v OPENBARE AANBESTEDING. ten,-welke men, volgens een algemeen plan, voor de openlij ke aanleggen en gebouwen der nieuwe stad zal behoeven." ENGELAND. Londen den 14 Augustus. Er loopt alhier een gerucht, dat zich nieuwe moeijelijkheden hebben opgedaan irt de onderhande lingen over de nederlandsche aangelegenheden. Volgens den Ti- meszouden dezelve alleen hierin bestaan, dat, nadat al de vorde Tingen van Holland aan de conferentie zijn onderworpen gewor- worden, de belgische minister, zijne beurt bekomen hebbende, I onderscheidene ernstige tegenwerpingen heeft in het midden ge- bragt. Het zal nu" voegt dat blad er bij, „aan de conferen tie staan om uitspraak te doen. Iptmschen zegt men, dat de vertegenwoordiger van een der leden van de conferentiezijne verontwaardiging heeft te kennen gegeven over de vertraging, welke heeft plaats gegrepen, en dat hij heeft verklaard, dat, bijaldien de onderhandelingen niet voor de sluiting van het Par lement waren geëindigdhij geen deel daaraan meer zou nemen. F R A N K R IJ IC. Parijs, den 12 Augustns. Dezen morgen heeft er een twee gevecht tusschen den kolonel Gallois en Nestor Roqueplan plaats gehad. Daar de arm van den heer Galloisin den veldtogt van Moscou, verbrijzeld was geworden, drong deze er op aan, dat het gevecht op de pistool zou plaats hebben. Op de volstrekte weigeringechtervan den heer Roqueplandie de keus der wapenen vermeende te hebben, is de strijd met den degen ge voerd. Na een gevecht van tien minuten, hebbende getuigen de par tijen van elkander gescheiden. De heer Roqueplan had eenen eersten steek in het aangezicht bekomen, eenen tweeden op de borst, en eene derden aan de regterhand. De kolonel Gallois heeft eenen wond in de knie ontvangen. Beide waren buiten staat het gevecht met den degen te vervolgen. In dien staat wilde de heer Galloievolgens het eerste voor stel, den strijd op de pistool op vijf passen hervatten, Doch, daar de heer Roqueplan zulksondanks herhaalde aanzoeken weigerdezijn de beide partijen en de getuigen gescheiden Op het oogenblik dat de heeren Gallois en Roqueplan hunne degens opstakenheeft de heer Guinard den heer Pillet mede uitgedaagd. Deze laatste verklaardedat hij zich bij zijne hoe danigheid van getuige zou bepalen. Hierop trok de eerstgenoemde den heer bet roode lint dat hij sedert een jaar draagt, van de borst, en zeide hem koel tjes: Gij zult dit lint* zonder het mij te vragen, niet terüg bekomen waarna hij het lint in zijnen zak stak. Toen niet lan ger kunnende weerstaanheefc de heer Pillet de uitnoodiging aan genomenen heefc dan ookdien ten gevolgeten half een ure het tweegevecht in den tuin van een' particulier plaats gehad. Na dat de heer Pillet eene ligte wond aan den hals bekomen heeft, is de zaak afgeloopen. De dagbladen spreken van eene nota, welke den 30 Ju- lij van wege het Spaansche kabinet aan de gezanten van Frank rijk en Engeland zoude overhandigd zijn. en waarin het spaan sche bewind, met oogmerk om aan de bloedige onlusten in Por tugal een einde te maken, voorstellen zoude doen omtrent het erkennen van D. Maria als wettige souverein van Portugal. De ze voorstellen zouden hoofdzakelijk op de navolgende voorwaar den nederkomenDat D. Pedro en D. Miguel voor altijd uit Portugal verwijderd wordendat de markies de Palmella als regent, in naam van D, Mariamet het bewind van Por tugal belast wordeen dat land volgens de oude wetten des Rijks besture tot dat een nieuw-charcer, met goedvinden der groote 1 mogendhedenvervaardigd zal zijndat de vreemdelingendie 1 aan den strijd in Portugal hebben deelgenomenuit dat land ver wijderd wordendat 'er eene algemeene ameestie worde uit gevaardigd; dat de onder hec bestuur van D. Miguel gemaak te schulden erkend wordendat Engeland, Frankrijken Por tugal zich plegtig verbinden, om in Spanje geen anderen souve rein als wettig te erkennen, dan dien, welke in gevolge de in 1130 herstelde wet omtrent de spaansche troons-opvolging tot het bestuur geroepen zal worden dat D. Maria geen prins zal mogen trouwen uit de in Engeland, Frankrijk en Spanje re gerende huizendat Portugal slecht een zeker, bepaald getal troepen op de been zal mogen hebben; enz" In hoe verre de bedoelde nota en de daaraan verbondene voorscellen voor echt kunnen gehouden worden blijkt niet NEDERLANDEN. Amsterdam, den 13 Augustus. Heden werd alhier, op de gebruikelijke wijze, de 49ste algemeene jaarlijksche vergadering der maatschappijTot Nut vant Algemeenin de Evangelisch- Luterscbe kerkmet hec houden eener redevoeringdoor den voorzittenden hoofdbestuurder mr./. Uitwerf Sterling, geopend. De welsprekende redenaar bad tot onderwerp gekozenden oor sprong en het doel van den Nederlandschen