morgens ten 9 ure, van Kronstadt, met de stoomboot Ischorain zee geloopen is. De courrief had weinige uren later de hoofdstad verlaten. Deze zoo wel als een tweede courrier, die den 29 uit St. Peters burg vertrokken en heden, den 4, alhier aangekomen is, brengen brie ven van H. M. de Keizerin aan Haren Doorluchtigen gemaal mede en de laatste tegelijk het berigtdat het vermoedenals of Z. M bij Reval zou aan land gestapt zijn, om aldaar een bedaarder zee af te wachtenongegrond is. De: Keizer kan derhalve elk oogenblik te Swinemunde verwacht worden:, te meer, omdat het stormachtige weder heeft afgenomen eq de wind gunstiger is geworden. v Volgens latere berigten nit Stettinvan eergisteren avond ten 9 ure, was Z. M. de Keizer nog niet te Swinemunde aangeko men. De tijding van deszelfs landing kan te Stettin binnen zeer korten tijd worden ontvangen, aangezien langs den geheelen Oder signaal posten zijn uitgezet. Frankfort den 6 September. De dezer dagen door fran- sche en ook door sommige duitsche bladen verspreide geruchten omtrent het uitbreken eener revolutie in Napels, worden thans door berigten uit Zwitserland tegengesproken. Men meldt echter, dat onlangs, bij gelegenheid van een spiegelgevechthetwelk in den omtrek van Napels, in tegenwoordigheid des Konings, ge houden werdonder de napolitcansche troepen aan de eene zijde (welke de rol van terugtrekkenden moesten vervullen) en deSi- ellianen en Zwitsers aan den anderen kant, eene zoo groore ijver zucht geheerscht heeftdat de eerstgenoemdenbenevens de losse patronen ook steentjes op hunne geweren geladen hebbendeeeni- ge Zwitsers gewond hebbenen de Koning zélPin 't midden heeft moeten treden, om het spiegelgevecht in geen wezenlijken strijd te-laten ontaarden* Ook in berigten uit Bohemen, van den: 1 dezer maand, die; door het dagblad van Leipzig worden medegedeeld, wordt gesproken 1 van eene bijeenkomst, die de Keizer van Oostenrijk met: den russischen monarch zoude hebben op de grenzen' van Bohemen en Si'ezie. Men meende toendat dezelve detrö7 of 8-dezer maand zoude plaats hebben. Frankfort, den 7 September. In brieven uit Weenen, van den 30 Augustus, wordtj gemeld* dat aldaar: nog dagelijks cour - fters aankomen. Onder anderen, was een Fransche courrier uit Parijs aangekomenwiens depeches dadelijk naar den graaf St. Au*, lairedie zich op dit oogenblik te Baden bevindt, gezonden zijn. Deze depeches zouden betrekking hebben tot de Zwicser- sche aangelegenheden. Naar hetgeen men vernomen hadwas de Fransche regering zelve bezorgd over de jongste gebeurtenis1» sen in genoeihd land, daaf niemand berekenen kan, waarheen die gebeurtenissen kuhnen leiden. Men vreesde wel nietdat de algemeene vrede daardoor zou gestoord worden, doch, men was van gedachte, dat er verwikkelingen zouden kunnen ont- staandie voor de biftnenlandsche rust van Frankrijk gevaarlijk zouden kunnen worden. Om dit tegen te gaan, zou het Parijsche kabinet hebben voorgeslagen, de Zwitsers in hunnen eigenen boe zem zoo lang ongestoord hunnen gang te laten gaantot dat uit hunne twisten voor eenen derden nadeelige gevolgen zouden voortspruiten, in welk geval de zelfverdediging her tot pligt zou makenzulks te verhinderen. Te Miinchen is den 25 Augustus de groote nieuwe Pro- testatttsche kerk, met groote plegtigheid en in bijzijn van vele aanzienlijke staatsbeambten enpgeestelijken der andere kerkgenoot schappen ingewijd geworden. De gemeente voor welke deze kerk gebouwdis, en welke