ÊM1. GOESSCHE C O A N T. 3Utrgbft<j] x a v 6 ^eptcmfeci* 1833. x V BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Goes, en ressorte van dienbrengen ter kennis van een iegelijk die zulks zoude mogen aangaan: Dat ingevolge het bepaalde bij Art. 22 van het Reglernen: Voor het Bestuur dezer stad, den 4 January 1824, door Zijné Ma jesteit den Koning gearresteerd een derde deel van he: Kies- Collegie dezer stadbestaande uit de heeren Jacob llakebeeke Mr,/. de BackerA. W. MirandolleL. LankhorstW. van Kerkwijk en J. de Jongh Jzop den gasten September de zes jaars zal moeten aftredenen de benoeming voor dit afgetre den gedeeltemitsgaders ter vervanging vari de heeren Mr. Mr. Jan Gerrit Ermerins en Joannes Jacobus van Deinsemet er woon vertrokken, door de stembevoegde Ingezetenen, in den loop van deze maand September zal moeten geschieden. Dat voor stemgeregtigden worden gehoudenzij, die ten min<- sten gedurende het laatst verloopen jaar, Ingezetenen der stad of ressort geweest zijnen nog werkelijk Ingezetenen zijnde, den ouderdom van 23 jaren hebben vervuldjaarlijks in de verpon ding en verdere beschrevene middelenbuiten het patentregü, betalen, niet beneden de 15, en aan de wettelijke verpligtin- gen aangaande de Nationale Militietot op het 00gen blik neb ben voldaan. Dat van het stemregt zijn uicgeslotenvreemdelingenvoorts die in dienst of gepensioneerd zijnvan eenige vreemde mogend heid buiten autorisatie desKonings; die zich in staat van gereg- telijke interdictie bevindenaan welken geregcelijk een raadsman is toegevoegddie in staat van faillissement zijn die cessie van goederen gedaan hebbendie een crimineel vonnis hebben on dergaan, door geene nadere uitspraak of beslissing krachteloos gemaakt; en die ten tijde van de stemopneming, nog in staat van criminele beschuldiging zijn. Dat mans voor hunne vrouwenen meerderjarige zoonsvoor hunne moeders, weduwen, het stemregt kunnen uitoefenenmits zoodanige moeders-weduwenwelke dit verlangen zoudenter Stedelijke Secretarie, voorden .7 dezer, opgave doen van den genen van hare zoonsdoor wien zij die uitoefening begeren verrigt te hebbenterwijl de vader van een minderjarig kind hetwelk de bepaalde som in de belasting opbrengtdaarvoor rot de uitoefening van het stemregt zal toegelaten worden. Zullende de alzoo tot het stemregt toegelatenenoverigens dé vereischten moeten bezittenwelke in de stemgeregtigden gevorderd worden. Dat het bekleeden van het Burgemeesters en Wethouders drrsb: en het Lidmaatschap van den Raad, niet belet, om het Stede lijk stemregt en kiezerschap te kunnen uitoefenen. Dat de voornoemde bepalingen betreklijk de stemgeregtig den ook toepasselijk zijn op de bevoegdheid om tot kiezer te worden benoemd, behoudens, dat daar te boven de kiezers den ouderdom van 25 jaren zullen moeten hebben bereikt; binnen het Rijk of deszelfs koloniën geborenof brieven van naturali satie bekomen hebben, of wel bij wecduiding voor Nederlan ders gehouden worden voorts binnen de stad scemgeregtïgd zijn én voor een inboorling der stadof met een burger dochter ge huwd zijndegedurende de laatste drie jaren en voor een in boorling van het Rijk of genaturaliseerde gedurende de laatste zes jaren stads Ingezetenen te zijn geweest (zonder dat echter afwezendheid ten gevolge van bedieningendoor of van wege den Koning opgedragen in dezen hinderlijk zal kunnen zijnJ en wijders jaarlijks in de' verponding en verdere beschrevene Rijks middelen buiten het Patentregtbetalende eenesotnme van/55. zijnde het zoo wel voor de stemgeregtigden als bevoegden tot het kiezerschaponverschilligof de goederenwaarvoor be taald wordtin de stad zelveof elders in het Rijk gelegen zijn Dat daarenboven tot kiezers niet bunnen worden benoemd, zijdie aan eepen reeds benoemden kiezer, in den eersten of tweeden graad van bloedverwantschap of zwagerschap bestaan. Dat zoo iemand lid van een Stedelijk Kiezers Cotlegie zijnde, gedurende den tijd zijner zitting, een der vereischten bij art 23 van het- Reglement voor het Stedelijk Bestuur bepaald, verliest, of in. de termen van uitsluiting vervaltdaardoor ophoudt kie zer re'zijn-, en bijd'e eerstvolgende gelegenheid, behoort te wor den vervangen. Dat de Lijsten der stemgeregtigden en bevoegden om tot kie- zëis voor deze stad benoemd» te wordenvan heden af tot Za- rutdag den. 7. dezer maand des voormiddags van 10 tot 12 uren, ter 'Stads-Griffie voor ieder ter visie zullen liggenten einde