GOESSCHE N°. 50. NIE UWS TIJ D IN GE N. DÜITSCHLAND. Berlijn, den 14 Julij. De Kroonprins van Beijerén, die met Eet voor eene reis in de Levant ingerigte Napelsche stoomschip Francesco te Konstancinopei is aangekomenheeft zich van den 8 tot den 2g Junij in en by die hoofdstad opgehouden en al ha re merkv aardigheden bezigtigd. Den 16 heeft de Oostenrijksche GezantVrijheer von Stürmereen prachtig feest ter eér.e van dien Prins gegeven, waarbij alle de gezanten, een aantal Russi sche zee- en nd officieren en vele hooge Turksche ambtenaren tegenwoordig v; iren. Bij het middagmaal was eene tafel voor zeventig personen op een terras van den tuin, die tot het paleis des Oostenrijkschen Gezants behoort, aangerigt, onder een prach tige tent die met de vlaggen der voornaamste Europesche Mo gendheden en met bloemkransen versierd was, en van waar men het bekoorlijke uitzigt op den Bosporus genoot. Het schoonste weder begustigde het feest, en onder hec gastmaal liet de ben de Muzikanten vai/ het Russische Admiraalschip de meest gelief de stukken uit Duitsche en Italiaansche opera's hooren. Eene dans partij waaraan 400 personen deel namenbesloot het feest, Den at werd de Kroonprins tot een gehoor bij den Sultan, die zich op het slot Beyierbeyaan de Aziatische kust bevond uitgenoodigd. Dit gehoor zegt de Beobachterleverde het eerste voorbeeld op van eene zamenkomst tusschen den Grooten Heer en een Koninklijk prins uic een Europesch Hof, en was dan ook wegens de daarbij in acht genomene plegtigheden zeer merk waardig. De lijfwacht des Sultans stond niet, zoo als bij de ont vangst van Europesche gezantenin hec voorhof des Serailsmaar langs de oevers der zee geschaard, en de beide Ahmed-pacha's kwamen Z. K. H. tot de buitenste deur van het slot te geraoet. Zij geleidden hem in het voor den Groot-Vizier bestemde ver trek, alwaar hem, zoowel als aan de voornaamste personen van zijn gevolg, kostbare, met edelgesteenten bezette pijpenalsme de koffij in koppen, die mede van edelgesteenten schitterden, werden aangeboden. Dadelijk daarop volgde de uitnoodiging, om in de groote gehoorzaal te verschijnenalwaar de Sultan den Kroonprins staande afwachtte, eene omstandigheid, die bij een gehoor met Europesche staatslieden nog nooit heeft plaats gehad. De Sultan sprak den Kroonprins op eene zeer vriendschappelij ke wijze aan, en liet zich daarna tegen den vrijheer von Stür mer op eene zeer vleijende wijze uit over de bijzondere genegen heid die hij voor den Keizer van Oostenrijk koesterdeen welke alleen genoegzaam zou geweest zijn, om een bloedverwant van dien Keizer met de meeste voorkomendheid te ontvangen. Ook drukte de Sultan zijn leedwezen over het spoedig vertrek van den Kroonprins uitj en verzocht hem tot een bewijs van aanden ken eene snuifdoos aan te nemen, waarop zijne beeldcenis, in' diamant gevat prijkt. Bij het scheiden gaf de Sultan bevel, dat aan den Kroonprins alle de vertrekken van het paleis zouden ver toond worden, en dat men hem in den tuin zou rondleiden." De Fransche dichter Alphonse de Lamartine is met zijne gade, van de reis, die hij door Egypte, Palestina en Klein-Azie onder nomen heeft, en waarop hij het grievend verlies van zijn eenig en veelgeliefd kind heeft geledenin den loop van Junij te Kon- stantinopel aangekomen. Men mag dien belang'wekkenden schrij ver dus eerlang in Frankrijk terug verwachten. Men meldt uit Griekenland van den 20 Junij. De jeug dige Koning van. Griekenland is den 18 Junij met een klein ge volg, aan boord van het Engelsche fregat Madagascarte Smyrna aangekomen, in de hoop van daar zijnen broeder, den Kroonprins van Beijeren, aan te treffen. Deze is echter, zoo als ook uit de hierboven staande berigten uic Konstantinopel blijkt, eene week langer in die hoofdstad gebleven, dan vroe ger was bepaald, en Koning Otto heeft dus moeten besluiten incognito te Smijrna te blijvenalwaar de Kroonprins waarschijn lijk den 24 Junij des avonds zou aankomen. In Griekenland heerschr, volgens verschillende berigten van daar tot den 10 Junij, de gewenschte rust, die in den laatscen tijd alleen gestoord is door de plunder- en moordtooneelen te Arta welkezpo als men weetdoor soldaten van de afgedankte ongeregelde benden in Grieksche dienst gepleegd zijn. De rege ring heeft dadelijk na daarvan berigt te hebben ontvangenBeijer- sche en Grieksche troepen naar de noordelijke grenzendie fa ,de nabijheid van Arta loopen afgezonden, en aan die krijgsben den strengen last gegevenom de manschappen der bedoelde rooverbfenden te keer te gaan. Over het geheel schijnt het Griek sche Regentschap zeer goecf te slagen in zijne pogingen, om de verwarring, die zoo langen tijd in Griekenland geheersch: heeft, te doen ophouden, Door het gansche land bestaat thans weder