thans ruim 7000 leden telt, bestaat nu juist 33 jaren en had het genoegen van bij deze plegtigheid de Koningin weduwe van Beijeren geborene Prinses van Baden in haar midden te zien, bij wier huwelijkmec den overleden Ko ning van Beijerenhet allereerst aan de Protestanten vergund werd» om te München openbare godsdienst oefeningen te houdente welken einde in het Koninklijke paleis eene kapel werd ingerigt» alwaar de gemeente sedert dien tijd bijeen gekomen was. Haar allereerste leeraarde Hofprediker yon Schmidwas ook thans nog tegenwoordig en bestuurde de plegtigheid. Een breedvoerig verslag van dit godsdienstig feestin de Allgemelne Zeitung medegedeeld, besluit mee het volgende: „Wie in Beijeren hec voorheen en thans vergelijktzal met ons instemmen dat de stich ting van eene Protestansche kerk te Munchenen derzei ver open bare en plegtige inwijding, een hoogst belangrijk verschijnsei is. „Voor veertig jaren moest een vreemd gezant nog eene op-s zettelijke vergunning'van het Ministerie vragen, om een Protes- tantsch geestelijke te mogen medebrengenen toen de tegenwoor dige Ministeriaal Raad von Schmid voor 33 jaren als Hofprediker herwaarts kwamwilde naauwlijks iemand hem in zijn huis her bergen." Men verneemt uit Napels, dat de hertogin van Berrij hare dochter te Palermo gelaten heeftwaarschijnlijk, omdat zijn ver« meent, dat het gezigc van dat kind aan de gewezene Koninklij ke familie niet aangenaam zal zijn. ENGELAND. LondéA, den 7 September. Men verhaalt weder, dat prins de Talleyrand binnen eenige weken zich van hiernaar Frankrijk zal begeveri. Ook zegt'men dat andere gevolmagtigden bij de conferentie door nieuwe gezanten zullen vervangen worden, Gisteren liép algemeen het gerucht in de City dat depêches bij den Spaanschen Ambassadeur zijn ontvangendat de Generaal Bourinont in eeir gevecht met de constitutionele troepen eene neerlaag had gehad. De tijding komt van over Spanje en het ge vecht wordt aangegeven als den 24 Angusrus te hebben plaats gegrepen. BóUfmont was naar de grenzen teruggetrokkendoor zijne troepen verlatenen had hec kommande neêrgelegd. De -\ 2— Volgens brieven uirRome, van den 27 Augustus, Was al daar aangekomen de groothertogin van Baden, met bare beide dochters, welke, na een verblijf van eenige dagende terugreis naar Duitschland over Florence en Genua zouden aannemen No pens het vertrek der hertogin van Berry was nog niets met ze kerheid bekend. Men wilde weten, dat zij eerst een antwoord van den heer de la Ferronnaysdie voor eenige dagen Rome had verlaten, zou afwachten5. want het zou aan.dezen opgedra gen zijn, om eene verzoening tusschen haar en de familie van Karei X te bewerkstelligenhetgeen, naar men beweerde, aan den heer de Chateaubriand niet zo'11 gelukt zijn. (Uit Parijs wordt geschrevendat laatstgenoemde heet dezer dagen die stad verlaten heeft, om zich naar Italië te*begeven. Men vermoed de dat die reis eene ontmoeting met de hertogin van Berry ten doel had, welke zou verlangen dat die vermaarde schrijver voor taan met de opvoeding van haren zoon zou belast worden.) De Hertogin had op den 27 een bezoek bij den Paus afgelegd, na dat vroeger de Kardinaal sraats-secretaris voor de buitenlandsche zaken, de gouverneur van Rome en verscheidene kardinalen, bij haar hunne opwachting hadden gemaakt. Den vorigen Zondag bad de hertogin het feest van den heiligen Lo dew ijk in de fran sche nationale kerk biigewoond.

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1