C O N TÜIS1 N°. 51. GOESSCHE 3Uvt)b*0 28 J'tmt? 1833. NIEUWSTIJDINGEN D U I T SCHLAND, Berlijn, den 21 Junij. Officiële tijdingen uit Polen brengen mededat uit Gallicie en uit Posen benden gewapende rebellen de grenzen overschreden hebben, om nogmaals de verwezenlij king hunner oproerige herschenschimmen te beproeven. Hunne aanslagen zijn echter ganschelijk mislukt. Want deze oproerlin gen zijn door de boeren geenzins ontvangenop zulk eene wijs als zij verwacht haddendaar zijwel verre van bij hen onder steuning te vindendoor dezelve aan de Russische regering zijn overgeleverd. De denkwijs der landlieden bleek nog nader. Twee der aanvoerders, doof een geregcelijk vonnis ter dood veroor deeld zouden op de grenzenwaar zij hunne strafbare aanslagen hadden beproefd hunne straf ontvangendoch de boerenop de vrijheidsapostels verbitterdonrrukten dezelve aan de handen der met de teregstelling belaste personen, en voerden het von- nis met eigene handen uit. Een treffend voorbeeld, voege het berigt er bijvoor hendie nog altijd in het valsche denkbeeld verkeerendat zij, door regeringloosheid, aan het Poolsche volk zegen en geluk knnnen aanbrengen. Men houdt het thans te Petersburg er voor, dat de vrede tusschen de Porte en den pacha van Egypte, die reeds zoo dik wijls door de buitenlandsche bladen verkondigd isnu bepaalde lijk gesloten zal zijn. Hoe wenschelijk het ook zijdat dezel ve van langen duur moge wezentwijfelen echter velen hieraan. Wanneer men zegt het berigt,, de Fransche bladen moest ge- looven, zou men het beperken der eerzucht van Mehemed Ali alleen aan de tusschenkomst van Frankrijk te danken hebben. Ons publiek, dat het gezwets der Fransche bladen somsbelagchelijk vindtneemt echter ditmaal de vrijheidhet niet volkomen met de Fransche drukpers eens te zijn, en werpt de vraag opvoor eerst of de diplomatieke tusschenkomst van Frankrijkzonder ge wapende tusschenkomst van Ruslandwe] zoo dringende zou ge weest zijn, als zij scheen, en ten tweede, of men wel tot die gelukkige gevolgen, zonder de Russische hulptroepen en vloot, ware gekomen Men kan het niet ontkennendat de voldoen de beantwoording dezer vragen voor de Fransche drukpers be zwaarlijk zou zijn." Frankfort,* den 21 Junjj. Het plan, hetwelk voor ëenigen tijd bestaan heeft om de onderhandelingen over de Nederland- sche zaken te Berlijn te openen schijnt opgegeven te zijn. Som mige lieden spreken van een algemeen congreswaarop deze zaak een hoofdpunt uitmaken zou. Anderen, die beter onderrigt sehij- nen, zeggen, dat prins Talleyrandwelke volgens hen Londen niet verlaten zal, betoogd heeft, dat er geen geschikter plaats voor de Nederlandsche zaken is als Londen, waar men geheel en al met haren aard en eigenschappen bekend is. In hoeverre dit als een voorwendsel van eene der mogendheden aan te merken is op dat de draad van die onderhandelingen niet aan de handen van dien staatsman ontglippe, die daarbij gelijktijdig de Fransche en Engelsche staatkunde kan leiden, is geheel onzeker; maar men zegt, dat Holland er in bewilligt, en daar Pruissen naar het einde van die geschillen haakt en denkelijk met betrekking tot de Noord- sche mogendheden in de meeste gevallen het initiatief zal nemen Zoo verwacht men dat de conferentien te Londen weldra zullen aanvangen. Daar deze geruchten plaats hebben nadat prins F>e- derik der Nederlanden te Berlijn aangekomen iswiens komst al daar welligt met de staatkundige aangelegeheden in verband staat zoo wordt er eenig geloof aan geslagen. Hoewel de Belgische kwestie sedert de laatste overeenkomst veel van haar belang voor de algemeene lotgevallen van Europa heeft verlorenzoo beschouwt men haar toch nog immer in zulk een stand, dat alle de punten op nieuw in geschil, zouden kunnen worden gebragtzoodra eene of andere gebeurtenis in Europa plaats vonddie den vrede tus schen de voornaamste mogendheden onzeker maakte Men vindt daarom nog liedendie zich voorstellendat de öranjevaan nog wel eenmaal weder te Brussel wapperen zaldie voor gewis hou den, dat het beste gedeelte van Belgie niet afkeerig van eene her- eeniging met Holland zijn zou, en die zelfs voor den nieuwen koning eene schadeloosstelling uitdenken als hij den troon mögt verliezen. Maar dergelijke bespiegelingen zijn zoo gewaagd, dat men ze naauwelyks durft herhalen indien men bij beide de vol ken geene voorteekenen waarneémt, die aan de mogelijkheid van iets dergelijks zouden doen geloovenen daar nog niemand met behoorlijke kennis van zaken de nuttigheid van dit punt aan een bedaarde en onpartijdige overweging onderworpen heeft, zoo zijn althans de gemoederen daarvoor zeker nog niet gestemd. Frankfort den 22 Junij. In een bijzonder berigt uit Ber lijn van