.gezonden, om voor den Taag te kruisen, en zoo mogelijk het schip, waarop zich de maarschalk de Bourmont bevond, re ver meesteren. Hij had eene groote belooning uirgeloofd aan den genen, die hem den persoon des maarschalks zou uitleveren. Van den ao. Het standbeeld van Napoleon is heden morgen ten zès ure naar de Place Vendöme overgebragconmiddelijk daarna is men aan het werk gegaan, om dit ontzaggelijk gevaarte naar boven te hijsschenen ten twaalf Ure stond het reeds op de [zuil. Het bekleedsel zal eerst op den 28 dezer bij de plegtigheid der inwijding worden weggenomen. Het schijnt als nog dat het Spaansche gouvernement zich over de Portugesche aangelegenheden niet zeer bezorgd maakte alleen spreekt men Madrid van eene zeer ernstige nota door den heer de Zea aan den engelschen gezant overhandigdwaarbij men heeft te kennen gegevendat het kabinet van Madridnaar den inhoud der vroegere verklaringenzich volkomen onzydig zou honden onder voorwaarde echter, dat ook de andere Mpgend- heden aandeszelfs verbintenis getrouw blevenzoodanig dat, in dien het mogt blijken, dat slechts een engelsch militair op het Portugesche grondgebied voet aan wal zette, het spaansch leger onmiddelyk de grenzen zou overtrekken. Hecdubbeld dezer nota moet aan het fransche kabinet zijn toegezonden. Een der koningsgezinde dagbladen alhier met naam le Reno- vateurvermeide, dat men bijzondere berigten uit het hoofd kwartier van Dom Miguel, van den 10 dezer, ontvangen heeft welke met ongewonen spoed door eenen courrier zijn overgebragt. Volgens dezelvezou de maarschalk Bourmontin/den nacht van den 9 op den 10, in gemeld hoofdkwartier aangekomen, en da delijk door dien Vorst met onderscheiding ontvangen zijn. Na een vrij langdurig onderhoud was de minister van oorlog, de graaf Barbacena ontbodenën werd er een decreet opgesteldge- teekend en uisgevaafdigd, waarbij de maarschalk met de meest uicgebrcile volmagt, tot stadhouder werd benoemd. Hij het ver trek van den courrier, werden de troepen door den nieuwen be velhebber in oogenschouw genomen, en vertrok de generaal Clout met een byzonderer commandement naar de provincie der Algarven. De dagbladen der libérale partij kunnen naauwelijks gelooven dat de zegepraal van het zoogenaamde constitutionele leger nog iets belangrijks in den weg zou staan. De overwinning door de vloot behaaldheeft hen zoo veel vertrouwen gegevendat zy reeds in ernst het vertrek van Donha Maria naar Lissabonom 1 van hare Staten bezit te nemen, als zeer nabij zijndé -aankondigen. Overigens verhaalt men, dat ons bewind werkelijk beslóten heeft Donha Maria te erkennendoch daartoe op de bernagd- gjyg van Lissabon wacht. De liberalen laten niet na de menigte te doen opmerken, dat de Moniteur de half-officiele verklaringennopens het staken der werkzaamheden aan de forten, niet alleen niet heeft herhaald, maar dat ook die werkzaamheden nog niet hebben opgehouden. Het programma van de feesten zich het licht. De dag van den 27 zal'eene soort van lijkfeest zijn voor de opstandelingen welke in de laatsre dagen van Julij zijn gesneuveldwaaraan ook godsdienstige plegtigheden verbonden zullen wezen. Des avonds zullen (gelijk gemeld wordt) onderscheidene iijk-gedenk- teekenenin teeken van rouw, verlicht zijn. De tweede dag zal eene militaire plegtigheid opleverende groote revuede in wijding van het standbeeld van Napoleon i als dan zal ook gearbeid worden met den driedekker op de Seine, welke de stad Parijs moet voorstellen. Des avonds zal er een orchest in den tuin der Tuilerien vereenigd worden, bestaande uit niet minder dan 500 muzijkanten en 300 tamboers en koorzangers. De derde dag zal nqet spelen en dansen worden doorgebragt. In Libourne hebben ernstige onlusten plaats gehad, ter zake van de heffing der belastingen op de wijnenwelke men daar te lande niet langer schijnt te willen betalen. De nationale garde is driemalen te vergeefs in de wapenen geroepen, om de Rijks ambtenaren de sterke hand te leenen, doch heeft aldaar, even als op zoo vele andere plaatsen, geweigerd op te komen, en is aldaar, even als elders, ontbonden. De linie-troepen hebben gehoorzaamd, en daarop is het tusschen dezelve en de inwoners to.t een vrij hevig gevechc gekomen. De rust iszegt menweder hersteld; de ambtenaren hebben hunne werkzaamheden hervat, doch verscheidene debitanten hebben hunne winkels gesloten. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 21 Julij. Wij vernemen, dat Z. M on langs bij besluit bepaald heeftdat de gesloopte vesting Geer truidenberg zal worden hersteld en herbouwd, en dat voorzoo ver de binnen die vesting gelegen gronden tot een opbouw be- noodigd zijn dezelve bij minnelijke schikking of anders volgens de bepalingen der wet van S Maart 1810, als ten algerueenen nutte, zullen worden onteigend. Een in Schotland 'thuis behoorend vaartuig met 250 sche pelingen, zoo passagiers als matrozen aan boord, is den 11 mei ter hoogte van Kanada tegen een ijsveld gevarendoor wel ken schok het schip van elkander barstte en zonk. Slechts den kapitein benevens 33 andere personen is bet gelukt zich met de groote sloep te reddenniet te min hebben ook deze nog 75 uren, zonder kompas of levensmiddelen m de volle zee rondge Mffijj Te Goes, bij F. KLEEUWEN zworven, alvorens zij door een schip, zijnde eene Engelsche brik, werden ontmoet en aan een wissen dood ontrukt. Haarlem, den 2^ Julij. Naar luid der belgische bladen heeft in Doornik weder een ergerlijk tooneel plaats gehad't welk op nieuw getuigt van de tweédragt der partijendoor welke Belgie wordt verdeeld. Aldaar is een officier van gezondheidten ge volge van een tweegevecht, gestorven. Eenige officieren en an dere jonge lieden hebhen verlangd^ dat zijn lijk in de kerk zou de worden ontvangen. De geestelijke overheid heeft dit gewei gerd, en de eerstgenoemdenbegrijpende, dat de kerkelijke pleg tigheden den overleden evenmin behoefden te worden geweigerd, als aan den in der tijd bij Lief doodgeschoten franschen moneel- speler Jennevalof den leuvenschen burgemeester de Neef,: heb ben daarop zeiven het lijkin de kerk gebragt, en zei ven de lijk dienst verrigt, en dien ten gevolge de organen van de partij der geestelijkheid aanleiding gegeven tot een hooggaand beklag we gens het verkorten van de vrijheid van de godsdienst. Het tweede regiment belgische jagers te voet moet van Cas- tiau in eene meer noordelijke positie worden geplaatst, ten ein de zeer aanmerkelijke desertie der manschap naar Frankrijk te verhinderen. Men leest in den Courrier. De Indêpendanl geeft al tijd den titel van hertog of graaf aan het kind welks geboorte men te Laken tegemoet ziet; wel nu, het zij zoo: dan zullen wij eenen hertog van Braband hebben, éven als er een hertog van Reichstadt en een hertog van Bordeaux geweest zijn." De Emancipation ergert zich zeer over dezen uitval. UitVerviers is eene commissie naar Aken vertrokken, om te vernemenin hoeverre Pruissen eenen ijzeren spoorweg zou de willen vervolgen naar Keulen. De Algemeens Komt- en Letterbode van den 12 dez?rbe helst het volgende artikelovergenomen uit het Morgenblatt für gebildete Standen hetwelk waardig is om meer algemeen voor al ten platten landebekend te wordenen waartoe wijdoor middel van ons dagblad willen medewerken GESNEDEN OF GEHAKT STROO een middel om vuur uit te blusschen. A D VERTE NT IE N. A. M. GROEN, op de Groote Markt, berigt zijne Stad- en Landgenooten dat hij heeft ontvangen een groot as- sortement differente Goederen, als CHITSEN, van breet, Donker en Ligt, van 15, 20, 22en 25 Cent de7 Palmen, alle vaste kleuren, ook alle kleuren van NOVERINES FI CHUS, OMSLAGDOEKEN en FL EN ELSis ook goed gesorteerd in de Witte GOEDERENalle kleuren van LAKEN alle krimp vrij; en Zomer STOFFEN, verzoekt een ieders gunst en recommandatie. Stadsdrukker en Boekhandelaar. Vesl oppïens verwekt de door den Moravischen fficonomïe-ïnspector Lie h r jeda'je ontdekking urm vuur door stroo haksel nit te daoven In der daad schijnt tfe saak op he* eerste aanzien zoo paradoxdat het veroorloofd zijer aan tè twijfelenwanneer niet beslissende proeven, in het bijzijn van menigvuldige aan- scliowers genomen