N°. 58. GO ES St: HE OUR A 22 £i»I» I83& NIE UfTS TIJD IN GEN* In een nader berigt uit Luxemburg wordtbetreffende de goede verstandhouding van Duitschland met BelgieaangemerktQie goede verstandhouding zal in acht genomen wordenzoo lang de belgische agenten zich op eenen eerbiedigen afstand houdenen de bevelen nakomenwelke hun uit Luxemburg worden toege* zonden. Voor het overige verwacht men eerlang gebeurtenissen welke de Belgen zullen overtuigendat de Bondsvergadering 'er veel prijs op steltom met Belgie in eendragc te levenmaar op zoo grooten afstand, als slechts mogelijk zal zijn." De Allgemeine Zeitung geeft het volgende berigt uit Kon stantinopel van ao Junij: Bij de Russische troepen worden de voorbereidselen vöof de inscheping met kracht voortgezet. Dezelve zullen ons waarschijn lijk binnen kort verlaten; evenwel zullen eenige officieren van den generalen staf en kaders van de genie en hèt korps sappeurs hier blijvendeels om de omstreken van Konstantinopel op te nemendeels om allerlei maatregelen) tot verdediging des lands te bestieren. De Sultan wil dit gewigtige werk geheel aan Rus sische officieren overlaten; en alle de Fransche krijgslieden, die tot hier roe in dienst der Porte geweest zijnzullen ontslagen worden. De Admiraal Roussin is over deze beschikkingen zeef ontevredenen houdt de Porte voor hoogst verblindomdat zij zrch in de. armen van Rusland werpt. Maar dit kan men baat niet kwalijk nemen, wanneer .men becfénkt dat de staatkunde van den Admiraal haar aan den rand des afgronds gebragt had, waarin zjjzonder de hulp van Rusland waarschijnlijk zou te gronde gegaan zijn. De Sultan weet en beseft diten heeft besloten zich ten naauwste met Rusland te verbinden. Men wil zelfs dat er reeds een ontwerp van een verdrag tusschen de Porte en de Rus sische Regering bestaat, hetwelk aan de goedkeuring van Keizer Nicolaas onderworpen is, én waarbij eene soort van aanvallend en verdedigend verbond zoude gesloten worden ten einde elkan- der, ingeval van buitenlandschen oorlog ofinwendige onlusten, ondersteuning te verleenen. De bekrachtiging dézer overeenkomst wordt, naar men wil, eerstdaags uit Sc. Peterburg verwacht', en de vrees voor de toekomstige ontwerpen van Mehemed-A\\ en zijnen zoon, begint dan ook bij de Porte meer en meer te verminderen. Admiraal Roussin, ofschoon zich nóg stesds vlei- jende van weder eenen overwegenden invloed te zullen erlangen schijnt toch van den inhoud der ontworpene overeenkomst naauw- keurig onderrigt te zijn. - Ibrahim-pzchz zet zijnen terugtogt geregeld voort, en zal denzelven weldra volbragc hebben. Hij, heeft verkregen wat hij bedoeldeen zal zich dus vooreerst weinig bekreunen om de be trekkingen, die de Porte alsnu wil aanknoopen Daarom zal hij echter niet werkeloos blijvenwant zoodra hij bespeurtdat die betrekkingen voor de belangen van Egypte-fiadeelig konden wor den zal hij Waarschijnlijk zijn vader trachten te nopenom on der de grootere zeemogendheden een magtigen bondgenoot te zoe ken. Tot hiertoe had Mehemed Ali zich steeds zeer afkeerig be toond van het bij verdrag aangaan van een bondgenootschapen altijd getracht de eene of andere Mogendheid door het verlee nen van materiele voordeelen aan zich te verbinden. De begun- stagingdie de Franschen te.Alexandrie voor hunnen handel von den, maakte hen tot de natuurlijke bondgenoocen van Mehemed Alien $ezs zoude bon, zonder de onvoorzigdge stappen van admiraal Roussinvoorzeker nog grootere voorregcen verleend hebben, maar nu schijnt Mehemed de Fransche staatkunde te mistrouwen, en mihaer voorkomend jegen9 de franschen te zijn* dan vroeger. Waarschijnlijk zal hij zich thans meer aan Enge- .latid trachten aan te sluiten. De admiraal Roussin is zoo handig geweest van het bij den Sultan zoowel als bij Mehemed~KX\ te bedervenen de belangen zijner natie te Konstantinopel en te Alexandrie in gelijke mate te benadeelen. De generaal Guille-* minot, die zich onder veel moeijelijker omstandigheden alhier be vond wist zich beter op de hoogte zijner zending te plaatsen." Berigten uit Konstantinopel zeggen, Ibrahitnheeït voor eerst erlangd, wat hij begeerde, en schijnt als nu den loop der gebeurtenissen te zullen afwachten. Men meent te hebben op gemerkt, dat de invloed vatl Frankrijk in Egypte niet is toege nomen, en dat Mehemed zich thans gaarne nader aan Engeland zoude willen sluiten; dóch altijd zonder een bepaald verdrag, ten einde mees:er zijner staatkunde te blijven. Volgens de Italiaansche couranten zou sultan Mahmoud het voornemen hebben om zijnen zoon Abdul Mes chidde erf genaam van den Ottomannischen troon, naar Petersburg te zen den, ten einde er zich met de Europesche zeden bekend tema ken, en zich tevens in de wetenschappen te oefenen. F R