den 18'Junij leest men, dat, na d; aankomst van prins Frederik der Nederlanden binnen genoemde stad, aldaar is ver haald: Dat de Koning der Nederlandenj na het betoonen van de uiterste töegeefelijkheidvast besloten hadgeene schrede meer terug te wijken, maar bij nieuwe vorderingen van de zijde van Frankrijk en Engeland, rekende op de aloude vriendschap van hefi hüis van Brandenburg, en op de hem laatstelijk gedane toezeg gingen; en dat hij, by aldien ook die ondersteuning mogt uit blijven^ des noodsmet eigene krachten datgene zou beproeven *twelk het belang en de eer des lands gebiedend zouden vor deren." Ibrahim is in aftogt en ÉalU-pacha komt, tót betvijs, dac de vrede tusschen Mehemed en den Sultan gesloten is, uit Alexati- drie terug; derwaarts gaat eene hooge staatsambtenaar, om de nieuwe grensscheiding te regelen, Bij het fussisch leger be speurt men maatregelen om re vertrekken. Den 27 mei kwam de eerste officiële tijding te Konstantinopeldat Ibrahim eene rugwaaftjsche beweging van Ivutahia maakte. De Reis Effendi be- rigtte dit oogenhlikkelijk aan alle dé vreemde gezanten, waaróp graaf Orlojf zich haastte de Porte op nieuw te verklarendat zoodra hij de overtuiging zou, hebbendac de aftogt aan Ibra* him ernst wasde Russen ook zouden opbrekendoch hij wil de zich hieromtrent eerst Vergewissen. Daarop zond de Graaf een russisch officier van dert algemeeneii staf naar .Koniah, om de beschikkingen van Ibrahim op te nemen en zich te overtui gen, of hij inderdaad heen ging, dan of men er slechts den schijti van aannam, ten einde een voorwendsel te hebben om op het vertrek der Russen aan te dringen. De partij, die Rusland vijan dig iszou dit .vertrek gaarne verhaastenmet Ibrahim verbroe derd, zag zij hem met leede oogen scuiten en door een klein rus sisch legercorps bedwingen. Zij ^ou hertl gaarne den schijn heb ben doen aannemen en de, Russen het land lateri ruimen om hem daarna weder te doen aanrukken.. De Sultan billijkt de handeling van graaf Orlofdie zich eerst verzekeren wildat hij gaat. Lord Ponsofnby stemt dit ook toe. De admiraal Roussin betoont zich ontevreden over dit verwijl en verzekertdat hij de stellig ste tijdingen heeft, dat Ibrahim voor goed Klein-Azië verlaat. Zoodra de officier, die naar Koniah vertrokken is, zal wederge keerd zijn, zullen de Russen terstond vertrekken. De Sultan was voornemens den 28 mei naar de aziatische kust te gaan, om da vreemde troepen andermaal in öogenschoüw te nemen. De turk- sche artillerie officieren mo.eten dit wapen geheel op den voet van dat der Russen inrigten. De turk sche admiraal heeft eetiige dagen te voren aan boord van het schip Mahmudie een prachtig gastmaal gegevenwaar op graaf Orlojfde heer von Buteniejfde russische admiraals en opperofficjeren van de landmagt genoodigd zijn geweest. Nü Uien verzekerd isdac de Russen met hun vertrek niet zul len draler»beschouwt men de geheele oostérsche zaak als afge daan. ENGELAND. Lonóen den 18 Junij. Het weder aanknooperi der handels betrekkingen tusschen Holland en Engeland heefc reeds gunstigs uitkomsten, opgeleverd. Sedert de elf laatste dagenzijn er om streeks 50 schepen uit Sunderland naar Holland vertrokken. Nog altyd spreekc men hier van de aanstaande komst van den Prins van Oranjeen over het oogmerk van Z. K. H. reis joopen velerlei geruchten. Zoo verhaalt men, dat het plan óm een huwelijk tot stand te brengen tusschen een van 'sPrinsen zonen met de prinses Victoria daartoe aanleiding geeft, terwijl men tevens zegt dat de Prins een of twee zijner zonen Op eens Engelsche universiteic zou willen plaatsen, FRANKRIJK. Parijs den 23 Junjj. De Temps en andere bladen deelèti sedert eenige dagen verschillende vonnissen mededie door de krijgsraden van Chambery1, Turin en Alessandria, ter zake der in Piemont ontdekte z'amenzweringgewezen zijn. Enkele on der-officieren eft bürgsrs zijn daarbij ter dood verwezen, eft den 15 Junij waren reeds meer dan één dezer doodvonnissen uitgevoerd. Overigefis behelzen dezelve bladen bij voortduring allerlei ge ruchten wegens den toestand van Piemont, in welk laftd, zoo men de bladen gelooVen magbuitengewone gisting heefschc, Den 23 wilde men zelf te Parijs weten, dat er een opstand te Turin was uitgebarsten. De Fransche omwentelingsgezinden Wijten na«' tuurlijk deze bewegingen aan de dwingelandijwaaronder de' Pïe- montezen zuchten, doch beweren in denzelfden adem, dat die bewegingen door Oostenrijk wórderi aangestooktom een voor wendsel tot. het bezetten van de Sardinische staten te hebben. - De berigten uit de Zuidelijkedepartenlenten zijn steeds van denzelfden ver on trustenden aard. Een der ministerieels dagbla-

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1