veiligheid van personen en eigendommenhetgeen onder andereti ten gevolge beefcdat hec aldaar overal van reize nde Engelscheti wemelt. Op het geboortefeest van Koning Ottois aan een deel der*Grieken, die tot de ongeregelde benden behoord en hun vaderland verlaten haddenkwijtschelding van straf verleend zoodat velen daarvan bij de nienw opgerigte regememen werden opgenomen. Op de plunderaars van Area is dit natuurlijk niet toepasselijk. Hetzelfde geboortefeest is nog gekenmerkt door de instelling van eene nieuwe ridderordede Orde des Heiligen Ter- lossers genaamd, waarméde de Griekendie zich jegens het va derland bijzonderlijk verdienstelijk maken en vooral ook dappere krijgsliedenuitstekende kunstenaars en uitvinders van nuttige zaken, begiftigd zullen worden. Koning Otto is Grootmeester van deze orde. Die Vorst schijnt thans stellig besloten te heb ben, om Athene tot de hoofdstad van zijn Rijk tc verheffen. Men verwachttedat zijne hofhouding zich aldaar tegen den aan staanden winter zou vestigen; ofschoon anderen nogakijd spre ken van het bouwen van eene nieuwe scad op de landengte van Korinthe, die Ottopolis zou heecen. Te Napoli was men begon nen, eene oude Turksche moskee voorde Roomsch Katholijke eeredienst in te rigten. ENGELAND. Londen, den 20 Julij Het gerucht, dat verscheidene leden van het huis der lords besloten haddenom de Iersche billzoo als dezelve aan de vergadering was ingediendniet te eenenmale af te wijzenheefc zich bevestigd. Na eene zeer levendige be raadslaging^ waarbij de opposanten de bill hebben voorgedragen als eene onverantwoordelijke inbreuk op de regten der gevestigde kerk en als strijdig met 'sKonings eed, betreffende de handha ving dier regten, heeft het huis gisteren avond, met 157 tegen 98, en alzoo met eene meerderheid van 59 stemmen, tot de tweede lezing der bill besloten. Men zegt nudat de tegen standers van den maatregel zullen trachten, de bill bij de behan deling in comité te wijzigen. De hertog van fVellingtonheeït zich niet tegen de tweede lezing'verzet, maar zich ernstig be klaagd over het verkorten van de regten der gevestigde (Pro- jtestantsche} kerk in Ier!and ten behoeve van de Roomsch Kat holijke geestelijkheid, en verklaard, dat men nu, bij de behan deling der bill in comité, zijn best moet doen om den toestand der Protestantsche kerk in Ierland zoo veel mogelijk te verbeteren. Bijzondere brieven uit Lissabon luiden zeer voordeelig no pens de onderneming der Pedroïsten in het zuiden van Portugal. Men zegt, dat Pèniche en Abrantes zich voor D. Maria ver klaard dat zich eene guerilla gevormd heefconder bevel van zekeren spanjaardManuel genaamdwelke reeds 1500 man sterk is en dagelijks nog talrijker-wordt- dat deze guerilla meester is van Beja, en in de provincie Alemtejo vorderingen maakt; dat ook de genei-aal Villa flor in de genoemde pro vincie bijval vindt, enz Ofschoon al deze gunstige opga ven nog nadere bevestiging schijnen noodig te hebben, doen de zelve de prijzen der portugesche fondsen zeer aanmerkelijk rijzen. De portugesche aangelegenheden zijn in de laatste dagen her haalde malen in het huis der lords door de opposanten ter spraak gebragt Men heefc te dier zake inlichtingen van het bestuur gevraagd, en inzonderheid verlangd te wetenhoe de aankondi ging van de regering, omtrent her blokkeren der Portugeesc-he kust door de Pedroïsten, te beschouwen ware. De hertog van Wel lington merkte aandat die blokkade slechts in naam bestaan kon, en dat het erkennen van eene niet in de daad bestaande blokkade streed met de tot dus verre door Engeland aangenomene begin selen. De minister Grey heefc daarop geantwoorddat het be- rigt, hetwelk het gouvernement omtrent de blokkade aan Lloyd's gezonden heeft, geenszins als eene erkenning der blokkade te beschouwenmaar alleen in het belang des handels gegeven is. Omtrent het geven van de overige inlichtingen wenschte de mi nister zich nog eenige dagen te mogen beraden. Voor het ove rige heeft hij verklaard, dat de kapitein Napierals hebbende het bevel over de vloot van D Maria op zich genomenvol gens de bestaande verordeningen, van de lijst der britsche zee officieren is uitgeschrapt. F R A N K R IJ K. Parijs, den 19 Julij. Reeds worden er aan het hotel, het welk door Donha Maria van Portugal wordt bewoond, toebe reidselen toe haar vertrek gemaakt; meenerde men, dat de za ken aldaar zoo gunstig voor hare zaak stonden, dat zij zich reeds in het Koningrijk kon verroonen, Onder anderen wilden de Portugezendie rot het gevolg der jonge Koningin behoor den wetendat hec leger van graaf Villa for de grenzen van Estramadura en dus de hoofdstad Lissabon naderde. Ook verhaalden zijdat Dom Pedro drie schepen zijner Vloot had af-

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1