heidzeer was verminderden dat de partij der Republikeinen en Portugezendie den gewezen Keizer don Pedro weder aan hun hoofd willen stellen, in krachten had toegenomen Men sprak zelfs van een' afgevaardigde der genoemde partij die op het punt stond naar Portugal over te. stekenten einde den ex- Keizer uit te noodigen, om naar Brazilië terug te keeren. F R A N K R IJ K. Parijs, den 6 Augustus. Uittreksel uit bijzondere herig- ten) «Het berigt van het bezetten van Lissabon door de troe pen van D. Pedrois niet dadelijk in den Moniteur geplaatst om dat het bewind den schijn niet heeft willen aannemen als of het zich te zeer over deze gebeurtenis verheugde, ten einde de vreemde hoven niet zonder noodzakelijkheid te verbitterenmaar naauwelijks was de telegraphische tij iing ontvangenof het mi nisterie is onder voorzitting des Konings, vergaderd en naar men verneemt is in die bijeenkomst beslotendat D. Maria voortaan als Koningin van Portugal zal worden beschouwd; dat de staat kundige betrekkingen met haaf bewind dadelijk zullen worden aan geknoopt, dat men haar alle mogelijke hulp zal bieden tegen aanvallen uit het binnenland en van de zijde van Spanje, en dat men haar eindelijk de middelen zal verschaffenóm zich iri per soon naar Lissabon te hegeven. Het bewind is D. Pedro niet genegen, en telt geen vertrouwen in zijne bekwaamqeidmaar hetzelve vleit zich op nieuw met een huwelyk van den hertog van Nemours met de jonge Koningin Het publiek deelt in de vreugde van het hofevenwei vindt men sommige lieden die twijfelen of eene zoo gewigti^e gebeurtenis, welke niet zoude hebben plaats plaats gehad, zonder de-bedekte tusschenkomst van eenë engel sche en fransche gewapende magtzal aanmerkingen van de zijde der verdere mogendheden te weeg brengenen die meenen datbijaldien Spanje zelf zich genoopt mogt vindenom de por- tugesche revolutie te ei kennen, zulks denoordsche mogendheden op nieuw wantrouwen jegens Frankrijk zoude inboezemen. Deze bedenkingen zijn niet geheel zonder grond, doch men vleit zich altijd ten hove, dat geene mogendheid zich met kracht van wapenen zal willen verzetten -tegen eene gebeurtenisdie naar be «lag heeft erlangd Het is zeker, dat het bewind, de spanning ter zake van den aanleg der forteh mistrouwende, het ongeraden heeft geoor deeld, om zich aan eene algemeene benoeming vati gedeputeer den bloot te stellen. De minister Thiers heeft in dezen over zijne ambtgenooten Guizotde Broglle en d' Argoüt gezegevierd Men wacht, dac de wetgevende vergadering in November za! worden bijeengeroepen. Wat 'er ook gebeure, aan het stichten, der forten, volgens het oorspronkelijke ontwerp, schijnt voor eerst niet te kunnen Worden gedacht.? Parijs den 9 Augustus. Voorloopige berigten uk Portugal door den telegraaf van Bajonne overgebragt, meldendat D. Pedro den 28 Julij in Lissabon is aangekomen-— dat D Miguel met den gewezen bevelhebber dier hoof Jstad, den hertog de Cadaval en nog 6000 man troepen, de wijk had genomen naar Torres Vedras, en alddar post had gevat. Ten aanzien van den staat van zaken voor Oporto vermeldt men niets naders. Het gerucht wil, dat de maarschalk de Bourmoni het commando over de Mi guellisten zoude hebben nedergelegden naar Spanje was vercrok ken, doch iets zekers is dien aangaande nog niet bekend De monarchalen ontveinzen niet, dat de partij van D Miguel, door het bezetten van Lissabon door de pedroïsten een groot verlies heeft geleden, doch meenen, dat hare zaak noch niet abgeheel beslist kan worden beschonwd, en dat zij nog middelen bezit, om den strijd gaande te houden. Uittreksel uit bijzondere berigten j Men verwacht bin nen kort het erkennen van het bewind van D Maria door Frank rijk en Engeland. Prins Talleyrand onderhandelt te Londen voor het verwilderen van D. Pedro, en schijnt daarin te zullen siagen. Het oogmerk is, om den graaf Palmella als regent te doen procla meren, en om vervolgens het huwelijk van de hertog van Ne mcurs met de jonge Koningin te bewerken In dergelijken stand van zaken zoude mén zich hier niet verzecten tegen het zen den van engelsche troepen naar Portugal. «Men twijfeld niet, of de zaken van Portugal zullen te Tö plitz in overweging worden genomende persoonlijke denkwij ze der monarchen doet echter vooronderstellendat van die zij de geene vijandige maatregelen te wachten zijn Men is inrus schen in Frankrijk op zijne hoede, en den oostenrijkschen zaak gelastigde is reeds te kennen gegevendar, b jaldien eene oos- renrijksche krijgsmagc in Zwitserland tusschen beide kwam, de fransche troepen zich niet zouden verg noeg^n met risgelijks tus schen beide te treden, maar de vreemde troepen hec land zouden uitdrijventen einde alzoode onafhankelijkheid van Zwitserland, volgens de bestaande tractaten te waarborgen. Intusschen vleit men zich, dat het bewind, van Zwitserland zich zelf zal kunnen helpen, en schijnt men van die zijde meer gerust gesteld te zim. Een gerucht, als of de maarschalk de Boumont zich mees ter van Oporro zou hebben gemaakt, vindt geen geloof. Men schrijft nic