A N K R IJ K. Men houdt zich verzekerddat de porrugesche constitu- tionelen, welke iri Algafve Zijn geland, aldaar eenigen bijval, immers geenén nosmenswaardigen tegenstand hebben gevonden, hóewei hetgeen de engelsche bladen deswegens hebben medege deeld overdreven kan worden geacht. De troepen der Miguel- listen die niet bestand waren tegen de expeditionaire magt, heb ben in de .daad eenige deserteurs verloren dosh het gros der zei ve heeft zich, met de hoogere en een deel der mindere geeste lijkheid, naar de provincie Alemtejo. teruggetrokken De ex peditie heeft zich een korten tijd voor den mond van de Taag vertoond. Her is niet-te ontkennen dat. zij het bewind van Z), Miguel in Lissabon eene groote schrik heeft ingeboezemden dat een onverhoedsche aanval welligt belangrijke gevolgen zou de hebben gehadv doch de hertog van Cadoval moetal spoe-, .dig eene ongewone werkzaamheid en veerkracht hebben betoond, én dadelijk eenige krijgsmagt hebben weten te vereenigen, om Zich; tegen eene eventuele landing te verzetten. Volgens de Mi- guellisten zoude dezelve io,coo mart hebben bedragen doch meer onpartijdigen twijfelen of die magt wel meer dan 4000 man zal hebben beloopen. De scheepsmagt van D. Miguelwelke, in de tegenwoordi ge omstandigheden', de belangen zijner partij in de groote mate "zoude kunnen bevorderen, schijnt steeds in een ongunstigen toe- Stand De constitutionelen vinden echter overal, waar zij ?ich vertoonen, hardnekkige vijanden in de bewoners der veel vuldige kloosters» De dag van heden is de verjaardag van de verovering van de bastille in 1789 door de bevolking van Parijs. Van den kanc der ministerielen meent men bewijzen te bespeurendat het be wind het denkbeeld, om Parijs door eene linie van forten te om ringen nog niet geheel heeft laten varen., Men heeft heden eenige blijken van misnoegen te dier zake gewacht en gevolgelijk maat regelen van voorzorg genomen. Op verscheidene plaatsen, en zelfs onder het bereik der schildwachtenheeft men op de muren 'de woorden geene-,bastilles met groote letters geschreven gevonden. J»--"-, --•■•An.-i- -»v 4- .-.V-, DUIT S C H LAK D. Frankfort, den 14 July. In een der dagbladen welke in de pruissische Rijn-provinciën het lictic zienvindt men van tijd tor tijd berigten uit Luxemburg, en wel laatstelijk opgavennopens de tegenwoordige betrekkingen van dat Groot hertogdom tot het Duitsch Verbond. In deze berigten wordt beweerddat de wa penstilstand, welke bij het tracttaac van 21 Mei is vastgesteld, niets gemeens heeft met de bondsvergadering-en dat ook de tor dus verre gedulde overheersching van de zijde der belgische re gering van geenen invloed kan zijn op de besluiten, welke Dnicsch- land van deze vergadering verwacht. In dezelve wordt ver der gemeld dat reeds, voor het teekenen van het eractaat van 21 Mei door Z. M. den Koning der Nederlanden, de Bonds-verga- dering heeft beslotenom den militairen omtrek der vesting Luxemburg geheel van belgische ambtenaren en van belgische krijgs lieden gezuiverd te houdenen dezen' maatregel ook uitte strek ken tot den militairen weg van genoemde vesting naar Duitsch land; dat het dus zonder eenigen*grond is, dat van de zijde der belgische revolutionnairenwordt beweerddat het tractaar van 21 Mei hun bewind in eene meer gunstige betrekking met het Duitsch Verbond heeft gebragt. Parijs den 14 Julij. De generaal Lafayette heeft eene bij eenkomst gehad met den minister de Broglieen heeft denzel ven bij die gelegenheid kennis gegeven van de gestrenge maat regelen, welke, volgens zijne berigten, in Piemonf tegen de bevorderaars van den conscitutionelen regeringsvorm worden ge nomen, etf het aantal der laatstgenoemden welke zich gedrongen gevoelenom de wijk te nemen naar Frankrijk. De generaal heeftzoo het schijntden minister willen bewegenom al wai zich als behoorende tot dergelijke uitgewekenenrnogt voordoen, zonder verdere maatregelen van voorzorgte ontvangendoch de minister heeft volgehonden, dat het bewind een waarborg moet verlangenen heeft als zoodanig gesteld den borgtogt van twee gezeten burgers en kiezers van do plaats, in welke de gevlugte Piémontezen zich zouden willen nederzetten. De liberalen ver zekeren, dat verscheidene uitgewekenen reeds in de grens depar* tementen zijn aangekomen en aldaar zeer minzaam zijn ontvangen zoor dat de overheden het alsnog niet geraden hadden geoordeeld, oni het verblijf dier lieden daar ter plaatse te bemoeilijken. - De heer de Gubernatiseen der secrecarissen van de piemonte- sche regering, bevindt zich sedert eenigen tijd in Parijs, den kelijk om het oog te houden op de wijzeop welke het be wind van Koning Philips zich jegens deze uitgewekenen gedraagr.

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1