volksgeesten de aanwijzing der middelen waardoor dezelve kan worden onder houdenEene uitmuntend gekomponeerde cantate, waarvan de teksr door den rheer IV. TI, Warnsinck is vervaardigd wisselde de redevoering af en besloot de plegtigheidwaaraan eene groote schaar van toehoorders, uit alle rangenen standen, alsmede een breede rij aanzienlijke genoodigden deel namen. -Uit het alge meen verslag, des namiddags in de tweede zitting voorgelezen, bleek, dat de maatschappij in den verleden jare, in plaats van verlies van departementen, drie, en volgetis kennisgeving van den vorigen avond aan de hoofd directienog één nieuw depar tement heefc aangewonnen bestaande de maatschappij thans uit 186 departementen en 1:326 leden, Zij bloeije voortdurend tot heil van ons lieve vaderianden werke, in hec tot hier zoo lof felijk betreden voetspoor, krachtdadig mede tot het oncferhouden van den edelen en voorbeeldeloozen Nederlandschen volksgeest 's Gravenhage den 14 Augustus Men heeft alhier berig- ren ontvangen uit Batavia tot op de helft van de maand Maart jl. Destijds was men aldaar onderrigc van het op de Nederland sche schepen gelegde embargo en de verdere maatregelen tegen den Nederlandschen handeldien ten gevolge waren de rijk be- Indene schepenwelke ter rèede lagen naar Sourabaija opge zeild, alwaar zij voor eiken aanval veilig werden gehouden. Het strand was voorts van zwaar geschut voorzien gewordenom elke mogelijke aanranding af te keerenen de schutterijen wer den dagelijks in den wapenhandel geoefend. Men verneemt, dat de tot de bezetting der citadel van Antwerpen behoord hebbende troepen den 26 dezer op de Gors- selsche heide door den Koning in ©ogenschouw genomen zullen worden. Dien dag zal ook hec eereteekenwaarmede die troepen bij koninklijk besluit van 31 Meijl. begiftigd zijn aah hen worden uit gereikt. -■ 'li De troepen van de 7de 9de en ióde afdeelingen infanterie, alsmede de artilleristen en mineurszullen uit hunne tegenwoor dige garnizoensplaatsen KampenAmersfoortArnhem Does burg Delft en Nijmegen) den 24 te Zutphen en Deventer bij- eentrekken en met hunne aldaar reeds aanwezige wapenbroeders in den vroegen ochtend Van den 26onder aanvoering van den generaal de Favaugenaar de Gorsselsche-heide oprukken Na den afloop der wapenschouwing zal aan de manschappen eene buitengewone uitdeeling van wijn brood en kaas worden ge daan; zij zullen daarna naar hunne vroegere standplaatsen terug keetenalwaar alsdan aan een gedeelte dezer krijgslieden voor zoo verre zij zujks nog niet hebben genoteneen tijdelyk ver lof zal worden toegestaan. - 1 1 MIDDENPR1JZEN VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. Van den 1 tot den 15 Augustus 1833. Zonder de Belasting, Tarwe 6,63. Rogge 4,75. Vroege Gerst f 3,44. Late Gerst f 0,00. Boekweit 0,00. Haver f 0,00 Witte Boo nen f 0,00. Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten 4,38. Graauwe Erwten f 0,00. Tarwe Meel t 8,63. Rogge Meel f 6140., allen per^mudde. Boter/0,95. Noord Holiandsche Kaas 50 cs, Stolksche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Wicce Brood 215 cs. Tarwe Brood io5 cs. Rogge Brood 10 cs, Osse Vleesch 55 cs. Koei Vleesch 55 cs. Kalfs Vleesch 55 cs. Schapen/ Vleesch 35 «.Lams Vleesch 35 cs. Versch Varken Vleesch70cs. Gerookt Varken Vleesch 80 cs., allen per Ned pond. Vroege Aardappelen f 1,65. Late Aardappelen 1 0,00. de mudde. Jene ver f 24,00per vat IJpen Hout 7,00. Essen Hout f7,00, per wisse. Groote Takkebossen t 10,00. Kleine Takkebossen f 6,00 de honderd. Steen Kolen f 2.30de 100 ponden. Houts Kolen/0,00, de mudde Turf ƒ0,45, de dubb mudde Kool Olie f 40 00. Lijn Olie 36,00, het vat Kool Zaad 10,22. Lijn Zaad ƒ0,00, de mudde. Kaarsen 70 cs. het Ned pond. AD VERTENT TEN. Op Maandag den 26 Augustus 1833, des voormiddags ten 10 uren, zullen de Dijkdirectien van den Wilhelmina Polder en Oost Bevelandin bijzijn van den Heer Ingenieur van den Waterstaat op het Eiland Zuid-Bevelandin de Keet aan het Goessche Sastrachten aantebesteden De Arbeids loonen toe de Vernieuwing en Reparatien gedu rende den jare 1833, van eenige gedeeltens der Rijsbermen aan hunne Polders gelegen. Het bestek zal ter lezing liggen in de Herberg bij H. de Grootaan het Goessche Sasen inmiddels nadere informatie te bekomen zijnbij den Heer Ingenieur en Dijksdirectien voor noemd terwijl drie dagen vdór de Aanbesteding de noodige aanwijzing in locodoor den Dijkbaas der beide Polders zal gegeven worden. Een MEID van goed gedragen van de Hervormde Godsdienst, goed met de Wasch kunnende omgaan op een Dorp terstond benoodigdadres bij dén Uitgever dezes. Te Goesbij F. KLEEUWENSStadsdrukker en Boekbandelaar, 1

Goessche Courant | 1833 | | pagina 2