v OP R O E P I N G. woorden,f Laten wij de godsdienst verdedigen en het vader hand redden, en laat onseenigezinspreuk zijn: verwinnen ofstèr- i. yen"/ In de thansontvangene londenschebladen tot gisteren, den 2i Augustus, vindt men thans breedvoerige berigten uit Lissa bon rot den 5 en uit Oporto tot den 11 dezer. Hec blijkt daar uit, dat de Maarschalk de Bourmont het beleg van Oporto heeft opgebrokenDen 7 heeft het leger der Miguellistenwaarover hij bevel voert, zich in beweging gestelden, na alle bunne ver sschansingen en sterkten geslecht te hebben, met pakgoederen en geschut den overtogt over den Donro gedaanzoodat twee da gen later aan de noordzijde dier rivier geene krijgslieden zich meer bevonden, en de bezetting van Oporco reeds sommige der ont ruimde punten in bezit had genomen. Algemeen hadden de Mi guelliscen zich laten verluiden dat zij naar Lissabon optrokken en zich te Torres Verdas, (dat weinige uren ten noorden dier stad ligt) met den hertog van Cadaval zouden vereenigen. Die hertog schijnt werkelijk nog aldaar met 5000 manhet overschot der Miguellisten die tor de bezetting van Lissabon behoord heb ben post te vattenterwijl de afdeeling van Generaal Mokllos zich te Santarem bevindt. Bij die laatste afdeeling moet echter veel desertie heerschen. De geheele magt, die Don Pedro te Lissabon bijeen heeft, wordt, in berigten van zijnen kant, slechts op 4000 man voetvolk en 400 ruiters begroot. De vlooc on der Napier werd in goeden staat gebragt, en zou eerlang we der zee kunnen bouwen. De vesting Peniche, ten noorden van Lissabon, is thans door troepen van Don Pedro bezet. Zij heb ben daar, zoo gezegd wordt, 190 stukken geschut gevonden. Te Londen schijnt men onzeker te zijn, of men deze berig- al dan niet als gunstig voor de zaak van Don Pedro moet be schouwen. Sommigen twijfeldenof hij zich, bij het naderen eener zoo aanzienlijke magt, wel te Lissahon zou kunnen staan de houden. Anderen daarentegen zagen in het opbreken van het "beleg van Oporto een bewijs dat de Maarschalk de Bourmont vde zaak van zijnen meester voor geheel hopeloos houdten wil den dan ook weten, dat de troepen der Miguellisten niet naar Lissabon, maar naar Almeida in beweging warenvan waar zij in den uitersten nood zich op Spaansch grondgebied kondëti redden. - Te Marseille blijft nog altijd ontevredenheid heerschen, zoo, danig, dat van de nationale garde, die den 13 voor de wacht aangeschreven was, slechts acht man, zonder eenigen officier, was opgekomen. Men was genoodzaakt, de wacht door linietroepen te doen betrekken NEDERLANDEN. 's Hertogenbosch, den 19 Augustus Naar men verneemt, Zullen eerlang aan de manschap der hier gevestigde stedelijke schut terij welke in 1830 en 1831 langdurige dienst heeft gepresteerd de metalen kruisen worden uitgereikt De battaillons infanterie van linie van het leger te velde zijn dezer dagen door talrijke detachementen van de depots versterkt. Dordrecht, den 23 Augustus. Men schrijft uit een der kantonnemencen van het leger te veldeonder dagteekening van den 19 dezer Onze troepen genieten bij voortduring den bes ten welstand, zoo dat er zich slechts zeer weinige zieken bij hetzelve opdoen. Ook wordt er niets verzuimdhetwelk de ge zondheid kan bevorderlijk zijnwaaronder men niet gering schat ten moet de gedurige beweging waarin zij, zonder ze veel te vermoeijengehouden worden; zoo doen, b. v.de