zant en zijn gevolg vereerd; met afwijking van vele, vroeger in Turkye bestaande gewoonten, hem bij eene wapenschouwingen later beleefdheden aangedaan en hem na zijn afscheidsgehoor bij zijne beide zonen ingeleid. Graaf Orïoff"kon het innemende voor komen van den oudsten dier zonen, dén Prins Abdul Meschid die reeds zijn tiende jaar bereikt heeft, en door zijne tusschen komst van den Keizer van Rusland een gestfeer ten geschenke heefc bekomen niet genoeg roemen. Eindelijk heeft de Sultan nog 700 gouden en 24,000 zilveren gedenkpenningen voor de Russische officierenzeelieden en soldatendie in den Bosporus geweest zijn, ter hand doen stellen. Op deze penningen ziet men aan de eene zijde het naamcijfer van den Grooten Heer en bet jaar der Hegiraen aan de andere zijde eene ster met eene halve maan eu het jaartal volgens onze tijdrekening. Zij zullen aan een hoog rood lint op de borst gedragen worden. Den 5 Julijen dos kort voor hunne inscheping, hebben de Russen een gedenkteeken ter herinnering van hun verblijf op dén Aziatischen oever van den Bosporus ingewijd. Het bestaat in een stuk rots, dat 30,000 ponden weegt, en van Baltaliman naar eene hoogte bij Chunkiar Iskelessi de plaats alwaar de Rus sen gelegerd zijn geweestis overgebragt. In deze rots zou een opschrift met de dagteekening van hun vertrek worden gebeiteld. ENGELAND. Londen, den 3 Augustus. De voorloopige, doch vrij al gemeen als echt beschouwde tijding, dat Portugal's hoofstadin de magt der aanhangers van de jonge Koningin Donha Maria is geraakt, heeft zich thans ten volle bevestigd. Den 24 Julijjl. heeft de graaf de Villa Florthans hertog van Terceirana een kort gevecht met de Miguellistische troepen, onder aanvoering van Telles fordaózijne intrede in .Lissabon gedaan. Laatstge- melde had eene magt van 6000 man bijeenzijnde alle beschik- 1 bare troepen ten zuiden van Lissabonterwijl de graaf de Villa Flor hem niet meer dan 1500 man linietroepen kon tegen stel len, met welke hij den 22 van St. Ubes in aantogt tegen de hoofd stad was getrokken. Niettegenstaande de overmagt van Telles Jordaóy- heeft diens legermagt een aanmerkelijk verlies geleden. De graaf de Villa Flor viel hem op den linker oever van den Taag aan, versloeg hen, en dreef een groot aantalhunner in de rivier. Jordaó zelfs vond aan den oever van den Taag, nabij den stroom, den dood. De in de Lissabon achtergeblevene Miguellistische bezetting, onder het bevel van den graaf van Cadavalontruimdeaan het hoo.'d dezer krijgsbenden, die stad, in den nacht van den 23, Weldra werden door de ingèzetenen de gevangenissen opengebro ken en nagenoeg 5000 gevangenendie grootendeels voor staat kundige misdrijven in hechtenis waren genomen, verlost en in vrijheid gesteld. Onder de bijzonderheden betreffende den overgang van de ingezetenen der stad Lissabon tot de zaak der jonge Ko ningin wordt gemelddat den 24 van de zijde der ingezetenen een mededeeling aan den hertpg van Terceira was gedaan. Kort daarna werd de vlag der Koningin en later ook de Engelsche vlag van het kasteel geheschenwelke laatste van de zijde der ingezetenen piet 21 kanonschoten werd begroet. De Britsche admiraal Parker bewees, van zijn vlaggeschipen van de ove rige Britsche oorlogschepen in den Taag, gelijke eer aan den' Koninklijken standaard van Portugal. De hertog de Palmelladie zich aan boord van het admiraals schip op den Taag bevindt, heeft den 24 Julij het binnentrek ken der troepen van de Koninginte Lissabonnaar Oporto ge meld, alwaar dit berigt den 26 in een bijvoegsel tot het rege- ringsblad, is bekend gemaakt. De berigten .van daar, tot den 27, behelzen, dat er sedert den 23 geen nieuwe aanval op die stad was geschied. Dom Pe dro was, vergezeld van zijne ministers en met een gevolg van 50 personenin den ochtend van den 27aan boord van eene stoomboot, regtstreeks naar Lissabon gestevend. De voormelde berigten van Oporto zijn aangebragt door de regermgs stoomboot Confiancevan waar dat vaartuig, den 27 'savond is vertrokken. De aanval, welken die stad den 25 had doorgestaan, moet, luldens onze dagbladen, nog al van eenen ernstigen aard zijn geweest. De Miguellisten waren werkelijk dien dag tot in de stad doorgedrongendochna eene vreesse- lijke slagting en met een verlies van 1400 man, weder daaruit gedreven. Het verlies aan de zijde van dom Pedro moet in 700 man hestaanwaaronder de kolonel Cotter De hertog van Terceira heeft nog den 24 eene proclamatie aan de ingezeten van Lissabon uitgevaardigd, strekkende om hen tot rust en orde te vermanen en hun een nieuw tijdperkvol roem en welvaart te voorspellen. Nog heeft de hertog van Cadaval een proclamatie op den 22 Julij uitgevaardigd, waarbij i°. de stad Lissabon, zoo van de zee- als landzijde, in staat van beleg wordt gesteld; 2°. alle ingezetenen van Lissabondie tot de verdediging en de rust der hoofdstad willen mede werken, worden opgeroepen; 30. alle lieden, die oproerige daden bedrijven, ofopioerige gesprekken