de Vendéevan deu 4 augustusOp verscheidene punten der Vendée heersent weder groote gisting. De carlisten kuipen meer dan ooit. De chouansdie gedurende den oogst naar hunne woonplaatsen waren teruggekeerd om het graan te maaijen en binnen te halen, rotten wéder te zam?n M n verzekert, dat op mees dan eene plaats aan de kust wapenen ont scheept,, en dat hiér énfdaaf aan de benden der opstandelin ten nieu we geweren en pistolen uitgedeeld zijn; '^ij'hioeYen ookV.Vee maanden soldij" vóóruit hebben ontvangen De Constitutionnel verhaalt hédenuir welke bronis on zeker, dat de commandanten der Engelsche en Fransche schepen, die op de reede van Lissabon lagen, zoodra deze stad door de troepen van Oom Pedro was bezet, zekere toe nu toe verzegel de depeches hebben geopend,' en krachtens deze hebben verkla ,rd j! dat, daar eenmaal de hoofdstad het gezag van Donha Maria had erkend, zij niet meer zoud.m dulden, dat dezelve door het le ger van Dom.Miguel werd aangetast,, immers, in du geval, hun ne equipagicn aan wal zetten en de troepen van Dom Pedro on dersteunen zouden. 'NEDERLANDEN. Amsterdam,-den 13 Augustus Politiek nieuws is er wei nig van Londen;' de vermeende expeditie naar Portugal schijnt voor het oogenblik opgegeven te zijndoch twijfeld men niet, dat de erkenning van Donha Maria spoedig door Engeland en Frankrijk geschieden zal. Over de behandeling der Belgische kwestie is hoegenaamd niets te. Londen mét zekerheid bekend, en of de zaken vorderen of nog vercraagd zullen \yordenberust op gissingen volgens onpartijdige berigtenschijnt het intusschen, dat er nog eenige tijd yerloopen zal voor dat deze zaken zullen geschikt zij 1 Door dien echter dagelijks-zoo veel van onze binnenlandsche fondsen van de markt weggenomen worden, beschouwt het handelende publiek den standonzer zaken gunstighetwelk intusschen in geenpn deel de algemeene opinie is; want aan; de effecten-beurs wordt de publieke opinie door de fondsen-operatien geleid, en dit is niet altijd de juiste barometer. 's Gravenfiage, den 11 Augustus. Dezer dagen is te Haar lem eene lotery gehouden van van vrouwelijke handwerkenwaar van de opbrengst bestemd is. een behoeve van de verminkten en nageblevene betrekkingen der gesneuvelden, bij de verdediging van het kasteel van Antwerpen. Deze loterij is tot stand gebragt op aanzoek van eenige dames uit Darmstadt, Manheim cn Bruch- sal, welke een gedeelte der voorwerpen tot dezelve hebben ge leverd. £ij heeft opgebragt de nier onaanzienlijke som van 2 00, welke in handen is gesteld van de hoofdcommissie van het fonds ter bevordering van den gewapenden dienstom tot het bedoel de einde te worden aangewend. Haarlem, den ia Augustus, Nopens de beraadslagingen der Lonciensche conferentie heeft men niets naders vernomen. Van de zijde der Belgen wordt beweerddat men nog onderhandelt over de souvereiniceip van de Schelde, en over het tonnengeld op genoemde rivier. Welke voorstéllen men aan de be!gisc.h.e ge- vol magtigden heeft bekend gemaaktwordt niet gemeld; ook is nog niets gebleken van het te verwachten antwoord van de Duit- sche bonds-vergadering. Van den kant der belgische ministerielen wordt steeds verkondigddat men zich aan de 24 ariikelen moet houden; zulks bij de eerste gelegenheid aan de conferentie moet verklaren, en alsdan bedaardeltjk den loop der zaken moet afwachten, tot dat men zich genoodzaakt zal zien aan deze vorderingen toé te geven. Volgens de jongste engelsche berig ten, zoude men van prins Talleyrand hebben vernomen, dat de beraadslagingen nog wel eenigen tijd konden aanhouden. Haarlem, den 13 Augustus. In een der zoogenaamde brus- selsche gouvernement^ bladen komt voor, bij de verm lding van het stilzwijgen van de laatst ontvangene engelsche dagbladenno pens de beraadslagingen van de conferentie, dat men in Londen steeds het antwoord, hetzij van de dtiitsche bonds-vergadering, hetzij uit Töplitz, nopeqs de aangelegenheden van Luxemburg, scheen te wachtenen dat men het daarvoor hielddat aan hec bewind van prins Leopold nog geene voorstellen waren medege deeld, waaromtrent hetzelve zich had behoeven te verklaren. A D V ER. TE NTIE N, v Die iets te vorderen heeft vanof verschuldigd is aan den nagelaten Roedel van JAN KROMBEENin leven vrag- tenaar te Bieseïïngcen aldaar op den 30 julij jongstleden overleden wordt verzogt daarvrm ter» epoedigs^n opgaaf te doen aan den voogd JAN SLAB BEKOOR N, te Bieselingeof bij de Notarissen SOETEBIER en SMALLEGANGE te Goes. De Bediende van C H BAHRE, van Dordrecht irrakt aan zijne geëerde begunstigers bekend, dat hij is uitge pakt bij de Joode in de Prins van Or a-je, met alle soorten van BEDDEN, MATRASSEN, BEDDET1JKEN, CHIT- SFN KATOEN E en WOLLE DEKENS, PIKEE'S NOPES en MOLTONNE SPRIJÈN GORDIJN, WIEG- en VUUEM \ND KLEEDEN, beste JIGTVRlES en VLE- NEL LUURGOED, en al wat verder tot dien aard behoord, ook vele soorten van Gebreid en Gemaakt KINDERGOED, belooft een prompte en civiele behandeling. Te Gons» bij F. KLEEUWENSStadsdrukker en Bcekhaudelaar.

Goessche Courant | 1833 | | pagina 2