in deves ting liggende troepen dag voor dag beurtelings eene kleine mili taire promenade, terwijl hetzelfde ook van tijd tót tijd bij de gekantonneerde korpsen plaats heeft, Her eenige, waar men Lier en daar wel eens over hoord klagen, is dat de manschap pen ten gevolge van het vertrek veler verlofgangers meer op wacht komen dan voorheendan dit is meer het geval in de vestingen dan in kantonnementen. Breda, den 24 Augustus De fortificatie-werken, die toe verdediging van de toegangen in deze provincie te Lithoijen wor den aangelegd, zullen binnen weinige dagen voltooid zijn. De zelve zijn uit een krijgskundig oogpunt bijzonder belangrijk, niet alleen voor de defensie van dit gewesttpaar vooral ook voor Holland. Had men in het jaar 1794 in liet bezit mogen nieuwe schande willende behoedenvervoegden zich bij on Ze Overheden, en bragten hen al het afschuwelijke van zulke eene handeling onder het oog. Onze Overheden evenweldaarin wei- ligt een middel zieride'om het half mtgedóofde vuur der va- derlandsche geestdrift, Waaraan zij hunne verheffing te danken hebbenweder aan te blazentoonden zich geenszins bevreesd. Een dier Regenten antwoordde zeer koelbloedig, dar hij dat vreugdebetoon zeer natuurlijk vond, en vermits de openbare rust daardoor geenszins bedreigd wefdzich tegen hetzelve niet ver zetten zon. Zonder eenigen tegenstand heefc dan ook, in den namiddag van den 8 Augustus; den dag, dat de zoon van Leo pold gedoopt is deze walgelijke optogc plaats gehad. Een hoop liedenin blanuwe kielen gekleeden wier dreigende blikken v menige .smarcelijke herinnering opwekte, trokken.^ door trommel» slagers voorafgegaanmet vliegende vaandels en onder het ge. ieide van eenen tamboer-majoordie de uniform der mobiele burgerwacht droeg, de stad door. Zij omringden eenen zege wagen waarmede de helden van hec feest moesten worden af gehaald en waarop de met hunne ontvangst belaste commissa rissen gezeten waren. Een van dezen droeg een zeer groot na tionaal vaandel Zóó ging de bendevoor iederen herberg op den Brusselschen steenweg stilhoudendehare vrienden te gemoer. Tegen den avond kwam dè afzigtelijke stoetonder luid vreug degeschreeuw in de saad terug en voerde de achtbare burgers die aan het Hof van Assises ontsnapt waren langs onze straten en pleinen als in zegepraal rond. Het doordringend geschreeuw van het gepeupel drukte eene woeste vreugde uit, en na nog meermalen te hebben stil gehou den, eindigde de zegevierende togt voor dezelfde kroeg, alwaar dc voornaamste der beschuldigden, Stroobants die overtuigd is geworden van den eersten slag aan den ongelukkigen Overste Gaillard te hebben toegebragt, de fakkel weder heeft aange stoken, die op hec hoofd van het slagtoffer was uitgedoofd. Daar werd het geschreeuw allerhevigst, en hoorde men duidelijk de kreeten van Vivat de doodslagers van Gaillard! Vivat on- zen Stroobants Wat neus voor de Orangistendat ze hun raaer gaede slaene! - Tot laat in den nacht heefc deze ra zernij geduurd, die gelukkig zonder eenen nieuwen moordis ge ëindigd. Evenwel toen een officier der lansiers openlijk zijn af schuw van dit kanibalen feest aan den dag legdehad een com missaris van politie de welwillendheid van hem aan te manen om te zwijgen en zich te verwijderen daar h j anders zich bloot stelde om hetzelfde lot, als de ongelukkige Gaillardte on dergaan. Een arme weduwe, die de kroeg het Schipke