GOESSGHE c (lult! I n Tï N°.6I. ©tnbajj v «■i'l.Ssfc' p v©^-- c-v?' ->•'.. h'* f ^-,r^ 2 Clmittoitts 1833. NIEUWSTIJDINGEN. DUIÏSCHLAND. Berlijn den 26 Julij. Den 24 dezer heefc de beröêmd e geneesheer Christoph Wilhelm Hu/elandalhier de vijftigste verjaring gevierd van den dag, waarop hij in.het jaar 1783 de doctorale waardigheid aan de hoogeschool teGottingen verkreeg. Haf eland zelf heeft dien dag op het landwerwaarts hij eenïgë dagen te voren vertrokken was, in stilte, te midden van den kring zijner familie en naauwste vriendendoorgebragtdoch ter zijner eerezijn in deze hoofdstad ettelijke redevoeringen ge houden, zoo in het Frederik-Willems instituut, als in de ge hoorzaal der hoogeschool, waarbij aan de verdiensten van den voortreffelijken man eene waardige hulde is toegebragt Des middags werd door een groot aantal zijner vereerders een feestmaal gehouden, bij hetwelk menige beker ter zijner eere werd geledigd. Z. M. de Koning heeft, van zijne zijde, ook een bewijs wil len geven van de belangstellingwelke Hoogstdezelve in den be roemden geneesheer stelt, en heeft denzelvenbij deze gelegen heid, tot ridder van denRooden Adelaareerste klasse, verhe ven;- welk eerbewijs aan Hufeland door den minister van Staat, von Altensteinnamens Z. M.,en vergezeld door een kabinets schrijvenop den feestdag is toegezonden. Tot aandenken van den dag, is, op kosten der gezamenlijke geneesheeren van het Pruissische rijk, een fraaije gedenkpenning geslagenprijkende met de welgelijkende beeldtenis van Hufe landen versierd met het opschrift: Naturae praecepta colensrnorhisque medeturt Fi laqué Parcar um lencius ire doc et. d. i» Die de lessen der natuur volgtgeneest de ziektenen leert de draden der Schikgodinnen langzamer loopen (d. i. leert het leven verlengen Verder heeft de hoogeschool van Gottingenbij de viering van dit feesthet diploma van Hufeland hernieuwdde hoogeschool van Breslau heefc eene plant naar zijnen naam genoemdde apothekers dezer hoofdstad hebben aan denzelven eene zilveren bokaal, en de geneesheeren der stad Warschau eenen zilveren beker vereerd, terwijl vele andere giften en onderscheidingen toonen, hoe groot en algemeen de belangstelling is geweest in dezen gcwigtigert dag van het leven des beroemden en verdiens telijken geneesheers. De Prins Stadhouder van het koningrijk Polen heeft aan gekondigd, dat, aangezien de generaals van het voormalige Pool- sche leger, die zich in Russische gevangenschap hebben bevon denen daarna het verlof hebben bekomennaar Polen terug te keerenzich in de noodzakelijkheid kunnen bevindenom van de regering eenige ondersteuning te verzoeken, Z. M- de Keizer goedgunstig bepaald heeft dat aan .zoodanig eehen generaal der infanterie of cavalerie, een jaarlijks pensioen van 7000 florijnen; aan een' luitenant-generaal een van 4200 en aan1 een' generaal- majoor van 3500 zal worden toegelegd dat die ondersteuning echter alleen zal verleend worden aan zoodanige generaalswel ke niet het dubbele van het hun toegedachte pensioen aan eigene inkomsten bezitten, en dat, eindelijk, de toegelegde pensioenen voorloopig voor drie jaren zullen worden verleend Het hoofd der bende, welke onlangs zoo groote buiten sporigheden in Arta heeft bedreven, is op Grieksch grondgebied gevangen genomen. Hij is Tafil Bugi genaamd, en zal, naar men verzekert, aan den Sultan uitgeleverd worden. Sedert het bekend is, dat de Koning van Griekenland voornemens is, om Athene tot hoofdstad van zijn rijk te verhef fenwordt door bemiddelde Grieken eene menigte landerijen in den omtrek dezer staid aangekocht. ENGELAND. Londen den 27 Julij Eergisteren hebben dè gevolmagtig den def vijf mogendheden weder eene bijeenkomst gehoudenwel ke door de nederlandsche gevolgmagtigden is bijgewoond. Deze zamenkomst heeft 5 uren geduurd. - Ook den 24 moeten de leden der conferentie gedurende 5 uren vergaderd zijn geweest en de Courrier verzekertdat bij die vergadering ook de belgi- sche gevolmagtigdende heeren van de IVefer en Goblette genwoordig zijn geweest. Het genoemde blad weerspreekt voorts in 'tgeheel de berigten, volgens welke de belgische gevolgmag tigden nier op denzelfden voet als de néderlandsché zouden behan deld worden, en zegt, dat bij gevolg de berigten, in welke ge sproken wordt van deklagten der belgische gevolmagtigden over de geringe achtingwelke men hun van den kant der éonferen tie betoont, ongegrond zijn. Tot staving daarvan voegt deGour- rierin zijn nummer van den 2ó er bij, dat dien dag eene bijeenkomst van dc gevolmagtigden der vijf mogendheden zoude gehouden wordenbij welke de heeren van de JVeyer en Go- biet tegenwoordig zotiden wezen Intusschen merkt men op* dat de