een iegelijk welke vermeenen mogt, ten onregte daarvan te zijn af gelaten gelegenheid tot doleantie te geven; welke doleanties voor tiet einde dezer maandaan den heer Burgemeester schriftelijk zullen moeten worden ingezonden. Dat dadelyk daarnade voorscbreve Lijsten zullen worden gear resteerd, en wijders aan de stemgeregtigden biljetten zullen wor den rondgezondenter benoeming van het bovengemeld getal kie zers met bijvoeging van eene lijst der aftredendevertrokkene en aanblijvende kiezers alsmede van eene lijst der bevoegden tot het kiezerschapzullende de aftredende kiezers weder kutinen herkozen worcen. Dat ieder stemgeregtigde gehouden is, in het bekomen biljet in te vullen de namen der personen, welke hij tot kiezers stemt, ge nomen uit hen die de vereischten bezitten wel biljet, door hem eigenhandig onderteekenden voorts behoorlijk gesloten wordt, terwijl degenen welke hunnenagmteekeningniet'kunnen schrijven, de invulling door een ander doen verrigcen en onder hetzelve door den Wijkmeester hunner buurt, Commissaris van Policie, of een andei' openbaar ambtenaar of publiek persoondoen ver klaren, dat de invulling, (welke altoos door een ander dan de ambtenaar die de verificatie doetmoet geschieden) overeenkom stig hunne opgaaf is geschied; welke biljetten op den vierden dag na de rondzendingin eene gesloten bus of kistvan wege Burgemeester en Wethouders, aan de huizen zullen worden op gehaald. Wordende einde!tik een ieder vermaand, om de bij deze be kend gemaakte bepalingen, stiptelijk te observeren. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze worden gepubliceerdgeaffigeerd ter gewone plaatse, en geïnsereerd in dezer Stads Courant. Aldus gedaan ten Raadhuize der Stad Goesden 2 September Burgemeester en Wethouders voornoemd J. H. VERSCHOOR van NisseVt. Mij Bekend, De% Stads - Secretaris L de FOUW Jz. NIEUWSTIJDINGEN DUITSCHLAND. Berlijnden 30 Augustus (Uit bijzondere berigten.') „Het schijnt thans zeker te zijndat de Keizer van Rusland op het sloc te Schwede, aan den Oder, eerstdaags verwacht wordt. Z. M, moet den 27 Peteraburg verlaten hebben, en zal te Swinemunde aanlanden. De Keizer zal door den minister Nesselrodeen naar uien wil, door nog andere staatsdienaren vergezeld worden. Men meent uit deze laatste omstandigheid te kunnen opmaken dat gewigtige aanleger.heden aanleiding hebben geven tot deze reis des Keizers Of er eene bijeenkomst der Noordsche Souve- reinen zal plaatshebben, is nog niet met zekerheid bekend doch algemeen is men van gevoelendat de Koning van Pruissen een mondgesprek met den Keizer zal houden. De minister van buï- tenlandsche zakenAncillonzal zich naar Schwedt begeven ook zou Prins Meiternich aldaar verwacht worden. n Men spreekt van eene Nota, die door het Russische kabinet aan sommige hoven zou-gezonden zijnen waarinonder anderen, zou gezegd woiden dat de toestand, waarin het grootste gedeelte van Europa zich thans bevindt, het noodzakelijk maakt, om be dacht te worden op het nemen van maatregelen, welke strekken kupnen tot het hersrel der rust en de handhaving van den alge- meenen vrede Er zijn er die deze Nota in verband brengen met de reis des Keizersen die van oordeel zijndat de komst des Keizers in Pruissen voornamelijk ten doel zal hebben om midde len te beramentot bereiking van het boven vermelde oogmerk." Bij manifest van 13 Augustus heeft de Keizer van Rus land. eene nieuwe ligting van rekruten, bedragende 4 op de 1000 man, bevolen, In 12 zuidelijke en zuid oostelijke gouvernementen, in welke de oogst dit jaar niet voordeelig is, is de ligting van die manschappen vooreerst uitgesteld, en de gouvernementen Wilna, Volhynie, Grodno, Kieuw, Minsk, Podolie en Bialy- stokin welke in de maand April jl eene ligting heeft plaats gehad, zijn van de tegenwoordige verschoond gelaten In het bedoelde manifest wordt aangemerkt, dat de vloot en het leger sedert 1831 niet voltallig gemaakt zijn, en dat het dus onvermij delijk geworden is zulks te doendoch dat Z. M desniettegen staande uit zorg voor de belangen zijner getrquwe onderdanen, de tegenwoordige rigting op de bovengemelde wijze beperkt heeft. Frankfort, den 30 Augustus Nadat afgevaardigden der bei de deelen van het kanton Schweijz den 17 dezer eene eerste bij eenkomst hadden gehoudenwelke op eene zeer vredelievende wij ze was afgeloopen hebben zij van weerszijden bijzondere com- ;;"V V

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1