en die overigens door ieder gemakkelijk kunnen herhaald worden, alle tegenwerpingen krachteloos maakten. Mer. wierp op eenondereen' schoorsteen levendig brandend vuur, eenige handen vol stroo haksel, en het vuur werd terstand uitgedoofd. Verscheiden bossen strooen alzoo hetgeen zeer merkwaardig is dezelfde stof, als waaruit het haksel bestaat, en daarvan slechts wat den vorm betreft, onderscheiden, werden inbrand gestoken, en daarna met stroc-hakselbestrooidhetvunr doofde dadelijk uit. zonder dat het haksel zelfs «enigermate vaar had gevat. Hetzelfde uitwerksel bespeurde men bij het bestrooi-. jen van een pan brandend vet met stroo-hakselEene gloeijende ijzeren staaf Werd in een hoop stroo-haksel gestoken, het haksel ontbrandde niet, maar het ijzer Verkoelde zeer snel. Daaruit schijnt te volgen, dat het stroo-haksel een bijzonder goede warmtestof-geleider isop deze omstandigheid zullen wij later nog terug komen. Een brandende pekkrane werd in een' hoop stroo-haksel ge worpen het haksel ontbrandde niet. Zeer opmerkenswaardig was de volgende proef Een halve vadem zeer droog beuken hout werd aangestoken; in het felst dar branding met eenige schoppen stroo-haksel overdekt en daarop vervolgens buskruid gestrooid; het hout doofde dadelijk uit. en het buskruid, slechts door ccn laag haksel van het vuur gescheiden, ontvlamde niet Bevestigt zich deze afwerjpgskracht van het stroo-haksel tegen het vuur. onder alle omstandigheden, b. v. wanneer ook het bzkselreeds oud en zeer droog is gewordendan is deze ont dekking eene weldaad die niet te hoog kan geschat worden. Er zijn eene me nigte plaatsen, die des zomers gebrek lijden aan water, of hetzelve ook ïn den winter door den vorst dervenen alwaar het gevaar voor brand dus dubbel te duchten is; op zulke plaatsen zonde men dan in het vervolg slechts een' voor raad van streo haksel in gereedheid behoeven te houden, ömin geval van nood, ais brandblusschettd middel te worden gebruikt. De natuurkundige grond van deze merkwaardige eigenschap des stroo-haksel, op welke wij nu terug willen komjgnschijnt immers ten deele in deszelfs reeds tevoren opgemerkte vatbaar heid ter snelle leidiug der warmtestof te liggen. Waarschijnlijk vereisebt het vocht, hetwelk de baksel-einden bij derzelver te zamen.treffen mee het vuur uit- zweetenbij de daardoor teweeg gebragte vlugtigwordieg zeer veel warmtestof, om in den veerkrachtigen toestand gebragt te worden ten minste het bovenge melde snelle verkoelen aan het in stroo-haksel gestoken rood gegloeide ijzer laak naauwelijks eene andere verklaring toe. Intusschen schijnt het stroo-haksel ook nog bovendien eene zekere ondoordringbaarheid voor zekere stoffen te bezitten, Men heeft reeds vroeger opgemerktdat het stroo-haksel stinkende uitwasemin gen en reuken als het ware inwikkelt, voornamelijk in ziekekamers, alwaar ge bruik van den nachtstoel wordt gemaakt; wanneer de pot met omtrent zes duim water wórdt voorzien, en men er eenige handen vol gehakt stroo op werpt, ietswaarvan inzonderheid bij roodenloop-ziekten met den besten nitslag gebruik is gemaakt. Even gelijk de reukstof in zoodanig geval door het stroo-haksel wordt terug gehoudenbezit hetzelve ook waarschijnlijk bet vermogenhet ei genlijk vuur terug te houden, vermits toch de warmtestof door den aard der plaats hebbende uitwaseming aan het vocht uit het stroo-haksel snel ontvoerd wordt. Bij het sluiten van het voormelde betigt verneemt men, dat de brandblusschen- de eigenschap van het stroo-haksel, door de Pruissische regering, te Oppelen, aan openbare proefnemingen is onderworpen gewordenen dat deze een volko men bevredigend resultaat hebben opgeleverd; terwijl daarenboven ons daarbij geuit vermoeden is bevestigd, namelijk, dat de vochtigheid, welk het verwarmd wordende stroo-haksel uitzweet; de voorname grond van het verschijnsel is. Het bij deze proeven gebruikte haksel was gedeeltelijk van tarwe- en ten deele van haver-stroo gesneden. De ouderdom van het stroo schijnt daarbij niet te zijn in aanmerking genomen.

Goessche Courant | 1833 | | pagina 2