onderscheidene dagbladenin hunne berigten wegens de zittingen der conferentiemet geen enkel woord van de tegen woordigheid dér belgische, maar daarentegen telkens van die dier nederlandsche gevolmagtigden melding maken. - In den Times van heden morgen (den 26) leegt men het volgende belangrijke berigtt „Men verneemt, dat in de gisteren gehoudene conferentien de zoogenaamde preliminaire bepalingen omtrent de nieuwe on derhandeling -—dat is, het cractaac» tusschen Hollanden de vijf mogendheden-r-zijn goedgekeurd zonder eenige verandering. Dit is belangrijkals zijnde een blijk van den geest waarin de onderhandeling wordt gevoerden van de spoedige voleindiging der gansche zaak zonder veel verder verschil van gevoelen. Bij het bovengenoemde tractaat is het beginsel der afscheiding er kenden ofschoon de bepalingen omtrent die afscheiding en de daarmede verbondene aangelegenheden welke geschikt moeien wor. denaanleiding zullen geven tot de beraadslaging over de mate riele belangen, zoo wordt toch, naar wij meenen de eensgezind- hied waarmede de zaak tot dus Verre ohderling is voorgezetdoor al de partijen als een goed voorteeken beschouwd, F R. A N K R IJ K. Parijs, den 26 Julij. Het aanleggen van forten wordt nóg steeds door de Oppositie te baat genomen om misnoegen ondeé het volk te zaaijeü. Verscheiden bladen van die partij moedigen de Rationale garde aanom zich door het geroep van geene bas tilles bij de aanstaande wapenschouw tegen het ministerie te ver klaren, terwijl anderen zich beijveren met het betoog der on wettigheid van zulk eene daad en aan die burgermagt het regt betwisten van, onder de Wépetts staande., zich over politieke za ken uit te laten. Van den kant der Regering worden alle maat regelen genomen om ^e goéde Orde te handhaven en tevens door allerlei nieuwe vermakelijkheden het volk gedurende de drie feest dagen bezig te houden en zoo mogelijk de aandacht van de po litieke omstandigheden af te trekkenzoo dat- dan ook de bedaar de lieden stellig geloovendat de feesten ordelijk zullen afloopen. Op de plaats Vendöme worden heden acht zuilen opgerigt, die met driekleurige vaandels en met de namen der overwinnin gen door dè Franschen ondqv Napoleon bevochten, zullen prij ken. Dit schijnt veel genoegen te geven en wordt, daar des wege niets in het programma der festiviteiten gerept was,1 als eene aangename verrassing beschouwd. Men zal dus en de ge dachtenis der julij dagen en tevens de herinnering aan dè roem rijke feiten der keizerlijke armee vieren. In verschillende steden worden adressen opgemaakt tegen het bouwen der forten. Te Nancy is zoodanig stuk ge teekend, waarin gezegt worde, dat, welk besluit de Parijzenaars ten de zen-op zigte mogterl riemen, zij op de goedkeuringen ondersteuning der burgers van Nancy kunnen rekenen. Dingsdag avond trokken ongeveer twee honderd Republikeinen* van de omstreken van Vanvres komende, door de gemeente VaUgi- raid, onder het ringen van den Marseillaanschen marsch. Te gen elf ure kwamen zij te Parijs terug, zonder eenige wanorde veroorzaakt te hebben Men wildat de zoogenaamde (Sarlisten als onderscheidings- teeken groene dassen met eene roode streep dragen. Parijs, den 27 Julij. De viering van het gedachtenisfeestder ftanscbe omwenteling van 1S30, is den 27 Julij te Parijs, op de vooraf aangekondigde wijze, begonnen. Bij tuSschenpozen hebben de klokken geluid en is bet kanon afgeschoten. Op den middag is in alle de R K kerken eene lijkdienst gevierd voor hén» die gedurende de Julijdagen gesneuveld zijn, terwijl inde kerken van andere geloofsbelijdenissen eene godsdienst-oefening té dezer gelegenheid is gehouden Op de marchê des innocents alwaar een groot gedeelte der gesneuvelde Parijzenaren begraven ligt, was eene kleine kapel opgerigtwaarin mede dienst is ge daan. Daar vooraf bepaald was, dat de dag van den 27, als èen dag van rouw over het inde straten van Parijs vergoten bur gerbloed zou worden gevierd, prijkte ook het schip, dat in de Seine ligt, met rouwvlaggen. Nietcegenstaandé de drukkende hitte was overal eene talrijke menigte op de been; doch tot in dert laten namiddag i,s de rust nergens gestoord gewordenen de vrees van sommigen, die onder anderen voorspeld hadden, dat er op plein der Bastille ongeregeldheden zouden worden gepleegdis dus gebleken ijdel te zijn- Slechts had men opgemerkt, dat sommige jonge lièden roode anjers aan het knoopsgat ("vroeger de-leus der Buonapartistendroegenen dat anderen hunnen hoed weder mee debij de burgers langzamerhand in onbruik geraakte driekleu rige kokarde hadden versierd, De Parijssche beurs is den 27 v> j'-v- -• -..., -v -" V JP

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1