N°. 33. x - GOESSCHE COURAN SUfgbag i..-'"' 5 1833, jd&Y/ *•■-'. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS, der stad Goes, én ressorte van dien, brengen, naar aanleiding van eene ontvan- gene missive van den heer Arrondïssements Ijker, de datoden i dezer maandter kennis van een ieder die het aangaat Dat op het ykkantoor alhier in plaats van van den 23 tot den 31 dezer maand zoo als by publicatie van den 4 Juuij jongst leden is aangekondigdzal worden gevaceerd van den 16 tot en met den 19 en vervolgens nog den 30 en 31 derzelve maand En noodigen een iegènlijk welke tot heden.is nalatig gebleven in het doen Verifieren en Ijken van zijne Maren en Gevvigten ten ernstigsten uit, om zich deze op handen zijnde gelegenheid alsnog te nutte te maken en aan de op hem rustende verpligting in dezen re voldoen; ten einde niet blootgesteld te. worden aan de onaangenaamheden welke uit nalatigheid zouden voortvloeijen. En opdat niemand onwetendheid voorwende, zal deze op de gewone wijze publiciteit erlangen. Goes den 3 Julij 1833. Burgemeester en Wethouders der Stad Goes MIRANDOLLE, l p. Ter ordonnantie van dezelve, De Srads-Secrecaris, L. de FOUW, Jz. NIEUWSTIJDINGEN. D U IT SC HL A N D. Berlijn, den 27 Junij. Tijdingen uit Odessa, van den 7, meldendat twee oorlogschepen twee dagen te voren van Kon stantinopel aldaar .aangekomen zijn, en de stellige tijding hebben medegebragtdat alle bezwaren tusschen de Otcomanniscbe Porte en den pacha van Egypte gelukkig en bepaaldelijk uit den weg zijn geruimd. De vijandelijkheden hebben in geheel Natolie volkomen opgehouden. Ibrahim pacha heeft het hem in leen afgestane pachaliek Adana met groote dankbaarheid aangenomen zijn leger zet deszelfs reeds sedert eenigen tijd begonnen achter waartsche beweging steeds regelmatig voort, en men kan aan nemen dat hetzelve binnen 2 of 3 weken het Tauris-gebergte geheel overgetrokken zijn en Natolie verlaten hebben zal. De door den Keizer aan den Sultan te hulp gezondene Russische vloot en het leger maken reeds toebereidselenom den Bosphorus te verlatendaar het doel dezer expeditie volkomen bereikt is. Deze gelukkige opheffing aller zwarigheden in de Oostersche aange legenheden, moet ook eenen gunstigen invloed op den handel hebben, welker levendigheid eenigen tijd door deze vijandelijk heden verflaauwd was. Berlijn, den 28 Junij Van eene bepaalde schikking der Hollandsch-Belgische kwestie bij de Conferentie lekt hier weinig uit. Men weet alleen, dat -men zich zeer met deze aangelegen heden bezig houdten het meerendeel der daarbij werkzame ka binetten het in hunne wijs van zien eens zijn. Deze overeen stemming van gevoelens zal voor de regeling der zaak zeer voor deelig wezenen tegenstrijdige inzigten te keer gaan. Terwijl Fransche dagbladenmet betrekking tot gemelde Conferentie, van allerlei staatkundige intrigues sprekendie hier plaats zouden hebben, verdient zulk eene beschuldiging slechts bespotting; een ieder die slee Iks eenige kennis van zaken heeft, weet, dat Berlijn sedert langen tijd geene plaats voor staatkundige intrigues isdatintegendeelbekwaamheid eh opregtheid de zaken lei den, en dat zoowel het doel als de middelen der Pruissische staatkunde in het oog springen. De berigten van vreemde bla den over het weder vervullen der openstaande posten van afge zanten zijn ongegrond en overijld. Er is niets van aandat de gezant, vrijheer von Iliïlowzijnen post in Londen met dien in Petersburg zou verwisselen. Zoo deze laatste plaatshetgeen inderdaad wel gebeuren konal open vieldan zou een militair ambtenaar, dien men reeds by« naam wil noemendaarvoor be stemd zijn Het gerucht begint veld te'winnen, dat een deel der troe pen naar deszelfs haardsteden zal terugkeeren. Frankfort, den 27 Junij. Handelsbrieven uit Konstantino- pel meldendar de Russische kapitein Lievendie door graaf OjdojJ naar de hoofdkwartier van Ibrahim pacha was gezonden, om zich van den aftogt van het Egyptische leger te overtuigen teruggekomen ismedebrengende dq verklaringdat Natolie ont ruimd is. Ten gevolge hiervan zal men, gelijk deze berigten ze'gen, terstond met de inscheping der Russische troepen eenen aanvang maken. Frankfort, den 28 Junij. Uit Weenen, 20 Junij, schrijfc men, dat de oosten rijksche gezant bij herhof van Londen, vorsc Esterhazy.eerstdaags naar die stad zoude terugkeeren, 0111 aan de conferen tien deel te nemen, welke aldaar ter bepaalde