houden, met gevangenis of onmiddelijken dood worden bedreigd; 40. de buitenlanders onder de bescherming der regering en wet ten worden genomen 50. het gebruik van wapenen, zonder be komen verlof van de militaire overheden, wo^dc verboden, en waarbij eindelijk ten zesde allen die zich in militairen dienst of patrouilles laten gebruikenernstig worden vermaandzorg te dragen, dat de kwalijkgeziïiden verhinderd „worden hem doel te bereikenen dac de Irust gehandhaafd worde. Porciigesche sol daten en burgers! aldus eindigt deze proclamatie, vertrouwd op God. wiens zaak wij verdedigenzijt dapper, standvastig, zon der vreesen de overwinning zal ons toebehoorenom dat het regt aan onze zijde is. Eenige duizende voorname bewoners der hoofdstad hebben den 24 Julij, eene akte van onderwerping en gehoorzaamheid aan Donha Maria IIals wettige.Koningin van Portugal, cn- derceekend. Deze akte luidt ais volgt: Den 24 Julij heeft het volk, in groote menigte verzameld, vrij van allen invloed,.zoo van binnen als van buiten, zonder dwang, daar de stad door de troepen veriaten was, en bijeen gekomen zijnde in de raadzaal van deze zoo edele en trouwe stad Lissabon met een' vrijen en eigen wil en met eene eenstemmig heid, waarvan geen voorbeeld is,, uitgeroepen en verklaard Donha Maria II, dochter van den onsterffelijken Pedro IVvoor wie het volk bereid is den laatsteft droppel bloeds te stortengelijk alle trouwe Portugezen altijd gereed zijn die voor hunnen wet tigen Souverein te doenals zijne wettige Koningin en ten einde dit bekend zou worden, hebben alle tegenwoordig zijnde per sonen deze akte onderteekend." De twee eerste onderteekenaren warend Sampaio e Pinaen da Leone. Bij het afgaan der laatste berigten van den 25 was Lissabon vol maakt rustig: er waren slechts weinige buitensporigheden gepleegd- Het dagblad the Timesal de vorenstaande berigten nopens de zegepraal der zaak van de Koningin in Porcngalvermelden de, geeft te kennen, dat de eerste stap, welke thans door En geland behoort gedaan te worden, en door de goede trouwen het eergevoel van Koning en Natie evenzeer gevorderd wordt, is de onmiddelijke erkenning van de wettige Koningin vau Portugal* NEDERLAND EN. Haarlem, den 4 Augustus* Den dezer heefc in het naburige Ovetveen eene vriendschappelijke vereeniging van een aantal voor malige leerlingen der leydsche hoogeschool, die zich in het jaar 1828, tijdens hun verblijf ie Leyden, tot aandenken aan de zoo belangrijke als aangename academische loopbaan en cot onderhou ding en aankweekirtg van deft band der vriendschapdaartoe on* derling verstaan hadden, plaats gehad. Het feest, hetwelk door de verschillende maatschappelijke betrekkingenwaarin de voor malige leden der hoogeschool, na de.weinige, doch door de in het vaderland voorgevallene gebeurtenissenwerkwaardige jaren van afwezigheid èlkander thans ontmoetcedeneene dubbele be langstelling inboezemde, heeft naar men verneemt, volkomen aan de voorgestelde bedoeling beantwoord, en is, onder beta-' melyke vrolijkheid, gekenmerkt geworden door dien voortreffe- lijken geest van broederlijke eensgezindheid en orde, waardoor zich de kweekelingen dei* oud nederlandsche hoogescholen ten al len tijde onderscheiden. Dg vereeniging is besloten met een ge- meenschappelijken maaltijdwaarop menonder de op de feest viering coepasselijk toasten, ook met de meeste geestdrift is in dachtig geweest aan Vorst en Vaderland cn aan de helden onder wier opperbevel, velen der aanwezigen in de laatste jaren met den hun algemeen toegekenden roem tot 'sJands verdediging en. de zegepraal onzer wapenen hebben helpen bijdragen. Uit Brussel schrijft men. Er worden in de Sc. Gudule kerk voor de doopplegtigheid van den jonggeboren vorst de noo- dige toebereidsels gemaakt Bij een besluit van vorst Leopold van den ao 11 zijn de non-activiteits-traktementen voor diplomatische agenten vastgesteld voor een gevolmagtigd minister óooo fr,; voor residerende 5000 fr.; voor zaakgelastigden 4000 frvoor legatie-secretarissen 2 a 3000 fr. Naar de Beige verzekert zouden de questors van de kamers geweigerd hebben het voorportaal van het Paleis der natiezijnde het voormalig hotel van de Staten Generaalalwaar de maaltijd van 900 couverts zou gegeven wordenten dien einde beschik baar te stellen. A D V E RTENTIEN. De Stads Medecinae-Doctor en Stads Heelmeester, geven bij dezen kennis, dat gedurende de maand Augustus, ie- deren Vrijdag des middags van 12 tot 1 uur, in Regenten kamer van her Weeshuisdoor hen zal worden gevaceerd tot het gratis vaccineren van minvermogende kinderen, wordende alie ouders, ernstig aangemaand in het belang hunner Kinderen, van deze aangebodene gelegenheid gebruik te maken. Goesden 9 Augustus 1833. J. W. HECKINGj T. PIETERSE. Bij J. K. van BAALEN, zijn voor de 5e. of laatste Klasse der 159ste Loterij nog te bekomen HEELE en GE DEELTEN van Loten. Te Goes, bij F. KLEEUWENSStadsdrukker en Boekhandelaar.

Goessche Courant | 1833 | | pagina 2