aan het kanaal houdt, wordt, zoo wel ais degenen, die haar bezoeken, sedert de vrijspraak der beschuldigdendagelijks gehoond en mis handeld omdat zij aan geene inblazingen gehoor heeft willen ge ven en volgens haar'geweten voor den Regter getuigd heefc. Ik bespaar u de bittere bedenkingendie bij zulke gebeur tenissen onwillekeurig oprijzen. Goes, den 26 Augustus. De Verjaardag van Z, M. onzen geëerbiedigden Koning, is eergisteren alhier door het houden van inspectie over de verschillende Gewapende Magten hec uitsteken der Vlaggen het luiden en spelen der Klokkenhet afsteken van vuurwerken en illumineren van verscheidene huizen op eene gepaste wijze gevierd geworden. AD VEKT ENT IE N. De Directie der Breede Watering bewesten IJersekeroept bij dezen opelk en een iegelijk die in staat moge zfineenig narigc te kunnen geven omtrent Acht Stuksin den jare 1832, vermiste Obligation gesproten uit de Negociatie voor de Nieuwe Uicwaterings Werken, der opgenoemde Wacering ten jare 1829 en 1830 daargesteld, daterende 21 December 1831 bekend ónder No. 59, tot en met No. 66, ieder groot in kapitaal 1000, ten Intreste van 4 percent in het jaar; ten eincfe voor «f op den 10 September 1833, bij den Ontvanger-Griffier der gemelde Watering te GoesWijk B N.° 193, deswegens aan- 1 gifte te doen; bij wien ook nadere informatien kunnen worden zijn van zoo vele middelen van voorzorg en verdediging a»s teans, j genornen 9 ten wiens name, als anderzins die Obligation zijn de Franschen hadden nimmer tot in Holland kunnen dpordrin- j ajs znllende voor zoo verre gedurende die tusschentijd gen. - Naar men verneemt zal er ook zoo spoedig mogeSije j p,eiT1 geetl berigt zal zijn ingekomen, aan de belanghebbende een begin gemaakt worden met de bevestigng van: Geertruideneerg I Duplicaat Obligatien worden afgegeven, voor zoo verre die In het Brusselsche blad le Lynx vindt men eenen brief uit Leuven van den 18 dezer, waarin de beschrijving voorkomt van een aldaar voorgevallen., hoogst ergerlijk tooneelwaarom trent de andere Belg sche bladenuit een billijk gevoel van schaamte een diep stilzwijgen hebben bewaard. Wij nemen uit dezen brief het vólgende over: Zoodra de tijding der vrijspraak van de drie aangeklaagden ter zake van den moord des Oversten Gaillard alhier was aan gekomen eene vrijspraakdie alle regtschapened diep heeft bedroefdbegon men bij de kaailoopers en andere klassen van werkliedentot welke de beschuldigden behoorden toebe reidselen re maken, om hen te-gemoet te gaan en op eene schit terende wijze te ontvangen. De leiders der [acobijnsche partij hadden hen daartoe opgezet. Eenige lieden onze stad voor deze niet zijn nitgeloot(*c geen het geval is met twee stuks in De cember 1832:) welke de Originele zullen vervangen, en op welke Duplicaten de aflossing volgens het Reglement van Uic- Joting van den 1 Mei 1830, benevens dc betaling van Intrest zal geschiedetiwordende ook een ieder gewaarschuwd om de bovengemelde vermiste Obligatien njet te koopentot pand te nemenof daaraan eenige waarde te hechte». Goesy den 22 Augustus 1833. Namens de bovengenoemde Directie,' De Ontvanger- Gt iffier KAKEBEEKE. In de loop dezer week, In de lossing Beste Newcastle STEENKOLEN voor rekening van A. KOOMAN. Té» Goes, bij F. KLEEUWENS, Stadsdrukker en Boekhandelaar. T 1 U n/1 I1 rt J /I A A. VT1 /J r. M r,1 r f7 I I

Goessche Courant | 1833 | | pagina 2