regeling van de belgisChe zaak zouden hervat worden. Men hoopte te Weenen, dat deze aangelegenheid spoedig geheel beslecht zoude zijn. [Volgens de londensche bladen zal prins Esterhazyop zijne reis naar Londente Parijs en 's Gravenhage stilhoudenen is bij door zijn hof met de uitgebreidste volmagt voorzien om de belgische zaak aan een einde te brengen.] Tijdingen uit Pesth, van den 16 Junij houden het vol gende in: Men is bezigvan hier naar Weeneneene telegraphische linie in te rigten; twee telegraphen zijn bereids voltooid." Deze linie moet,, tot Turkye voortgezegt worden ten einde schielijk te Weenen onderrigt te worden van gebeurtenissendié in het Oos ten mogten plaats Rebben* -— Uit Griekenland verneemt men, dat aldaar de regering zich onophoudelijk en onvermoeid bezig houdt met de organisatie vati den nog jeudigen Staatdat dezelve de grootste opmerkzaamheid verleent aan de oprigting van een Nationaal leger, hetgeen ech ter tot nu toe slechts geringe vorderingen schijnt te makendaar de wervingen in Beijeren niet als overbodig gerekend worden. Wanneer de Fransche troepen Griekenland verlaten hebben en weder naar Frankrijk ingescheept zijn zullen, is nog niet bekend daar dit afhangt, deels van den toestand der Oostersche aangele genheden deels van de verwijdering der Beijersche troepen zelve. Het Journal de St. Bétersbourg geelt de volgende belang rijke bijdrage nopens den toenemenden bloei der nijverheid in Rusland. Verscheidene groote landeigenaars in de provincie Bialystock rigten op hunne goederen belangrijke lakenfabrijken op. Bijzon dere opmerkzaamheid verdient diewelke in het,, aan den generaal adjudant graaf Krasinsky toebehoorende stadje Knyschin geves tigd is. Deze fabry'k die eerst in 1832 werd opgerigtheeft 19 weefgestoelten en 79 werklieden, die alle uit het Koningrijk Po len derwaarts gekomen zijn, Tot den r Mei dezes jaars waren in de zelve reeds 13,225 arschin ("ruim 10,000 Ned ellen} laken van verschillende kleuren vervaardigd, waarvan 11,400 in de provin cie zelve verkocht, of naar het binnenste des Rijks verzonden werden. De Graaf Krasinsky doet al het mogelijke om de beste fa brikanten uit Polen voor zijne ondernemingen te winnen. De uitstekende fabrikant. Lange heeft zich onlangs met een overgroot aantal werklieden uit Polen naar Rusland begeven en zal zijne fa- brijk op eene der bezittingen van genoemden graaf öprigcenan dere werklieden zijn dezen fabrikant gevolgden zullen zich te Knyschin vestigen, welk stadje, ter meerdere bevordering van dezen ontluikenden tak van nijverheid, van den Keizer vrijdom van alle inkwartiering voor 10 jaren erlangd heeft." Tot opbouw van eene nieuwe Luthersche kerk in St. Pe tersburg heeft de Keizer aan de Luthersche gemeente aldaar eene som van 600,900 roebels bewilligd NGELAN D. Londen, den 28 Junij. De ministers hebben de voordragt om trent eene'verbetering van het armen-wézen in Ierland, opnieuw uitgesteld. Zulks geeft veel misnoegen, vermits de maatregel door velen beschouwd wordt als een der beste wëgen, om de woelingen in Ierland op den duur te doen ophouden. Volgens berigten uit Oporto van 2r Junij zijn den vorigeti dag 5 stoombooten, benevens 3 fregatten en 3 kleinere gewa pende oorlogsvaartuigen bemand met 3 R 4000 nian troepen van de Douro in zee gestokenom tegen eenig punt van Por tugal eenen aanslag te ondernemen. Deze expeditie wordt ge commandeerd door den zee kapitein Napier en den generaal fill a - Florhare bestemming is onbekend; aan boord der sche pen bevindt zich ook de markies de PalmellaMen heeft eene drukpers ingescheept, om na het volbrengen eenef landing pro» clamatien te kunnen drukken. DPedro is in Oporto met de overige troepen achtergebleven, De fransche generaal Solignac heeft zijn commando over de krijgsmagc der constitutionelen neergelegdnaar men zegtuit hoofde van verschil van gevoelen omtrent de bovengemelde expeditie hij is vervangen door den generaal Saldanhabij gelegenheid dat hij uit de Douro in zee wilde stekenom naar Frankrijk terug te keerenis hij door een kogel van de kusr-batterijen der Miguellisten gewond. Hier te lande stellen dé vrienden der constitutionelen zich veel voor van de ondernomene expeditie. Onze Courrier zegt, na het mededeélen der jongste be rigten uit Portugalhet volgende ggr V-tj" 1/ an—».. •>?-•-• V y-*- v,VS -ft?* f> ,r 4- :0V .'-V- 7 I:

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1